Рішення від 09.03.2021 по справі 420/204/21

Справа № 420/204/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "СПМК-17" (65025, Одеська обл., 21-й км Старокиївського шосе, буд.30А код ЄДРПОУ 01353551) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса вул. Успенська 4, код ЄДРПОУ 39816845), за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача приватного підприємства "Південьдортех" (67832, Одеська обл., смт. Великодолинське, вул. Радісна, буд 11, код ЄДРПОУ 32863396) про визнання протиправними та скасування постанов,-

ВСТАНОВИВ:

05.01.2021 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю "СПМК-17" до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області, за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача приватного підприємства "Південьдортех" про визнання протиправними та скасування постанов, в якому позивач просив суд:

- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221201 від 12 жовтня 2020 року прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «СПМК-17» адміністративно-господарського штрафу;

- визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221203 від 12 жовтня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «СПМК-17» адміністративно-господарського штрафу.

В обґрунтування позовних вимог позивачем, зазначено, що оскаржувані постанови є протиправними, оскільки товариство не повідомлялося належним чином про розгляд справи, що позбавило позивача права надати відповідні пояснення та документи. Крім того, на момент перевірки транспортні засоби знаходились в оренді у приватного підприємства "Південьдортех", відповідно перевізником є інший суб'єкт господарювання, а тому відповідальність має нести перевізник, а не власник транспортного засобу.

Ухвалою суду від 11.01.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи. Вказану ухвалу судом направлено рекомендованим поштовим відправленням з повідомленням про вручення за місцезнаходженням відповідача. Поштове відправлення вручене особисто відповідачу 26.01.2021 року.

Суд зазначає, що відповідачем до суду не подано відзиву на адміністративний позов.

Відповідно до ч.6 ст.162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

21.08.2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного транспортного засобу марки ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_1 , підчас проведення якого встановлено порушення п.22.5 ПДР України вагових обмежень, а саме: маса здвоєної осі - 28,22 т., замість допустимої - 16 т. без оформлення відповідного дозволу, про що складено акт перевірки №241235 від 21.08.2020 року (а.с.11).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №241235 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №221201 від 12.10.2020 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (а.с.7).

10.09.2020 року інспекторами Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області здійснено габаритно-ваговий контроль вантажного транспортного засобу марки ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_2 , підчас проведення якого встановлено порушення п.22.5 ПДР України вагових обмежень, а саме: маса здвоєної осі - 29,55 т., загальна маса - 43,55 т. без оформлення відповідного дозволу, про що складено акт перевірки №195629 від 10.09.2020 року (а.с.13).

На підставі Акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажів автомобільним транспортом №195629 Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №221203 від 12.10.2020 року, якою до Товариства з обмеженою відповідальністю «СПМК-17» застосовано адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн. (а.с.12).

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.

Згідно з п.8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Відповідно до п.3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.

Відповідно до п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Згідно з п.14 зазначеного Порядку №1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.

Також, згідно з ст. 6 Закону України "Про автомобільний транспорт" рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Згідно з п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).

Механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів (далі - великовагові та/або великогабаритні транспорті засоби), що використовуються на автомобільних дорогах загального користування визначає Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року №879.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 879 від 27.06.2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування"(далі - порядок №879) установлено, що дія Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, поширюється на вітчизняних та іноземних перевізників, що здійснюють перевезення вантажів на території України.

Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансінспекцією, її територіальними органами та відповідними підрозділами МВС, що забезпечують безпеку дорожнього руху.

Відповідно до пп.4 п.2 Порядку № 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Згідно з п. 28 Порядку №879, плата за проїзд автомобільними дорогами загального користування великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу вноситься перевізником за затвердженими ставками виходячи з вагових та/або габаритних параметрів транспортного засобу, протяжності маршруту, кількості перевезень.

Відповідно до частини другої статті 29 Закону України "Про дорожній рух" (далі - Закон №3353-XII) з метою збереження автомобільних доріг, вулиць та залізничних переїздів участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, допускається за наявності дозволу на участь у дорожньому русі таких транспортних засобів. Порядок видачі дозволу на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, та розмір плати за його отримання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Статтею 33 Закону України «Про автомобільні дороги» передбачено, що рух транспортних засобів, навантаження на вісь, загальна маса або габарити яких перевищують норми, встановлені державними стандартами та нормативно-правовими актами, дозволяється за погодженнями з відповідними органами у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великоваговим, якщо максимальна маса або осьова маса перевищує хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху (пункт 3 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 30 від 18.01.2001 року).

Згідно пункту 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України №1306 від 10.10.2001 року за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Державтоінспекцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними не перевищує 2,5 м.

Як вбачається з оскаржуваних постанов, адміністративно-господарські санкції застосовані до позивачів у зв'язку з перевищенням встановлених законодавством вагових обмежень, а саме: маси здвоєної осі без оформлення відповідного дозволу.

В свою чергу, суд звертає увагу, що автомобільним перевізником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб'єкт господарювання, який відповідно до законодавства надає послугу згідно з договором про перевезення вантажу транспортним засобом, що використовується на законних підставах. Для виконання перевезень небезпечних вантажів автомобільний перевізник повинен одержати відповідну ліцензію.

За порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм без відповідного дозволу.

Таким чином, відповідальність за порушення вимог законодавства сфері автомобільного транспорту під час перевезення вантажів несуть саме перевізники.

Відповідної правової позиції дотримується Верховний Суд у постанові від 09.08.2019 справа №806/1450/16, а саме: «Оскільки, вказаний транспортний засіб у відповідності до вимог чинного законодавства був переданий позивачем у користуванні іншій особі, тому позивач у спірних правовідносинах не мав статусу автомобільного перевізника, та не може бути суб'єктом відповідальності передбаченої абзацом 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-III».

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до договору оренди №21/О-20 транспортних засобів та механізмів від 01 липня 2020 року, укладеного між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та приватним підприємством "Південьдортех" (орендар) в порядку та на умовах, визначених цим договором орендодавець зобов'язується передати у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_1 (а.с. 14-16).

Згідно акту приймання-передачі транспортних засобів від 01.07.2020 року ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ПП "Південьдортех" (орендар) в порядку та на умовах, визначених договором оренди №21/О-20 транспортних засобів та механізмів від 01 липня 2020 року орендодавець передав орендареві, а орендар прийняв у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_1 , (а.с. 17).

Крім того, відповідно до договору оренди №43/О-20 транспортних засобів та механізмів від 01.09.2020 року, укладеного між ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та приватним підприємством "Південьдортех" (орендар) в порядку та на умовах, визначених цим договором орендодавець зобов'язується передати у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_2 (а.с. 18-20).

Згідно акту приймання-передачі транспортних засобів від 01.09.2020 року ТОВ «СПМК-17» (орендодавець) та ПП "Південьдортех" (орендар) в порядку та на умовах, визначених договором оренди №43/О-20 транспортних засобів та механізмів від 01.09.2020 року орендодавець передав орендареві, а орендар прийняв у платне користування транспортні засоби та механізми, зокрема, ВАРЗ МБ 4141 К-20, номерний знак НОМЕР_2 , (а.с. 21).

За таких обставин, на момент проведення перевірки транспортні засоби знаходились у оренді відповідно перевізником був інший суб'єкт господарювання, проте вказані обставини не були враховані відповідачем під час розгляду справи.

В даному випадку, суд вважає, що відповідальність має нести перевізник, а не власник транспортного засобу.

Також суд звертає увагу, що позивачем зазначено, що ТОВ «СПМК-17» про розгляд справи про порушення не повідомлялось належним чином та не запрошувалось до участі, а справу про порушення було розглянуто без участі позивача.

При цьому, доказів належного повідомлення позивача про розгляд справи про правопорушення відповідач до суду не надав.

Суд зазначає, що позбавлення заінтересованої особи можливості взяти участь у розгляді справи, яка стосується його безпосередньо, є істотним порушенням процедури розгляду такої справи.

До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 17.01.2019 по справі №826/1632/17.

Отже відповідач під час розгляду справ про порушення та прийняття спірних постанов порушив вимоги «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567.

Враховуючи вищенаведене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог позивача до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області та про доцільність їх задоволення.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Суд вважає необхідним у відповідності до вимог ст.139 КАС України стягнути з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань на користь позивача судовий збір в розмірі 2102 (дві тисячі сто дві гривні) грн.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "СПМК-17" (65025, Одеська обл., 21-й км Старокиївського шосе, буд.30А код ЄДРПОУ 01353551) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса вул. Успенська 4, код ЄДРПОУ 39816845), за участі третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача приватного підприємства "Південьдортех" (67832, Одеська обл., смт. Великодолинське, вул. Радісна, буд 11, код ЄДРПОУ 32863396) про визнання протиправними та скасування постанов - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221201 від 12 жовтня 2020 року прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «СПМК-17» адміністративно-господарського штрафу.

Визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 221203 від 12 жовтня 2020 р. прийняту Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області, про стягнення з ТОВ «СПМК-17» адміністративно-господарського штрафу.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Укртрансбезпеки в Одеській області (65045, м. Одеса вул. Успенська 4, код ЄДРПОУ 39816845) на користь товариства з обмеженою відповідальністю "СПМК-17" (65025, Одеська обл., 21-й км Старокиївського шосе, буд.30А код ЄДРПОУ 01353551) судові витрати по сплаті судового збору у сумі 2102 (дві тисячі сто дві гривні) грн.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.

.