Ухвала від 12.03.2021 по справі 300/871/21

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

"12" березня 2021 р. справа № 300/871/21

м. Івано-Франківськ

Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Тимощук О.Л., розглянувши матеріали

позовної заяви Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан"

до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області

про визнання незаконним і скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2020 №0004140506 на суму штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн,-

ВСТАНОВИВ:

Дочірнє підприємство "Івано-Франківськ-Пропан" (надалі, також - позивач, ДП "Івано-Франківськ-Пропан") 10.03.2021 звернулося в суд з позовною заявою до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання незаконним і скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2020 №0004140506 на суму штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн.

Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, також - КАС України) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статями 160, 161, 172 цього Кодексу.

Згідно із частиною 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Судом встановлено, що до позовної заяви не додано документа про сплату судового збору, проте у прохальній частині позовної заяви позивачем, з посиланням на приписи статті 8 Закону України "Про судовий збір", заявлено клопотання про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі, з огляду на відсутність коштів, призначених для сплати судового збору.

Зазначене клопотання, на переконання суду, задоволенню не підлягає, з огляду на такі обставини.

Згідно з частинами 1 та 2 статті 132 КАС України, судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Виходячи зі змісту частини 2 статті 132 КАС України, суд повинен керуватися приписами спеціального закону при визначенні можливості зменшення, звільнення, розстрочення чи відстрочення сплати судового збору.

Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір" №3674-VI від 08.07.2011 (надалі, також - Закон №3674-VI).

Статтею 1 Закону №3674-VI передбачено, що судовий збір - це збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат.

Статтею 8 Закону №3674-VI врегульовано питання відстрочення та розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати.

Так, згідно із частиною 1 статті 8 Закону №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов:

1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або

2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або

3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.

Також, відповідно до частини 2 цієї ж статті Закону, суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Враховуючи приписи статті 8 Закону України "Про судовий збір" суд наділений правом вирішувати питання щодо відстрочення сплати судового збору, звільнення від його сплати, зменшення розміру чи розстрочення сплати такого збору виключно по відношенню до фізичних осіб, а не юридичної, якою є позивач в даній адміністративній справі, а також, в окремих категоріях спорів, пов'язаних із захистом соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодуванням шкоди здоров'ю, що не відповідає предмету даної позовної заяви.

З огляду на вищенаведене, в судді відсутні правові підстави, які б надали можливість відстрочити Дочірньому підприємству "Івано-Франківськ-Пропан" сплату судового збору за подання позовної заяви до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області.

Згідно із частиною 1 статті 4 Закону України "Про судовий збір", судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Пунктом 3 абзацу 1 статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2021 рік" встановлено прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2021 року у розмірі 2 270 грн.

Абзацом 3 підпункту 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону №3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову майнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою встановлена ставка судового збору - 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 10 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до змісту позовної заяви, ДП «Івано-Франківськ-Пропан» просить суд визнати незаконним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 17.08.2020 №0004140506 на суму штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн.

1,5 відсотка ціни позову становить 255,00 гривень, що не перевищує 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а тому сума судового збору, що підлягає сплаті позивачем становить 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

За наявності вказаного недоліку, позовна заява не відповідає вимогам частини 3 статті 161 КАС України.

Відповідно до частин 1 та 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

На підставі наведеного, керуючись частиною 3 статті 161, частинами 1, 2 статті 169, статями 171, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні клопотання Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" про відстрочення сплати судового збору до ухвалення рішення по справі - відмовити.

Позовну заяву Дочірнього підприємства "Івано-Франківськ-Пропан" до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про визнання незаконним і скасування податкового повідомлення-рішення від 17.08.2020 №0004140506 на суму штрафних санкцій у розмірі 17 000 грн, - залишити без руху.

Надати позивачу десятиденний строк з дня отримання копії цієї ухвали для усунення недоліків, шляхом:

- подання документа про сплату судового збору в розмірі 2 270 (дві тисячі двісті сімдесят) гривень 00 копійок.

Роз'яснити, що в разі не усунення недоліків у вище зазначений строк, позовна заява буде повернена позивачу.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню.

Суддя /підпис/ Тимощук О.Л.