справа №619/1253/21
провадження №3/619/418/21
10 березня 2021 року м. Дергачі
Суддя Дергачівського районного суду Харківської області Калиновська Л.В., розглянувши матеріали відносно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , працюючого охоронником,
за ч.1 ст.44-3 КУпАП, -
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 320858 складеного 24 грудня 2020 року ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, а саме: 24 грудня 2020 року ОСОБА_1 перебував на території України, будучи громадянином РФ, без медичної страховки, яка покриває витрати пов'язані з лікуванням COVID-19, чим порушив п.10.4 Постанови КМУ №641 від 22.07.2020 року. Такі дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ст. 443 КУпАП.
Згідно ч.1 ст.256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Суддею встановлено, що при складенні протоколу було допущено порушення, які унеможливлюють розгляд адміністративної справи по суті та потребують виправлення.
Частина 1 ст.44-3 КУпАП передбачає відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами.
Норма ч. 1 ст. 44-3 КУпАП є бланкетною, тобто нормою, яка лише називає або описує правопорушення, а для повного визначення його ознак відсилає до інших галузей права. Конкретизований зміст бланкетної диспозиції передбачає певну деталізацію відповідних положень інших нормативно-правових актів, що наповнює норму більш конкретним змістом, для встановлення саме тих ознак, які мають значення для правової кваліфікації за відповідною статтею чи частиною статті КУпАП.
Формулювання суті правопорушення не може обмежуватися посиланням на нормативний акт, а повинно також містити відомості про вчинене правопорушення згідно з диспозицією ч.1 ст.44-3 КУпАП з конкретизацією суті порушення у відповідності до вказаного у постанові КМУ № 641 від 22.07.2020.
Згідно протоколу ОСОБА_1 порушив п. 10.4 постанови КМУ № 641 від 22.07.2020.
З матеріалів справи не можна встановити чи є ОСОБА_1 громадянином Російської Федерації та коли саме він перетнув державний кордон України.
Враховуючи вищезазначене, для правильного встановлення факту наявності чи відсутності адміністративного правопорушення, необхідно надати належним чином завірену копію документів, які підтверджують, що ОСОБА_1 є громадянином Російської Федерації; копію належним чином завірених документів, які підтвердять дату та час перетинання ОСОБА_1 державного кордону.
Судовий розгляд справи про адміністративне правопорушення проводиться у межах визначених у протоколі обставин про адміністративне правопорушення. Суд позбавлений можливості самостійно усунути вищевказані недоліки працівника поліції, допущені ним при оформленні протоколу про адміністративне правопорушення. Усунення даних недоліків судом призведе до самостійного встановлення обставин справи, котрі не визначені у протоколі про адміністративне правопорушення та розгляду справи поза межами визначених у протоколі обставин про адміністративне правопорушення, який є фактичним обвинуваченням у вчиненні адміністративного правопорушення, що є неприпустимим.
Неповне зазначення фактичних обставин адміністративного правопорушення позбавляє ОСОБА_1 права здійснювати предметний захист, що порушує її процесуальні права.
Європейський Суд з прав людини дійшов висновку, що суд не вправі самостійно змінювати на шкоду особі фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, винуватість у скоєнні якого певною особою має доводитися в суді, а також не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, оскільки діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції з прав людини.
За таких обставин суд позбавлений можливості перевірити наявність чи відсутність в діях ОСОБА_1 об'єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП, прийняти в справі законне та об'єктивне рішення.
Також у п. 12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 № 11 вказано, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням вищенаведеного, адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за фактом скоєння ним правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП необхідно повернути до ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області - на дооформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 44-3 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за фактом скоєння правопорушення, передбаченого ч.1 ст.44-3 КУпАП повернути до ВП №3 ХРУП №3 ГУНП в Харківській області - на дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л. В. Калиновська