Ухвала від 09.03.2021 по справі 380/1466/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/1466/20

УХВАЛА

про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення

09 березня 2021 року м. Львів

12 год. 32 хв.

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Качур Р.П., за участю секретаря судового засідання Іванес Х.О., представника позивача Макарика І.В. розглянув у відкритому судовому засіданні заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком-С» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії -

УСТАНОВИВ:

У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа № 380/1466/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком-С» до Державної податкової служби України, Головного управління ДПС у м. Києві про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 позов задоволено: визнано протиправними та скасовано рішення Комісії регіонального рівня ГУ ДПС у м. Києві, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних № 1313640/42858356 від 23.10.2019, № 1313639/42858356 від 23.10.2019, № 1316799/42858356 від 28.10.2019, № 41530/42858356/2 від 12.11.2019, № 41560/42858356/2 від 12.11.2019, № 41608/42858356/2 від 12.11.2019; зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМ-С» № 5 від 06.04.2019, № 14 від 17.04.2019 та № 15 від 19.04.2019; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком-С» 2 102,00 грн сплаченого судового збору; стягнено за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС України у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Агроком-С» 12612,00 грн сплаченого судового збору.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 05.11.2020 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у м. Києві залишено без задоволення, рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28 липня 2020 року у справі № 380/1466/20 - без змін.

Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 набрало законної сили 05.11.2020.

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду від представника позивача надійшла заява про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду (вх. № 11133 від 19.02.2021), у якій просить зобов'язати Державну податкову службу України подати у встановлений судом строк звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 у справі № 380/1466/20.

В обґрунтування заяви зазначено, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 видано виконавчий лист про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМ-С» № 5 від 06.04.2019, № 14 від 17.04.2019 та № 15 від 19.04.2019, на підставі якого 07.10.2020 відкрито виконавче провадження № 63244865. Державним виконавцем 10.11.2020 та 04.01.2021 винесено постанови про накладення штрафу на відповідача у розмірі 5100,00 грн та 10200,00 грн відповідно. Однак станом на день подання цієї заяви рішення суду від 28.07.2020 залишається невиконаним, що зумовило звернення до суду із цією заявою.

Заяву призначено до розгляду в судовому засіданні.

Ураховуючи неявку учасників, належним чином повідомлених, у судове засідання, суд на підставі ч. 2 ст. 379 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розглянув заяву за їх відсутності.

У судовому засіданні представник позивача заяву про встановлення судового контролю підтримав, просив задовольнити.

Відповідачі у судове засідання не прибули, належним чином повідомлені. Жодних клопотань на адресу суду не надходило.

При вирішенні заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення суд виходив із такого.

Згідно з ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Положення Кодексу адміністративного судочинства України не містять обмеження щодо стадій процесу на яких може бути вирішено питання про застосування заходів судового контролю, передбачених ч. 1 ст. 382 КАС України. Тобто зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд може й після ухвалення такого рішення за наслідком розгляду клопотання позивача.

Судом встановлено, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 у справі № 380/1466/20 набрало законної сили та Львівським окружним адміністративним судом 09.09.2020 видано виконавчий лист з виконання зазначеного рішення, зокрема в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМ-С» № 5 від 06.04.2019, № 14 від 17.04.2019 та № 15 від 19.04.2019 22.08.2019.

Головним державним виконавцем Торбинською О.М. 07.10.2020 відкрито виконавче провадження № 63244865 з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа.

У ході здійснення примусового виконання 10.11.2020 та 04.01.2021 на Державну податкову службу України накладено штраф за невиконання у встановлений виконавцем строк рішення суду у розмірі 5100,00 грн та 10200,00 грн відповідно.

З аналізу встановлених фактичних обставин суд дійшов висновку, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 станом на день розгляду заяви залишається невиконаним. Докази протилежного у матеріалах справи відсутні.

Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи.

Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).

Відповідно до ч. 3 ст. 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Крім цього, в рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Отже, суд вважає, що заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 28.07.2020 у справі № 380/1466/20 підлягає задоволенню. При цьому суд враховує, що оскільки положенням ч. 1 ст. 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом шістдесяти днів з дня набрання цією ухвалою законної сили.

Водночас суд звертає увагу на те, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суд своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (ч. 2 ст. 382 КАС України).

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд -

УХВАЛИВ:

1. Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в адміністративній справі № 380/1466/20 задовольнити.

2. Зобов'язати Державну податкову службу України подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 28.07.2020 у справі № 380/1466/20 у 60-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОКОМ-С» № 5 від 06.04.2019, № 14 від 17.04.2019 та № 15 від 19.04.2019.

3. Копію ухвали скерувати учасникам справи.

Ухвала про набирає законної сили з моменту її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд у п'ятнадцятиденний строк з дня складення повного судового рішення.

У судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Повний текст ухвали виготовлено та підписано 11.03.2021.

Суддя Р.П. Качур