Ухвала від 10.03.2021 по справі 380/12351/20

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/12351/20

УХВАЛА

з питань поновлення та продовження процесуальних строків

10 березня 2021 року

Суддя Львівського окружного адміністративного суду Коморний О.І., перевірив позовну заяву ОСОБА_1 про скасування відповіді Дроговизької сільської ради та відшкодування моральної шкоди.

встановив:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:

- скасувати відповідь сільського голови Мельника Ігора Володимировича від 13.10.2020 № 02/02-21/442

- відшкодувати за рахунок Державного бюджету ОСОБА_1 , людині похилого віку моральну шкоду, за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 900 млн гривень.

Ухвалою суду від 29 грудня 2020 року позовну заяву залишено без руху та надано позивачу час на усунення недоліків, шляхом подання суду документи про сплату судового збору в сумі 11350,80 грн, або подати інші докази звільнення від сплати судового збору.

На виконання вимог ухвали про залишення позовної заяви без руху через канцелярію суду подано уточнюючу позовну заяву якій позивач зазначає, що підлягає звільненню від сплати судового збору у зв'язку з похилим віком, статусом пенсіонера та тим, що розмір його пенсії становить 2776,48 грн.

Щодо сплати судового збору за вимогу про стягнення з відповідача 900 млн гривень моральної шкоди позивач зазначає, що згідно п.13, ч.2 ст.3 Закону України «Про судовий збір» судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду. Позивач надає пояснення, що його вимога про відшкодування моральної шкоди пов'язана із заподіянням шкоди незаконними діями ОСОБА_2 , який є працівником органу місцевого самоврядування, звідси ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору за подання позовної заяви про відшкодування моральної шкоди, тобто ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору в розмірі 10510,00 грн.

Щодо сплати судового збору за позовну вимоги про скасування відповіді сільського голови Мельника Ігоря Володимировича від 13.10.2020р. № 02/02 - 21 /442 позивач зазначає, що виходячи із ставки судового збору 908 грн. та розміру пенсії ОСОБА_1 2776,48 грн. різниця між дохідною частиною та видатковою частиною бюджету за грудень місяць 2020р., місяць подачі позовної заяви до Дроговизької сільської ради, становить 1868, 48 грн., що є меншим від прожиткогового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць, звідси у ОСОБА_1 незадовільний майновий стан. Разом з поданою позовною заявою, позивач просить звільнити його від сплати судового збору не за правилами п.1ч.1ст.8 ЗУ «Про судовий збір», а за правилами ч.2 ст.8 вказаного Закону.

Відповідно до ч.2 п.3 Закону України «Про судовий збір», судовий збір не справляється за подання позовної заяви про відшкодування шкоди, заподіяної особі незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їх посадовою або службовою особою, а так само незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів, що здійснюють оперативно-розшукову діяльність, органів досудового розслідування, прокуратури або суду.

З огляду на наведені позивачем пояснення про те, що його вимога про відшкодування моральної шкоди пов'язана із заподіянням шкоди незаконними діями ОСОБА_2 , який є працівником органу місцевого самоврядування, то слід дійти висновку, що ОСОБА_1 звільняється від сплати судового збору за подання позовної заяви про відшкодування моральної шкоди.

Водночас щодо сплати судового збору за позовну вимогу немайнового характеру про скасування відповіді сільського голови Мельника Ігора Володимировича від 13.10.2020 № 02/02-21/442 слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.1 ст.8 Закону України «Про судовий збір», суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Частиною 2 статті 8 Закону України «Про судовий збір» передбачено, що суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Важкий майновий стан сторони входить до предмета доказування і, відповідно, має бути підтверджений належними і допустимими, у розумінні ст.ст. 73, 74 КАС України, доказами.

Відповідно до частини першої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.

Відповідно до частини другої статті 8 Закону України “Про судовий збір” суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті. У свою чергу, відповідно до пункту першого частини першої цієї статті однією з таких підстав є умова при якій розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Частиною 3 ст. 161 КАС України передбачено, що до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Згідно з приписами ч. 1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру судовий збір становить 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

За подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру, який подано фізичною особою або фізичною особою - підприємцем встановлюється ставка судового збору 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (п.п. 1 п. 3 ч. 2 ст. 4 Закону від 08.07.2011 № 3674-VI).

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з 01.01.2020 встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102,00 грн.

З огляду на викладене, позовна вимога про скасування відповіді сільського голови Мельника Ігоря Володимировича від 13.10.2020 № 02/02-21/44211350,80 підлягає оплаті судовим збором в сумі 840,80 грн.

Для застосування судом положень ч. 1 ст. 133 КАС України та Закону України «Про судовий збір» повинні бути відповідні правові підстави, в іншому ж випадку, як зазначено в рішенні Європейського суду з прав людини від 19 червня 2001 року у справі «Креуз проти Польщі», вимога сплатити судовий збір не обмежує право заявників на доступ до правосуддя.

Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (РИМ, 4.ХІ.1950), Рекомендація щодо заходів, які полегшують доступ до правосуддя №R (81)7, прийнята Комітетом міністрів Ради Європи 14 травня 1981 року, та практика Європейського суду з прав людини під час застосування цієї конвенції не визнають необхідність сплати судових витрат обмеженням права доступу до суду.

Положення Закону України «Про судовий збір» не містять визначеного (чіткого) переліку документів, які можна вважати такими, що підтверджують майновий стан особи. У кожному конкретному випадку суд встановлює можливість особи сплатити судовий збір на підставі наданих нею доказів щодо її майнового стану за своїм внутрішнім переконанням.

Підставою для відстрочення або розстрочення сплати судового збору чи звільнення від його сплати може бути, наприклад, довідка про доходи, про заробітну плату, пенсію, стипендію, про склад сім'ї, про наявність на утриманні непрацездатних членів сім'ї, банківські документи про відсутність на рахунку коштів, довідка податкового органу про перелік розрахункових та інших рахунків тощо.

Наведення доводів, обґрунтування пов'язаних з цим обставин, які свідчать про неможливість або утруднення в здійсненні оплати судового збору, а також подання доказів на підтвердження того, що майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті судового збору у встановленому законодавством порядку, розмірі і в строки покладається на особу, яка подає позовну заяву.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16.04.2020 в справі № 640/22415/18.

З долучених позивачем до матеріалів позовної заяви довідки про доходи №7374413875530317 від 14.12.2020, виданої Миколаївським відділом обслуговування громадян (сервісний центр) встановлено, що позивачем за період з 01.01.2020 по 31.12.2020 отримано дохід у вигляді пенсії у розмірі 33317,76 грн.

Відомостей про отримані доходи за 2019 рік позивач не надав, а відповідно відсутні докази того, що розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік.

Водночас отриманий дохід у 2020 році в сумі 33317,76 грн. не є таким, що не дозволяє сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн., оскільки розмір судового збору в сумі 840,80 грн. не перевищує 5 відсотків розміру річного доходу за 2020 рік (33317,76 грн), а відомості про дохід за 2019 рік позивач не надав.

Більше того, позивач в уточнюючій позовній заяві сам вказав, що Ухвалою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 08 квітня 2016 року (Справа № 456/105/16-к Провадження №1- кс/456/161/2016), яка ніким не змінена і не відмінена, задоволено позов ОСОБА_1 про відшкодування моральної шкоди за приниження честі та гідності, а також ділової репутації в розмірі 400 міліардів гривень, що вказує на такий майновий стан позивача, який дозволяє йому сплатити судовий збір в сумі 840,80 грн.

Таким чином, з метою забезпечення реалізації права позивача на доступ до правосуддя слід продовжити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом подання доказів сплатити судового збору в сумі 840, 80 грн.

Слід зазначити, що відомості про платіжні реквізити для перерахування судового збору за подання адміністративного позову до Львівського окружного адміністративного суду можна довідатися, зокрема, на офіційному сайті суду (http://adm.lv.court.gov.ua) в розділі Судовий збір, а також автоматично розрахувати та сформувати квитанцію для сплати судового збору.

Належним документом про сплату судового збору в розумінні вищевказаного Закону, є квитанція установи банку або відділення зв'язку, які прийняли платіж або платіжне доручення, підписане уповноваженою посадовою особою банку і скріплене печаткою установи банку з відміткою про дату виконання платіжного доручення (оригінал).

Сплата судового збору здійснюється за наступними платіжними реквізитами: одержувач ГУК Львів/Залізничний р-н/22030101; код ЄДРПОУ 38008294; банк отримувача Казначейство України (ел. адм. подат.); код банку отримувача (МФО) 899998; рахунок отримувача: UA128999980313101206084013951; код класифікації доходів бюджету 22030101, найменування коду класифікації доходів бюджету: Судовий збір (Державна судова адміністрація України, 050); відомча ознака: 84 Окружні адміністративні суди: призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків і має відповідну відмітку у паспорті); Судовий збір, за позовом ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Львівський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа) або позивачеві слід подати документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Керуючись ст.ст. 118, 121, 160, 169, 248 Кодексу адміністративного судочинства України,-

постановив:

Продовжити процесуальний строк, встановлений ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 29 грудня 2020 року про залишення позовної заяви без руху, для усунення недоліків позовної заяви на 5 днів з дня отримання копії ухвали про продовження строку залишення позовної заяви без руху шляхом подання доказів сплатити судового збору в сумі 840,80 грн. за наведеними в ухвалі реквізитами.

У разі невиконання вимог цієї ухвали позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута позивачу.

Повернення позовної заяви не позбавляє позивача права повторного звернення до суду в порядку, встановленому законом.

Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання.

Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя Коморний О.І.