Постанова від 13.09.2007 по справі А38/269-07

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА

03.07.07р.

Справа № А38/269-07

За позовом Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м. Дніпропетровська

до В-1 Виконавчого комітету Жовтневої районної ради м. Дніпропетровська

В-2 Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації", м.Дніпропетровськ

про визнання майна безхазяйним

Суддя Бишевська Н. А.

Секретар судового засідання Бикова А.О.

Представники сторін:

Від позивача: Будьонний Г.В. дов.№12.99/10/10-039 від 17.01.07р., Колот В.В. дов.№845/10/10-039 від 15.01.07р.

Від відповідача-1: не з'явився

Від відповідача-2: Попов О.О. дор.№9224 від 10.10.05р.

СУТЬ СПОРУ:

Подано позов Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Дніпропетровська до Виконавчого комітету Жовтневої районної ради м.Дніпропетровська та Комунального підприємства "Дніпропетровське міжміське бюро технічної інвентаризації" про визнання нежитлової споруди безхазяйною та визнання права розпорядження і власності на нежитлову споруду за Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м.Дніпропетровська.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на Постанову Кабінету Міністрів України "Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним" від 25.08.1998р. №1340.

Так, відповідно до п.2 Постанови №1340 - облік, попередня оцінка, а також відповідальність за зберігання майна, зазначеного у пункті 1 цього Порядку, до передачі його для подальшого розпорядження відповідно до пункту 9 цього Порядку покладаються на органи (організації), що здійснили вилучення або зберігають його.

Пунктом 9 Постанови №1340, зазначено, що майно, зазначене у пункті 1 цього Порядку, передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію відповідно до пунктів 12 і 13 цього Порядку.

Представник відповідача-1 в судове засідання не з'явився, відзив на позов не надав.

Представник відповідача-2 в судовому засіданні просить відмовити в задоволенні позову, посилаючись на наявність Рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської області від 07.02.05р. №482, яким затверджено Порядок проведення обліку безхазяйного нерухомого майна у місті та відповідно до якого обов'язок по обліку та збереженню безхазяйного нерухомого майна покладається на КП ДМБТІ за замовленням виконкому відповідної районної у місті ради.

За результатами розгляду на підставі ст. 160 КАС України оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників Позивача та Відповідача, господарський суд, -

ВСТАНОВИВ:

30.11.03р. комісією на підставі п.2 Постанови КМУ №1340 від 25.08.98р. «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним»у складі Державного податкового інспектора та оперуповноваженого відділу податкової міліції ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська, працівника відділу економіки та соціального розвитку Жовтневого райвиконкому та посадової особи торгівельної організації складено Акт опису і попередньої оцінки майна, прийнятого на облік до прийняття рішення відповідного органу про визнання майна безхазяйним за №9 на нежитлову споруду, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а. Того-ж дня описане і попередньо оцінене виявлене майно взято на відповідний облік ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.

Виявлення, облік та оцінка майна, власник якого невідомий здійснювався податковим органом на підставі та у відповідності до вимог ст.137 ЦК Української РСР, Інструкції Міністерства Фінансів УРСР №112 від 17.12.1987р. «Про порядок виявлення та обліку безхазяйного майна»та Постанови КМУ №1340 від 25.08.98р. «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним».

В зв'язку зі змінами в законодавстві податковий орган звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з відповідною позовною заявою.

Суд відмовляє в задоволенні позовних вимог з огляду на наступне.

Вимоги, заявлені позивачем є наступними:

1. Визнати нежитлову споруду, яка розташована за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а, безхазяйною.

2. Доручити ДПІ у Жовтневому районі м.Дніпропетровська розпорядження безхазяйним майном, розташованим по м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а

3. Визнати право власності на нежитлову споруду, розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а за Державою в особі ДПІ у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.

4. Зобов'язати КП «ДМБТІ»зареєструвати право власності на нежитлову споруду, яка розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а за Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі

Щодо вимоги, зазначеної податковим органом під номером 1, то суд зазначає, що відповідно до розділу 6 прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами Кодексу адміністративного судочинства України.

Ст.12 Господарсько-процесуального кодексу України не передбачено встановлення юридичного факту -безхазяйності оскільки Законодавством взагалі не передбачено встановлення судовими органами факту безхазяйності, про що свідчить ст. 335 ЦК України, більш того, до вступу в дію Цивільного кодексу України від 16 січня 2003 року, згідно ЦК УРСР від 18 липня 1963 року, майно, яке не має власника або власник якого невідомий (безхазяйне майно), надходить у власність держави за рішенням виконавчого комітету районної, міської Ради народних депутатів, винесеним за заявою фінансового органу. Заява про визнання майна безхазяйним може бути подана не раніш як через один рік після прийняття майна на облік відповідним фінансовим органом або виконавчим комітетом селищної, сільської Ради народних депутатів.

Щодо другої та третьої вимоги позивача, то суд зазначає, наступне.

Відповідно до п.12 ст.10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні»органи Державної податкової служби проводять роботу, пов'язану з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна, майна, що перейшло за правом успадкування до держави, скарбів і конфіскованого майна.

Відповідно до ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Виходячи зі змісту Постанови Кабінету Міністрів України "Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним" від 25.08.1998р. №1340 (надалі - Порядок), а саме -п.п. 4, 7, 12 та 13 Порядку, податковим органам надані певні повноваження пов'язані з виявленням, обліком, оцінкою та реалізацією у встановленому законом порядку, безхазяйного майна.

Однак, оскільки відповідач просить надати йому право розпорядження безхазяйним майном, суд звертає увагу позивача на п.9 Порядку, відповідно до якого майно, зазначене у пункті 1 цього Порядку, передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію відповідно до пунктів 12 і 13 цього Порядку, з дотриманням встановлених Порядком вимог.

Так, пп.1 п.9 встановлює, що будівлі, споруди, житлові приміщення та їх частини, транспортні засоби, предмети антикваріату, високохудожні авторські роботи, ювелірні вироби з діамантами чи іншим дорогоцінним камінням, товарно-матеріальні цінності за умови наявності оптової партії реалізуються через біржові торги, аукціони у порядку, встановленому законодавством України.

З аналізу Порядку, випливає, що з часу визнання майна безхазяйним та до часу, визначеного п.9 Порядку майно, визнане безхазяйним передається лише на зберігання відповідним органам. Розпорядження цим майном державними органами здійснюється лише на підставах та у межах цього Порядку, при цьому право на розпорядження виникає у органів державної влади лише в тій частині та межах, які передбачені даним порядком до моменту, встановленого п.9 Порядку.

Щодо набуття ДПІ у Жовтневому районі права власності на безхазяйне майно, то суд не приймає до уваги посилання позивача на той факт, що під час виявлення безхазяйного майна діяв ЦК УРСР, як на підставу для переходу безхазяйного майна у власність держави -а саме -ДПІ в Жовтневому районі м. Дніпропетровська, оскільки в той-же час діяв п.9 Порядку обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним.

Таким чином, суд не вбачає з наданих документів та правового обґрунтування підстав для задоволення вимог позивача.

Що ж до вимоги зобов'язати КП «ДМБТІ»зареєструвати право власності на нежитлову споруду, яка розташована за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а за Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі то суд зазначає наступне.

Згідно Наказу Міністерства юстиції України від 7 лютого 2002 року N 7/5 «Про затвердження Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно» Державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно здійснюють підприємства бюро технічної інвентаризації (далі - БТІ) у межах визначених адміністративно-територіальних одиниць.

Державна реєстрація прав власності на нерухоме майно (далі - реєстрація прав) - це внесення запису до Реєстру прав власності на нерухоме майно у зв'язку з виникненням, існуванням або припиненням права власності на нерухоме майно, що здійснюється БТІ за місцезнаходженням об'єктів нерухомого майна на підставі правовстановлюючих документів коштом особи, що звернулася до БТІ.

Оскільки підстав для задоволення вимог про визнання за позивачем права власності на нежитлову споруду розташовану за адресою: м. Дніпропетровськ, вул. Г.Сталінграда, 48-а, не встановлено, суд не вбачає відповідних підстав для розгляду питання щодо зобов'язання КП «ДМБТІ»зареєструвати право власності на безхазяйну нежитлову споруду за Державною податковою інспекцією у Жовтневому районі м. Дніпропетровська.

Більш того, відповідачем-2 до справи надано Рішення Виконавчого комітету Дніпропетровської міської ради від 07.02.05р. №482, відповідно до якого затверджено певний порядок виявлення безхазяйності майна.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 71, 158-163 КАС України, господарський суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити в задоволенні адміністративного позову.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.А.Бишевська

Постанова підписана у повному обсязі 10.09.2007р.