06.09.07р.
Справа № А14/244-07
За позовом Нікопольського міжрайонного природоохоронного прокурора, 53200, вул. Микитинська, 68-А, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, 49009, м. Дніпропетровськ, вул. Лабораторна, 69
до Нікопольської районної державної адміністрації, 53200, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., вул. Шевченко, 130
Третя особа без самостійних вимог на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Метан", вул. Героїв Чорнобиля, 102, м. Нікополь, Дніпропетровська обл.
про скасування розпорядження
Суддя Панна С.П.
Представники сторін:
Від позивача не з'явився
Від відповідача не з'явився
Від третьої особи Василенко А.А. - директор за довіреністю № 141 від 20.08.2007 року
За участю Кузьменко С.В. - прокурор відділу прокуратури області, посвідчення № 57 від 10.05.2007 року
Нікопольський міжрайонний природоохоронний прокурор, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом в інтересах держави в особі Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Дніпропетровській області, м. Дніпропетровськ, до Нікопольської районної державної адміністрації, м. Нікополь, Дніпропетровська обл., про визнання незаконним та скасування розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації за № 583-р-05 від 19.07.2005 року "Про затвердження акту Державної технічної комісії прийому в експлуатацію автомобільної газонакопичувальної станції, 45 заправлень на добу, 131 км автодороги Кіровоград-Запоріжжя", Нікопольського району.
Відповідач мотивований відзив на позовну заяву не надав, але у судовому засіданні 21.06.2007 року позовні вимоги не визнав.
21.06.2007 року до суду поступило клопотання відповідача, яким він просить суд залучити до участі у справі в якості третьої особи без самостійних вимог на стороні відповідача ТОВ "Метан" (53200, м. Нікополь, вул. Героїв Чорнобиля, 102, та 131 км автодороги). Клопотання задоволено ухвалою суду від 21.06.2007 року.
06.08.2007 року до суду поступило клопотання Державної екологічної інспекції в Дніпропетровській області за № 3-677-4-3 від 31.07.2007 року, яким він просить суд перенести розгляд справи № А14/244-07 на інший день, у зв'язку з відсутністю єдиного за штатом юрисконсульта та просить повідомити сторони про дату наступного судового засідання. Дане клопотання не може бути прийняте судом до уваги, оскільки Державна екологічна інспекція в Дніпропетровській області не є стороною у справі № А14/244-07.
09.08.2007 року до суду поступило клопотання відповідача у справі, яким він просить суд відкласти розгляд справи у зв'язку з неможливістю прийняти участь у розгляді справи представника Нікопольської районної державної адміністрації. Клопотання задоволено ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 09.08.2007 року.
21.08.2007 року до суду поступило клопотання сторін, яким вони просять суд Зупинити провадження у справі № А14/244-07 на два тижні, до 06.09.2007 року для надання суду додаткових пояснень. Клопотання задоволено ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.08.2007 року.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників сторін, господарський суд, -
У відповідності до ч. 4 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, за згодою представників сторін, у справі оголошувались вступна та резолютивна частини постанови.
Ухвалою господарського суду Дніпропетровської області від 21.06.2007 року провадження у справі № А14/244-07 було зупинено до 09.08.2007 року, ухвалою суду від 21.08.2007 року провадження у справі № А14/244-07 було зупинено до 06.09.2007 року.
Розпорядженням голови Нікопольської районної держаної адміністрації № 583-р-05 від 19.07.2005 року затверджено акт Державної технічної комісії про введення в експлуатацію автомобільної газонакопичувальної станції, 45 заправлень на добу, на 131 км автодороги Кіровоград-Запоріжжя Нікопольського району.
Вказане розпорядження порушує вимоги природоохоронного законодавства України і підлягає скасуванню виходячи з наступного:
Відповідно ст. 1 Закону України «Про об'єкти підвищеної небезпеки», автозаправні станції входять до «Переліку видів діяльності та об'єктів, що становлять підвищену екологічну небезпеку», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 554 від 27.07.1995 року.
Відповідно до ч. 2 ст. 26 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», проведення екологічної експертизи є обов'язковим у процесі законотворчої, інвестиційної, управлінської, господарчої та іншої діяльності, що впливає на стан навколишнього природного середовища.
Пунктом «б» статті 27 вищезазначеного Закону передбачено, що екологічній експертизі підлягають техніко-екологічні обгрунтування і розрахунки, проекти на будівництво і реконструкцію підприємств та інших об'єктів, що можуть негативно впливати на стан навколишнього природного середовища, незалежно від форм власності та підпорядкування.
Висновок державної екологічної експертизи після затвердження спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів є обов'язковим для виконання. Позитивний висновок державної екологічної експертизи є підставою для відкриття фінансування всіх програм і проектів. Реалізація програм, проектів і рішень без позитивного висновку державної екологічної експертизи забороняється (ст. 29 вишезазначеного Закону).
Пунктами 5, 6 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджених постановою Кабінету міністрів України № 1243 від 22.09.2004 року для пред'явлення закінченого будівництвом об'єкта державній приймальній комісії замовником будівництва об'єкта утворюється робоча комісія, до складу якої включаються представники генерального підрядника, субпідрядної організації, генерального проектувальника, експлуатаційної організації, інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, органів державного санітарно-епідеміологічного нагляду, державного пожежного нагляду, державного нагляду з охорони праці, охорони навколишнього природного середовища, державної інспекції з енергозбереження та інших органів, що здійснюють державний нагляд відповідно до призначення об'єкта.
Згідно п. 8 цього Порядку робоча комісія повинна перевірити відповідність архітектурних і конструктивних рішень закінченого будівництвом об'єкта затвердженому проекту, санітарним, протипожежним, радіаційним та екологічним вимогам і нормам, а також вимогам з охорони праці, промислової безпеки та енергозбереження.
В порушення зазначених норм природоохоронного законодавства автозаправну газонакопичувальну станцію ТОВ «Метан», розміщену на 131 км автодороги Кіровоград-Запоріжжя введено в експлуатацію за відсутністю позитивного висновку державної екологічної експертизи.
В задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. 1 Закону України "Про об'єкти підвищеної небезпеки", ч. 2 ст. 26, п. б ст. 27, ст. 29 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", п. п. 5, 6, 8 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 1243 від 22.09.2004 року, ст. ст. 128, 150, 165, п. 6 Розділу УІІ Перехідних та Прикінцевих положень Кодексу Адміністративного судочинства України, господарський суд, -
Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.
Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Нікопольської райдержадміністрації № 583-р-05 від 19.07.2005 року "Про затвердження акту Державної технічної комісії прийому в експлуатацію автомобільної газонакопичувальної станції, 45 заправлень на добу, 131 км автодороги Кіровоград-Запоріжжя", Нікопольського району.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
С.П. Панна