Справа № 560/908/20 Головуючий суддя 1-ої інстанції - Гнап Д.Д.
Суддя-доповідач - Полотнянко Ю.П.
11 березня 2021 року м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Полотнянка Ю.П.
суддів: Драчук Т. О. Ватаманюка Р.В. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про зобов'язання вчинити дії,
в березні 2020 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просив:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області при визначенні страхового стажу ОСОБА_1 , періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли позивач не працював, але отримував щомісячні страхові виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до Реєстру застрахованих осіб, страховий стаж, що буде враховуватися при обчисленні пенсій за віком ОСОБА_1 , періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, коли позивач не працював, але отримував щомісячні страхові виплати у зв'язку з втратою професійної працездатності.
Рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 11.09.2020 у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
В обгрунтування апеляційної скарги зазначено, що ОСОБА_1 є застрахованою особою, при цьому зобов'язання по наданню інформації чи сплаті страхових внесків у такого громадянина відсутні. Посилається, що контроль за поданням звітності та сплаті страхових внесків покладено на відповідача. Судом не доведено факт неподання звітності на несплати страхових внесків, оскільки доказів вказаного, в т.ч. акти перевірки фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, відповідач не надав.
Апеляційний розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, у відповідності до вимог ст. 311 КАС України.
Розглянувши матеріали справи, колегія суддів апеляційної інстанції, дійшла висновку, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, виходячи з наступного.
Як встановлено судом першої інстанції, позивач з 1986 встановлена ІІ група інвалідності та призначена пенсія як інваліду внаслідок трудового каліцтва.
Хмельницькою міжрайонною травматолого-офтальмологічною медико-соціальною комісією 07.12.2005 (довідка серії МСЕ №068093) на підставі Акту про нещасний випадок на виробництві та Акту розслідування нещасного випадку від 19.04.2005 на виробництві позивачу встановлена II група інвалідності внаслідок трудового каліцтва з ступенем втрати професійної працездатності 35%, у зв'язку з виробничою травмою довічно.
14.02.2008 обласною МСЕК позивачу встановлена ІІ група інвалідності загального захворювання довічно (довідка серії МСЕ-№124407).
З 01.03.2008 позивач перебуває на обліку в Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію по інвалідності ІІ групи загального захворювання в розмірі 90% пенсії за віком.
В вересні 2017 року позивач звернувся до Нетішинського міського суду Хмельницької області з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області, в якому просив суд зобов'язати управління Пенсійного фонду України внести до його персональної облікової картки страховий стаж за періоди з 14.02.2008 року по 01.05.2017 року, в які він не працював, але отримував щомісячні страхові виплати.
Рішенням від 07.06.2018 року по справі №679/1127/17 Нетішинський міський суд в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 відмовив. Постановою від 14 січня 2019 року Сьомий апеляційний адміністративний суд рішення Нетішинського міського суду Хмельницької області від 07 червня 2018 року залишив без змін.
Під час розгляду справи №679/1127/17 Сьомий апеляційний адміністративний суд ухвалою від 03 грудня 2018 року зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести перевірку управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого - ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017 року.
Позивач звернувся до відповідача та отримав Індивідуальні відомості про застраховану особу (форма ОК-5), згідно з якими періоди 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, в які він отримував щомісячні страхові виплати, до страхового стажу що враховується при обчисленні пенсії за віком не зараховані.
У зв'язку із не внесенням Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до страхового стажу, що враховується при обчисленні пенсії за віком, періодів з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017, в які він не працював, а отримував щомісячні страхові виплати, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно п.11 ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", одним із видів страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України була сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування. З 01.01.2011 року такий вид страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування відсутні, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VІ, п.11 ч.1 ст.21 Закону України №1105-Х VI виключено.
Крім того, рішенням від 22 березня 2019 року, яке набрало законної сили 14 травня 2019, Хмельницький окружний адміністративний суд в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області відомості про ОСОБА_1 , як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.06.2008 року по 01.05.2017 року в періоди, коли він не працював та отримував щомісячні страхові виплати відмовив.
Отже, суд першої інстанції дійшов висновку, що страхові внески із щомісячних страхових виплат, нарахованих позивачу відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не сплачувались, та відомості про особу, яка отримує ці страхові виплати за періоди з з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не подавались. Тому, підстави щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж, що враховується при обчисленні пенсій за віком, періоди з з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 коли позивач не працював, а отримував щомісячні страхові виплати відсутні.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та надаючи правову оцінку обставинам справи, виходить з наступного.
Відповідно до ст.1 Закону України від 14 січня 1998 року № 16/98-ВР "Основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин) встановлено, що загальнообов'язкове державне соціальне страхування - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.
Статтею 4 вказаного Закону визначено види загальнообов'язкового державного соціального страхування в залежності від страхового випадку, зокрема, страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності.
Частиною 2 цієї ж статті передбачено, що відносини, що виникають за зазначеними у частині першій цієї статті видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, регулюються окремими законами, прийнятими відповідно до цих Основ.
Згідно п. 4 ст. 25 Закону № 16/98-ВР за страхуванням від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання надаються такі види соціальних послуг і матеріального забезпечення, зокрема, пенсія по інвалідності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання.
На час виникнення спірних правовідносин діяв Закон України від 23.09.1999 № 1105-XIV "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" який визначав правову основу, економічний механізм та організаційну структуру загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які призвели до втрати працездатності або загибелі застрахованих на виробництві.
За правилами ч.1 ст.18 Закону № 1105-XIV виконавча дирекція Фонду соціального страхування від нещасних випадків є постійно діючим виконавчим органом правління Фонду.
У п.11 ч.1 ст.21 Закону № 1105-XIV зазначено, що у разі настання страхового випадку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зобов'язаний у встановленому законодавством порядку Фонд соціального страхування від нещасних випадків зокрема, сплачувати за потерпілого внески на медичне та пенсійне страхування.
Частиною 1 ст.21 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" (в редакції чинній на період виникнення спірних правовідносин) регламентовано, що органи Пенсійного фонду ведуть облік усіх застрахованих осіб та персоніфікований облік надходження страхових внесків, створюють і забезпечують функціонування єдиного державного автоматизованого банку відомостей про застрахованих осіб, здійснюють облік коштів Накопичувального фонду на накопичувальних пенсійних рахунках.
Відомості про застрахованих осіб, подаються до територіального органу Пенсійного фонду страхувальниками-роботодавцями, відповідними підприємствами, установами, організаціями, військовими частинами та органами, які виплачують цим особам заробітну плату, грошове забезпечення (заробіток), допомогу.
Відомості про застрахованих осіб, зазначених у пунктах 3 і 4 статті 11 цього Закону, подаються до територіального органу Пенсійного фонду безпосередньо цими особами, про осіб, зазначених у пункті 11 статті 11 цього Закону, - Фондом соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, про осіб, які підлягали загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття та отримували допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації,-Фондом загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Форми документів, порядок та строки їх подання встановлюються правлінням Пенсійного фонду.
Згідно п.11 ст.11 Закону України "Про загальнообов'язове державне пенсійне страхування" загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які отримують щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", крім осіб, які отримують виплати у зв'язку зі смертю годувальника, та непрацюючих осіб, які отримують пенсії по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
Порядок організації ведення реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядок надання інформації з Реєстру застрахованих осіб визначає Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування затверджене постановою правління Пенсійного фонду України 18 червня 2014 року №10-1, зареєстроване в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 за № 785/25562 (далі Положення №10-1).
Згідно з пунктами 2, 3 розділу IV Положення №10-1 до облікових карток Реєстру застрахованих осіб вносяться відомості про фізичних осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню відповідно до законодавства, та інша інформація, необхідна для обчислення, призначення та здійснення страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, зокрема періоди страхового стажу на основі сплати страхових внесків та єдиного внеску системи обліку сплати страхових внесків, інформація щодо виплат за видами загальнообов'язкового державного соціального страхування, включаючи дані про підставу (дата та вид страхового випадку), дати початку та закінчення здійснення виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування виплат, їх вид, суми виплат
Відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них вносяться в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками до Пенсійного фонду України, відомостей центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з адміністрування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
У відповідності до Положення №10-1 обов'язок відповідача щодо внесення до реєстру інформації про страховий стаж позивача виникає після отримання відповідних відомостей від страхувальника.
Обов'язок щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіту про суми сплачених позивачу страхових внесків покладений на Управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області.
Відповідно п.11 ч.1 ст.21 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", до набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", одним із видів страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України була сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування.
З 01.01.2011 року такий вид страхових виплат за рахунок коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України як сплата за потерпілого внесків на медичне та пенсійне страхування відсутні, у зв'язку з набранням чинності Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 року № 2464-VІ, п.11 ч.1 ст.21 Закону України №1105-Х VI виключено.
Аналіз вищезазначених правових норм дає підстави для висновку, що до 31.12.2010 року на робочі органи виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків було покладено обов'язок сплачувати за потерпілих внески на медичне та пенсійне страхування.
Отже, як правильно зазначено судом першої інстанції, страхові внески із щомісячних страхових виплат, нарахованих позивачу відповідно до закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не сплачувались, та відомості про особу, яка отримує ці страхові виплати за періоди з з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 не подавались.
Вказане підтверджується також рішенням Хмельницького окружного адміністративного суду від 22 березня 2019 року у справі № 560/362/19, яке залишено без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.05.2019 року, в задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області про зобов'язання Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Хмельницькій області подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницької області відомості про ОСОБА_1 , як особу, яка отримує щомісячні страхові виплати відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності" за період з 01.06.2008 року по 01.05.2017 року в періоди, коли він не працював та отримував щомісячні страхові виплати відмовив.
Разом з тим, як вбачається з постанови Сьомого апеляційного адміністративного суду від 14.01.2019 по справі № 6769/1127/17, ГУ ПФУ в Хмельницькій області на виконання ухвали суду від 03 грудня 2018 року проведено перевірку управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області стосовно сплати останнім страхових внесків за потерпілого- ОСОБА_1 за період з 14.02.2008 по 01.05.2017.
Також у постанові зазначено, що з Акту ГУ ПФУ в Хмельницькій області № 2 від 11 січня 2019 року слідує, що за період з 14.02.2008 по 31.12.2010 страхові внески до Пенсійного фонду із щомісячних страхових виплат, нарахованих ОСОБА_1 , відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", не сплачувались.
Тоді як з 01.01.2011 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Хмельницькій області не повинне сплачувати за позивача внески до Пенсійного фонду.
Тому, підстави щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області внести до індивідуальних відомостей про застраховану особу, страховий стаж, що враховується при обчисленні пенсій за віком, періоди з 01.04.2012 по 31.04.2012 та з 01.01.2013 по 31.09.2017 коли позивач не працював, а отримував щомісячні страхові виплати відсутні.
Щодо доводів апелянта про те, що судом не вказано з яких підстав відповідач звільнив управління виконавчої дирекції фонду соціального страхування України в Хмельницькій області від подання звітів та сплати страхових внесків саме на «загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», то слід зазначити, що фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування повинні надавати до інформаційної бази системи персоніфікованого обліку відомості про застрахованих осіб, однак для останніх законом не встановлено обов'язку надавати вищезазначену інформацію безпосередньо до органів пенсійного фонду.
Колегія суддів звертає увагу, що законодавством, яке діяло по 31.12.2010, на фонди загальнообов'язкового державного соціального страхування було покладено обов'язок надавати інформацію про сплату страхових внесків за осіб, які отримували страхові виплати, відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності", а не відомості про отримання щомісячних страхових виплат.
Оскільки, звітність за спірний період страхувальником позивача до Пенсійного фонду не подавалась, у відповідача відсутні підстави для внесення страхового стажу до індивідуальних відомостей про застраховану особу.
Водночас, колегія суддів зазначає, що ОСОБА_1 не звертався до суду з позовом про порушення питання про протиправність дій виконавчої дирекції Фонду соціального страхування щодо ненарахування чи несплати страхових виплат, а також неподання звітності за вказані періоди.
Таким чином, на думку колегії суддів апеляційної інстанції, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.
Підсумовуючи викладене, колегія суддівдійшла висновку, що суд першої інстанції при вирішенні даного публічно-правового спору правильно встановив фактичні обставини справи та надав їм належну правову оцінку.
Доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають правових підстав для скасування оскаржуваного судового рішення.
Відповідно до ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду -без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення дотримано норми матеріального і процесуального права, а тому відсутні підстави для задоволення вимог апеляційної скарги.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 11 вересня 2020 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий Полотнянко Ю.П.
Судді Драчук Т. О. Ватаманюк Р.В.