Ухвала від 04.03.2021 по справі 260/1511/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
О К РЕ М А У Х В А Л А

04 березня 2021 рокум. Ужгород№ 260/1511/19

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Плеханова З.Б.

при секретарі Грин-Лумей В.Г.

за участю:

позивача: ОСОБА_1

представника позивача-адвоката Майстренко Н.М.

відповідача: Ужгордська міська рада - представник Зеленяк С.В.

третьої особи: комунальне некомерційне підприємство "Ужгородський міський пологовий будинок" Ужгородської міської ради ,- представник Дьордь В.В.

третьої особи : Онопко О.Ю.- представник Дьордь В.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ужгородської міської ради пор визнання рішення портиправним , .

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Ужгородської міської ради про визнання рішення протиправним. Позовні вимоги мотивовані тим, що Рішенням конкурсної комісії від 16.07.2019 року позивачка визнана такою, кандидатура якої найбільше підходить на посаду директора комунального некомерційного підприємства "Ужгородський міський пологовий будинок". Однак, 05 вересня 2019 року Ужгородська міська рада на своїй черговій сесії своїм рішенням № 1675 "Про проведення повторного конкурсу" скасувала результати попереднього конкурсу та уповноважила управління охорони здоровя оголосити та провести повторний конкурс по заміщенню вакантної посади. Позивач вважає, що міська рада не мала повноважень приймати дане рішення, оскільки скасувати рішення конкурсної комісії може тільки суд. І крім того, оскільки позивачка була допущена до участі в конкурсі, і дане рішення є нескасованим, та прийняте колегіально конкурсною комісією, що також свідчить про протиправність оскаржуваного рішення.

Суд 04 березня 2021 року позов ОСОБА_1 до Ужгородська міська рада про визнання рішення протиправним вирішив: задовольнити повністю. Визнати протиправним та скасувати Рішення ХХХІХ сесії VII скликання Ужгородської міської ради № 1675 від 05 вересня 2019 року "Про проведення повторного конкурсу".

Під час судового розгляду позивачка в обгрунтування свого позову надала суду копії Витягів з Єдиного Реєстру досудових розслідувань - кримінальні провадження за її заявами:

- від 17.03.2019 року № 12019070030000893;

- від 10.05.2019 року № 12019070030001436;

- від 05.09.2019 року № 42019071030000130;

- від 06.09.2019 року № 12019070030002824;

- від 14.09.2019 року № 12019070030002948;

- від 09.10.2019 року № 12019070030003223;

- від 17.03.2019 року № 12019070030000893

У кожному Витягу ЄДРДР зазначено процесуальних прокурорів.

Також позивач надала Постанову Ужгородської місцевої прокуратури від 02.03.2020 року про забезпечення безпеки потерпілого.

В судовому засіданні позивач повідомила, що жодних рішень за її заявами не прийнято.

На підставі вищенаведеного суд констатує наступне.

Відповідно до статті 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Досудове розслідування - стадія кримінального провадження, яка починається з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань і закінчується: закриттям кримінального провадження або направленням до суду обвинувального акта, клопотання про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотання про звільнення особи від кримінальної відповідальності;

- кримінальне провадження - досудове розслідування і судове провадження, процесуальні дії у зв'язку із вчиненням діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність ( ст. 3 КПКУ).

Під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства .

Прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий зобов'язані всебічно, повно і неупереджено дослідити обставини кримінального провадження, виявити як ті обставини, що викривають, так і ті, що виправдовують підозрюваного, обвинуваченого, а також обставини, що пом'якшують чи обтяжують його покарання, надати їм належну правову оцінку та забезпечити прийняття законних і неупереджених процесуальних рішень. . ( ст. 9 КПКУ).

Прокурор, слідчий зобов'язані в межах своєї компетенції розпочати досудове розслідування в кожному випадку безпосереднього виявлення ознак кримінального правопорушення (за виключенням випадків, коли кримінальне провадження може бути розпочате лише на підставі заяви потерпілого) або в разі надходження заяви (повідомлення) про вчинення кримінального правопорушення, а також вжити всіх передбачених законом заходів для встановлення події кримінального правопорушення та особи, яка його вчинила.( ст. 25 КПКУ)

У відповідності до ст. 28 КПКУ :

1.під час кримінального провадження кожна процесуальна дія або процесуальне рішення повинні бути виконані або прийняті в розумні строки. Розумними вважаються строки, що є об'єктивно необхідними для виконання процесуальних дій та прийняття процесуальних рішень. Розумні строки не можуть перевищувати передбачені цим Кодексом строки виконання окремих процесуальних дій або прийняття окремих процесуальних рішень.

2. Проведення досудового розслідування у розумні строки забезпечує прокурор, слідчий суддя (в частині строків розгляду питань, віднесених до його компетенції), а судового провадження - суд.

3. Критеріями для визначення розумності строків кримінального провадження є:

1) складність кримінального провадження, яка визначається з урахуванням кількості підозрюваних, обвинувачуваних та кримінальних правопорушень, щодо яких здійснюється провадження, обсягу та специфіки процесуальних дій, необхідних для здійснення досудового розслідування тощо;

2) поведінка учасників кримінального провадження;

3) спосіб здійснення слідчим, прокурором і судом своїх повноважень.

Згідно ст. 113 КПКУ процесуальні строки - це встановлені законом або відповідно до нього прокурором, слідчим суддею або судом проміжки часу, у межах яких учасники кримінального провадження зобов'язані (мають право) приймати процесуальні рішення чи вчиняти процесуальні дії. 2. Будь-яка процесуальна дія або сукупність дій під час кримінального провадження мають бути виконані без невиправданої затримки і в будь-якому разі не пізніше граничного строку, визначеного відповідним положенням цього Кодексу.

Процесуальні дії мають виконуватися у встановлені цим Кодексом строки. ( ст. 116 КПКУ).

Строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження. 2. Строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить:

1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину;

2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.( ст. 219 КПКУ).

На прокуратуру у відповідності до ст.2 ЗУ "Про прокуратуру" покладаються такі функції, зокрема: нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство.

Прокурор здійснює нагляд за додержанням законів органами, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання, досудове слідство, користуючись при цьому правами і виконуючи обов'язки, передбачені Законом України "Про оперативно-розшукову діяльність" та Кримінальним процесуальним кодексом України. Письмові вказівки прокурора органам, що провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання та досудове слідство, надані в межах повноважень, є обов'язковими для цих органів і підлягають негайному виконанню.( ст. 25 ЗУ "Про прокуратуру" ).

Суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону, що встановлено статтею 249 Кодексу адміністративного судочинства.

На підставі вищенаведеного, судом встановлено, що органом досудового розслідування та відповідальними прокурорами допущена бездіяльність, недотримання встановлених вищевказаними нормами КПКУ строків досудового розслідування та неналежний нагляд контроль з боку керівництва, що порушує права заявника як потерпілого у кримінальних провадженнях за її заявами внесеними до ЄДРДР.

Керуючись ст.ст. 248, 249 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

УХВАЛИВ:

1.Зобовязати Ужгородський відділ Головного управління Національної поліції в Закарпатській області здійснити процесуальні дії та прийняти в терміни встановлені чинним законодавством відповідні рішення за заявами ОСОБА_1 внесеними в Єдиний Реєстр досудових розслідувань.

2.Зобовязати Ужгородську місцеву прокуратуру здійснити належний контроль та розглянути питання щодо прийняття рішень відносно бездіяльності уповноважених осіб органу досудового розслідування, у яких на розгляді перебувають заяви ОСОБА_1 , внесені в Єдиний Реєстр досудових розслідувань.

3.Направити дану ухвалу для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону:

- Головному управлінню Національної поліції в Закарпатській області, - Ужгородській місцевій прокуратурі

- Прокуратурі Закарпатської області

-Ужгородському відділу Головного управління Національної поліції .

4.Встановити строк для надання відповіді та виконання вказівок суду 35 днів з дня отримання даної ухвали.

Ухвала може бути оскаржена особами, яких вона стосується до Восьмого апеляційного адмінсуду через Закарпатський окружний адмінсуд.

Суддя З.Б.Плеханова

Повний текст ухвали виготовлено 12 березня 2021 року ( у звязку з державним святом та карантинними обмеженнями у суді)