Дата документу 11.03.2021
Справа № 334/1623/21
Провадження № 3/334/810/21
11 березня 2021 року суддя Ленінського районного суду м. Запоріжжя Фетісов М.В.,
розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , працює секретарем ТОВ «Фарма-2»,
за ч. 1 ст. 130 КУпАП,-
встановила:
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 19.02.2021 серії ДПР18 № 292488, 19.02.2021 о 04.15 годині в м. Запоріжжя вул. Тюленіна 73 гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 керував т.з. DAEWOO NUBIRA д.н. НОМЕР_1 з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме неприродна блідість, порушення координації рухів, виражене тремтіння пальців рук. Від повного медичного огляду в медичному закладі та на місці зупинки відмовився в присутності двох свідків, чим порушив вимоги п. 2.5 Правил дорожнього руху, за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 130 КУпАП.
Статтею 8 КУпАП визначено, що особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають. Провадження в справах про адміністративні правопорушення ведеться на підставі закону, що діє під час і за місцем розгляду справи про правопорушення.
Відповідно до ст. 276 КУпАП Справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 80, 81, 121 - 126, 127-1 - 129 і статтею 139 (коли правопорушення вчинено водієм) цього Кодексу, можуть також розглядатися за місцем обліку транспортних засобів або за місцем проживання порушників. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 177 і 178 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх вчинення або за місцем проживання порушника. Справи про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, розглядаються за місцем оброблення та обліку таких правопорушень. Справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтями 203, 203-1, 204-1, 204-2 і 204-4 цього Кодексу, розглядаються за місцем їх виявлення. Адміністративними комісіями справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем проживання порушника. Законами України може бути передбачено й інше місце розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Таким чином, справи про адміністративні правопорушення, передбачені статтею 130 КУпАП, не передбачають альтернативної підсудності.
З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що місцем вчинення правопорушення є віл Тюленіна, 73 в м. Запоріжжя, що відноситься до Вознесенівського району м. Запоріжжя, а отже вказана справа не підсудна Ленінському районному суду м. Запоріжжя.
Відповідно до ч. 1 ст. 257 КУпАП протокол надсилається органу (посадовій особі), уповноваженому розглядати справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи вищевказане, протокол про адміністративне правопорушення необхідно повернути УПП в Запорізькій області для виконання вимог ст. 257 КУпАП та його направлення до компетентного суду.
Керуючись ст. 257, 276, 278 КУпАП, суддя, -
постановила:
Протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, щодо ОСОБА_1 та додані до нього докази повернути Управлінню патрульної поліції в Запорізькій області Департаменту патрульної поліції для направлення до компетентного суду.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: