Ухвала від 11.03.2021 по справі 331/4373/17

11.03.2021

ЄУН 331/4373/17

Провадження № 1-кс/331/504/2021

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 березня 2021 року місто Запоріжжя

Слідчий суддя Жовтневого районного суду міста Запоріжжя ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , за участю слідчого ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , розглянувши клопотання слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 22014080000000071, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2014 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Слідчий 2-го відділення СВ УСБ України в Запорізькій області ОСОБА_3 за погодженням з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 звернувся до слідчого судді з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22014080000000071, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2014 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

В обґрунтування клопотання зазначено, що у період часу березень-травень 2014 року громадянин України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , являючись депутатом Волноваської районної ради та членом Комуністичної партії України, будучи радикально і негативно налаштованим по відношенню до діючої в Україні державної влади, знаходячись на території міста Волноваха Донецької області, вступив в злочинну змову з представниками «Народного ополчення Донбасу» та в порушення розділу ІІІ Конституції України виконував активні дії по забезпеченню проведення 11 травня 2014 року у Волноваському районі та місті Волноваха Донецької області незаконного референдуму з питання проголошення незалежності «Донецької Народної Республіки» (далі «ДНР»), з метою зміни меж території України.

Так, відповідно до чинного законодавства України правові засади, організація та порядок проведення всеукраїнського референдуму регулюються Конституцією України та Законом України "Про всеукраїнський референдум" від 06.11.2012 року. Разом з тим, відповідно до ст. 1. Закону України "Про всеукраїнський референдум" всеукраїнський референдум є однією з форм безпосередньої демократії в Україні, способом здійснення влади безпосередньо Українським народом, що полягає у прийнятті (затвердженні) громадянами України рішень з питань загальнодержавного значення шляхом таємного голосування в порядку, встановленому цим Законом. Крім того, відповідно до ст.2 вказаного закону, порядок підготовки і проведення всеукраїнського референдуму регулюється Конституцією України, цим Законом, а також іншими законодавчими актами України. При цьому, ст.3 Закону України "Про всеукраїнський референдум" передбачено, що предметом всеукраїнського референдуму можуть бути будь-які питання за винятком тих, вирішення яких референдумом не допускається Конституцією України та законами України. Зокрема, відповідно до ст. 73 Конституції України, предметом лише всеукраїнського референдуму може бути питання про зміну території України.

Проте, в березні - травні 2014 року ОСОБА_6 , будучи радикально налаштованою особою, що не сприймає державну владу в Україні і в м. Волноваха Донецької області, діючи умисно, з метою зміни меж території та державного кордону України, достовірно усвідомлюючи, що затвердження в квітні 2014 року прихильниками створення незалежної республіки на території Донецької області Акту державної самостійності та Декларації про суверенітет «Донецької народної республіки» (далі «ДНР») відбулось в порушення зазначених положень законодавства України активно сприяв проведенню референдуму з питання незалежності «ДНР» на території м. Волноваха та Волноваського району Донецької області.

Так, приблизно на початку березня 2014 року, ОСОБА_6 , з метою сприяння зміні меж території України, за попередньою домовленістю з представниками «Народного ополчення Донбасу» «ДНР» розробили та реалізували проведення в м. Волноваха Донецької області зазначеного незаконного референдуму.

У березні - квітні 2014 року, ОСОБА_6 , діючи послідовно з метою легалізувати незаконно проголошену «ДНР» в місті Волноваха Донецької області, організовував та проводив мітинги, антиукраїнські акції, на центральній площі м. Волновахи, на яких вчиняв активні дії щодо координації радикально налаштованих мешканців м. Волновахи, закликав до проведення референдуму на території Волноваського району Донецької області щодо фінансової та територіальної федералізації, відокремлення Донбасу від України та приєднання до РФ, крім закликав присутніх до підняття державних прапорів Російської Федерації на будівлях держаних органів міста.

04 березня 2014 року, ОСОБА_6 , на круглому столі, який відбувався у приміщенні сесійної зали Волноваської районної ради, достовірно усвідомлюючи, що для проведення референдуму на території Донецької області не виконані вимоги ст.72 Конституції України щодо призначення всеукраїнського референдуму тільки Верховною Радою України або Президентом України за народною ініціативою на вимогу не менше як трьох мільйонів громадян України, підписи яких зібрані не менш як у двох третинах областей, діючи відповідно до наданих йому самопроголошеним керівництвом «ДНР» вказівок та використовуючи складну соціально-політичну обстановку в Україні, проголосив про уявну загрозу життю та здоров'ю мешканців Волноваського району від органів державної влади України та закликав протистояти їм шляхом непокори законам України та створення не передбачених Конституцією України органів управління «ДНР» і таким чином захвату влади з трибуни зачитав «ультиматум народного ополчення Донбасу» в якому містилися вимоги про проведення на території Волноваського району Донецької області референдуму про вихід Донецької області із складу України

07.05.2014 року на засіданні робочого штабу Волноваської районної ради ОСОБА_6 , діючи умисно, будучи проросійськи налаштованою особою, не сприймаючи діючу владу, з метою зміни меж та державного кордону України у порушення порядку, встановлено Конституцією України, діючи у змові з представниками «Народного ополчення Донбасу» «ДНР», сприяв прийняттю Волноваською районною радою рішення про виділення приміщень представникам «ДНР'для проведення так званого «народного референдуму» на території м. Волновахи 11.05.2014 та надання можливості провести зазначений незаконний референдум під охороною міліції.

11 травня 2014 року у Волноваському районі Донецької області ОСОБА_6 за попередньою змовою з не встановленими органом досудового розслідування представниками «ДНР» сприяв проведенню незаконного референдуму з питання: «Поддерживаете ли Вы Акт о государственной самостоятельности Донецкой Народной Республики». При цьому ОСОБА_6 організовував надходження з м. Донецька та подальше використання бюлетенів до «виборчих дільниць», які розташовувались у Волноваському районі Донецької області.

Таким чином ОСОБА_6 , будучи проросійськи налаштованою особою, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій передбачаючи невідворотне настання суспільно небезпечних наслідків і бажаючи їх настання, за своєю ініціативою вчиняв дії спрямовані на посягання на територіальну цілісність і недоторканість України.

Тим самим, встановлена достатність доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, тобто дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, тобто кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 110 КК України.

04 серпня 2014 року прокурором Запорізької області повідомлено про підозру депутату Волноваської районної ради Донецької області - ОСОБА_6 про те, що він обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 10 КК України, а саме посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, тобто дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

19 серпня 2014 року заступником Генерального прокурора України підслідність у даному кримінальному провадженні визначена за слідчим відділом УБУ в Запорізькій області.

07 листопада 2014 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_6 у розшук, проведення якого доручено УСБУ в Донецькій області, а досудове розслідування в кримінальному провадженні №22014080000000071 зупинене на підставі п. 2 ч. 1 ст. 280 К11К України.

24 лютого 2021 вжито заходів для вручення повісток про виклик ОСОБА_6 у спосіб, передбачений для вручення повідомлень. Таким чином, згідно з вимогами ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України ОСОБА_6 належним чином викликано до СВ УСБУ в Запорізькій області 04, 05, 06 березня 2021 року для участі у проведенні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак у зазначений час підозрюваний не з'явився, про поважні причини своєї не явки не повідомив.

11 березня 2021 року винесено постанову про відновлення досудового розслідування в кримінальному провадженні №22014080000000071 на підставі ч. 1 ст. 282 КПК України, а саме з метою проведення слідчих (розшукових) дій.

На даний час, згідно з отриманою інформацією підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства та суду, перебуваючи на тимчасово-окупованій території м. Донецька, Донецької області.

На підставі викладеного, слідчий просить слідчого суддю надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22014080000000071, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань від 01.08.2014 року за підозрою ОСОБА_6 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Слідчий в судовому засідання внесене клопотання підтримав за вищевикладеними мотивами та обґрунтуванням, просив його задовольнити в повному обсязі.

Захисник ОСОБА_4 в судовому засіданні покладав вирішення вказаного клопотання на розсуд суду.

Слідчий суддя, розглянувши клопотання та надані матеріали, вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у кримінальному провадженні дійшов наступного висновку.

Слідчим суддею встановлено, що в провадженні слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області знаходиться кримінальне провадження № 22014080000000071, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2014 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Обґрунтованість підозри у вчиненні ОСОБА_6 злочину, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України, підтверджується зібраними з дотриманням вимог КПК України доказами, а саме:

- допитом свідка ОСОБА_7 , який повідомив про те, що 04.03.2014 року ОСОБА_6 на круглому столі у приміщенні Волноваської районної ради з трибуни зачитав «ультиматум народного ополчення Донбасу» в якому містилися вимоги про проведення на території Волноваського району та Донецької області референдуму про фінансову та територіальну федералізацію Донецької області. Разом з тим, ОСОБА_6 організовував та проводив мітинги, антиукраїнські акції на яких закликав до відокремлення Донбасу від України та приєднання до РФ та вчиняв активні дії щодо координації радикально налаштованих мешканців м. Волновахи у 2014 році, крім того приймав участь у організації та проведення т.зв. «народного референдуму» у м. Волновасі у 2014 році;

- допитом свідка ОСОБА_8 , який повідомив, що у приміщенні Волноваської районної ради з трибуни закликав провести т.зв. «народний референдум» та визнавати нелегітимною державну владу України та прийняті нею нормативно правові акти. Також свідок повідомив про обставини виступу 01.03.2014 ОСОБА_6 на мітингу у центрі м. Волновахи, на якому останній закликав до проведення референдуму на території Волноваського району та Донецької області щодо фінансової та територіальної федералізації Донбасу та підняття державних прапорів РФ та критикував політику влади держави. Крім того, ОСОБА_6 розповсюджував листівки щодо закликів до президента РФ ввести війська на територію Донецької області;

- допитом свідка ОСОБА_9 , який пояснив, що йому відомо, що 04.03.2014 було проведено засідання круглого столу у приміщенні Волноваської РДА, на якому ОСОБА_6 виступав за відокремленням території Донбасу, шляхом приєднання до РФ та невизнання центральних органів влади України. Крім того, ОСОБА_6 їздив по м. Волноваха і відкривав виборчі дільниці, проводив агітацію щодо проведення «народного референдуму» у м. Волноваха, розвозив бюлетені по так званим виборчим дільницям. Разом з тим, свідок повідомив про обставини виступу 01.03.2014 ОСОБА_6 на мітингу у центрі м. Волновахи, на якому останній проголосив, що КПУ у м. Волновасі, має приєднатися до «Народного ополчення Донбасу», вимагав від керівництва Волноваської районної ради змінити державний прапор України на державний прапор РФ, підбурював натовп мітингуючих на вчинення більш радикальних дій, критикував політику керівництва України:

- допитом свідків ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , які повідомили, що ОСОБА_6 , закликав населення Волноваського району до проведення референдуму у 2014 році, сприяв у розповсюдженні листівок щодо необхідності участі місцевих жителів у референдумі 11.05.2014;

- допитом підозрюваного ОСОБА_6 , який повідомив, що дійсно переконав голову Волноваської районної рада змінити державний прапор України на державний прапор РФ на приміщенні Волноваської районної ради, крім того очолив натовп біля районної ради. Разом з тим, ОСОБА_6 зачитав ультиматум народного ополчення Донбасу на засіданні кругло столу та вимагав змінити державні прапори України на державні прапори РФ над кожної державною будівлею у м. Волновасі, визнати нелегітимними органи державної влади України та провести референдум щодо федералізації Донецької області. Разом з тим, під час допиту як підозрюваного ОСОБА_6 підтвердив, що голос на аудіо записах, отриманих під час проведення оперативно-технічних пошукових заходів у системах і каналах телекомунікацій, належить саме йому;

- протоколом огляду цифрових файлів встановлено, що ОСОБА_6 , продовжуючи виконувати свій злочинний умисел, з метою негативного та радикального налаштування місцевих мешканців м. Волновахи відділення території України та проти діючої влади, публічно виступає на «антиукраїнському» мітингу та засіданні т.зв. «круглого столу» у приміщенні Волноваської районної ради, крім того, публічно засуджує діючу владу, та закликає не визнавати її легітимною;

- протоколом огляду копії звернення жителів м. Волновахи до ОСОБА_12 , яке надано свідком ОСОБА_8 під час його допиту в якості свідка від 29.07.2014 року та які, зі слів свідка розповсюджував ОСОБА_6 , встановлено, що у ньому міститься прохання скликати позачергово сесію Волноваської районної ради та розглянути питання про підтримку « ІНФОРМАЦІЯ_2 » та підтримання ініціативи громадян про проведення на території Волноваського району та області референдуму про долю Донбасу (про фінансову та територіальну федералізацію) та зверненні з такою пропозицією до Донецької обласної ради;

- протоколом за результатами проведення оперативно-технічних пошукових заходів у системах і каналах телекомунікацій від 31.07.2014 року яким зафіксовані факти надання ОСОБА_6 допомоги у проведенні так званого референдуму на території м. Волновахи у 2014 році, а саме організація надходження бюлетенів у необхідній кількості до тих дільниць, на яких не вистачало тієї чи іншої кількості;

- іншими матеріалами кримінального провадження.

Тим самим, встановлена достатність доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_6 у вчиненні посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, тобто дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, за попередньою змовою групою осіб, тобто кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.110 КК України.

04 серпня 2014 року прокурором Запорізької області повідомлено про підозру ОСОБА_6 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст. 110 КК України, а саме: посягання на територіальну цілісність і недоторканість України, тобто дії, вчинені з метою зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

29 жовтня 2014 року ОСОБА_6 через його дружину - ОСОБА_13 телефонним зв'язком за номером НОМЕР_1 було викликано для участі у слідчих діях на 31.10.2014 року. Проте, дотепер ОСОБА_6 не з'явився за викликом та жодним чином не повідомив про причини неявки, у зв'язку з чим є всі підстави вважати, що підозрюваний переховується від органу досудового розслідування з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Згідно інформації оперативного підрозділу та матеріалів кримінального провадження на даний час ОСОБА_6 перебуває на тимчасово окупованій терористичною організацією «ДНР» території - в м. Донецьк та забезпечити його явку для участі у слідчих діях не виявляється за можливе.

7 листопада 2014 року винесено постанову про оголошення підозрюваного ОСОБА_6 у розшук, проведення якого доручено УСБУ в Донецькій області, а досудове розслідування в кримінальному провадженні №22014080000000071 зупинене на підставі п.2 ч.1 ст.280 К11К України.

24 лютого 2021 року вжито заходів для вручення повісток про виклик ОСОБА_6 у спосіб, передбачений для вручення повідомлень. Таким чином, згідно з вимогами ч. 3 ст. 111, ст. 135 КПК України ОСОБА_6 належним чином викликано до СВ УСБУ в Запорізькій області 04, 05, 06 березня 2021 року для участі у проведенні слідчих (розшукових) та процесуальних дій, однак у зазначений час підозрюваний не з'явився, про поважні причини своєї не явки не повідомив.

11 березня 2021 року винесено постанову про відновлення досудового розслідування в кримінальному провадженні № 22014080000000071 на підставі ч. 1 ст. 282 КПК України, а саме з метою проведення слідчих (розшукових) дій.

Разом з тим постановою від 11 березня 2021 року підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 оголошено у державний, міждержавний та міжнародний розшук.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 06.01.2021 року надано дозвіл на затримання підозрюваного ОСОБА_6 , з метою його приводу для участі в розгляді клопотання про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Строк дій ухвали до 06 липня 2021 року.

На даний час, підозрюваний ОСОБА_6 згідно отриманої інформації переховується від органів слідства та перебуває на тимчасово-окупованій території м. Донецька Донецької області, у зв'язку з чим притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не надається можливим, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочину, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України, Спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави. Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, 116, 118, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності або оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Відповідно до п. 20-1 Розділу ХІ «Перехідні положення» КПК України, тимчасово, але не пізніше дня початку діяльності Державного бюро розслідувань (опублікування у газеті «Урядовий кур'єр» відповідного повідомлення його керівником), спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 112, 113, 114, 114-1, 115, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 365, 368, 368-2, 379, 400, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи який понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно якого наявні фактичні дані, що він перебуває за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції. Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошені у міждержавний та/або міжнародний розшук, чи які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції, та вони розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цьому абзаці, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.

Положення частини п'ятої статті 139 цього Кодексу, у разі вчинення злочинів, визначених в абзаці другому цього пункту, поширюються також на осіб, які понад шість місяців переховуються від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або стосовно яких наявні фактичні дані, що вони перебувають за межами України, на тимчасово окупованій території України або в районі проведення антитерористичної операції.

Відповідно до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» ухилення від явки на виклик слідчого (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, який перебуває на тимчасово окупованій території України, та оголошення його у розшук є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом України, з особливостями, встановленими цим Законом. Вимога про оголошення у міждержавний або міжнародний розшук не поширюється на випадки, якщо вирішується питання про застосування стосовно цих осіб спеціального кримінального провадження.

Вказана норма кореспондується з ч. 1 ст. 5 Закону України «Про здійснення правосуддя та кримінального провадження у зв'язку з проведенням антитерористичної операції».

Відповідно до п. 1 ч. 1 Закону України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», період проведення антитерористичної операції - час між датою набрання чинності Указом Президента України «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» від 14 квітня 2014 року № 405/2014 та датою набрання чинності Указом Президента України про завершення проведення антитерористичної операції або військових дій на території України. Також визначено, що територія проведення антитерористичної операції - це територія України, на якій розташовані населені пункти, визначені у затвердженому Кабінетом Міністрів України переліку, де проводиться антитерористична операція.

Указом Президента України від 30.04.2018 № 116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях» уведено в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30 квітня 2018 року «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях». Цей указ наразі є чинним.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» тимчасово окупованими територіями у Донецькій та Луганській областях на день ухвалення цього Закону визнаються частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль.

Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває у м. Донецьку Донецької області, тобто на території, яка відповідно до постанов Верховної Ради України № 254-VIII від 17.03.2015, № 252-VIII від 17.03.2015 (з додатком), Закону України від 18.01.2018 «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» є тимчасово окупованою територією.

На даний час встановлено, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчинені кримінального правопорушення (злочину), передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Окрім цього, відповідно до п. 20-1 «Перехідних положень» КПК України, спеціальне досудове розслідування допускається коли особа понад шість місяців переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок не встановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.

Водночас, положеннями ст. 297-5 КПК України передбачено, що повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційних веб-сайтах органів, що здійснюють досудове розслідування. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.

Окрім того, слідчий суддя, поряд з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини у відповідності до якої «обґрунтована підозра» про яку йдеться у ст. 5 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини, означає наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати об'єктивного спостерігача, що конкретна особа можливо вчинила злочин.

Як неодноразово зазначав у своїх рішеннях Європейський суд з прав людини, факти, які є причиною виникнення підозри, не повинні бути такими самими переконливими як ті, що є необхідними для обґрунтування обвинувального вироку чи суто висунення обвинувачення, що здійснюється на наступній стадії процесу («Murrey v. the United Kingdom »). Наявність обґрунтованої підозри передбачає наявність фактів або інформації, які б могли переконати об'єктивного спостерігача в тому, що відповідна особа могла вчинити злочин, однак те, що можна вважати «обґрунтованим», залежить від усіх обставин справи («Fox, Campbell and Hartley v. the United Kingdom»).

Не вирішуючи питання щодо доведеності вини та кваліфікації дій підозрюваного, а виходячи лише з фактичних даних, які містяться в матеріалах доданих до клопотання, слідчий суддя вважає, що ОСОБА_6 обґрунтовано підозрюється у вчиненні інкримінованого йому злочину.

Враховуючи викладене, слідчий суддя приходить до висновку про наявність підстав для задоволення клопотання слідчого про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22014080000000071, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2014 року за підозрою ОСОБА_6 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Керуючись ст. ст. 297-1 - 297-4 КПК України, п. 20-1 Розділу ХІ «Перехідних положень» КПК України,

УХВАЛИВ:

Клопотання слідчого 2-го відділення слідчого відділу УСБУ в Запорізькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором відділу Запорізької обласної прокуратури ОСОБА_5 , про здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні за № 22014080000000071, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01.08.2014 року, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22014080000000071, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань 01 серпня 2014, відносно підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженця м. Волноваха Донецької області, громадянина України, одруженого, на утриманні двоє неповнолітніх дітей 2004 та 2012 років народження, депутата Волноваської районної ради VI скликання, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 110 КК України.

Зобов'язати прокурора у кримінальному провадженні внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про здійснення спеціального досудового розслідування.

Ухвала підлягає негайному виконанню з моменту її оголошення та не може бути оскаржена, заперечення на неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.

Слідчий суддя ОСОБА_1