Справа №587/311/21 Головуючий у суді у 1 інстанції -
Номер провадження 11-п/816/39/21 Суддя-доповідач - ОСОБА_1
Категорія - Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях
09 березня 2021 року колегія суддів Сумського апеляційного суду в складі:
головуючого-судді - ОСОБА_1 ,
суддів - ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
з участю секретаря судового засідання - ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Суми подання голови Сумського районного суду Сумської області щодо вирішення питання про направлення матеріалів подання в.о. начальника Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» про переведення засудженого ОСОБА_5 до приміщення камерного типу строком на 1 місяць, до іншого суду,-
Голова Сумського районного суду Сумської області ОСОБА_6 звернулася до Сумського апеляційного суду в порядку ст. 34 КПК України з поданням про направлення матеріалів подання в.о. начальника Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» про переведення засудженого ОСОБА_5 до приміщення камерного типу строком на 1 місяць на розгляд до Ковпаківського районного суду м. Суми.
Зазначене подання внесено на підставі ухвали Сумського районного суду Сумської області від 26 лютого 2021 року та обґрунтовано тим, засуджений ОСОБА_5 відбуває покарання у Державній установі «Сумська виправна колонія (№116), яка знаходиться за адресою вул. Роменська, 110, м. Суми, тобто на території Ковпаківського районного суду м. Суми, а та обставина, що з 18.01.2021 року Державна установа «Сумська виправна колонія (№116)» перереєстрована за адресою вул. Войти, 5, с. Сад, Сумського району, Сумської області не може бути підставою для зміни підсудності розгляду подання, оскільки дана установа як і раніше розташована в межах м. Суми, а саме на території Ковпаківського районного суду м. Суми.
Приймаючи до уваги те, що учасники процесу в судове засідання не з'явились, клопотань про відкладення розгляду справи не подавали та їх явка не є обов'язковою, колегія суддів вважає за необхідне провести апеляційний розгляд без участі учасників судового провадження та без фіксації судового засідання технічними засобами, що узгоджується з ч.4 ст.107 та ч.4 ст.405 КПК України.
Заслухавши суддю-доповідача про обставини провадження та зміст внесеного подання, вивчивши матеріали даної справи, колегія суддів дійшла наступних висновків.
Відповідно ч. 1 ст. 412 КПК, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення вимог цього Кодексу, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення, а згідно п. 6 ч. 2 цієї статті судове рішення у будь-якому разі підлягає скасуванню, якщо порушено правила підсудності, тому встановлення правил підсудності має важливе значення для правильного функціонування судової системи, для виконання судами покладених на них завдань і визначення суду, компетентного здійснювати розгляд кримінального чи судового провадження. Підсудність є ефективним засобом, який сприяє тому, щоб конкретна судова справа розглядалася і вирішувалася судом законним, компетентним, незалежним і неупередженим, як того вимагають ст. 7 Загальної декларації прав людини та ч. 1 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права (рішення ВС від 22.04.2020 у справі № 51-1901 вис 20).
Згідно з п. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «кожен при встановленні обґрунтованості будь-якого кримінального обвинувачення, висунутого проти нього, має право на розгляд судом, встановленим законом», а відповідно ч. 1 ст. 8 ЗУ «Про судоустрій і статус суддів», ніхто не може бути позбавлений права на розгляд його справи в суді, до підсудності якого вона віднесена процесуальним законом.
Важливість суворого дотримання правил про підсудність доводиться і практикою ЄСПЛ, зокрема, як порушення вимог п. 1 ст. 6 Конвенції розглядається порушення правил територіальної підсудності внаслідок передання справи з одного суду до іншого без належного законного обґрунтування, незважаючи на наявність чітких підстав зміни територіальної підсудності, встановлених у КПК (п. 98 рішення ЄСПЛ у справі «Фельдман проти України»).
Кримінальне провадження передається на розгляд іншого суду, якщо до початку судового розгляду виявилося, що кримінальне провадження надійшло до суду з порушенням правил підсудності (п. 1 ч. 1 ст. 34 КПК). Питання про направлення кримінального провадження з одного суду до іншого в межах юрисдикції одного суду апеляційної інстанції вирішується колегією суддів відповідного суду апеляційної інстанції за поданням місцевого суду, про що постановляється вмотивована ухвала (ч. 2 ст. 34 КПК).
Коло питань, які вирішуються судом під час виконання вироків та порядок їх вирішення, визначено у ст. ст. 537, 539 КПК. При цьому питання про переведення засудженого до приміщення камерного типу має розглядатися місцевим судом, в межах територіальної юрисдикції якого засуджений відбуває покарання ( п. 1 ч. 2 ст. 539 КК). У нашому випадку такою установою є ДУ «Сумська випрана колонія (№116)».
Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань до 18.01.2021 адреса реєстрації Державної установи «Сумська виправна колонія № 116» була зазначена - м. Суми, вул. Роменська, буд. 110, що відносилось до територіальної юрисдикції Ковпаківського районного суду м. Суми, а з 18.01.2021 зазначена установа виконання покарань була зареєстрована по вул. Войти, 5 у с. Сад Сумського району Сумської області, яке вже територіально відноситься до юрисдикції Сумського районного суду Сумської області, хоча основний вид її діяльності залишився незмінним, а саме «КВЕД-2010, клас 84.23 Діяльність у сфері юстиції та правосуддя. Управління в'язницями та виправними закладами», тобто сукупність предметів відання, завдань, повноважень, прав і обов'язків Державна установа «Сумська виправна колонія № 116» та її посадових осіб, що визначаються законодавством, незважаючи на іншу адресу реєстрації, залишилися незмінними.
Крім того, фактичне місце ведення діяльності та розташування адміністрації Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)», яка проводить щоденне керування діяльністю цієї юридичної особи, і де знаходиться керівництво установи, також не змінилось і розташовується як і раніше у м. Суми по вул. Роменська, 110, а за адресою вул. Войти, 5 у с. Сад Сумського району Сумської області знаходяться як знаходились раніше Садівська сільська рада та відділення 42343 АТ «Укрпошта», які не мають жодного відношення до діяльності Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)».
Таким чином, лише формальна зміна Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)» своєї адреси реєстрації з «вул. Роменська, буд. 110, м. Суми, Сумська область» на «вул. Войти, 5, с. Сад Сумського району Сумської області» у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, на переконання колегії суддів, не може створювати правових підстав для зміни територіальної юрисдикції Ковпаківського районного суду м. Суми з огляду на вимоги ст.ст. 2, 32, 34, 537 і 539 КПК, оскільки така «перереєстрація» не змінює компетенцію як Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116), так і Ковпаківського районного суду м. Суми, штатна чисельність суддів якого визначалась з урахуванням необхідної кількості суддів, які забезпечуватимуть розгляд справ, що надходять до цього місцевого суду за певний період, у тому числі й з урахуванням справ та матеріалів, які надходять від ДУ «Сумська виправна колонія (№ 116)».
Що стосується граничної чисельності суддів Сумського районного суду Сумської області, то штатна (оптимальна) кількість цих суддів у суді цього типу і місці розташування місцевого суду, на думку колегії суддів, не розрахована на розгляд справ та матеріалів, що будуть надходити на розгляд цього районного суду від ДУ «Сумська виправна колонія (№ 116)», що у свою чергу не буде відповідати завданням кримінального провадження (ст. 2 КПК) і забезпеченню справедливої та ефективної обробки справ, що надходять до суду.
Також при визначенні територіальної юрисдикції Ковпаківського районного суду м. Суми та Сумського районного суду Сумської області, колегія суддів враховує й ту методологію, яка використовувалась законодавцями для прийняття Законом України «Про внесення зміни до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо територіальної юрисдикції місцевих судів на території України до прийняття закону щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів» від 03.11.2020 № 950-ІХ, п. 3-1 розділу ХІІ «Прикінцеві та перехідні положення» якого встановлено, що до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою ВРУ «Про утворення та ліквідацію районів» від 17.07.2020 № 807-IX, але не пізніше 01.01.2022.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що саме Ковпаківський районний суд м. Суми є повноважним судом для розгляду проваджень та матеріалів, пов'язаних із виконанням судових рішень згідно ст. ст.. 537, 539 КПК, що надходять від Державної установи «Сумська виправна колонія (№ 116)», у зв'язку з чим наявні законні підстави для задоволення подання голови Сумського районного суду Сумської області та направлення матеріалів подання в.о. начальника Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» про переведення засудженого ОСОБА_5 до приміщення камерного типу строком на 1 місяць на розгляд до Ковпаківського районного суду м. Суми.
Керуючись ст.34 КПК України, колегія суддів, -
Подання голови Сумського районного суду Сумської області ОСОБА_6 - задовольнити.
Матеріали подання в.о. начальника Державної установи «Сумська виправна колонія (№116)» про переведення засудженого ОСОБА_5 до приміщення камерного типу строком на 1 місяць, направити для розгляду до Ковпаківського районного суду м. Суми.
Ухвала оскарженню не підлягає.
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3