Справа № 157/249/21
Провадження №3/157/235/21
10 березня 2021 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Гамула Б.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла від Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , непрацюючого ,
за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
встановив:
В протоколі про адміністративне правопорушення серії ДПР18 №456686 від 22 грудня 2020 року вказано, що ОСОБА_1 22 грудня 2020 року в 14 год. 54 хв. на вул. 8 Березня в м. Камені-Каширському керував автомобілем марки «Peugeot», номерний знак НОМЕР_1 , який належить ОСОБА_1 , з ознаками алкогольного сп'яніння: порушена мова, відмовився від проходження медичного огляду у встановленому законом порядку у присутності двох свідків, чим порушив п. 2.5 ПДР, повторно протягом року вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 КУпАП, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 130 КУпАП.
Даний протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню для належного його оформлення.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Відповідно до пунктів 5, 6, 9 Розділу 2 Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06 листопада 2015 року № 1376 протокол про адміністративне правопорушення складається на спеціальному бланку, що виготовлений друкарським способом згідно з технічним описом бланка протоколу про адміністративне правопорушення, на якому проставлено відповідні серію та номер. Усі реквізити протоколу про адміністративне правопорушення заповнюються чорнилом чорного або синього кольору, розбірливим почерком, державною мовою. При складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема: у графі «місце складання протоколу» - населений пункт або географічна точка; у графі «посада, найменування органу поліції, звання, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол» - прізвище, ім'я, по батькові посадової особи, яка склала протокол (повністю, без скорочень); у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягається до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)); у графі «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності» - інформація щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності впродовж року (за наявності); у графі «дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення» - суть адміністративного правопорушення (повинна точно відповідати ознакам складу адміністративного правопорушення, зазначеним у статті КУпАП, за якою складено протокол); у графі «до протоколу додається» - пояснення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, викладені на окремому аркуші, рапорти посадових осіб органів поліції, довідки, акти тощо (у разі складення).
Разом з цим, відповідно до технічного опису бланка протоколу про адміністративне правопорушення, бланк протоколу про адміністративне правопорушення являє собою аркуш паперу розміром 210х297 мм (+-0,5 мм), масою 80 г/кв. м і складається з протоколу та копії. Протокол і копія надруковані на самокопіювальному папері з лицьового боку трьома фарбами способом офсетного друку. Серія протоколу складається із літеросполук, номер - із шестизначного цифрового показника, виконуються способом високого друку.
Зі змісту протоколу вбачається, що у ньому не дотримано зазначених вище норм закону. Так, розмір протоколу становить 200 мм * 277 мм, його серія складається із літеро- та цифросполук, а також у ньому відсутня графа «чи притягався(лася) до адміністративної відповідальності».
Відповідно до абз. 3 п. 3 Розділу 1 Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 07 листопада 2015 року № 1375 Далі Інструкція), повторність правопорушення - повторне вчинення протягом року адміністративного правопорушення, відповідальність за яке передбачена відповідними статтями КУпАП та визначається за фактами винесених постанов у справах про адміністративні правопорушення, які набрали законної сили (крім правопорушень, відповідальність за які передбачена частиною третьою статті 130 КУпАП).
Згідно з пунктами 1, 4, 5 Розділу 7 Інструкції повторним відповідно до статті 35 КУпАП визнається вчинене особою протягом року однорідне правопорушення, за яке її вже було піддано адміністративному стягненню. Поліцейський, який подає матеріали до розгляду, готує довідку про наявність повторності вчинення адміністративного правопорушення, отримання (неотримання) особою за місцем її проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, а за матеріалами про адміністративні правопорушення, передбачені частинами другою та третьою статті 130 КУпАП, - довідку про належність транспортного засобу. У разі встановлення повторності правопорушення до протоколу (якщо протокол складається) долучається довідка, у якій міститься інформація про дату вчинення попереднього адміністративного правопорушення і прийняте в справі рішення.
В порушення зазначених вище норм закону до протоколу не долучено відомостей, необхідних для вирішення справи. Так, направляючи матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 130 КУпАП, інспектор СРПП Камінь-Каширського ВП ГУНП у Волинській області Дем'янік А.С. не долучив належних письмових доказів підтвердження того факту, що особа, яка притягається до адмінвідповідальності, раніше на протязі року вчиняла будь-яке з порушень, передбачених частиною першою цієї статті. Додані постанови судді Камінь-Каширського районного суду від 22 січня 2021 року та від 17 лютого 2020 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 122-2, ч. 2 ст. 130 та за ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідно не містять відомостей про набрання ними законної сили.
Разом з тим, до матеріалів справи також не додано довідки про отримання (неотримання) ОСОБА_1 за місцем його проживання посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, довідки про належність транспортного засобу, довідки, у якій міститься інформація про дату вчинення попереднього адміністративного правопорушення і прийняте в справі рішення.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Наявність зазначених недоліків робить неможливим своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин справи для вирішення її в точній відповідності із законом, що згідно ст. 245 КУпАП є основним завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення.
Наведене свідчить про неналежне складання протоколу про адміністративне правопорушення та матеріалів справи, що є підставою для повернення її на доопрацювання.
Після усунення причин, що стали підставою для повернення матеріалів справи про адміністративне правопорушення, вони повинні бути негайно направлені до суду для розгляду їх у відповідності до вимог чинного законодавства.
Керуючись статтями 256, 277, 278, 280 КУпАП, суддя
постановив:
Протокол серії ДПР18 №456686 від 22 грудня 2020 року та матеріали справи про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 2 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення повернути до Камінь-Каширського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції у Волинській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя: Б. С. Гамула