Справа № 476/69/21
Провадження № 3/476/48/2021
10.03.2021 року суддя Єланецького районного суду Миколаївської області Чернякова Н.В., за участю секретаря Козаченко Л.М., прокурора Гульпи О.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1
розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України
про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.м.т. Єланець Миколаївської області, громадянина України, депутата Єланецької селищної ради Миколаївської області сьомого скликання, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч.1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
ОСОБА_1 , будучи депутатом Єланецької селищної ради Миколаївської області і відповідно до підпункту Б п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», тобто суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону, несвоєчасно 16.06.2020 року подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
У судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП не визнав, суду пояснив, що він не подав Е-декларацію за 2018 рік по поважній причині, оскільки хворів.
Вислухавши особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, прокурора, який вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні інкримінованого адміністративного правопорушення доведена повністю і його слід притягнути до адміністративної відповідальності, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, приходжу до слідуючого висновку.
Згідно ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Положеннями ст. 251 КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
Згідно ст.280 КУпАП суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративні відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 1 ст. 172-6 КУпАП передбачено, що особа притягається до адміністративної відповідальності за несвоєчасне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судовому засіданні встановлено, що рішенням І сесії Єланецької селищної ради Миколаївської області 7-го скликання № 1 від 11 листопада 2015 року «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Єланецької селищної ради та Єланецького селищного голови» визнано повноваження депутата Єланецької селищної ради Миколаївської області ОСОБА_1 .
Відповідно до підпункту «Б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 як депутат місцевої ради, є суб'єктом, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно ч.1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункті 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
У відповідності до підпункту 1 пункту 5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: 1) щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік - 16.06.2020 року (а.с. 14), тобто після закінчення визначеного законом для подання декларації строку.
Відповідно до позиції, викладеної у листі Вищого спеціалізованого суду України №223-943/0/4-17 від 22 травня 2017 року «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією» вбачається, що за наявності поважних причин на неподання декларації відповідальність за ч.1 ст. 172-6 КУпАП виключається (під поважними причинами зокрема є і технічні збої офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції).
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, доведена під час розгляду справи в суді і підтверджується також письмовими доказами, що містяться в матеріалах справи, зокрема:
даними протоколу № 40 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 21.01.2021 року (а.с. 4-10);
даними рапорту оперуповноваженого УСР в Миколаївській області із якого вбачається, що ОСОБА_1 подав до Єдиного Державного Реєстру Декларацій електронні декларації 16.06.2020 року (а.с. 12);
скріншотом сторінки офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с. 14);
копією рішення І сесії Єланецької селищної ради Миколаївської області 7-го скликання № 1 від 11 листопада 2015 року «Про підсумки виборів, визнання повноважень та реєстрацію депутатів Єланецької селищної ради та Єланецького селищного голови» (а.с. 21);
списком депутатів Єланецької селищної ради сьомого скликання, які ознайомлені про декларування доходів за 2016 рік (а.с. 24);
інформацією з листа Єланецького селищного голови «Про декларування особами уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування доходів за 2016 рік № 173/216 від 22.02.2017 року (а.с. 25);
списком депутатів Єланецької селищної ради сьомого скликання, які ознайомлені про декларування доходів за 2018 рік (а.с. 26);
інформацією з листа Єланецького селищного голови «Про декларування особами уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування доходів за 2018 рік» № 242/216 від 28.02.2019 року з додатками (а.с. 27-30);
копією листа керівника Управління інформаційно-аналітичних систем та захисту інформації від 21.12.2019 року про надання інформації стосовно функціонування порталу Реєстру (а.с. 31-32).
В ході судового розгляду особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, не надала доказів поважності причин несвоєчасного подання Е-декларації. В судовому засіданні ОСОБА_1 пояснив, що вчасно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік по причині хвороби, проте, доказів перебування його на лікарняному у період декларування та знаходження в медичному закладі на тривалому лікуванні суду не надав. Із наданої особою, яка притягується до адміністративної відповідальності, копії рішення Єланецької селищної ради від 24.04.2019 року «Про дострокове припинення повноважень депутата Єланецької селищної ради 7 скликання ОСОБА_1 » слідує, що з 24.04.2019 року на підставі особистої заяви останнього про складення ним депутатських повноважень, достроково припинено повноваження. А тому, в силу положень ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» ОСОБА_1 зобов'язаний був подавати електронну декларацію за 2018 рік.
Приймаючи до уваги викладене, приходжу до висновку, що ОСОБА_1 , будучи депутатом Єланецької селищної ради Миколаївської області сьомого скликання, тобто суб'єктом на якого поширюються вимоги та обмеження Закону України "Про запобігання корупції" несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16.06.2020 року оприлюднив Е-декларацію на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".
За вказаних обставин вважаю, що в діях ОСОБА_1 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне без поважних причин подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч.2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Вирішуючи питання про накладення адміністративного стягнення у відношенні ОСОБА_1 , враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, вважаю за доцільне застосувати до нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП підлягає стягненню з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 454 грн.
Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст. 33, 40-1, 278-280, 283, 284 КУпАП
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, і призначити йому адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 (чотириста п'ятдесят чотири) грн.
Постанова може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги до Миколаївського апеляційного суду через Єланецький районний суд Миколаївської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Н.В. Чернякова