Справа № 459/276/21 Провадження № 3/459/248/2021
09 березня 2021 року суддя Червоноградського міського суду Львівської області Новосад М.Д., з участю секретаря судового засідання Заяць В.В., прокурора Скапенка А.Г., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Червонограді матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, депутата Червоноградської міської ради, проживаючого по АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ОСОБА_1 , будучи депутатом 7 демократичного скликання Червоноградської міської ради Львівської області, відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до статі 172-6 КУпАП являючись суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2018 рік.
Прокурор підтримав наведені у протоколі обставини, просила притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності.
ОСОБА_1 свою вину не визнав. Надав письмові пояснення відносно протоколу. Суду пояснив, що протокол відносно нього складено з грубим порушенням вимог КУпАП та Конституції України, оскільки його позбавили права на правову допомогу під час його складання, скріншот з офіційного сайту НАЗК не є офіційним документом, копія декларації не належним чином завірена, а тому вони є недопустимими доказами. Зазначив, що докази у справі не доводять факту несвоєчасної подачі декларації, а містять дані про її опублікування 22.04.2019 о 01.10 год.. Вказав, що із наданих матеріалів неможливо встановити час подачі декларації. Тому вважає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КупАП.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 ,з'ясувавши фактичні обставини справи, дослідивши докази, що містяться в матеріалах справи, оцінивши їх у сукупності, суд дійшов наступного висновку.
Згідно із ст.68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а саме народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до пункту 5 ч.1 ст.12 Закону України «Про запобігання корупції», Національне агентство з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за №959/29089, щорічна декларація суб'єкта декларування подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік в період з 00:00 год. 01.01.2019 до 00:00 год. 01.04.2019.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2018 рік, лише 22.04.2019 о 01:10 год., тобто несвоєчасно.
Поважні причини щодо несвоєчасного подання декларації за 2018 рік у ОСОБА_1 - відсутні.
Його вина також підтверджується наступними доказами, а саме: протоколом про адміністративне правопорушення, пов'язаними з корупцією №99 від 26.01.2021; рапортом від 26.01.2021, копіями постанови Червоноградської міської виборчої комісії №50 від 12.11.2015, списку зареєстрованих депутатів Червоноградської міської ради 7 скликання, нагадування секретаря міської ради від 12.01.2017, декларації, рапортом від 23.12.2020.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 КУпАП протоколи про правопорушення, передбачені ст.172-6 КУпАП мають право складати уповноважені на те посадові особи органів внутрішніх справ (Національної поліції), до яких відносяться уповноважені особи управління захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України.
Згідно із ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 цього Кодексу.
Отже докази зібрані у справі уповноваженою особою та відповідають критерію допустимості.
Протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 відповідає вимогам ст.256 КУпАП, є належним та допустимим доказом.
Посилання ОСОБА_3 на те, що протокол та додані до нього матеріали є недопустимими доказами у зв'язку із тим, що він був позбавлений правової допомоги під час складання протоколу, скріншот НАЗК не містить реквізитів офіційного документи, а декларація належним чином не завірена, не спростовують факту порушення ОСОБА_1 вимог закону щодо подання декларації.
Відповідно до вимог ч.1 ст.268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-4 цього Кодексу.
ОСОБА_3 за його заявою було надано можливість ознайомитись із матеріалами справи - надіслано копії матеріалів в електронному форматі. Останній скористався своїм правом надавати пояснення. Також мав можливість користуватись юридичною допомогою.
Обставини, які б виключали провадження в справі, відповідно до ст.247 КУпАП, відсутні.
Вважаю, що в діях ОСОБА_3 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
Враховуючи характер вчиненого правопорушення, особу порушника, слід обрати адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ч.1 ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст.ст. 283, 284 КУпАП,-
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 850 грн..
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 454 грн..
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Львівського апеляційного суду протягом 10-ти днів з дня винесення постанови.
Суддя: М. Д. Новосад