Справа №418/646/21
2-а/418/323/21
про залишення позовної заяви без руху
"11" березня 2021 р. смт. Мілове
Суддя Міловського районного суду Луганської області Чехов С.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби «Мілове» ім В. Банних Луганського прикордонного загіну в особі в.о. начальника віпс (тип А) ВПС «Мілове» ім. В. Банних капітана Франчук Тетяни Анатоліївни, третя особа: Луганський прикордонний загін Державної прикордонної служби України, про скасування постанови № 145385 від 23.02.2021 року про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, -
До суду звернувся з адміністративним позовом ОСОБА_1 у якому просить скасувати постанову № 145385 від 23.02.2021 року винесену відносно нього про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП, а провадження по справі про адміністративне правопорушення - закрити. Крім того разом із адміністративним позовом позивач надав клопотання про звільнення його від сплати судового збору.
Дослідивши надані до суду матеріали, суд вважає, що дане клопотання про звільнення від сплати судового збору позивача ОСОБА_1 задоволенню не підлягає, а самий адміністративний позов слід залишити без руху з наступних підстав.
Крім того позивач ОСОБА_1 залучив у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Луганський прикордонний загін Східного регіонального управління Державної прикордонної служби України.
Однак Луганський прикордонний загін є суб'єктом владних повноважень до структури якого відноситься Відділ прикордонної служби «Мілове» ім. В.Банних у якому проходить служить відповідач старший лейтенант ОСОБА_2 яку було визнано відповідачем по справі.
Відповідно до ст. 222-1 КУпАП слід, що органи Державної прикордонної служби України розглядають справи про адміністративні правопорушення, пов'язані з порушенням прикордонного режиму, режиму в пунктах пропуску через державний кордон України або режимних правил у контрольних пунктах в'їзду - виїзду, порушенням іноземцями та особами без громадянства правил перебування в Україні і транзитного проїзду через її територію, невиконанням рішення про заборону в'їзду в Україну, порушенням порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України або виїзду з неї, а також з порушенням порядку в'їзду до району проведення антитерористичної операції або виїзду з нього (стаття 202, частина друга статті 203, стаття 203-1 (щодо порушень, виявлених у пункті пропуску (пункті контролю) через державний кордон України, контрольному пункті в'їзду-виїзду або контрольованому прикордонному районі), статті 204-2, 204-4). Від імені органів Державної прикордонної служби України розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право: начальники органів охорони державного кордону та Морської охорони Державної прикордонної служби України та їх заступники; інші посадові особи, уповноважені керівником центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону України.
Посадова особа своєю постановою наклала адміністративне стягнення про адміністративне правопорушення на позивача діяла від імені органів Державної прикордонної служби України яку не було залучено у якості відповідача, а з невідомих підстав було визнано третьою особою яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача. Луганський прикордонний загін є структурою яка забеспечує матеріальну сторону Відділу прикордонної служби «Мілове» ім. В. Банних, та командним складом і несе повну відповідальність за свій особовий склад і не може виступати третьою особою яка не несе відповідальність за вчинки службовців самостійним відповідачем у таких справах.
Отже належним відповідачем в цієї адміністративній справі, щодо оскарження постанови про накладання адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері порядку в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї повинен бути відповідний орган Державної прикордонної служби та посадова особа яка склала постанову про адміністративне правопорушення .
Аналогічної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 26 грудня 2019 року № 724/716/16-а.
Відповідно до ч. 5 ст. 48 КАС України слід, що під час вирішення питання про залучення співвідповідача чи заміну належного відповідача суд враховує, зокрема, чи знав або чи міг знати позивач до подання позову у справі про підставу для залучення такого співвідповідача чи заміну неналежного відповідача.
З таких підстав до частин першої та другої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Змістом статті 133 КАС України зазначено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Підстав для звільнення позивача від сплати судового збору у відповідності до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» із позовної заяви та доданих до неї документів, не вбачається.
Слід зазначити, що відповідно до ст. 5 Закону України «Про судовий збір» серед осіб, які мають пільги щодо сплати судового збору, немає таких, які б звільнялися від сплати судового збору за подання до суду позовної заяви про скасування протоколу про адміністративне правопорушення, чи виключали б позовну заяву про скасування протоколу про адміністративне правопорушення, з об'єктів оплати судовим збором.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року в справі № 543/775/17 зазначила, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону України «Про судовий збір», які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Також, Велика Палата Верховного Суду відступила від висновку, який передбачав, що судовий збір при оскарженні постанов про адміністративне правопорушення сплаті не підлягає, та зазначила, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.У разі надходження до суду справи, що підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства, після закриття провадження Верховним Судом чи судом апеляційної інстанції в порядку господарського чи цивільного судочинства, суд перевіряє наявність підстав для залишення позовної заяви без руху відповідно до вимог адміністративного процесуального закону, чинного на дату подання позовної заяви.
При зверненні до суду з цим позовом позивачу належить сплатити судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну вимогу з окремим предметом позову, тобто 454,00 грн.
Крім зазначеного, невмотивоване звільнення від оплати повністю або частково, відстрочення або розстрочення сплати судових витрат утворить дискримінаційне становище по відношенню до інших суб'єктів звернення до судового захисту.
З урахуванням встановлених обставин, в зв'язку з необґрунтованістю клопотання позивача, слід вважати, що підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні, відтак клопотання позивача про відстрочення сплати судового збору не підлягає задоволенню, у зв'язку із чим відмовляє у задоволенні останнього. Таким чином позивачу належить сплатити судовий збір, який складає 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб за кожну вимогу з окремим предметом позову, тобто 454,00 грн. та оскільки позивач ОСОБА_1 не знав до подання позову про залучення у якості співвідповідача Луганський прикордонний загін надати йому час для залучення належного співвідповідача, надавши позивачу, ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 169, 248 КАС України, -
У задоволенні клопотання позивачу ОСОБА_1 про звільнення від сплати судового збору - відмовити.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Відділу прикордонної служби «Мілове» ім В. Банних Луганського прикордонного загіну в особі в.о. начальника віпс (тип А) ВПС «Мілове» ім. В. Банних капітана Франчук Тетяни Анатоліївни, третя особа: Луганський прикордонний загін Державної прикордонної служби України, про скасування постанови № 145385 від 23.02.2021 року про накладення адміністративного стягнення за адміністративне правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-2 КУпАП - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з дня отримання копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити позивачу, що у разі, якщо недоліки, вказані в ухвалі суду, не будуть усунені, позовна заява буде вважатися неподаною та буде її повернута.
Про прийняте рішення повідомити позивача, виславши йому копію ухвали для відома.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: С. І.Чехов