490/42/21 від15.02.2021
нп 3/490/19/2021
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/42/21
нп 3/490/19/2021
15.02.2021 року суддя Центрального районного суду міста Миколаєва Медюк С.О., при секретарі Гудковій Є.С., за участю ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли з Центрального ВП ГУ НП в Миколаївській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, працюючої заступником директора магазину «Prostor», номер облікової картки платника податків не відомий, яка зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП), -
До Центрального районного суду м.Миколаєва 04.01.2021 року надійшли матеріали з Центрального ВП ГУ НП в Миколаївській області про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.1 ст.44-3 КУпАП.
Так, 28.11.2020 року, близько 11:30 год. в м.Миколаєві по пр-ту.Центральному, 74/3, заступник директора магазину «Prostor» ОСОБА_1 не припинила роботу закладу та здійснювала прийом громадян, чим порушила п.п.4 п.15 Постанови КМУ від 22.07.2020 року №641.
Крім цього, 28.11.2020 року, близько 14:30 год. в м.Миколаєві по пр-ту.Центральному, 74/3, заступник директора ОСОБА_1 здійснювала прийом відвідувачів у магазині «Prostor», чим порушила п.п.4 п.15 Постанови КМУ від 22.07.2020 року №641.
В судовому засіданні ОСОБА_1 обставини, викладені в протоколах, не визнала з підстав, зазначених в її письмових запереченнях.
Дослідивши письмові матеріали справи, дійшов наступних висновків.
Диспозиція ч.1 ст.44-3 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
В даному випадку, ОСОБА_1 інкримінується порушення вимог п.п.4 п.15 Постанови Кабінету Міністрів України № 641 від 22.07.2020 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої короновірусом SARS-CoV-2», додатково до обмежень, передбачених п.10 цієї постанови, якою передбачено, що в період з 00 годин 00 хвилин суботи до 00 годин 00 хвилин понеділка на території України з 14 листопада 2020 року до 30 листопада 2020 року забороняється, у тому числі, приймання відвідувачів суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері торговельного і побутового обслуговування населення, крім торгівлі продуктами харчування на торговельних площах, не менше 60 відсотків яких призначено для торгівлі продуктами харчування, пальним, лікарськими засобами та виробами медичного призначення, ветеринарними препаратами, кормами; провадження діяльності з надання фінансових послуг, діяльності фінансових установ і діяльності з інкасації та перевезення валютних цінностей, діяльності операторів поштового зв'язку, а також медичної практики, ветеринарної практики, діяльності автозаправних комплексів (без зон харчування), діяльності з технічного обслуговування та ремонту транспортних засобів; торговельної діяльності із здійсненням адресної доставки замовлень.
Отже, адміністративна відповідальність, передбачена ч.1 ст.44-3 КУпАП, за приймання відвідувачів під час провадження діяльності у сфері торговельного і побутового обслуговування населення настає лише для суб'єктів господарювання.
Відповідно до ст.55 ГК України, суб'єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов'язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов'язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством.
Суб'єктами господарювання є: 1) господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; 2) громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Отже, відповідальність за порушення вимог щодо заборони роботи суб'єктів господарювання, які приймають відвідувачів, можуть нести тільки суб'єкти господарювання, а не їх працівники, оскільки вони не здійснюють господарську діяльність та не відповідають за дії суб'єкта господарювання, у якому працюють.
Як вбачається з доданих ОСОБА_1 до письмових заперечень копій документів, а саме повідомлення про об'єкт оподаткування, таким об'єктом є ТОВ «Стиль Д», якому належить магазин «ПроСтор» по АДРЕСА_2 .
Тобто, безпосереднім суб'єктом господарювання, що здійснює відповідну діяльність із надання послуг, є ТОВ «Стиль Д».
Згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та господарських формувань, що додані до заперечень, власником та керівником ТОВ «Стиль Д», є не ОСОБА_1 , а інша особа.
Під час складання протоколів про адміністративні правопорушення серій ВАБ №197973, №197931 від 28.11.2020 року, працівники поліції, визначивши та вказавши посаду ОСОБА_1 , не встановили коло її повноважень, чи у розумінні ч.1 ст.44-3 КУпАП, вона є суб'єктом даного адміністративного правопорушення, а відтак, чи щодо належного суб'єкта було складено протокол.
Крім того, як вказано в протоколах, ОСОБА_1 працює заступником керуючого магазину «ПроСтор», що розташований на пр-ті.Центральному, 74/3, в м.Миколаїв.
При цьому, виконання трудових обов'язків зі здійснення торгівлі, не передбачає набуття ОСОБА_1 правового статусу суб'єкта господарювання, оскільки вона не зареєстрована як фізична особа-підприємець, а є лише найманим працівником ТОВ «Стиль Д», який здійснює безпосередню господарську діяльність із торгівлі товарами під торгівельною маркою магазинів « ІНФОРМАЦІЯ_2 ».
Отже, у даному випадку, відсутній обов'язковий елемент суб'єктивної сторони адміністративного правопорушення - суб'єкт.
Таким чином, у ході дослідження доказів, виникли обґрунтовані сумніви щодо доведеності вини ОСОБА_1 за обставин, які зазначені у протоколах про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ст. 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
З огляду на наведене, адміністративне провадження відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.44-3 КУпАП підлягає закриттю за відсутністю в її діях складу адміністративних правопорушень з підстав, передбачених п.1 ст.247 КУпАП.
Керуючись ст.ст.33-35, ст.44-3, п.1 ст.247, ст.ст.280, 283, 284, 294 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження по справах про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.44-3 КУпАП - закрити за відсутністю складу адміністративних правопорушень, на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя С.О. Медюк