Справа № 946/1713/21 Провадження № 3/946/703/21
про направлення протоколу для належного оформлення
10 березня 2021 року м. Ізмаїл
Суддя Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області Яковенко І.І., при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення у відношенні
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Ізмаїл Одеської області, громадянина України, не працюючого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 443 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановив:
Згідно з даними протоколу про адміністративне правопорушення серії АА №346944, що складений 12 лютого 2021 року поліцейським роти з обслуговування м.Ізмаїл УПП в Одеській області ДПП рядовим поліції Маліним М.З., 12 лютого 2021 року о 02:15 годині в м. Ізмаїл Одеської області по проспекту Суворова, 7-а ОСОБА_1 перебував у громадському місці без документів, що посвідчують особу, чим порушив вимоги підп. 2 п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 1236 від 09.12.2020 р. «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (далі - Постанова №1236), за що відповідальність передбачена ч. 1 ст. 443 КУпАП.
Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання, зокрема чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи витребувано необхідні додаткові матеріали.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення, матеріали справи, суд дійшов висновку, що протокол про адміністративне правопорушення складаний із грубим порушенням вимог ч. 1 ст. 256 КУпАП, у зв'язку з чим у суду немає можливостей розглянути справу по суті.
Постановою Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 18.02.2021 р. зазначений протокол про адміністративне правопорушення був направлений до відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області для належного оформлення, у зв'язку з тим, що протокол про адміністративне правопорушення не відповідав вимогам ст. 256 КУпАП, оскільки в ньому не зазначена точна суть адміністративного правопорушення, яка б відповідала посиланню на нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Так, згідно підп. 2 п. 2 вказаної Постанови № 1236, на території України на період дії карантину забороняється перебування на вулицях без документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство чи її спеціальний статус, без посвідчення про взяття на облік бездомної особи, довідки про звернення за захистом в Україні.
Однак, в протоколі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 зазначено, що останній перебував без документів у громадському місці, а відповідно до роз'яснень Міністерства охорони здоров'я громадське місце - це частина (частини) будь-якої будівлі, споруди, яка доступна або відкрита для населення вільно, чи за запрошенням, або за плату, постійно, періодично або час від часу, в тому числі під'їзди, а також підземні переходи, стадіони, що потребує конкретизування в протоколі для визначення точної суті адміністративного правопорушення, яка б відповідала посиланню на нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Відповідно до ст. 1291 Конституції України, суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім того, відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
04 березня 2021 року до суду повторно надійшов протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 після дооформлення відповідно до наведеної постанови суду від 18.02.2021 р.
Однак, незважаючи на приписи ст. 1291 Конституції України та ч. 2 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» щодо обов'язковості судового рішення до виконання всіма органами державної влади, посадовою особою відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області протокол про адміністративне правопорушення не приведений у відповідність до ст.256 КУпАП, та в протоколі так і не зазначена точна суть адміністративного правопорушення, яка б відповідала посиланню на нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Натомість до протоколу долучений рапорт поліцейського роти з обслуговування м. Ізмаїл УПП в Одеській області ДПП, яким було складено протокол про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , в якому описані обставини вчинення притягуваним ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, а також міститься опис певних процесуальних дій, які були виконані співробітниками поліції, однак точного місця вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 443 КУпАП, у самому протоколі так і не було зазначено.
Крім того, суд наголошує, що відповідно до статті 256 КУпАП суть адміністративного правопорушення має бути зазначена саме у протоколі про адміністративне правопорушення, а не в інших документах, доданих до протоколу.
Оскільки, постанова суду виконана не була, то суд позбавлений можливості розглянути справу, а тому протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 слід повернути для належного оформлення.
Такий висновок суду збігається з роз'ясненнями Пленуму Верховного Суду України, викладеними в абз. 5 п. 24 його постанови № 14 від 23.12.2005 р. «Про практику застосування судоми України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті», відповідно до якої Пленум Верховного Суду України визнав правильною практику тих судів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись вимогами п. 2 ч. 1 ст. 278 КУпАП, суд -
постановив:
Протокол про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 443 КУпАП та додані до нього матеріали - направити до відділу з організації несення служби в місті Ізмаїл Управління патрульної поліції в Одеській області.
Постанова оскарженню не підлягає.
Ізмаїльського міськрайонного суду І.І.Яковенко