справа №619/1300/21
провадження №3/619/451/21
10 березня 2021 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Калиновська Л.В., розглянувши адміністративний матеріал, що надійшов з Військової прокуратури Харківського гарнізону про притягнення до адміністративної відповідальності у відношенні:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого: військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 на посаді інспектора прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (типу Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » у військовому званні: старшина,
за ч.2 ст.17215, ч.2 ст.17218 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
10.08.2020 інспектор прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби (типу А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старшина ОСОБА_1 заступив у прикордонний добовий наряд до пункту пропуску «Гоптівка» за адресою: вул. Прикордонна, буд. 4, смт. Козача Лопань, Дергачівський район, Харківська область.
У період несення добового прикордонного наряду у пункті пропуску «Гоптівка» військовослужбовець старшина ОСОБА_1 серед іншого зобов'язаний був здійснювати перевірку та оформлення документів, проводити опитування осіб, що перетинають кордон України, у разі виявлення порушень, доповідати командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску), а також складати адміністративні протоколи, розглядати та виносити постанови.
Однак, 10.08.2020 військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 під час несення добового наряду у пункті пропуску «Гоптівка» у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1., 20.1. Кодексу поведінки держслужбовців, профілю ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі», який затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.12.2019 № 741-АГ, вимог розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.11.2018 року №Т/23-9709 «Про використання СПЗ», діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду, що виразилося у не доповіді командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску) про спрацювання сервісу «Ризик_перетин» бази даних програмно технічного комплексу автоматизованого прикордонного контролю (БД ПТК АПК) «Гарт-1/П», порушенні порядку дій визначених у профілі ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі» під час проходження прикордонної перевірки громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , та не складанні адміністративного протоколу на особу, що порушила порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, що стало наслідком відсутності законного реагування посадової особи на незаконний перетин державного кордону України особою через закриті пункти пропуску, які не контролюються українською владою.
Крім того, 13.08.2020 інспектор прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби (типу А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старшина ОСОБА_1 заступив у прикордонний добовий наряд до пункту пропуску «Гоптівка» за адресою: вул. Прикордонна, буд. 4, смт. Козача Лопань, Дергачівський район, Харківська область.
У період несення добового прикордонного наряду у пункті пропуску «Гоптівка» військовослужбовець старшина ОСОБА_1 серед іншого зобов'язаний був здійснювати перевірку та оформлення документів, проводити опитування осіб, що перетинають кордон України, у разі виявлення порушень, доповідати командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску), а також складати адміністративні протоколи, розглядати та виносити постанови.
Однак, 13.08.2020 військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 під час несення добового наряду у пункті пропуску «Гоптівка» у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1., 20.1. Кодексу поведінки держслужбовців, профілю ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі», який затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.12.2019 № 741-АГ, вимог розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.11.2018 року №Т/23-9709 «Про використання СПЗ», діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду, що виразилося у не доповіді командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску) про спрацювання сервісу «Ризик_перетин» бази даних програмно технічного комплексу автоматизованого прикордонного контролю (БД ПТК АПК) «Гарт-1/П», порушенні порядку дій визначених у профілі ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі» під час проходження прикордонної перевірки громадянина України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_4 , та не складанні адміністративного протоколу на особу, що порушила порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, що стало наслідком відсутності законного реагування посадової особи на незаконний перетин державного кордону України особою через закриті пункти пропуску, які не контролюються українською владою.
Таким чином, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 , проходячи військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (типу Б) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив недбале ставлення військової службової особи до військової служби, в умовах особливого періоду, - тобто правопорушення, передбачене ч.2 ст.17215 Кодексу України про адміністративні правопорушення
Крім того, 10.08.2020 інспектор прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби (типу А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старшина ОСОБА_1 заступив у прикордонний добовий наряд до пункту пропуску «Гоптівка» за адресою: вул. Прикордонна, буд. 4, смт. Козача Лопань, Дергачівський район, Харківська область.
У період несення добового прикордонного наряду у пункті пропуску «Гоптівка» військовослужбовець старшина ОСОБА_1 серед іншого зобов'язаний був здійснювати перевірку та оформлення документів, проводити опитування осіб, що перетинають кордон України, у разі виявлення порушень, доповідати командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску), а також складати адміністративні протоколи, розглядати та виносити постанови.
Однак, 10.08.2020 військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 під час несення добового наряду у пункті пропуску «Гоптівка» у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1., 20.1. Кодексу поведінки держслужбовців, профілю ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі», який затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.12.2019 № 741-АГ, вимог розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.11.2018 року №Т/23-9709 «Про використання СПЗ», діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив порушення правил несення прикордонної служби, шляхом недбалого ставлення до військової служби, що виразилося у не доповіді командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску) про спрацювання сервісу «Ризик_перетин» бази даних програмно технічного комплексу автоматизованого прикордонного контролю (БД ПТК АПК) «Гарт-1/П», порушенні порядку дій визначених у профілі ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі» під час проходження прикордонної перевірки громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 , та не складанні адміністративного протоколу на особу, що порушила порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, що стало наслідком відсутності законного реагування посадової особи на незаконний перетин державного кордону України особою через закриті пункти пропуску, які не контролюються українською владою.
Крім того, 13.08.2020 інспектор прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонної служби (типу А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 » старшина ОСОБА_1 заступив у прикордонний добовий наряд до пункту пропуску «Гоптівка» за адресою: вул. Прикордонна, буд. 4, смт. Козача Лопань, Дергачівський район, Харківська область.
У період несення добового прикордонного наряду у пункті пропуску «Гоптівка» військовослужбовець старшина ОСОБА_1 серед іншого зобов'язаний був здійснювати перевірку та оформлення документів, проводити опитування осіб, що перетинають кордон України, у разі виявлення порушень, доповідати командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску), а також складати адміністративні протоколи, розглядати та виносити постанови.
Однак, 13.08.2020 військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 під час несення добового наряду у пункті пропуску «Гоптівка» у порушення вимог ст. ст. 9, 11, 12, 16 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, ст.ст. 1, 2, 3, 4, Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, пунктів 2.1., 20.1. Кодексу поведінки держслужбовців, профілю ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі», який затверджено наказом Адміністрації Державної прикордонної служби України 26.12.2019 № 741-АГ, вимог розпорядження Адміністрації Державної прикордонної служби України від 07.11.2018 року №Т/23-9709 «Про використання СПЗ», діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив порушення правил несення прикордонної служби, шляхом недбалого ставлення до військової служби, що виразилося у не доповіді командиру (старшому прикордонного наряду у пункті пропуску) про спрацювання сервісу «Ризик_перетин» бази даних програмно технічного комплексу автоматизованого прикордонного контролю (БД ПТК АПК) «Гарт-1/П», порушенні порядку дій визначених у профілі ризику № З_2010_01_ПДК «Незаконне перетинання державного кордону України в межах тимчасово окупованих територій у Донецькій та Луганській областях та Автономній Республіці Крим і м. Севастополі» під час проходження прикордонної перевірки громадянина України ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , та не складанні адміністративного протоколу на особу, що порушила порядок в'їзду на тимчасово окуповану територію України та виїзду з неї, що стало наслідком відсутності законного реагування посадової особи на незаконний перетин державного кордону України особою через закриті пункти пропуску, які не контролюються українською владою.
Таким чином, військовослужбовець військової частини НОМЕР_1 старшина ОСОБА_1 , проходячи військову службу за контрактом на посаді інспектора прикордонного контролю 3 категорії 1 групи інспекторів прикордонного контролю відділення інспекторів прикордонної служби (типу А) відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_2 », діючи необережно, протиправно, всупереч інтересам служби, на порушення своїх статутних обов'язків, приписів, законів та інструкцій, вчинив порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України в умовах особливого періоду, - тобто правопорушення, передбачене ч.2 ст.17218 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про оборону України» особливий період - період, що настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або із окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
Згідно із статтею 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» особливий період - період функціонування національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту, підприємств, установ і організацій, а також виконання громадянами України свого конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який настає з моменту оголошення рішення про мобілізацію (крім цільової) або доведення його до виконавців стосовно прихованої мобілізації чи з моменту введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях та охоплює час мобілізації, воєнний час і частково відбудовний період після закінчення воєнних дій.
З 18.03.2014 і по теперішній час в Україні діє особливий період.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, згідно заяви вину визнає повністю, просить справу розглядати без його участі.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні вищевказаних правопорушень доведена в повному обсязі та підтверджується протоколами про вчинення правопорушення та матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом.
Відповідно до вимог ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 245 КУпроАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Своїми діями ОСОБА_1 вчинив: адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17215 КУпАП, а саме недбале ставлення військової службової особи до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду та адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.17218 КУпАП, а саме порушення правил несення прикордонної служби особою, яка входить до складу наряду з охорони державного кордону України, вчинене в умовах особливого періоду.
Постановою слідчого Третього слідчого відділу ТУ ДБР, розташованого у місті Полтава від 20.01.2021 закрито кримінальне провадження №42021220750000002 від 06.01.2021 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.3 ст.426 КК України, на підставі п.2 ч.1 ст.284 КПК України, тобто у зав'язку з встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення.
Відповідно до ч.6 ст.38 КУпроАП у разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Згідно з ст.33 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладанні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до ст.34 КУпАП щире розкаяння винного, судом визнається обставиною, що пом'якшує відповідальність за адміністративне правопорушення.
Згідно з ст.35 КУпАП обставин, що обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, суддею не встановлено.
Частиною 2 статті 36 КУпАП передбачено, що якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Так, до суду надійшли справи про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-18 КУпАП, н.с.619/1300/21 н.п.3/619/451/21, н.с.619/1302/21 н.п.3/619/452/21 та про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172-15 КУпАП, н.с.619/1303/21 н.п.3/619/453/21, н.с.619/1304/21 н.п.3/619/454/21 - відносно ОСОБА_1 .
Суддя вважає за необхідне об'єднати вищевказані матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 в одне провадження та присвоїти об'єднаній справі н.с.619/1300/21 н.п.3/619/451/21.
Отже, з огляду на характер вчинених адміністративних правопорушень, особу ОСОБА_1 , ступінь його вини за адміністративні правопорушення, суддя дійшов висновку про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП.
Відповідно до п. 12 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються військовослужбовці, військовозобов'язані та резервісти, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, - у справах, пов'язаних з виконанням військового обов'язку, а також під час виконання службових обов'язків.
Керуючись статтями 36, 17215, 172 18, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Об'єднати в одне провадження справи про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.172 18 КУпАП, н.с.619/1300/21 н.п.3/619/451/21, н.с.619/1302/21 н.п.3/619/452/21 та про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 17215 КУпАП, н.с.619/1303/21 н.п.3/619/453/21, н.с.619/1304/21 н.п.3/619/454/21 - відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 і присвоїти об'єднаній справі н.с.619/1300/21 н.п.3/619/451/21.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.2 ст.17215, ч.2 ст.17218 КУпАП.
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу на користь держави в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) грн. 00 коп.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до Харківського апеляційного суду через Дергачівський районний суд Харківської області.
Суддя Л. В. Калиновська