Постанова від 10.03.2021 по справі 120/3568/20-а

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 120/3568/20-а

Головуючий суддя 1-ої інстанції - Томчук Андрій Валерійович

Суддя-доповідач - Совгира Д. І.

10 березня 2021 року

м. Вінниця

Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Совгири Д. І.

суддів: Франовської К.С. Білої Л.М. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року (повний текст якої складено в м. Вінниця) у справі за адміністративним позовом Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області до Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науково-лікувальний комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова про стягнення заборгованості та зустрічним позовом Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області звернулося до Вінницького окружного адміністративного суду з позовом до Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науково-лікувальний комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова в якому просило стягнути заборгованість у сумі 169 872,70 грн.

Також, Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова подало до суду зустрічну позовну заяву до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області, в якій просили:

- визнати неправомірними дії по проведенню з 12.05.2020 по 25.05.2020 позапланової перевірки Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науково-лікувальний комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 12.06.2020 №122 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 30.06.2020 №1 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року в задоволенні адміністративного позову Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області до Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науково-лікувальний комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова про стягнення заборгованості - відмолено. Зустрічний адміністративний позов Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області про визнання протиправними та скасування рішень - задоволено.

Визнано протиправними дії Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області по проведенню позапланової перевірки Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науково-лікувальний комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова з 12.05.2020 по 25.05.2020.

Визнано протиправними та скасовано рішення №122 від 12.06.2020 року та №1 від 30.06.2020 року.

Не погоджуючись з даним рішенням суду, Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позов задовольнити, а у задоволені зустрічного позові відмовити.

Сторони в судове засідання не з'явилися, хоча належним чином повідомлялись про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ст. 313 КАС України неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що Вінницьким відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на підставі наказу від 10.12.2019 №279-ОД та направлення від 11.01.2020 №2 у період з 13.01.2020 по 17.01.2020 проведено планову виїзну перевірку Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (страхувальника), за результатами якої складено акт від 17.01.2020 №3.

Проведеною перевіркою виявлено порушення п. 2, п. 3 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266 та ч. 3 ст. 22, ч. 3 ст.30, ч. 1 ст. 31, ч. 22 ст. 33 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», внаслідок чого неправомірно використано коштів Фонду в сумі 108 098,67 грн.

Посадові особи страхувальника відмовились від писання акту від 17.01.2020 №3, про що складено відповідний акт від 17.01.2020.

04.02.2020 страхувальником подано заперечення №23 на акт перевірки від 17.01.2020 №3.

Листом від 11.02.2020 №01-220 Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області, керуючись п. 3.13.4 та 4.1 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29, залишило без розгляду заперечення страхувальника від 04.02.2020 №23.

11.02.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області винесено рішення №40 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з яким підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України 162 148,01 грн.

18.02.2020 страхувальником подано до Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України у Вінницькій області скаргу №35 про перегляд рішення від 11.02.2020 №40.

Рішенням від 10.03.2020 №1-347 відмовлено у задоволенні скарги Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова від 18.02.2020 №35, роз'яснено право подання повторної скарги до органу Фонду вищого рівня або в судовому порядку.

18.03.2020 страхувальником подано повторну скаргу №48 до Фонду соціального страхування України про перегляд рішення від 11.02.2020 №40.

Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на підставі наказу від 04.05.2020 №152-ОД та направлення від 12.05.2020 №7 у період з 12.05.2020 по 25.05.2020 проведено позапланову виїзну перевірку Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (страхувальника), за результатами якої складено акт від 25.05.2020 №7.

Згідно висновків акту від 25.05.2020 №7 перевіркою правомірності заявлення страхових коштів виявлено 48-заяв розрахунків страхувальника, заповнених з порушенням абц. 1 та 2 п. 1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» абц. 2 п. 2 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №26; абз. 2 п. 4 та абз. 3 п. 7 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №12, на підставі яких страхувальником одержано фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок Фонду на суму 107 345,80 грн. (1656 к.д. непрацездатності) за 48 листками непрацездатності.

При цьому в акті вказано, що порушення заповнення зазначених заяв-розрахунків полягає в наступному: в заяві-розрахунку по застрахованій особі було зазначено серію та номер одного листка непрацездатності, а період непрацездатності та кількість днів непрацездатності включали в себе, відповідно періоди непрацездатності та кількість днів непрацездатності по декількох листках непрацездатності цієї застрахованої особи за одним страховим випадком (чи різними страховими випадками у разі помилкового нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності як за одним страховим випадком).

Перевіркою використання страхових коштів виявлено порушення абз. 1 ч. 2 та абз. 2 ч.2 ст. 22, ч. 3 ст. 22, абз. 2 ч. 1 та абз. 2 ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31, ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 3, п. 25, п. 26, п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266, внаслідок чого:

- неправомірно використані страхові кошти Фонду по тимчасовій непрацездатності на суму 13 982,56 грн., за що передбачена відповідальність страхувальника відповідно до частини 5 ст. 15 вищезазначеного закону України;

- недоплачено матеріального забезпечення застрахованим особам на суму 20 741,31 грн.

Акт підписано страхувальником із запереченнями.

12.06.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на підставі висновків акту від 25.05.2020 №7 винесено рішення №122 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, згідно з яким підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України неправомірно витрачена сума страхових коштів у розмірі 102 487,30 грн., в тому числі неправомірно витрачена сума страхових коштів на підставі даних заяв-розрахунків, заповнених з порушенням порядку фінансування у розмірі 96 853,94 грн., з яких неправомірно використані кошти згідно листків непрацездатності, які не включені до заяв-розрахунків у розмірі 8 349,20 грн., неправомірно використані кошти згідно листків непрацездатності, які включені до заяв-розрахунків у розмірі 5 633,36 грн.

Крім того, вказаним рішенням застосовано до Науково-дослідного інституту фінансові санкції у загальному розмірі 48 426, 97 грн.

Вказано, що загальна сума страхових коштів, яка в 10-денний термін від дня отримання рішення підлягає перерахуванню до Вінницького відділення управління становить - 153 730,95 грн.

23.06.2020 страхувальником направлено скаргу №126 на рішення фонду від 12.06.2020 №122.

Листом від 30.06.2020 №864-02 Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області у відповідь на скаргу повідомлено скаржника, що статтею 17 діючої редакції ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» змінено порядок оскарження рішень робочих органів виконавчої дирекції Фонду, прийнятих за результатами перевірок страхувальників, передбачений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29. У зв'язку з наведеним управління рекомендувало скаржнику оскаржити рішення від 12.06.2020 №122 в порядку визначеному ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

30.06.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області за несвоєчасне повернення страхувальником коштів, визначених рішенням від 12.06.2020 №122, винесено рішення №1 про застосування фінансових санкцій за несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі коштів Фонду соціального страхування України, яким застосовано до Інституту фінансові санкції на суму 16 141,75 грн.

Вказуючи про необхідність стягнення з страхувальника коштів у розмірі 169 872,70 грн. на підставі рішень від 12.06.2020 №122 та від 30.06.2020 №1, Управління звернулось до суду з даним позовом.

В свою чергу, Вінницький національний медичний університет ім. М.І. Пирогова, звертаючись до суду із зустрічним позовом до Управління, наголошує на порушенні відповідачем вимог Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29, та вказує, що в силу положень останньої, повторна скарга Інституту №48 є повністю задоволеною, а призначення відповідачем позапланової перевірки, за умови повного задоволення скарги є протиправним.

Визначаючись щодо заявлених вимог Управління та вимог Інституту за зустрічним позовом, суд керується та виходить з наступного.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров'я визначено Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 23 вересня 1999 року №1105-XIV.

Основні завдання і функції Фонду соціального страхування України та його робочих органів визначено статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно з частиною 1 якої основними завданнями Фонду та його робочих органів, серед іншого, є здійснення контролю за використанням роботодавцями та застрахованими особами коштів Фонду

Відповідно до частини першої статті 10 Закону № 1105-XIV Фонд має право, зокрема:

- перевіряти достовірність відомостей, поданих роботодавцем для отримання коштів Фонду, дотримання порядку використання роботодавцем виділених йому коштів Фонду та зупиняти виплати з Фонду в разі відмови або перешкоджання з боку роботодавця у проведенні перевірки, виявлення фактів подання ним Фонду недостовірних відомостей або порушення порядку використання роботодавцем коштів Фонду;

- накладати і стягувати фінансові санкції та адміністративні штрафи, передбачені законом за порушення вимог цього Закону;

- вимагати від керівників та інших посадових осіб підприємств, установ і організацій, а також від фізичних осіб усунення виявлених фактів порушення законодавства про соціальне страхування.

Статтею 15 Закону № 1105-XIV визначено, що у разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.

За несвоєчасне повернення або повернення не в повному обсязі страхових коштів на страхувальників та інших отримувачів коштів Фонду накладається штраф у розмірі 10 відсотків несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів.

Одночасно на суми несвоєчасно повернутих або повернутих не в повному обсязі страхових коштів і штрафних санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Своєчасно не сплачені фінансові санкції та адміністративні штрафи стягуються із страхувальника в дохід Фонду в порядку, встановленому законом.

Право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи від імені Фонду мають директор виконавчої дирекції Фонду та його заступники, керівники робочих органів Фонду та їх заступники.

Перевіряючи обґрунтованість суми заявленої до стягнення за первісним позовом, суд виходить з наступного.

Згідно висновків акту від 25.05.2020 №7 перевіркою правомірності заявлення страхових коштів виявлено 48-заяв розрахунків страхувальника, заповнених з порушенням абц. 1 та 2 п. 1 ст. 34 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» абц. 2 п. 2 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення за рахунок коштів Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 22.12.2010 №26; абз. 2 п. 4 та абз. 3 п. 7 Порядку фінансування страхувальників для надання застрахованим особам матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 №12, на підставі яких страхувальником одержано фінансування для надання матеріального забезпечення застрахованим особам за рахунок Фонду на суму 107 345,80 грн. (1656 к.д. непрацездатності) за 48 листками непрацездатності.

При цьому в акті вказано, що порушення заповнення зазначених заяв-розрахунків полягає в наступному: в заяві-розрахунку по застрахованій особі було зазначено серію та номер одного листка непрацездатності, а період непрацездатності та кількість днів непрацездатності включали в себе, відповідно періоди непрацездатності та кількість днів непрацездатності по декількох листках непрацездатності цієї застрахованої особи за одним страховим випадком (чи різними страховими випадками у разі помилкового нарахування допомоги по тимчасовій непрацездатності як за одним страховим випадком).

Перевіркою використання страхових коштів виявлено порушення абз. 1 ч. 2 та абз. 2 ч. 2 ст. 22, ч. 3 ст. 22, абз. 2 ч. 1 та абз. 2 ч. 3 ст. 30, ч. 1 ст. 31, ч. 2 ст. 33 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування», п. 3, п. 25, п. 26, п. 30 Порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого постановою КМУ від 26.09.2001 №1266, внаслідок чого:

- неправомірно використані страхові кошти Фонду по тимчасовій непрацездатності на суму 13 982,56 грн., за що передбачена відповідальність страхувальника відповідно до частини 5 ст.15 вищезазначеного закону України;

- недоплачено матеріального забезпечення застрахованим особам на суму 20 741,31 грн.

Відповідно до частини першої статті 31 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" підставою для призначення допомоги по тимчасовій непрацездатності, по вагітності та пологах є виданий у встановленому порядку листок непрацездатності. У разі роботи за сумісництвом, за трудовим договором (контрактом) одночасно із здійсненням підприємницької чи іншої діяльності підставою для призначення допомоги є копія листка непрацездатності, засвідчена підписом керівника і печаткою (за наявності) за основним місцем роботи. Для застрахованих осіб, які одночасно здійснюють підприємницьку та іншу діяльність і не працюють на умовах трудового договору (контракту), копію листка непрацездатності засвідчує установа охорони здоров'я, яка його видає. Порядок і умови видачі, продовження та обліку листків непрацездатності, здійснення контролю за правильністю їх видачі встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, за погодженням з Фондом.

Механізм та умови фінансування страхувальників для надання за рахунок коштів Фонду соціального страхування України визначено Порядком фінансування страхувальників для надання матеріального забезпечення застрахованим особам у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та окремих виплат потерпілим на виробництві за рахунок коштів Фонду соціального страхування України, затвердженим Постановою правління Фонду соціального страхування України від 19.07.2018 № 12 (далі - Порядок №12).

Відповідно до п. 12 Порядку у разі настання у застрахованої особи страхового випадку, пов'язаного з тимчасовою втратою працездатності, комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, з урахуванням вимог Положення про комісію (уповноваженого) із страхування з тимчасової втрати працездатності, на підставі поданих документів, передбачених статтею 31 Закону, приймає рішення про призначення матеріального забезпечення застрахованій особі.

На підставі рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства про призначення матеріального забезпечення (далі - комісія) страхувальник нараховує суми матеріального забезпечення та оформлює заяву-розрахунок, яка повинна бути передана до робочих органів виконавчої дирекції Фонду не пізніше 5 робочих днів з дати прийняття комісією такого рішення.

Підставою для фінансування страхувальників робочими органами виконавчої дирекції Фонду або їх відділеннями є оформлена за встановленим зразком заява-розрахунок, що містить інформацію про нараховані застрахованим особам суми матеріального забезпечення та окремих виплат потерпілим на виробництві за їх видами. Форма заяви-розрахунку наведена у додатку 1 до цього Порядку (абз. 2 п. 4 Порядку №12).

Відповідно до п. 7 Порядку №12 заява-розрахунок готується у двох примірниках, один з яких разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначається матеріальне забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), зберігається у страхувальника, а другий подається до робочого органу виконавчої дирекції Фонду або його відділення.

У разі подання документа в електронному вигляді із застосуванням електронного цифрового підпису роздрукована заява-розрахунок разом із наданими застрахованими особами документами, на підставі яких призначались окремі виплати та матеріальне забезпечення, зберігається у страхувальника.

Інформація, внесена страхувальником до заяви-розрахунку, повинна повністю відповідати документам, на підставі яких здійснено призначення матеріального забезпечення та окремі виплати потерпілим на виробництві (членам їх сімей), та бути відображена в реєстрах бухгалтерського обліку. Відповідальність за достовірність даних, наведених у заяві-розрахунку, несе страхувальник.

В контексті даної спірної ситуації, суд зауважує, що згідно висновків акту від 25.05.2020 №7 перевіряючими підтверджено факт наявності листків непрацездатності застрахованих осіб, рішень комісії із соціального страхування про призначення матеріального забезпечення, розрахунків нарахування та відомостей на виплату допомоги по тимчасовій непрацездатності та записів у застрахованих рахунках застрахованих осіб. Тобто допомога по тимчасовій непрацездатності застрахованим особам нарахована у відповідності норм чинного законодавства та виплачена за цільовим призначенням застрахованим особам страхувальника.

Під час розгляду даної адміністративної справи позивачем за первісним позовом не наведено та не вказано про нормативно-правові акти, які порушено відповідачем І та в чому саме полягає це порушення, як і не доведено недійсність даних щодо періодів непрацездатності застрахованих осіб, які в свою чергу підтверджуються наявними листками непрацездатності, які містяться в матеріалах адміністративної справи.

Крім того, відповідачами не заперечувалась та обставина, що підприємством в поданих до Вінницького відділення Фонду заявах-розрахунках помилково відображено не всі листки непрацездатності, на підставі яких здійснено нарахування матеріального забезпечення працівникам підприємства, однак позивачем не доведено, що сума нарахованого матеріального забезпечення не відповідає даним бухгалтерського обліку. Разом з тим, вказана сума підтверджена відповідними бухгалтерськими регістрами, що також відображено в акті позапланової перевірки.

Доцільно наголосити і на положеннях п. 8 Порядку №12, відповідно до яких робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення після надходження заяви-розрахунку здійснює перевірку інформації, наведеної у ній, перевіряє правильність заповнення реквізитів, наявність даних про страхувальника в Державному реєстрі загальнообов'язкового державного соціального страхування, дані про сплату ним єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, наявність у Фонді зареєстрованого нещасного випадку або профзахворювання (у разі проведення виплат потерпілим на виробництві (членам їх сімей), правильності нарахування виплат та у разі відсутності зауважень протягом десяти робочих днів здійснює фінансування сум, зазначених у заяві-розрахунку.

Робочий орган виконавчої дирекції Фонду або його відділення у разі потреби має право здійснювати обмін інформацією зі страхувальником шляхом направлення запиту щодо уточнення інформації, наведеної у заяві-розрахунку.

У разі виявлення помилок та/або недостовірних відомостей заява-розрахунок повертається страхувальнику з відповідними рекомендаціями щодо їх усунення.

Перевірка заяви-розрахунку, надання рекомендацій за її результатами, фінансування заяви-розрахунку або надання обґрунтованої відмови у її прийнятті здійснюється робочими органами Фонду або їх відділеннями протягом десяти робочих днів після надходження заяви-розрахунку.

Так, суд зауважує, що позивачем за первісним позовом не заперечувалося прийняття заяв-розрахунків поданих відповідачем І без зауважень, та відповідно здійснення їх фіксування.

У рішенні від 12.06.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області №122 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, вказано, що підлягає поверненню до Фонду соціального страхування України неправомірно витрачена сума страхових коштів у розмірі 102 487,30 грн., в тому числі неправомірно витрачена сума страхових коштів на підставі даних заяв-розрахунків, заповнених з порушенням порядку фінансування у розмірі 96 853,94 грн., з яких неправомірно використані кошти згідно листків непрацездатності, які не включені до заяв-розрахунків у розмірі 8349,20 грн., неправомірно використані кошти згідно листків непрацездатності, які включені до заяв-розрахунків у розмірі 5 633,36 грн.

Разом з тим, жодним законодавчим актом не визначено поняття «неправомірно витрачена сума страхових коштів на підставі даних заяв-розрахунків, заповнених з порушенням порядку фінансування».

В свою чергу відповідно до ч. 5 ст. 15 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" роботодавець несе відповідальність за: 1) порушення порядку використання коштів Фонду, несвоєчасне або неповне їх повернення; 2) несвоєчасне подання або неподання відомостей, встановлених цим Законом; 3) подання недостовірних відомостей про використання коштів Фонду; 4) шкоду, заподіяну застрахованим особам або Фонду внаслідок невиконання або неналежного виконання обов'язків, визначених цим Законом.

У разі порушення порядку використання страхових коштів роботодавці відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми (ч. 6 ст.15 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування").

Відповідно до довідки про результати перевірки порядку заповнення бланків листків непрацездатності , згідно переліку порушень викладених в акті перевірки страхувальника від 17.01.2020 №3 (оплачених термінів тимчасової непрацездатності , зазначених у табл. 2 Акту від 17.01.2020) від 12-25.05.2020 (том 1 а.с.112-123), складеної посадовими особами Фонду:

- надані до перевірки ЛН заповнені у відповідності до вимог Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженої наказом Міністерства охорони здоров'я України від 03.1.2004 №532;

- за час проведення перевірки з боку комісії соціального страхування НДІ РІ не було звернень щодо необхідності проведення додаткової перевірки порядку видачі ЛН працівникам НДІ РІ;

- усі випадки оплачених термінів ТН підтверджені наявними у бухгалтерії бланками всіх ЛН, у тому числі і не вказаних у заявах-розрахунках. Кожен оплачений термін ТН є окремим страховим випадком та складається із термінів ТН кількох бланків ЛН (продовжені ЛН), що становлять один страховий випадок (або його частину). Кількість календарних днів по плаченим термінам відповідає кількості днів по бланкам ЛН , що становлять один страховий випадок (або його частину). Кожен запис матеріальної допомоги працівнику проводився на окремому аркуші по загальному терміну ТН кількох бланків ЛН, що становлять один страховий випадок (або його частину). Проте, у заявці-розрахунку зазначався тільки один бланк ЛН із зазначенням терміну ТН всього страхового випадку.

З огляду обставини зафіксовані у зазначеній довідці в сукупності з порушеннями вказаними у акті перевірки від 25.05.2020, суд зауважує, що підприємство при поданні до Вінницького відділення заяв-розрахунків, заповнених з порушенням порядку фінансування, ні Фонду, ні застрахованим особам збитків не нанесло.

Крім того, в акті позапланової перевірки від 25.05.2020 №7 сума матеріального забезпечення (107345,80 грн.) вказана як матеріальне забезпечення, зазначене в заявах розрахунках, заповнених з порушенням порядку фінансування, а не як неправомірно витрачена на підставі даних заяв-розрахунків, заповнених з порушенням порядку фінансування.

З огляду на встановлені обставини, на переконання суду спірним рішенням від 12.06.2020 №122 не підтверджено зазначену суму коштів у повному обсязі, яка підлягала поверненню страхувальником до Фонду, відтак підстави для її стягнення у повному обсязі - відсутні.

Крім того, оцінюючи порядок прийняття та оскарження спірних рішень у даній справі, суд зважає на наступне.

Згідно з п. 1.3 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності №29 від 22 грудня 2010 року (далі - Інструкція №29), перевірки страхувальників здійснюються відповідно до вимог законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку із тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, по коштах Фонду в частині правильності їх використання на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форми власності, у суб'єктів малого підприємництва, які використовують працю найманих працівників.

Відповідно до п. 2.1 Інструкції №29 перевірки здійснюються посадовими особами органів Фонду за місцезнаходженням страхувальника або в приміщенні органу Фонду за пропозицією страхувальника та за умови надання ним всіх необхідних документів для проведення перевірки.

Пунктом 2.3 Інструкції №29 визначено, що органи Фонду здійснюють планові та позапланові перевірки.

Згідно п. 3. Інструкції №29 планова перевірка проводиться за умови письмового повідомлення страхувальника не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення такого заходу за формою, наведеною у додатку 1 до цієї Інструкції. Повідомлення надсилається страхувальнику рекомендованим листом чи телефонограмою або надається під розписку керівнику чи головному бухгалтеру (бухгалтеру) цього страхувальника або уповноваженій керівником особі із зазначенням: дат початку та закінчення її проведення; найменування страхувальника; найменування органу Фонду, який проводить перевірку.

У відповідності до п. 3.5 Інструкції №29 на проведення кожної перевірки посадовій особі органу Фонду видається направлення за формою, наведеною у додатку 2 до цієї Інструкції, яке пред'являється перед початком перевірки керівнику страхувальника або уповноваженій ним особі разом із службовим посвідченням. Копія направлення вручається керівнику страхувальника або уповноваженій керівником особі з відміткою про отримання. Страхувальник має право не допускати посадових осіб органу Фонду до здійснення перевірки, якщо вони не пред'явили направлення.

Як встановлено судом Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на підставі наказу від 04.05.2020 №152-ОД та направлення від 12.05.2020 №7 у період з 12.05.2020 по 25.05.2020 проведено позапланову виїзну перевірку Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова (страхувальника), за результатами якої складено акт від 25.05.2020 №7.

Як вбачається із змісту направлення від 12.05.2020 №7 перевірка проводиться на підставі пп. ґ) п.3.6 Інструкції №29, підставою для проведення перевірки визначено правомірність використання коштів фонду за переліком порушень, викладених в акті перевірки страхувальника від 17.01.2020 №3 та скарга страхувальника.

Відповідно до пп. ґ) п.3.6 Інструкції №29 позапланові перевірки проводяться без попереднього повідомлення страхувальника за наявності таких підстав звернення фізичних та юридичних осіб про порушення страхувальником законодавства з питань, що належать до компетенції органів Фонду; подання страхувальником у встановленому порядку скарги про порушення законодавства посадовими особами органу Фонду під час проведення планової чи позапланової перевірки або скарги на рішення органу Фонду.

Як встановлено під час розгляду справи, 18.02.2020 страхувальником подано до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області скаргу №35 про перегляд рішення №40 від 11.02.2020.

Рішенням від 10.03.2020 №1-347 відмовлено у задоволенні скарги Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова від 18.02.2020 №35, роз'яснено право подання повторної скарги до органу Фонду вищого рівня або в судовому порядку.

18.03.2020 страхувальником подано повторну скаргу №48 до Фонду соціального страхування України про перегляд рішення від 11.02.2020 №40.

Матеріалами справи підтверджено отримання повторної скарги Фондом соціального страхування України 23.03.2020 (том 2 а.с.139).

Розділом IV Інструкції №29 (чинної на момент виникнення спірних правовідносин, чинної з 22.12.2010 до 10.10.2020) врегульовано порядок прийняття рішень за результатами перевірки.

В свою чергу розділом VII Інструкції визначено порядок оскарження рішень за результатами перевірок.

Згідно з п.7.1 Інструкції №29 страхувальник у письмовій формі звертається до органу Фонду, який прийняв рішення, із скаргою про перегляд цього рішення. Скарга повинна бути подана органу Фонду протягом 10 календарних днів з дня отримання страхувальником рішення органу Фонду, що оскаржується.

Керівник (заступник керівника) органу Фонду за результатами розгляду скарги приймає вмотивоване рішення та надсилає його страхувальнику протягом 20 календарних днів після отримання скарги. У разі якщо орган Фонду надсилає рішення про повну або часткову відмову у задоволенні скарги, страхувальник має право звернутися протягом 10 календарних днів з дня отримання рішення про результати розгляду скарги з повторною скаргою до органу Фонду вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для прийняття рішення по скарзі або до суду у встановленому законодавством порядку.

Керівник (заступник керівника) органу Фонду може прийняти рішення про продовження строків розгляду скарги страхувальника понад строки, визначені в абзаці третьому цього пункту, але не більше 60 календарних днів, яке направляється страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці третьому цього пункту.

Якщо вмотивоване рішення за скаргою страхувальника не надсилається страхувальнику протягом двадцятиденного строку або протягом строку, на який за рішенням керівника органу Фонду або його заступника розгляд продовжено, така скарга вважається повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків. Скарга вважається також повністю задоволеною на користь страхувальника, якщо рішення керівника органу Фонду (або його заступника) про продовження строків її розгляду не було надіслано страхувальнику до закінчення двадцятиденного строку, зазначеного в абзаці четвертому цього пункту.

У разі недотримання страхувальником строку направлення оскарження на рішення органу Фонду, визначеного в абзацах другому та третьому цього пункту, розгляд скарги органом Фонду не здійснюється, про що страхувальник повідомляється письмово.

В силу п. 7.2 Інструкції №29 не розглядаються повторні скарги одним і тим самим органом Фонду від одного і того самого страхувальника з одного і того самого питання, якщо перше вирішено по суті, про що страхувальник повідомляється письмово.

Рішення вважається надісланим (врученим) страхувальнику, якщо його вручено керівнику або уповноваженій особі такого страхувальника під розписку або надіслано рекомендованим листом за адресою (за місцезнаходженням або місцем проживанням), що зазначена страхувальником безпосередньо у скарзі як адреса, на яку необхідно надіслати рішення на скаргу. Якщо у скарзі безпосередньо не зазначено адресу, на яку необхідно надіслати рішення, рішення надсилається на адресу, яку зазначено в реквізитах бланка, на якому надіслано скаргу.

В контексті даної спірної ситуації, суд зауважує, що Управлінням, як суб'єктом владних повноважень, не надано доказів прийняття вмотивованого рішення Виконавчою дирекцією Фонду соціального страхування України чи/або продовження строку розгляду скарги від 18.03.2020 відповідно до вимог п.7.1 Інструкції №29, чи/або письмово не повідомлено скаржника про не розгляд відповідної скарги у зв'язку з недотримання страхувальником строку направлення оскарження на рішення органу Фонду.

А отже, на переконання суду, неприйняття вмотивованого рішення за скаргою страхувальника протягом двадцятиденного строку або протягом строку, на який за рішенням керівника органу Фонду або його заступника розгляд продовжено, свідчить про повне задоволення скарги, а остання є повністю задоволеною на користь страхувальника з дня, наступного за останнім днем зазначених строків.

Отже, скарга страхувальника від 18.03.2020 про перегляд рішення від 11.02.2020 №40, в силу положень Інструкції №29 є повністю задоволеною з 13.04.2020, а рішення від 11.02.2020 №40 скасованим та таким, що не підлягає виконанню страхувальником.

З огляду на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що дії відповідача (за зустрічним позовом) щодо призначення і проведення позапланової перевірки на підставі подання Інститутом скарги при тому, що така скарга вже є повністю задоволеною, є протиправними.

Крім того, як встановлено під час розгляду даної адміністративної справи 12.06.2020 Управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області на підставі висновків акту від 25.05.2020 №7 винесено рішення №122 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

23.06.2020 страхувальником направлено скаргу №126 на рішення фонду від 12.06.2020 №122.

Листом від 30.06.2020 №864-02 Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області у відповідь на скаргу від повідомлено скаржника, що статтею 17 діючої редакції ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» змінено порядок оскарження рішень робочих органів виконавчої дирекції Фонду, прийнятих за результатами перевірок страхувальників, передбачений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29. У зв'язку з наведеним управління рекомендувало скаржнику оскаржити рішення від 12.06.2020 №122 в порядку визначеному ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Так, відповідно до положень статті 17 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку.

Строк давності в разі стягнення штрафних санкцій, передбачених цим Законом, а також інших видів заборгованості перед Фондом не застосовується.

Спори щодо розміру шкоди та прав на її відшкодування, накладення штрафів та з інших питань вирішуються в судовому порядку. За бажанням заінтересована особа може звернутися з питань вирішення спору до спеціальної комісії Фонду. До складу цієї комісії на громадських і паритетних засадах входять представники держави, застрахованих осіб і страхувальників.

Такі самі комісії на тих самих засадах створюються при робочих органах Фонду із залученням представників місцевих органів виконавчої влади, застрахованих осіб і страхувальників.

Положення про діяльність цих комісій затверджується правлінням Фонду.

Рішення комісії при робочому органі виконавчої дирекції Фонду може бути оскаржено до комісії, створеної при виконавчій дирекції цього Фонду, а рішення останньої - до його правління.

В контексті наведених норм, суд відхиляє аргументи представника Управління, що в даному випадку вже змінено порядок оскарження рішень робочих органів виконавчої дирекції Фонду, прийнятих за результатами перевірок страхувальників, передбачений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29.

Варто зауважити, що положення Інструкції №29 щодо зокрема порядку оскарження рішень Фонду були чинними та продовжували діяли з 22.12.10 до 10.10.2020. Крім того, Інструкція №29 щодо розгляду скарг застосувалась Управлінням раніше щодо розгляду скарг вказаного страхувальника.

Так, листом від 11.02.2020 №01-220 Управління виконавчої дирекції Фонду у Вінницькій області, керуючись п.3.13.4 та 4.1 Інструкції про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, затвердженою постановою правління Фонду від 22.12.2010 №29, залишило без розгляду заперечення страхувальника від 04.02.2020 №23.

Крім того, рішенням від 10.03.2020 №1-347 відмовлено у задоволенні скарги Науково-дослідного інституту реабілітації осіб з інвалідністю (навчально-науковий комплекс) Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова від 18.02.2020 №35, роз'яснено право подання повторної скарги до органу Фонду вищого рівня або в судовому порядку.

На переконання суду, відповідачем за зустрічним позовом не надано суду достатніх та переконливих доказів щодо неможливості застосування вимог Інструкції №29 в даних правовідносинах або суперечностей вимог останньої з нормами ст.17 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Разом з тим, вказані дії відповідача свідчать про їх непослідовність та неузгодженість, за умови втрати чинності Інструкцією №29 лише 10.10.2020 на підставі постанови Правління Фонду соціального страхування України від 02.10.2020 № 23 «Про затвердження Порядку перевірки правильності використання страхувальниками страхових коштів Фонду соціального страхування України та застосування фінансових санкцій за порушення встановленого порядку їх використання».

Варто зауважити, що Інструкція №29 була затверджена постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності відповідно до статей 11 та 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням".

Крім того, як і попередній ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" та чинний на даний час ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не регламентували питання щодо видів перевірок, порядку їх проведення, форми та змісту рішень, що приймаються за їх наслідками.

В свою чергу судом не встановлено суперечностей між положеннями Інструкції №29 в частині оскарження рішень Фонду та нормами ст. 17 ЗУ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

З огляду на встановлені обставини, за умови неприйняття вмотивованого рішення за результатами розгляду скарги від 23.06.2020 №126 на рішення фонду від 12.06.2020 №122, суд дійшов висновку, що скарга від 23.06.2020 є повністю задоволеною на користь страхувальника.

За умови не вчинення відповідних дій суб'єктом владних повноважень та заявлення до стягнення коштів на підставі оскаржуваного рішення, суд дійшов висновку про задоволення вимог Вінницького національного медичного інституту ім. М.І. Пирогова та скасування рішення від 12.06.2020 №122 у судовому порядку.

Крім того, за умови скасування рішення від 12.06.2020 №122, підлягають задоволенню і позовні вимоги про скасування рішення від 30.06.2020 №1 як похідні від первинних.

Відповідно до статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ч. 2 ст. 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина від порушень з боку суб'єкта владних повноважень.

Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують. Слід зазначити, що згідно практики Європейського суду з прав людини та зокрема, рішення у справі Серявін та інші проти України від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).

Таким чином, враховуючи те, що засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом та сприяти реальному відновленню порушеного права, беручи до уваги приписи ст. 9 КАС України, приймаючи до уваги відзив на позовну заяву відповідача, докази наявні у матеріалах справи, а також з аналізу норм чинного законодавства, суд дійшов висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні вимог Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування у Вінницькій області та повного задоволення позовних вимог Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова.

Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про задоволення позовних вимог зустрічного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315, 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

апеляційну скаргу Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Вінницькій області залишити без задоволення, а рішення Вінницького окружного адміністративного суду від 08 грудня 2020 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі 10 березня 2021 року.

Головуючий Совгира Д. І.

Судді Франовська К.С. Біла Л.М.