Рішення від 11.03.2021 по справі 501/1207/19

Дата документу 11.03.2021

Справа № 501/1207/19

2/501/113/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 року Іллічівський міський суд Одеської області в складі головуючого судді - Петрюченко М.І.,

за участю секретаря судового засідання - Тейбаш Н.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Чорноморську Одеської області цивільну справу за

позовом ОСОБА_1

до

відповідачів:

1 Публічного акціонерного товариства «Одесагаз»

2 Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання»

предмет та підстави позову: про визнання рішення незаконним та його скасування, зобов'язати провести перерахунок,

ВСТАНОВИВ:

І. Виклад позиції позивача та заперечень відповідача.

ОСОБА_1 (далі - позивач) 24 квітня 2019 року звернулася до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Одесагаз», Товариства з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-постачання», згідно якого просить суд:

- визнати незаконним та скасувати рішення Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про задоволення акту про порушення побутовим споживачем №80 від 10 жовтня 2018 року;

- зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» і Товариство з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» скасувати акт про порушення побутовим споживачем №80 від 10 жовтня 2018 року та здійснити перерахунок спожитого природного газу за період часу з березня по вересень 2018 року включно абонентом ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.1-7).

Вимоги позову обґрунтовані тим, що позивачка є абонентом АТ "Одесагаз" та споживачем природного газу.

19 серпня 2018 року під час здійснення контрольного огляду вузлів обліку природного газу у позивачки за адресою: АДРЕСА_1 було виявлено порушення вимог Кодексу газорозподільних систем, а саме, несанкціоноване втручання в роботу лічильника газу (підозра), про що був складений акт та протокол щодо направлення ЗВТ та пломб на експертизу, згідно з яким лічильник газу типу «Elster» ВК G-6 №8315201-15-1 демонтовано та направлено на експертизу.

28 вересня 2018 року була проведена експертиза лічильника газу.

Згідно Акта №286 експертизи ЗВТ та пломб від 28 вересня 2018 року було виявлено порушення цілісності заводського тавра на ЗВТ, лічильник газу визнано непридатним до подальшої експлуатації.

10 жовтня 2018 року відбулося засідання комісії Чорноморського УЕГГ АТ "Одесагаз" та 01 листопада 2018 року визначена сума донарахування в розмірі 45708,42 грн.

23 травня 2019 року Товариством з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання» подано відзив на позовну заяву, в якому товариство просило відмовити в частині вимог позивача до ТОВ «Одесагаз-Постачання», посилаючись на те, що жодних дій щодо складання актів про порушення та нарахувань штрафів останнім не здійснювалося (а.с.69-71).

28 травня 2019 року представник АТ «Одесагаз» надав до суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому просив відмовити повністю у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 , обґрунтовуючи тим, що актом експертизи ЗВТ та пломб №286 від 28 вересня 2018 року було встановлено порушення цілісності пломби та заводського тавра ЗВТ на газовому лічильнику, тоді як ОСОБА_1 , як споживач, є відповідальною особою, яка несе відповідальність за збереження і цілісність розрахункових засобів обліку газу з моменту встановлення відповідного приладу обліку на її території (а.с.86-91).

ІІ. Заяви (клопотання) учасників справи.

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулась із заявою про забезпечення позову шляхом зобов'язання ПАТ «Одесагаз» відновити постачання газу в житловому будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , - до набрання чинності рішенням суду по даній справі (а.с.8-10)

24 квітня 2018 року ОСОБА_1 звернулась із клопотанням про призначення судової експертизи лічильника газу (а.с.11-13).

23. травня 2019 року, 20 червня 2019 року представник ТОВ «Одесагаз-Постачання» надав до суду заяву про розгляд справи за відсутності представника (а.с.83, 110).

28 травня 2019 року та 23 серпня 2019 року представник АТ «Одесагаз» звернулось звернувся до суду із заявами про поставлення питань судовому експерту у судовій експертизі лічильника газу (а.с.92-95, 160).

20 червня 2019 року представник АТ «Одесагаз» звернувся до суду із клопотанням про закриття провадження у справі в порядку п.1 ч.1 ст.55 ЦПК України (а.с.112-117).

21 червня 2019 року представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Латій О.В. подано уточнене клопотання про проведення судової експертизи лічильника газу (а.с.144-146).

03 грудня 2019 року на виконання клопотання експерта від 23 вересня 2019 року стороною позивача надано лічильник газу, упакований та опечатаний (а.с.184-185).

30 квітня 2020 року представником АТ «Одесагаз» - адвокатом Волохатим В.П. подано заяву про відмову від раніше поставлених питань для судового експерта (а.с.201-202).

08 грудня 2020 року представником АТ «Одесагаз» - адвокатом Волохатим В.П. до суду подано заяви про розгляд справи без участі представника АТ «Одесагаз» (а.с.240).

08 грудня 2020 року представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Латій О.В. подано заяву про проведення підготовчого судового засідання без присутності сторони позивача (а.с.241).

27 січня 2021 року представником позивача ОСОБА_1 - адвокатом Латій О.В. подано заяву про розгляд справи за наявними матеріалами без участі сторони позивача, просила позов задовольнити в повному обсязі.

ІІІ. Інші процесуальні дії у справі.

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 24 квітня 2019 року заяву ОСОБА_1 про забезпечення позову задоволено. Вжито заходів забезпечення позову ОСОБА_1 шляхом зобов'язання ПАТ «Одесагаз» відновити постачання газу в житловому будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , - до набрання чинності рішенням суду по даній справі (а.с.51-57).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 24 квітня 2019 року відкрито провадження у справі та прийнято до розгляду (а.с.60-61).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 18 липня 2019 року в задоволенні клопотання представника відповідача про закриття провадження у справі відмовлено (а.с.151-152).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 23 серпня 2019 року призначено судову експертизу за клопотанням сторони позивача (а.с.162-164).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 21 серпня 2020 року призначено судову експертизу за клопотанням АТ «Одесагаз» (а.с.217-218).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 30 жовтня 2020 року відновлено провадження по справі (а.с.237).

Ухвалою Іллічівського міського суду Одеської області від 08 грудня 2020 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду (а.с.242).

ІV. Фактичні обставини, встановлені Судом та зміст спірних правовідносин.

Судом встановлено, що згідно договору розподілу природного газу, укладеного між ПАТ «Одесагаз» і ОСОБА_1 16 квітня 2019 року, остання є абонентом Чорноморського УЕГГ ПАТ «Одесагаз», особистий рахунок № НОМЕР_1 (а.с.19-27).

Згідно акту про порушення побутовим споживачем без номеру від 19 серпня 2018 року на об'єкті - будинок за адресою: АДРЕСА_1 , - встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме, несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ №8315201, марки Elster, тип ВК-G4 (а.с.28).

Згідно протоколу від 19 серпня 2018 року ЗВТ типу Elster ВК-G4, зав. №8315201, 2015 року виготовлення, направлений на експертизу до ПАТ «Одесагаз» (а.с.29). Пломба споживача демонтується представником Оператора ГРМ.

24 вересня 2018 року абоненту ОСОБА_1 повідомлено про проведення 28 вересня 2018 року експертизи газового лічильника та запропоновано взяти участь у дослідженні (а.с.30).

Згідно акту експертизи ЗВТ та пломб №286 від 28 вересня 2018 року, яка була проведена у присутності споживача, комісія зробила висновок про несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ, а саме, порушення цілісності заводського тавра ЗВТ. Лічильник газу типу Elster BK G-4 заводський №8315201, визнано непридатним до подальшої експлуатації. Вартість експертизи згідно рахунку на оплату №6863 від 28 вересня 2018 року склала 3685,20 грн. (а.с.31-32).

Згідно протоколу №80 від 10 жовтня 2018 року, за результатами розгляду акту про порушення ухвалено рішення про складення акту-розрахунку не облікованого об'єму та обсягу природного газу і його вартості (а.с.34).

Не погоджуючись з висновком експертизи ЗВТ та пломб №286 від 28 вересня 2018 року, 23 листопада 2018 року ОСОБА_1 звернулась до Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України для проведення трасологічного дослідження лічильника газу.

Згідно висновку №18-5145/04 від 06 грудня 2018 року цілісність пломби, встановленої на наданому на експертне дослідження лічильнику газу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-I не порушена та не знімалася. Будь-яких слідів, утому числі характерних для впливу сторонніми предметами (інструментам) з метою зміни показань на поверхнях вузів та деталей лічильного механізму, немає. Вартість проведення експертного дослідження склала 3432,00 грн. (а.с.36-44).

10 жовтня 2018 року на підставі рішення про задоволення акту про порушення №80 від 19 серпня 2018 року Чорноморським управлінням експлуатації газового господарства ПАТ «Одесагаз» складено акт-розрахунок №80 про донарахування вартості не облікованого обсягу природного газу в сумі 4508,42 грн. (а.с.46).

23 листопада 2018 року, 11 грудня 2018 року ОСОБА_1 зверталась до керівництва Чорноморського УЕГГ ПАТ «Одесагаз» із заявами, в яких просила не припиняти розподіл природного газу, а також скласти новий розрахунок з урахуванням висновку експерта від 06 грудня 2018 року (а.с.47-48).

05 квітня 2019 року абонента ОСОБА_1 відключено від газопостачання (а.с.49).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на 16 травня 2021 року повне найменування юридичної особи - Акціонерне товариство «Одесагаз», організаційно-правова форма - Приватне акціонерне товариство, код ЄДРПОУ 03351208 (а.с.129-131).

Статут Акціонерного товариства «Одесагаз» у новій редакції затверджено зборами акціонерів ПАТ «Одесагаз» 18 квітня 2019 року (а.с.132-134).

Згідно висновку №20-5330 судово-трасологічної експертизи від 21 жовтня 2020 року досліджувана свинцева пломба - заклепка, яка раніше була встановлена на лічильнику газу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-І, після первинного її обтискання пломбувальним пристроєм не переопомбовувалась. Будь-які характері трасо логічні сліди несанкціонованого втручання в конструкцію і впливу на роботу наданого на експертизу лічильника газу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-І з метою зниження показників, відсутні (а.с.230-235).

V. Оцінка Суду.

Відповідно до ст.ст.15-16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання шляхом звернення до суду.

У відповідності до частини 2 ст.11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків зокрема є договори та інші правочини.

Частиною 3 ст.11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.

Кодекс газорозподільних систем прийнятий Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг №2494 від 30.09.2015 року зареєстрований у Міністерстві юстиції України за №1379/27824 від 06.11.2015 року, а отже є актом цивільного законодавства, яким регулюються відносини оператора газорозподільних систем із суб'єктами ринку природного газу.

Кодексом ГРС визначено, що оператор газорозподільної системи - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні, відповідно до законодавства та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.

Відповідно до п.1 глави 1 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою НКРЕКП №2494 від 30.09.2015 року (далі - Кодекс) норми даного розділу щодо перерахунку (донарахування) або зміни режиму нарахування природного газу споживачу, у тому числі побутовому споживачу, який уклав з Оператором ГРМ договір розподілу природного газу, а також несанкціонованому споживачу, який знаходиться на території ліцензованої діяльності Оператора ГРМ, застосовується за наявності акта про порушення, складеного Оператором ГРМ відповідно до вимог цієї частини.

Згідно з п.3 глави 2 розділу XI Кодексу газорозподільних систем до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або в роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як «не з вини споживача»), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, належать: пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу комерційного ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.

Відповідно до п.8 глави 3 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення Оператором ГРМ пошкодження лічильника газу та/або його позаштатного режиму роботи, внаслідок чого втрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється, виходячи із 70 відсотків граничних об'ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням терміну на його усунення.

Відповідно до п.1 гл.5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Відповідно до п.2 гл.5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення. Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.

Відповідно до п.п.3, 5 гл.5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем представник Оператора ГРМ перед складанням акта про порушення зобов'язаний повідомити споживача (несанкціонованого споживача) про його право внести зауваження та заперечення до акта про порушення, викласти мотиви своєї відмови від його підписання або підписати його без зауважень. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

Відповідно до п.п.8, 10 гл.5 р. ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення. Споживач (несанкціонований споживач) зобов'язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.

Відповідно до п.п.1 п.11 гл.5 р.ХІ Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Відповідно до п.1 р.3 гл.XI Кодексу ГРМ, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об'єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.

Відповідно до п.1 р.2 гл.ХІ Кодексу ГРС, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

За змістом розділу 5 глави ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.

Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення. До акта про порушення сторонами можуть бути додані пояснення, зауваження, заперечення та докази, перелік яких (за наявності) зазначається в акті про порушення.

У разі незгоди споживача (несанкціонованого споживача) із зафіксованим в акті про порушення порушенням, яке стосується пошкодження пломб (крім факту їх відсутності або спрацювання магнітного індикатора), пошкодження ЗВТ/лічильника газу (крім явних ознак навмисного в них втручання), він може вимагати проведення їх експертизи чи позачергової або експертної повірки у порядку, визначеному цим Кодексом. У такому разі в акті про порушення робиться відповідний запис, при цьому представник Оператора ГРМ здійснює заходи щодо пакування пошкодженої пломби та/або лічильника газу (ЗВТ) та складає відповідний акт про направлення їх на експертизу чи позачергову або експертну повірку. До отримання їх результатів нарахування, передбачені цим Кодексом, не застосовуються.

Акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.

За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення. При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу), у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу.

Відповідно до п.5 глави 10 кодексу ГРМ, після зовнішнього огляду пакувального пакета (тари) комісією перевіряються:

1) відповідність місць фактичного розташування пломб місцям, зазначеним у протоколі;

2) цілісність та місцезнаходження пломб, а також ознаки порушень, зазначених у протоколі;

3) цілісність заводського та повірочного тавра на ЗВТ;

4) цілісність лічильного механізму та корпусу ЗВТ;

5) цілісність конструктивних елементів вихідного патрубка ЗВТ;

6) наявність сторонніх предметів усередині ЗВТ;

7) відповідність маркування ЗВТ нормативно-технічній документації;

8) відповідність ЗВТ, програмного забезпечення та контрольної суми паспорту на ЗВТ та/або опису типу на цей тип ЗВТ;

9) відповідність втручань у роботу ЗВТ наявним актам перевірок та/або відомостям про повірку та ремонт ЗВТ тощо.

Під час обстеження пломби та/або ЗВТ комісія перевіряє ознаки, зазначені в протоколі. Результати огляду заносять до акта експертизи ЗВТ.

Пунктом 4 глави 1 розділу І КГС надано визначення такого поняття, як пошкодження ЗВТ/лічильника газу - механічне пошкодження цілісності конструкції комерційного ВОГ та/або його складових.

Кодекс газорозподільних систем розмежовує такі види порушень, як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" та "пошкодження ЗВТ/лічильника газу".

При цьому, для кваліфікації виявленого порушення, саме як "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" необхідна наявність цілого складу факторів.

Виходячи з приписів глави 2 розділу ХІ КГС "несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу" відноситься до порушень, які кваліфікуються, як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та, внаслідок яких, здійснюється нарахування необлікованих об'ємів (обсягів) природного газу (пункт 1 вказаної глави розділу ХІ).

Натомість, порушення цілісності та місцезнаходження пломб та цілісністі заводського та повірочного тавра на ЗВТ, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно" належить до порушень за умови несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ.

Втім, при порушеннях, пов'язаних з пошкодженням ЗВТ та/або пломб на ЗВТ, за наявності по об'єкту споживача даних дублюючого ВОГ, а також в ситуації, коли наявні дані в обчислювачі/коректорі об'єму газу є достатніми для визначення об'єму природного газу по об'єкту споживача, процедура щодо визначення необлікованих об'ємів природного газу або зміни їх режиму нарахування не застосовується (пункт 8 глави 4 розділу ХІ КГС).

Згідно п.1 гл.2 розділу ХІ до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об'ємів (обсягів) природного газу, належать:

1) наявність несанкціонованого газопроводу;

2) несанкціоноване відновлення газоспоживання;

3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу);

4) несанкціоноване підключення газових приладів на об'єкті споживача, який обліковується за нормами споживання;

5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку);

6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.

Тобто, суд зазначає, що для здійснення нарахування необлікованого об'єму природного газу, зокрема слід встановити несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Пунктом 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРМ, визначено, що під несанкціонованим втручанням в роботу ЗВТ/лічильника газу розуміється, у тому числі, втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку обліковується з порушенням законодавства, та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу. Вказане свідчить про те, що викривлення даних обліку природного газу є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу. Зазначене також підтверджується тим, що відповідно до положень глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРМ при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 18.06.2019 року по справі №922/1573/18.

Згідно висновку експерта №20-5330 від 21 жовтня 2020 року досліджувана свинцева пломба - заклепка, яка раніше була встановлена на лічильнику газу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-І, після первинного її обтискання пломбувальним пристроєм не переопомбовувалась. Будь-які характері трасологічні сліди несанкціонованого втручання в конструкцію і впливу на роботу наданого на експертизу лічильника газу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-І з метою зниження показників, відсутні (а.с.230-235).

Тобто наявні в матеріалах справи докази, а саме висновок експертизи №20-5330 від 21.10.2020 року свідчить про те, що на наданому на експертизу лічильнику газу типу Elster BK-G4 № 8315201-026-15-І слідів розібрання його корпусу - немає, явних ознак порушення тавр на поверхнях пломби - немає, цілісність встановленої пломби - не порушувалася та не знімалася, будь-яких слідів, у тому числі характерних для впливу сторонніми предметами (інструментами) з метою зміни показань на поверхнях вузлів та деталей рахункового механізму - немає, що свідчить про відсутність доказів викривлення даних обліку природного газу, яке є обов'язковим наслідком несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ/лічильника газу.

В той же час, для доведення правомірності здійснених відповідачем донарахувань позивачу об'ємів природного газу необхідно довести наявність факту несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ (лічильника газу) споживача.

Так, згідно пп.37 п.4 глави 1 Кодексу газорозподільних систем для виявлення несанкціонованого втручання необхідно довести три складові цього правопорушення, а саме:

1) дію, тобто несанкціоноване втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку;

2) спосіб втручання, тобто вчинене шляхом підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об'єму газу (первинного програмування чи протоколу параметризації);

3) наслідки, тобто витрата (споживання) природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства), та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу).

При цьому, тільки наявність всіх трьох складових правопорушення дає змогу стверджувати, що споживачем було вчинено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного суду від 24.10.2018 року по справі №914/2384/17.

Однак, відповідачем не було доведено вчинення з боку позивача наявності усіх складових цього правопорушення, зокрема наслідків (дії, що призвела до викривлення даних обліку природного газу та причинно-наслідкового зв'язку між втручанням в лічильник та діями позивача).

Суд вважає за необхідне зазначити, що вимога про визнання незаконним та скасування рішення Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» є належним способом захисту порушеного права відповідно до Постанови Великої Палати Верховного суду від 14 січня 2020 по справі №910/17955/17, оскільки таке рішення, оформлене протоколом з розгляду акта про порушення ПРЕЕ, безпосередньо впливає на права та обов'язки позивача в контексті з газопостачальною організацією, встановлює обсяг і вартість недорахованого газу та створює загрозу припинення газопостачання споживача.

В зв'язку з цим, вимога про зобов'язання відповідачів скасувати акт про порушення побутовим споживачем №80 від 10 жовтня 2018 року є передчасною та задоволенню не підлягає.

Також, стороною позивача не доведено факту порушення її прав Товариством з обмеженою відповідальністю «Одесагаз-Постачання», в зв'язку з чим вимоги позивача до останнього не підлягають задоволення.

З цих підстав, керуючись ст.ст.2, 5, 10-13, 18, 141, 258-259, 263 Цивільного- процесуального кодексу України, Суд, -

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 про визнання рішення незаконним та його скасування, зобов'язати провести перерахунок задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Публічного акціонерного товариства «Одесагаз» про задоволення акту про порушення побутовим споживачем №80 від 10 жовтня 2018 року.

Зобов'язати Публічне акціонерне товариство «Одесагаз» здійснити перерахунок спожитого природного газу за період часу з березня по вересень 2018 року включно абонентом ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 .

В задоволенні решти вимог відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин.

Повний текст рішення виготовлено 11 березня 2021 року.

Суддя Іллічівського міського суду

Одеської області М.І.Петрюченко