Рішення від 12.03.2021 по справі 300/166/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" березня 2021 р. справа № 300/166/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Микитюк Р.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі також - позивач, ОСОБА_1 ), 19.01.2021 звернулася в суд з адміністративним позовом до Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (надалі також - відповідач, Управління) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою суду від 25.01.2021 дану позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви (а.с.39-40).

02.02.2021 позивачем зазначені в ухвалі про залишення позовної заяви без руху недоліки усунуто, відтак ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду 08.02.2021 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позовні вимоги щодо предмету даного адміністративного позову обґрунтовані тим, що позивач з 12.07.2019 проживає в будинку підтриманого проживання "Будиночок сиріт з індивідуальністю "Оселя, Віри, Надії, Любові", який є одним з перших в Україні будинків підтриманого проживання та першим, який почав отримувати бюджетне фінансування за механізмом соціального замовлення. Рішенням відповідача про призначення субсидії від 11.11.2020 позивачу призначено житлову субсидію з жовтня 2020 по квітень 2021 включно. При цьому враховано опалювальну площу, на яку призначається субсидія - 51,10 кв. м. На адвокатський запит, поданого в інтересах позивача відповідачу, останнім супровідним листом від 10.12.2020 №2336/01-18 надіслано копії усіх документів, які стосуються призначеної позивачу житлової субсидії. Із копій документів, отриманих у відповідь на вказаний запит, позивачу стало відомо, що відповідачем врахована занижена площа, на яку призначено субсидію. Враховуючи наведене, позивач просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неврахування при призначенні позивачу житлової субсидії з жовтня 2020 по квітень 2021 опалювальної площі, на яку призначена субсидія, відомостей технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 27.11.2019 та зобов'язати відповідача провести перерахунок розміру призначеної позивачу житлової субсидії з жовтня 2020 по квітень 2021 з урахуванням опалювальної площі житлового приміщення (будинку) 89,92 метрів квадратних.

Відповідач суду направив відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження, за змістом якого, просив в задоволенні позову відмовити (а.с.71-77).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, дослідивши докази і письмові пояснення, викладених у заяві по суті справи, встановив наступне.

Згідно частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Відповідно до частини 1 статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

ОСОБА_1 , з 12.07.2019 проживає в будинку підтриманого проживання "Будиночок сиріт з індивідуальністю "Оселя, Віри, Надії, Любові".

Рішенням Управління про призначення субсидії від 11.11.2020 позивачу призначено житлову субсидію з жовтня 2020 по квітень 2021 включно. При цьому враховано опалювальну площу, на яку призначається субсидія - 51,10 кв. м. (а.с.48).

На адвокатський запит, поданого в інтересах позивача відповідачу, Управління, супровідним листом №2336/01-18 від 10.12.2020 надіслано копії усіх документів, які стосуються призначеної позивачу житлової субсидії (а.с. 49-60).

Із копій документів, отриманих у відповідь на вказаний запит, позивачу стало відомо, що відповідачем врахована площа - 51,10 кв. м., на яку призначено субсидію.

В будинку, в якому проживає позивач, встановлене електричне опалення, підігрів води електричним бойлером, індукційна електрична плита. Приєднання до мережі газопостачання у будинку відсутнє. Загальні витрати на електричну енергію в будинку за 2020 рік становлять 40213,86 грн.

Позивач, вважаючи, що відповідачем безпідставно врахована занижена площа, на яку призначено субсидію, звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті Мінсоцполітики для виплати пільг і житлових субсидій громадянам на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу у грошовій формі, умови призначення та порядок надання громадянам таких житлових субсидій, визначає Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України за № 848 від 21.10.1995 (далі - Положення, в редакціях, станом на момент припинення надання позивачу житлової субсидії).

Житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія (пункт 3 Положення).

Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках) (пункт 4 Положення).

Призначення житлових субсидій та контроль за їх цільовим використанням здійснюються структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (пункт 9 Положення).

Житлова субсидія призначається одному із членів домогосподарства, які зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (пункт 22 Положення).

Житлова субсидія розраховується на всіх членів домогосподарства. До складу домогосподарства включаються всі особи, що зареєстровані в житловому приміщенні (будинку) (для орендарів, внутрішньо переміщених осіб - особи, які фактично проживають). На таких осіб розраховуються соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування і їх доходи враховуються під час призначення житлової субсидії. Під час призначення житлової субсидії враховуються також доходи членів сім'ї особи із складу домогосподарства у разі, коли їх зареєстроване (фактичне) місце проживання відмінне від адреси домогосподарства (крім доходів одного з подружжя, якщо обом більше 60 років і вони проживають у сільській місцевості або селищах міського типу, доходів батьків у разі призначення субсидії студентам, які зареєстровані у гуртожитку за місцем навчання, та доходів одного з батьків дитини у разі призначення субсидії другому з батьків з дитиною у разі, коли батьки розлучені або не перебували у шлюбі, а також осіб, які вважаються безвісно відсутніми за рішенням суду або мають правовий статус осіб, зниклих безвісти). При цьому соціальні норми житла та соціальні нормативи житлово-комунального обслуговування за адресою домогосподарства на таких осіб не розраховуються. Кількість членів домогосподарства визначається на початок місяця, з якого призначається житлова субсидія (пункт 24 Положення).

Розмір житлової субсидії на оплату комунальних послуг з постачання теплової енергії для централізованого теплопостачання, а також з постачання та розподілу природного газу, з постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення розраховується виходячи з фактичного розміру опалювальної площі житлового приміщення (будинку), але не більше соціальної норми житла (крім випадків призначення субсидії на понаднормову площу відповідно до пунктів 10-12 цього Положення) та соціального нормативу з оплати даних комунальних послуг, витрат на утримання багатоквартирного будинку (пункт 97 Положення).

Згідно абзацу 1 та підпункту 2 пункту 1 постанови КМУ "Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування" №409 від 06.08.2014 установлено соціальну норму житла, в межах якої держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, в якому створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, житлово-будівельний (житловий) кооператив, для: оплати комунальних послуг - послуг з постачання теплової енергії для потреб централізованого або автономного опалення; з постачання та розподілу природного газу або постачання та розподілу електричної енергії для індивідуального опалення незалежно від джерела та виду енергії - 13,65 кв. метра опалювальної площі на одну особу та додатково 35,22 кв. метра на домогосподарство.

У відповідності до абзацу 1 п. 3, абзацами, 1, 11 пп. 1 п. 3 постанови КМУ №409 від 06.08.2014 встановлено соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам пільги або субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком для послуги з постачання теплової енергії (для потреб централізованого або автономного опалення) та індивідуального опалення у разі використання електричної енергії для індивідуального опалення - 30 кВт/г на 1 кв.м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період.

Таким чином, з урахуванням постійного проживання в будинку підтриманого проживання 4-х осіб та норми пп.2 п.1 постанови КМУ №409 від 06.08.2014 соціальна норма житла в даному випадку становить 89,92 кв. м. (13,65 x 4 + 35,22 = 89,92). З урахуванням норм абзацу 1 п.3 абзаців 1,11 пп.1 п.3 зазначеної постанови при використанні для розрахунку розміру субсидії соціального нормативу (30 кВт/г на 1 кв. м. опалювальної площі на місяць в опалювальний період) опалювальної площі 51,1 кв. м. отримане значення становитиме 1533 кВт/год. на місяць на будинок, а при використанні для такого розрахунку розміру опалювальної площі 89,92 кв. м. - 2697,60 кВт/год. на місяць для будинку.

Відповідно абзацу 2 п.2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ №630 від 21.07.2005, опалювальна площа (об'єм) будинку - загальна площа (об'єм) приміщень будинку, в тому числі у разі опалення площа (об'єм) сходових кліток, ліфтових та інших шахт.

У пункті 2 розділу III "Обов'язкова інформація, що враховується при визначенні енергетичної ефективності будівель" (надалі - Методика), затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №169 від 11.07.2018, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.07.2018 за №822/32274, зазначено, що функціональне призначення, архітектурно-планувальне та конструктивне рішення будівлі визначають згідно з проектною документацією чи документацією, складеною за результатами технічної інвентаризації, або паспортом об'єкта, який складається згідно з Порядком проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженим постановою КМУ №257 від 12.04.2017.

Згідно абзаців 1, 2 п. 8 розділу III Методики кондиціонована (опалювальна) площа будівлі, Af, м.2 , та кондиціонована (опалювальна) площа будівлі визначається відповідно до наявної проектної документації. У разі відсутності проектної документації кондиціонована (опалювальна) площа визначається як площа поверхів (у тому числі й мансардного, опалювального цокольного та підвального приміщень) будівлі, яка вимірюється в межах внутрішніх поверхонь зовнішніх стін, включаючи площу, що займають перегородки й внутрішні стіни. В кондиціоновану (опалювальну) площу будівлі включаються опалювальні сходові клітки, ліфтові та інші шахти з урахуванням їх площі на рівні кожного поверху. В кондиціоновану (опалювальну) площу будівлі не включаються площі теплих горищ і техпідпілля, неопалювальних технічних поверхів, підвалу (підпілля), холодних неопалювальних веранд, сходових клітин, а також хододного горища або його частини, не зайнятої під мансарду. Під час визначення площі мансардного поверху враховується площа з висотою до похилої стелі 1,2 м. при нахилді 300 до горизонту; 0,8 м. - при 450 - 600; при 600 і більше - площа виміряється до плінтуса.

Благодійною організацією "Благодійний фонд "Українська благодійницька мережа" листом №77-33/20 від 17.07.2020 надано відповідачу засвідчену копію технічного паспорту на житловий будинок (від 27.11.2019), який належить організації та в якому проживає ОСОБА_1 (а.с.7-12). Як вбачається з експлікації приміщень будинку садибного типу зазначеного технічного паспорту, загальна площа житлового будинку (літера А) становить 112,9 м. кв. (графа 6), при цьому не враховано будь-яких літніх, неопалювальних приміщень (графа 9).

Після призначення позивачу житлової субсидії, Управління звернулося з листом №2234/01-18 від 27.11.2020 до ТОВ "Прикарпатенерготрейд" з проханням про надання довідки щодо опалювальної площі житлового будинку, в якому проживає позивач (а.с.13).

Городенківське комерційне відділення ТОВ "Прикарпатенерготрейд" у листі-відповіді №03/81 від 03.12.2020 з доданою до нього відомістю про забезпеченість побутового споживача електроенергією для пред'явлення до Управління не зазначило жодної інформації щодо опалювальної площі (чи будь-якої іншої площі) вказаного будинку, зокрема, як вбачається із самої форми відомості (додатків до листа) - графи для зазначення такої площі у ній взагалі не передбачено (а.с.14-15).

Також у матеріалах справи щодо житлової субсидії наявні два примірники відомості про забезпеченість комунальними послугами від 29.11.2019 щодо позивача, один з яких не містить жодних відомостей про опалювальну площу будинку, наведена у відомості таблиця не містить відповідної графи для зазначення такої площі. Разом з тим, інший примірник цієї відомості містить дописку "житлова площа 51,1 кв.", яка здійснена без дотримання загальних правил діловодства, тобто не містить слів "Дописаному "…" вірити", дату внесення виправлення, підпис, посаду, прізвище та ініціали відповідальної особи та скріплення печаткою. Слід зазначити, що поняття "опалювальна площа" та "житлова площа" - не є тотожними, оскільки до житлової площі належать лише житлові кімнати і не належать допоміжні приміщення. У свою чергу, до опалюлювальної площі, зокрема, належать усі приміщення, в яких встановлені радіатори та інші джерела тепла (а.с.16-17).

Крім цього, зазначена відомість видана 29.11.2019, в той же час як новий технічний паспорт на будинок, виготовлений 27.11.2019.

У відповідності до п. 48 Положення під час прийому документів для призначення житлової субсидії забороняється вимагати від громадян документи, подання яких не передбачено цим Положенням, а також Положенням не покладено на заявника обов'язку подання документів щодо опалювальної площі житлового приміщення.

Суд зазначає, що подання додаткових документів є правом а не обов'язком особи, яка звертається із заявою щодо призначення житлової субсидії.

Суд звертає увагу, що у відзиві на позовну заяву, відповідачем не зазначено розрахунку, у відповідності до якого позивачу призначено житлову субсидію.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування та їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі та у межах повноважень та засобами, передбаченими Конституцією та законами України.

Дійшовши до наведеного висновку, суд враховує приписи ч. 2 ст. 2 КАС України, за якими суб'єкт владних повноважень при прийнятті рішення повинен діяти: обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації.

Обставини даної справи, зокрема, щодо строку відсутності позивача за межами України, характеру поїздки, ступеня спорідненості з особою, за якою здійснюється догляд, продовження здійснення такого догляду після прийняття рішення про припинення компенсаційної виплати, свідчать про те, що оскаржуване рішення відповідача не ґрунтується на вимогах ч. 2 ст. 2 КАС України, що є підставою для визнання його протиправним та скасування і задоволення позову.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.

Оскільки, позивач звільнена від сплати судового збору, то відсутні підстави для вирішення питання розподілу судових витрат.

Згідно з ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193347, вул. Винниченка, 34, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78100) щодо неврахування при призначенні ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) житлової субсидії з жовтня 2020 по квітень 2021 опалювальної площі, на яку призначена субсидія, відомостей технічного паспорту на будинок садибного типу з господарськими будівлями та спорудами від 27.11.2019 за адресою: АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Управління соціального захисту населення Тлумацької районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 03193347, вул. Винниченка, 34, м. Тлумач, Івано-Франківська область, 78100) провести перерахунок розміру призначеної ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) житлової субсидії з жовтня 2020 по квітень 2021 з урахуванням опалювальної площі житлового приміщення (будинку) 89,92 метрів квадратних.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Микитюк Р.В.