Справа № 405/7503/20
3/405/1696/20
18 січня 2021 року м. Кропивницький
Суддя Ленінського районного суду м. Кіровограда Драний В.В., за участі оосби, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, що надійшли з Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , продавця магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 . РНОКПП: НОМЕР_1 ,
за ст. 44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Кропивницьким ВП ГУНП в Кіровоградській області до суду направлено протокол про адміністративне правопорушення серії АПР18 № 658436 від 17.11.2020 року, зі змісту якого вбачається, що 17.11.2020 року о 17:41 год. в м. Кропивницький, по вул. Пашутінська, 54, ОСОБА_1 перебувала на робочому місці без засобів індивідуального захисту, а саме без маски та рукавиць, чим порушила пп. 1 п. 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» від 22.07.2020 року № 641 та вчинила адміністративне правопорушення, передбачене ст. 44-3 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що працює продавцем у магазині « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що розташований за адресою: м. Кропивницький, вул. Пашутінська, 54 та 17.11.2020 року перебувала на робочому місці без захисної маски, оскільки вже був кінець робочого дня, покупців не було. При цьому, якщо до магазину заходять покупці, вона одягає захисну маску.
Перевіривши матеріали справи про адміністративне правопорушення, вважаю, що вони підлягають поверненню до Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області з наступних підстав.
Як вбачається із ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення, зокрема, є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Статтею 278 КУпАП передбачено, що під час підготовки до розгляду справи про адміністративне правопорушення суддя повинен перевірити чи правильно складений протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
При складанні протоколу про адміністративне правопорушення АПР18 № 658436 від 17.11.2020 року відносно ОСОБА_1 вказані вимоги закону дотримані не були, зокрема:
-не вказано по-батькові особи, яка склала протокол;
-у протоколі в графі «чи притягалася до адміністративної відповідальності» вказано, що «не притягалася за ст. 44-3 КУпАП», однак будь-яких підтверджуючих документів (довідки АРМОР, тощо) до протоколу не додано, що позбавляє суд можливості при визначенні розміру та характеру адміністративного стягнення встановити наявність або відсутність такої обтяжуючої відповідальність обставини як вчинення повторно протягом року однорідного правопорушення, що передбачена п. 2 ч. 1 ст. 35 КУпАП;
-у графі «До протоколу додається» не вказано жодних додатків, що позбавляє наявні у матеріалах справи фототаблицю та рапорт статусу належного та допустимого доказу у справі;
-протокол не підписаний особою, яка його склала.
Крім того, Постановою Кабінету Міністрів України «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» № 641 від 22.07.2020 року (в редакції, чинній на час вчинення правопорушення) на території України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з 01.08.2020 року до 31.08.2020 року продовжено на всій території України дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 р. № 211 та від 20.05.2020 р. № 392.
Відповідно до пп. 1 п. 10 цієї постанови на території України на період дії карантину забороняється перебування в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті без вдягнутих засобів індивідуального захисту, зокрема респіраторів або захисних масок, що закривають ніс та рот, у тому числі виготовлених самостійно.
Разом з тим, обов'язок фізичної особи на період дії карантину перебувати в громадських будинках і спорудах, громадському транспорті або на вулиці з вдягнутими засобами індивідуального захисту у вигляді перчаток даною нормою не передбачений.
При цьому, Європейський суд з прав людини у рішенні від 30.05.2013 року у справі «Малофєєва проти Росії» констатував, що у випадку коли викладена у протоколі фабула адміністративного правопорушення не відображає всіх істотних ознак складу правопорушення, суд не має права самостійно редагувати її, а так само не може відшукувати докази на користь звинувачення.
Вказані недоліки не можуть бути усунені в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та вирішити її у відповідності до закону.
Відповідно до роз'яснень, викладених у постанові Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення» від 17.10.2014 року № 11, норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного без додержання вимог ст. 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Враховуючи викладене, суд вважає, що дані матеріали про адміністративне правопорушення необхідно повернути до Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області для доопрацювання, а саме: 1) надати підписаний уповноваженою особою протокол про адміністративне правопорушення; 2) вказати повні прізвище, ім'я та по-батькові особи, яка його склала; 3) конкретизувати суть правопорушення, викладену у протоколі; 4) додати до протоколу довідку про те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягалася; 5) вказати про наявність або відсутність додатків до протоколу.
При цьому, суд відзначає, що згідно п. 7 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої Наказом МВС від 06.11.2015 року № 1376 не допускаються закреслення чи виправлення відомостей, що заносяться до протоколу про адміністративне правопорушення, а також унесення додаткових записів після того, як протокол про адміністративне правопорушення підписано особою, стосовно якої його складено.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 256, 278 КУпАП, суддя -
Матеріали про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , направити до Кропивницького ВП ГУНП в Кіровоградській області в Кіровоградській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Ленінського районного суду
м. Кіровограда Владислав Вікторович Драний