Рішення від 11.03.2021 по справі 490/5001/20

нп 2/490/1282/2021 Справа № 490/5001/20

Центральний районний суд м. Миколаєва

РІШЕННЯ

Іменем України

18 лютого 2021 року м. Миколаїв

Центральний районний суд міста Миколаєва у складі головуючого судді Гуденко О.А.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення(виклику) сторін цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради до ОСОБА_1 про повернення надміру виплачених коштів,

встановив:

У листопаді 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просила стягнути з останнього кошти допомоги одинокої матері в сумі 2162 грн 72 коп. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 27823 грн 46 коп.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що відповідач перебувала в управлінні соціальних виплат і компенсацій Центрального району Департаменту як отримувач державної допомоги одиноким матерям та допомоги малозабезпеченим сім'ям. В результаті обміну даними з Державною податковою інспекцією було виявлено, що ОСОБА_1 не задекларувала, що має у власності земельну діляну з грудня 2015 року наявність якого та дохід від надання землі в оренду, який вона отримала в періоди з 01.09.2016 року по 30.04.2019 року та за які обчислювався середньомісячний дохід сукупний для визначення розміру вказаних допомог - відповідач не декларувала. У зв'язку з тим, що відповідачка постійно надавала недостовірну інформацію про доходи сім'ї , виникла переплата державних коштів по допомозі одиноким матерям та малозабезпеченим сім'ям за період з 01.03.2017 по 31.08.2019 року.

Як на правову підставу позову посилається на ст.ст. 1212,1213 ЦК України, пункт 28 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. № 250 " Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям " та п. 49 Постанови КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Ухвалою Центрального районного суду міста Миколаєва від 03.09.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від відповідача в установлений судом строк заява із запереченнями проти розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження до сууд не надходила.

21 жовтня 2020 року надійшов відзив від відповідача, в якому вказала про невизнання позовних вимог. Зазначала, що у Деклараціях про доходи про майновий стан особі, яка звернулася за призначенням усіх видів соціальної допомоги за 2017-2019 роки, вона у розділі 5 всіх декларацій постійно вказувала, що земельного паю у неї немає, оскільки він був нею проданий у січні 2016 року у сумі 250 000 грн. Проте документів про продаж землі вона не має з незалежних від неї причин, проте земля була продана орендарю в особі ОСОБА_2 . Тобто вона одразу вказувала, що земельного паю у неї немає, вона не отримує з нього доходи , отже нічого не приховувала та не подавала недостовірні дані про свої доходи.

Як Порядком призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, так і призначення допомоги одиноким матерям передбачено, що перевірка достовірності відомостей , що надійшли від осіб, які звертаються за призначенням державної соціальної допомоги проводитья на підстав даних, отриманих шляхом автоматизованого доступу органами соціального захисту населення.

Проте позивач у своїй заяві взагалі не вказав , на якій підставі відбулася надмірна виплата допомоги на дітей ОСОБА_1 за період з березня 2017 року по квітень 2019 року в сумі 2162,72 грн і які недостсовірні відомості чи які приховані відомості надала ОСОБА_1 , що вплинули або могли вплинути на встановлення права на отримання допомоги на дітей одиноким матерям та на визначення її розміру.

Суд, дослідивши матеріали справи і оцінивши наявні в ній докази, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Правовідносини сторін регулюються приписами ЦК України, Постановою КМУ від 24 лютого 2003 р. № 250 " Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям " та Постановою КМУ від 27 грудня 2001 р. № 1751 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми".

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернулася до органу праці та соціального захисту населення із заявою від 09.03.2017 про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державну допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. При цьому зазначила, що вона не вчиться та не працює, в центрі зайнятості на обліку не перебуває, в шлюбі не перебуває, з батьком дітей не проживає, аліменти не отримує, інших доходів не отримує, що підтвердила Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При цьому у розділі 5 Декларації зазначила, що земельний пай було продано у січні 2016 року у сумі 250 000 грн

Також зазначила, що несе повну відповідальність за неповну та недостовірну інформацію, у випадку переплати зобов'язується повернути в повному обсязі.

Так, позивачем за 2016- 2017 рік проведено розрахунок середньомісячного сукупного доходу сім'ї у розмірі 3341 грн, середньомісячний дохід члена сім'ї - 668,20 грн. , зазначено сукупний дохід за 6 місяці від землі - 0,00 грн.

Рішенням від 10.04.2017 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги одиноким матерям з 01.03.2017 по 31.08.2017 у розмірі 686,80 грн.

Рішенням від 10.04.2017 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.03.2017 по 31.08.2017 у розмірі 4052,46 грн., виходячи з наступного розрахунку : прожитковий мінімум сім'ї ( ОСОБА_1 , та четверо неповнолтініх дітей) 7688 грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї 3341,01 грн.

В подальшому ОСОБА_1 , зверталася з відповідними заявами про призначення усіх видів державної допомоги 15.09.2017 року, 15.03.2018 року, 22.05.2018 року, 21.11.2018 року, в розділі 5 Декларації про доходи при цьому завжди вказувала про продаж земельного паю в січні 2016 року в сумі 250 000 грн з приміткою -" документи на продаж землі надати не може".

При цьому в подальшому позивачем при проведенні розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї зазначалося, що сукупний дохід за 6 місяців від землі - 0,00 грн.

Рішенням від 24.10.2017 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.09.2017 по 28.02.2018 у розмірі 3888,07 грн., виходячи з наступного розрахунку : прожитковий мінімум сім'ї ( ОСОБА_1 , та четверо неповнолтініх дітей) 8090,00 грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї 3826,40 грн.

Рішенням від 18.04.2018 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги одиноким матерям з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 83,13 грн.

Рішенням від 31.05.2018 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги одиноким матерям з 01.03.2018 по 31.08.2018 у розмірі 3,96 грн.

Рішенням від 22.11.2018 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги одиноким матерям з 01.11.2018 по 30.11.2018 у розмірі 274,69 грн., з 01.12.2018 по 30.04.2019 - 341,69 грн.

Рішенням від 31.05.2018 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2018 по 31.10.2018 у розмірі 4167,26 грн., виходячи з наступного розрахунку : прожитковий мінімум сім'ї ( ОСОБА_1 , та четверо неповнолтініх дітей) 8834,00 грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї 3462,58 грн.

Рішенням від 22.11.2018 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.11.2018 по 30.11.2018 у розмірі 4427,01 грн., а 01.12.2018 по 30.04.2019 - 4617,79 грн.виходячи з наступного розрахунку : прожитковий мінімум сім'ї 9232,00 грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї 2134,69 грн.

10 травня 2019 року ОСОБА_1 , вчергове звернулася до позивача з заявою про призначення усіх видів соціальної допомоги, компенсацій та пільг, а саме державну допомогу на дітей одиноким матерям та державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям. При цьому зазначила, що вона не працює, в центрі зайнятості на обліку не перебуває, в шлюбі не перебуває, з батьком дітей не проживає, аліменти не отримує, інших доходів не отримує, є стипендія Мкиолаївського ПМЛ що підтвердила Декларацією про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. При цьому у розділі 5 Декларації зазначила, що земельного паю не має, земельних ділянок не має.

Рішенням від 10.06.2019 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги одиноким матерям з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 93,00 грн.

Рішенням від 10.06.2019 відповідачу було призначено розмір соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям з 01.05.2019 по 01.08.2019 у розмірі 3419,08 грн., а 02.08.2019 по 31.10.2019 - 3669,08 грн.виходячи з наступного розрахунку : прожитковий мінімум сім'ї 9628,00 грн, середньомісячний сукупний дохід сім'ї 3409,53 грн.

Згідно відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно станом на 29.07.2019 року, ОСОБА_1 , на підставі свідоцтва про право на спадщину від 23.12.2015 року належить на праві власності земельна ділянка, площею 10,46 га для веденння товаргого сільськогосподарського виробництва на території Кам'янської сільради Очаківського району Миколаївської області . Зареєстровано договір оренди землі від 17.02.2017 року , укладений між орендарем ОСОБА_2 та орендодавцем ОСОБА_1 строком на 49 років, орендна плата становить 7976,81 грн та вносить орендарем у грошові формі один раз на рік до 20 числа останнього у звітньому році.

Також в матеріалах справи наявна копія вказаного договору оренди, укладеного 17.02.2017 року особисто ОСОБА_1 , з якого дійсно слідує про передачу відповідачкою вказаної земельної ділянки в оренду строком на 49 років зі сплатою щорічно орендної плати в розмірі 3% від нормативної оцінки землі.

Рішеннями позивача від 05.08.2019 року проведено перерахунок в межах терміну призначення ОСОБА_1 , допомоги одиноким матерям ( з урахуванням доходу від землі - 7029,12 грн ) з 01.02.2017 по 30.04.2019 та від 12 серпня 2019 року проведено перерахунок в межах терміну призначення ОСОБА_1 , допомоги малозабезпеченим сім'ям ( з урахуванням доходу) за цей же період - де в сукупний дохід смі'ї за рік включено в графу інші доходи - 7029,12 грн на рік - що дорівнює сумі визначеної орендної плати , яку отримує ОСОБА_1 , згідно відомостей державних реєстрів.

Згідно з протоколом від 20.08.2019 року ОСОБА_1 має борг від перерахунку ( з урахуванням доходів) на загальну суму 2162,72 грн допомоги одиноким матерям та 27 823,46 грн допомоги малозабезпесеним сім'ям.

27.08.2019 відповідачу було направлено повідомлення про переплату державної соціальної допомоги у розмірі 2162,72 грн. як допомоги одиноким матерям та 28 385,68 грн допомоги алозабезпесеним сім'ям.

На теперішній час сума переплати відповідачем не повернута.

Відповідно до п. 33 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою КМУ від 27.12.2001 року № 1751, Відповідно до статті 18-1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері (які не перебувають у шлюбі), одинокі усиновлювачі, якщо у свідоцтві про народження дитини або документі про народження дитини, виданому компетентними органами іноземної держави, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку (рішенні про усиновлення дитини) відсутній запис про батька (матір) або запис про батька (матір) проведено в установленому порядку органом державної реєстрації актів цивільного стану за вказівкою матері (батька, усиновлювача) дитини.

Згідно з п.34 вище вказаного Порядку (в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин) допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Згідно ст. 22 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги. Суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно з законом. Органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, мають право перевіряти матеріальний стан сімей з дітьми.

У відповідності до п. 46 Порядку призначення та виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України N 1751 від 27.12.2001 року особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми у разі виникнення обставин, які призводять до припинення виплати допомоги, зобов'язані у десятиденний термін повідомити про це органи праці та соціального захисту населення.

Виплата вищевказаної допомоги припиняється за рішенням органу, що призначає та виплачує цю допомогу з місяця, що настає після місяця, у якому виникли такі обставини.

Відповідно до п.4, 6 Постанови КМУ від 24 лютого 2003 р. № 250 " Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям" в редакції, що діяла на час виникнення відповідних правовідносин сторін, соціальна допомога за місцем фактичного проживання призначається за умови неотримання зазначеної допомоги за зареєстрованим місцем проживання заявника. Перевірка відомостей щодо неотримання допомоги здійснюється органами соціального захисту населення з використанням інформаційних систем.

Для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сім'ї подає органу соціального захисту населення такі документи: заяву; документ, що посвідчує особу уповноваженого представника сім'ї; декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї); довідку про наявність та розмір земельної частки (паю). Інформація про склад сім'ї заявника зазначається в декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї включаються чоловік, дружина; рідні, усиновлені діти цих осіб віком до вісімнадцяти років, а також діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і які не мають власних сімей; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II груп або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи і здійснює догляд за нею; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. При цьому до складу сім'ї включаються незалежно від місця проживання (перебування) або реєстрації діти, які навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти до досягнення двадцяти трьох років і не мають власних сімей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні. Для призначення соціальної допомоги на наступний строк уповноважений представник сім'ї подає заяву і декларацію про доходи та майно.

Відповідно до п. 49 цього порядку, особи, яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми, зобов'язані повідомляти органи, що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї тощо). Суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із законом.

Органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право перевіряти матеріальне становище сімей з дітьми.

Органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми.

Так, сума надмірно нарахованої (виплаченої) державної соціальної допомоги є майном, збереженим без достатньої правової підстави. А тому на правовідносини з повернення цієї суми поширюються приписи глави 83 ЦК України.

Згідно ч. 1 ст. 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно) зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Не підлягають поверненню безпідставно набуті, зокрема, пенсії, допомоги, інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісності з боку набувача (пункт 1 частини першої статті 1215 ЦК України).

Отже, не може бути повернута сума надмірно нарахованої (виплаченої) державної соціальної допомоги, зокрема тоді, якщо позивач не доведе, що виплату здійснив добровільно, але внаслідок рахункової помилки з його боку чи недобросовісності з боку набувача допомоги Така недобросовісність може проявлятися у несумлінному ставленні до виконання власних обов'язків, зловживанні правом у власних інтересах або в інтересах третіх осіб тощо.

Суд вважає доведеним факт недобросовісності ОСОБА_1 як набувача допомоги , яка подала недостовірну інформацію про належність їй на праві власності нерухомого майна. Тому відсутні визначені пунктом 1 частини першої статті 1215 ЦК України підстави, які унеможливлюють повернення безпідставно набутих коштів - надмірно нарахованої (виплаченої) суми державної соціальної допомоги.

При цьому суд не може взяти до уваги її заперечення викладені у відзиві стосовно продажу вищевказаної зеемльної ділянки в січні 2016 року - адже ма теріалами справи підтверджується факт укладання нею саме договору оренди цієї ж ділянки в лютому 2017 року і узгодження з орендарем розміру отримуваної щорічно орендної плати на свою користь.

При цьому, загальновідомим є факт, що відповідно до підпункту "б" пункту 15 Перехідних положень Земельного кодексу України станом на час виникнення правовідносин сторін - не допускалося купівля-продаж або іншим способом відчуження земельних ділянок і зміна цільового призначення (використання) земельних ділянок, які перебувають у власності громадян та юридичних осіб для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, земельних ділянок, виділених в натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв) для ведення особистого селянського господарства, а також земельних часток (паїв), крім передачі їх у спадщину, обміну земельної ділянки на іншу земельну ділянку відповідно до закону та вилучення (викупу) земельних ділянок для суспільних потреб.

Отже твердження відповідачки про продаж земельної ділянки з цільовим призначенням " для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" - суперечить діючому законодавству України.

Враховуючи, що підстави для застосування положень ст. 1215 ЦК України відсутні, оскільки як встановлено з матеріалів справи відповідач подала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги з недостовірними даними, внаслідок чого безпідставно їй нараховано та виплачено кошти державної допомоги в більшшому розмірі, суд дійшов висновку про доведеність позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до статті 141 ЦПК України з відповідача на корсить держави слід стягнути судовий збір у розмірі 840 грн 80 коп.

Керуючись статтями 4, 19, 141, 263-265, 273, 279 ЦПК України, суд

вирішив:

Позовні вимоги Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) на користь держави в особі Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради надміру виплачену державну допомогу одиноким матерям у розмірі 2162 грн 72 коп. та допомоги малозабезпеченим сім'ям в сумі 27 823 грн 46 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 840 грн 80 коп.

Апеляційна скарга на судове рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду..

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відомості про учасників справи:

позивач - Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, код ЄДРПОУ 03194499, місцезнаходження: м. Миколаїв, вул. М.Морська,19;

відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1

Повний текст судового рішення складено 01 березня 2021 року.

Суддя О.А. Гуденко