вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
про результати розгляду заяви кредитора
про грошові вимоги до банкрута у справі про банкрутство
09.03.2021м. ДніпроСправа № 904/4524/20
за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, м. Дніпро
до боржника Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45", м. Кривий Ріг
про визнання грошових вимог
Суддя Мартинюк С.В.
за участю секретаря судового засідання Ільєнко В.Ю.
Представники:
Від заявника: Горбань Р.С., посв. ОН №000354 від 18.02.2020, головний державний інспектор;
Ліквідатор КП "Житлово-експлуатаційна організація №45": не з'явився.
18.08.2020 Комунальне підприємство "Кривбасводоканал", м. Кривий Ріг звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області із заявою про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45", 50038, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, бульвар Кірова, б. 3, ідентифікаційний номер юридичної особи 20244448.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 25.08.2020 прийнято заяву Комунального підприємства "Кривбасводоканал" про відкриття провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" (50038, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, бульвар Кірова (Європейський), буд. 3, ідентифікаційний код 20244448) до розгляду в підготовчому засіданні на 08.09.2020.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 08.09.2020 відкрито провадження у справі №904/4534/20 за заявою Комунального підприємства "Кривбасводоканал" (50027, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, вул. Єсеніна, буд. 6а, ідентифікаційний код юридичної особи 03341316) про визнання банкрутом Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" (50038, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, бульвар Кірова (Європейський), буд. 3, ідентифікаційний код 20244448). Призначено розпорядником майна боржника - Комунального підприємства “Житлово-експлуатаційна організація №45” арбітражного керуючого Тритяченко Ольгу Володимирівну.
08.09.2020 на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі інтернет Господарським судом Дніпропетровської області здійснено офіційне оприлюднення повідомлення про порушення провадження у справі про банкрутство Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45", №65206.
За підсумками проведення попереднього судового засідання 09.11.2020 ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області постановлено про призначення підсумкового засідання на 14.12.2020.
Постановою Господарського суду Дніпропетровської області від 14.12.2020 припинено процедуру розпорядження майном Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45", припинено повноваження розпорядника майна арбітражного керуючого Тритяченко О.В., визнано Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №45" - банкрутом, відкрито ліквідаційну процедуру у справі строком на 12 місяців, до 14.12.2021, ліквідатором Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" призначено арбітражного керуючого Демчана Олександра Івановича.
12.02.2021 до суду від Головного управління ДПС у Дніпропетровській області надійшла заява про визнання кредиторських вимог до боржника у загальному розмірі 2 693 959, 32 грн. та судового збору в розмірі 4 540, 00 грн.
01.03.2021 до суду від ліквідатора КП "ЖЕО №45" Демчана О.І. надійшло повідомлення про розгляд грошових вимог, яким ліквідатор визнав грошові вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області частково.
09.03.2021 на електронну адресу суду від ліквідатора КП "ЖЕО №45" Демчана О.І. надійшло клопотання про розгляд грошових вимог ГУ ДПС у Дніпропетровській області без участі ліквідатора, в якому було вказано про визнання грошових вимог в повному обсязі.
Розглянувши заяву з грошовими вимогами, господарським судом встановлено наступне.
Комунальне підприємство "Житлово-експлуатаційна організація №45" перебуває на обліку Головного управління ДПС у Дніпропетровській області
У КП "Житлово-експлуатаційна організація №45" станом на 01.02.2021 обліковується податковий борг на загальну суму 2 693 959, 32 грн.
Сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 2 560 425, 06 грн., з яких:
- пеня, нарахована на підставі п.п.129.3.3 ст. 129 Податкового кодексу України у розмірі 2544310,06 грн.;
- грошове зобов'язання самостійно визначене платником податків у податковій звітності у загальній сумі 16 115, 00 грн. (податкова декларація з податку на додану вартість: №35232576 від 21.09.2020, термін сплати 30.09.2020; №38041722 від 13.10.2020, термін сплати 30.10.2020; №9305346495 від 19.11.2020, термін сплати 30.11.2020, №9337234292 від 17.12.2020, термін сплати 30.12.2020; №9368877170 від 18.01.2021, термін сплати 01.02.2021).
Сума податкового боргу по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у розмірі 110 649, 27 грн. складається з пені, яка нарахована в порядку пп.129.3.3. ст. 129 Податкового кодексу України.
Сума податкового боргу в частині чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності об'єднаної територіальної громади, району у місті районного значення, селища) у розмірі 232, 94 грн. складається з пені, яка нарахована в порядку пп.129.3.3. ст. 129 Податкового кодексу України.
Сума податкового боргу з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування становить 22 652, 05 грн., яка виникла за період розпорядження майном боржника в результаті внесення грошових зобов'язань самостійно визначених платником податків у податкової звітності.
Згідно із п.п 41.1.-41.3 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову, державну митну політику, державну політику з адміністрування єдиного внеску, державну політику у сфері боротьби з правопорушеннями під час застосування податкового та митного законодавства, законодавства з питань сплати єдиного внеску та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючий орган (далі - центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику), його територіальні органи. Органами стягнення є виключно контролюючі органи, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці у межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється. Повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.
Розмежування повноважень і функціональних обов'язків контролюючих органів визначається законодавством України.
Відповідно до п.п. 19 1.1.45 п. 19 1.1 ст. 19 1 Податкового кодексу України однією із функцій контролюючих органів є звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.
Згідно із ст. 1 Кодексу з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
Згідно із ст. 1 Кодексу України з процедур банкрутства - кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
З огляду на викладене вище ГУ ДПС у Дніпропетровській області набуває права вступити у справу про банкрутство боржника, що взятий на податковий облік в контролюючих органах Дніпропетровської області та має податковий борг, як кредитор.
Крім того, відповідно до платіжного доручення, ГУ ДПС у Дніпропетровській області здійснило перерахування у розмірі 4 540, 00 грн. судового збору за подання заяви про визнання кредитором у справі №904/4524/20.
Згідно абз.4 п.п.1 ч.1 ст.64 Кодексу України з процедур банкрутства зазначено, що витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді задовольняються у першу чергу.
За змістом положень статті 1 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсними кредиторами є кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника
Згідно ч.1 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
За змістом частини 1 статті 64 Кодексу України з процедур банкрутства кошти, одержані від продажу майна банкрута, спрямовуються на задоволення вимог кредиторів у порядку, встановленому цим Кодексом. При цьому:
1) у першу чергу задовольняються: вимоги щодо виплати заборгованості із заробітної плати працюючим та звільненим працівникам банкрута, грошові компенсації за всі невикористані дні щорічної відпустки та додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, інші кошти, належні працівникам у зв'язку з оплачуваною відсутністю на роботі (оплата часу простою не з вини працівника, гарантії на час виконання державних або громадських обов'язків, гарантії і компенсації при службових відрядженнях, гарантії для працівників, які направляються для підвищення кваліфікації, гарантії для донорів, гарантії для працівників, які направляються на обстеження до медичного закладу, соціальні виплати у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності за рахунок коштів підприємства тощо), а також вихідна допомога, належна працівникам у зв'язку з припиненням трудових відносин, та нараховані на ці суми страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, у тому числі відшкодування кредиту, отриманого на ці цілі; вимоги щодо виплати заборгованості із компенсації збитків, завданих Державному бюджету України внаслідок виконання рішень Європейського суду з прав людини, постановлених проти України; вимоги кредиторів за договорами страхування; витрати, пов'язані з провадженням у справі про банкрутство в господарському суді; витрати кредиторів на проведення аудиту, якщо аудит проводився за рішенням господарського суду за рахунок їхніх коштів;
2) у другу чергу задовольняються: вимоги із зобов'язань, що виникли внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров'ю громадян, шляхом капіталізації у ліквідаційній процедурі відповідних платежів, у тому числі до Фонду соціального страхування України за громадян, які застраховані в цьому фонді, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, зобов'язань із сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування, крім вимог, задоволених позачергово, з повернення невикористаних коштів Фонду соціального страхування України, а також вимоги громадян - довірителів (вкладників) довірчих товариств або інших суб'єктів підприємницької діяльності, які залучали майно (кошти) довірителів (вкладників);
3) у третю чергу задовольняються: вимоги щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів); вимоги центрального органу виконавчої влади, що здійснює управління державним резервом;
4) у четверту чергу задовольняються вимоги кредиторів, не забезпечені заставою;
5) у п'яту чергу задовольняються вимоги щодо повернення внесків членів трудового колективу до статутного капіталу підприємства;
6) у шосту чергу задовольняються інші вимоги.
Відповідно до ч. 4 ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області нараховано та заявлено пеню с моменту виникнення грошового зобов'язання по 08.09.2020 в порядку пп.129.3.3 ст. 129 Податкового кодексу України , яка нарахована у зв'язку з виникненням податкового боргу за ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 2 544 310, 06 грн., по податку на прибуток підприємств та фінансових установ комунальної власності у розмірі 110 649, 27 грн., по частині чистого прибутку (доходу) комунальних унітарних підприємств та їх об'єднань, що вилучається до відповідного місцевого бюджету (комунальної власності об'єднаної територіальної громади, району у місті районного значення, селища) у розмірі 232, 94 грн.
Отже, Головне управління ДПС у Дніпропетровській області як кредитор, вимоги якого щодо сплати пені у загальному розмірі 2 655 192, 27 грн. та судового збору 4 540, 00 грн. заявлені після завершення строку, визначеного ч.1 ст. 45 КУзПБ, є конкурсним, однак не має права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Згідно ч.4 ст.60 Кодексу України з процедур банкрутства, у ліквідаційній процедурі господарський суд розглядає заяви з вимогами поточних кредиторів, які надійшли до господарського суду після офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом. Заяви з вимогами поточних кредиторів розглядаються господарським судом у порядку черговості їх надходження. За результатами розгляду зазначених заяв господарський суд своєю ухвалою визнає чи відхиляє (повністю або частково) вимоги таких кредиторів. Вимоги поточних кредиторів погашаються в порядку черговості, визначеної статтею 64 цього Кодексу. Якщо кредитор заявив вимоги після здійснення розрахунків з іншими кредиторами, сплачені таким кредиторам кошти поверненню не підлягають.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області заявлено наявну податкову заборгованість, яка виникла за період розпорядження майном боржника в результаті внесення грошових зобов'язань самостійно визначених платником податків у податкової звітності з ПДВ з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) у загальному розмірі 16 115, 00 грн., з єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі 22 652, 05 грн.
Отже, грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області щодо податкової заборгованості, яка виникла за період розпорядження майном боржника в результаті внесення грошових зобов'язань самостійно визначених платником податків у податкової звітності у загальному розмірі 38 767, 05 грн. виникли після визнання боржника банкрутом, а отже є поточними.
Відповідно до абз.11 ч.1 ст.1 КУзПБ кредитор - юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких до боржника або іншої особи забезпечені заставою майна боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли після відкриття провадження у справі про банкрутство.
З огляду на обґрунтованість заяви про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, яка подана до господарського суду після закінчення строку, встановленого для їх подання, визначеного приписами ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, господарський суд, дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання його конкурсним кредитором, без права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів з грошовими вимогами до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" на суму 2 655 192, 27 грн. та судового збору на суму 4 540, 00 грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (витрати по сплаті судового збору);
- 6 черга - 2 655 192, 27 грн. (пеня).
Також з огляду на обґрунтованість заяви про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, господарський суд дійшов висновку щодо наявності підстав для визнання поточних грошових вимог до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" на загальну суму 38 767, 05 грн., яка підлягає погашенню у наступному порядку:
- 2 черга - 22 652, 05 грн. (сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування);
- 3 черга - 16 115, 00 грн. (сплата податків і зборів (обов'язкових платежів)).
Керуючись ст.ст. 2, 73-74, 76-79, 86, 91, 234-235 Господарського процесуального кодексу України, ст.ст. 45, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, суд
1. Визнати конкурсні грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" (50038, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, бульвар Кірова (Європейський), буд. 3, ідентифікаційний код 20244448), а саме:
- 1 черга - 4 540, 00 грн. (витрати по сплаті судового збору);
- 6 черга - 2 655 192, 27 грн. (пеня).
2. Визнати поточні грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до Комунального підприємства "Житлово-експлуатаційна організація №45" (50038, Дніпропетровська область, м. Кривий Ріг, бульвар Кірова (Європейський), буд. 3, ідентифікаційний код 20244448), а саме:
- 2 черга - 22 652, 05 грн. (сплата страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та інше соціальне страхування);
- 3 черга - 16 115, 00 грн. (сплата податків і зборів (обов'язкових платежів)).
Ухвала набирає законної сили - 09.03.2021.
Ухвала може бути оскаржена в порядку, передбаченому статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням підпункту 17.5 пункту 17 Розділу XI Перехідних положень ГПК України, до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня набрання ухвалою законної сили.
Повний текст ухвали складено 11.03.2021.
Суддя С.В. Мартинюк