Справа № 344/7124/17
Провадження № 2/344/298/21
02 березня 2021 року м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:
головуючої - судді Пастернак І.А.
секретаря Кріцак Г.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування п.2.50 рішення ХХVІІ сесії 5 демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 20.05.2008 року; визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №989967 з реєстраційним номером №010929400491 виданого 20.05.2009 року на земельну ділянку площею 0,0996-га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 15030794 від 08.08.2014 року, номер запису про право власності: 6620817, реєстраційний номер об”єкта нерухомого майна: 422281926101 за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0996 га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139, за адресою: АДРЕСА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; стягнення судових витрат,-
ОСОБА_1 звернулася до Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області з позовом до Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування п.2.50 рішення ХХVІІ сесії 5 демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 20.05.2008 року; визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №989967 з реєстраційним номером №010929400491 виданого 20.05.2009 року на земельну ділянку площею 0,0996-га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 15030794 від 08.08.2014 року, номер запису про право власності: 6620817, реєстраційний номер об”єкта нерухомого майна: 422281926101 за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0996 га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139, за адресою: АДРЕСА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; стягнення судових витрат.
03.04.2018 року представник Івано-Франківської міської ради подав клопотання про закриття провадження у справі, оскільки дана справа не підлягає розгляду у порядку цивільного судочинства (а.с.125-126, т.1)
Представник позивача - адвокат Жирун Р.М. подав клопотання в якому просив розгляд справи проводити без його участі та участі позивачки. Позовні вимоги підтримав та просив задоволити.
Інші учасники процесу в судове засідання не з'явилися, про дату та час повідомлялися належним чином.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст.19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За змістом положень ст. 122 ЗК України вирішення питань щодо передачі земельних ділянок у власність або в користування із земель державної чи комунальної власності належить до компетенції відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно із ч. 7 ст. 118 ЗК України розгляд клопотання про передачу безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності здійснюється у місячний строк і дається дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або мотивована відмова у його наданні.
Як установлено ч. 9 ст. 118 ЗК України, відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов'язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.
Таким чином, процес набуття земельної ділянки шляхом приватизації включає в себе не тільки рішення щодо її передачі, що є підставою переходу права власності, а й рішення про надання дозволу на розробку та затвердження технічної документації із землеустрою.
В силу ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
При цьому, відповідно до ч. 2 ст. 4, п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення. Зокрема, юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів або правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Вжитий у цій процесуальній нормі термін «суб'єкт владних повноважень» означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Водночас приватно-правові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового особистого інтересу учасника. Спір має приватно-правовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило, майнового, конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватно-правових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
У справі, яка розглядається, позивач оскаржує рішення територіальної громади щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують прово власності на землю та передання у власність земельні ділянки відповідачам для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських споруд відповідачам, зазначаючи, окрім іншого, що спірна земельна ділянка під сарам позивача передана у приватну власніть відповідачів, позбавляє його можливості користуватися своїм майном, а також отримати у користування земельну ділянку,необхідну для обслуговування належного йому сараю.
За позицією позивача, оскаржуваним рішенням органу місцевого самоврядування порушені його права та інтереси як власника сараю, розташованого на спірній земельній ділянці, переданою відповідачам, оскільки, на його думку, він має право на користування частиною спірної земельної ділянки та отримання її у власність.
Тобто, предметом цього спору є право власності та користування земельною ділянкою.
За правилами ч. 1 ст. 19 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з п. 10 ч. 1 ст.16 ЦК України одним зі способів захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.
Суд визнає незаконним і скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий, зокрема, органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси (ч. 1 ст. 21 ЦК України).
Таким чином, предметом розгляду в цій справі є не стільки рішення органу місцевого самоврядування, як суб'єкта, наділеного владно-управлінськими функціями, скільки приватний інтерес позивача щодо права власності та користування на частину спірної земельної ділянки, що свідчить про приватно-правовий, а не публічно-правовий характер спірних правовідносин.
З огляду на наведене наявний спір має вирішуватися в порядку цивільного судочинства.
За вказаних обставин суд приходить до висновку про відсутність підстав, передбачених п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, для закриття провадження у справі, а відтак у задоволенні клопотання представника відповідача Івано-Франківської міської ради слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 46, 48, 55, 255 ЦПК України, суд
У задоволенні клопотання представника відповідача - Івано-Франківської міської ради про закриття провадження в справі за позовом ОСОБА_1 до Івано-Франківської міської ради, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 про визнання незаконним та скасування п.2.50 рішення ХХVІІ сесії 5 демократичного скликання Івано-Франківської міської ради від 20.05.2008 року; визнання недійсним державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ №989967 з реєстраційним номером №010929400491 виданого 20.05.2009 року на земельну ділянку площею 0,0996-га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139; скасування рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, індексний номер: 15030794 від 08.08.2014 року, номер запису про право власності: 6620817, реєстраційний номер об”єкта нерухомого майна: 422281926101 за ОСОБА_2 на земельну ділянку площею 0,0996 га, кадастровий номер 2610100000:06:001:0139, за адресою: АДРЕСА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; стягнення судових витрат, в частині відносно відповідача ОСОБА_3 - відмовити.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подачі апеляційної скарги.
Ухвала може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.
Суддя Пастернак І.А.