ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"11" березня 2021 р. справа № 300/1688/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Шумей М.В., розглянувши заяву відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій та зобов'язання до їх вчинення, -
ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради про визнання протиправними дій відповідача щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а також зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІІ групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 20.07.2020 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 року позовні вимоги задоволено повністю.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 09.10.2020 року апеляційну скаргу Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради залишено без руху.
03.03.2021 подав заяву старший державний виконавець Лесків Л.З. відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі № 300/1688/20. В обгрунтування заяви вказано, що станом на 09.12.2020 рішення суду та вимоги державного виконавця Депарптаментом не виконані, оскільки виплату стягувачу донарахованої щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як інваліду війни ІІІ групи в сумі 8306 гривень не здійснено.
Сторони в судове засідання не прибули, хоча про дату, час та місце розгляду справи повідомлені. Заявник просив суд здійснити розгляд справи за його відсутності.
Розглянувши заяву про зміну способу виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
Судом встановлено, що рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 04.09.2020 у справі № 300/1688/20 позов задовольнити повністю. Визнано протиправними дій Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради щодо нарахування та виплати ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як інваліду війни ІІІ групи у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту». Зобов'язано Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни ІІІ групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
03.12.2020 Івано-Франківським окружним адміністративним судом видано позивачу виконавчий лист № 300/1688/20.
Постановою старшого державного виконавця Лесків Л.З. відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) від 24.12.2020 відкрито виконавче провадження № 63986664 з примусового виконання виконавчого листа № 300/1688/20 про зобов'язання Департаменту соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 недоплаченої суми щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни ІІІ групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» - у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням виплачених сум.
Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради 26.01.2021 направив відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) лист за № 13/45.2/22/17, в якому зазначив, що відповідачем здійснено перерахунок ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни ІІІ групи на виконання рішення суду у справі № 300/1688/20, проте, провести виплату щорічної разової грошової допомоги до 5 травня на виконання рішення суду немає можливості, оскільки департаменту виділяються кошти на поточні видатки, донарахована допомога буде виплачена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та в межах повноважень, покладених на Департамент.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що відповідно до частини 3 статті 33 Закону України Про виконавче провадження за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення або роблять його неможливим, сторони, а також виконавець за заявою сторін або державний виконавець з власної ініціативи у випадку, передбаченому Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, мають право звернутися до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції, із заявою про встановлення або зміну способу і порядку виконання рішення.
Згідно з частинами 1, 3 статті 378 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Підставою для застосування правил цієї норми є обставини, що перешкоджають належному виконанню судового рішення в адміністративній справі: ускладнюють його виконання або роблять неможливим. Для відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення такою обставиною може бути недостатність коштів на рахунку, стихійне лихо, для зміни способу чи порядку виконання судового рішення - неможливість виконання судового рішення внаслідок відсутності, пошкодження або знищення об'єкта стягнення або з інших причин.
Під зміною способу і порядку виконання судового рішення розуміють застосування судом нових заходів щодо його реалізації у зв'язку з неможливістю виконання цього рішення визначеними способом і порядком. При цьому зміна способу виконання не має змінювати (зачіпати) суті самого судового рішення.
Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб і порядок виконання рішення суду. При цьому під обґрунтованими підставами слід розуміти наявність обставин, які є об'єктивно непереборними, тобто такими, що ускладнюють або роблять неможливим виконання рішення суду у раніше встановлений судом спосіб та наявність таких обставин має бути підтверджена належними та допустимими доказами.
Таким чином, для зміни способу і порядку виконання судового рішення, підставами є обставини, які роблять виконання неможливим.
Як встановлено судом, постановою старшого державного виконавця від 24.12.2020 відкрито виконавче провадження № 63986664 з примусового виконання виконавчого листа №300/1688/20, Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради подав до заявника лист в якому зазначив, що відповідачем виконано рішення суду у справі №300/1688/20, однак донарахована щорічної разової грошової допомоги до 5 травня інваліду війни ІІІ групи на виконання рішення суду у справі № 300/1688/20, не виплачена, оскільки департаменту виділяються кошти на поточні видатки, донарахована допомога буде виплачена відповідно до вимог Бюджетного кодексу України та в межах повноважень, покладених на Департамент.
Саме посилаючись на ці обставини, державний виконавець звернувся до суду із поданням про зміну способу виконання рішення суду шляхом винесення рішення про стягнення з Департамент соціальної політики виконкому Івано-Франківської міської ради на користь ОСОБА_2 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, як інваліду війни ІІІ групи відповідно до частини 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в сумі 8306 гривень.
Між тим, суд, аналізуючи норми статті 378 КАС України у системному зв'язку із нормами, які гарантують право на судовий захист і передбачають форми й способи його реалізації, прийшов до висновку, що в контексті спірних правовідносин обставини, якими обґрунтовується необхідність зміни способу і порядку виконання судового рішення, не можуть бути підставами для такої зміни, позаяк обраний позивачем спосіб захисту порушеного права не може бути змінений на стадії виконання судового рішення і поза межами судового розгляду позову по суті.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень» виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Згідно п. 3 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03 серпня 2011 року №845 рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).
Суд звертає увагу й на те, що відповідно до статей 23 та 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, фактичне та у повному обсязі виконання судового рішення департаментом можливе лише за наявності відповідних бюджетних асигнувань на відповідні цілі за рахунок коштів Державного бюджету України.
При цьому, вказане жодним чином не підтверджує наявність обставин, що унеможливлюють виконання судового рішення після пред'явлення належного виконавчого листа до виконання, а відтак підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення - відсутні.
Відтак, оскільки зміна способу і порядку виконання судового рішення не передбачає зміни обраного судом при ухваленні рішення способу відновлення порушеного права позивача, крім того, заявником не надано до суду доказів на підтвердження наявності обставин, що унеможливлюють виконання судового рішення після пред'явлення належного виконавчого листа до виконання, а відтак підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення відсутні, тому у задоволенні подання державного виконавця слід відмовити.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 30 липня 2019 року (справа № 281/1618/14-а).
Керуючись статтями 248, 256, 294, 295, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні заяви від 03.03.2021 відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень в Івано-Франківській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про зміну способу виконання рішення суду в адміністративній справі № 300/1688/20 - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Копію цієї ухвали надіслати учасникам справи.
Суддя Шумей М.В.