Рішення від 09.03.2021 по справі 420/15320/20

Справа № 420/15320/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 березня 2021 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» (адреса: вул. Комітетська, 14А, Одеса, Одеська область, 65095, код ЄДРПОУ 39624900) до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (адреса: просп. Шевченка, 12, Одеса, Одеська область, 65058, код ЄДРПОУ 43879780) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

30.12.2020 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» до Державної екологічної інспекції в Одеській області, в якому позивач просить суд:

- визнати протиправною відмову від 09.12.2020 року за вихідним № 4853/02 Державної екологічної інспекції в Одеській області в задоволенні запиту на інформацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» від 07.12.2020 року, зареєстрованого за вихідним № 01/03-1264;

- зобов'язати Державну екологічну інспекцію в Одеській області надати публічну інформацію, яка запитувалась Товариством з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» в запиті від 07.12.2020 року, зареєстрованого за вихідним № 01/03-1264;

- зобов'язати Державну екологічну інспекцію в Одеській області подати до суду звіт про виконання судового рішення у десятиденний строк з дня отримання копії постанови.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відмова відповідача у наданні запитуваної інформації у зв'язку з віднесенням вказаної інформації до кримінального провадження є протиправною, оскільки запитувана інформація не підлягає обмеженню відповідно до вимог постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України №10 від 29.09.2016 року.

Ухвалою суду від 04.01.2021 року відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

08.02.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні запитуваної інформації, оскільки запитувані матеріали стосуються кримінального провадження.

Ухвалою суду від 09.02.2021 року замінено відповідача у справі з Державної екологічної інспекції в Одеській області на правонаступника - Державну екологічну інспекцію Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Розглянувши матеріали справи, всебічно та повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

07.12.2020 року представник товариства з обмеженою відповідальністю Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» звернувся до Державної екологічної інспекції в Одеській області із запитом на публічну інформації, а саме щодо повідомлення про виявлення Державною екологічною інспекцією в Одеській області порушень екологічного законодавства при вивезенні із портів відходів, зокрема, начеб в жовтні представники Інспекції виявили на території автобази в м.Одесі по вулиці Хуторській, 68 вантажну машину, яка злила особливо небезпечні відходи в відкритий грунт земель комунальної власності.

Листом від 09.12.2020 року №4853/02 Державна екологічна інспекція в Одеській області відмовила у наданні запитуваної інформації, оскільки запитувана і інформація є таємною, а саме таємницею досудового розслідування, яка без дозволу слідчого чи прокурора не може надаватись.

Статтею 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначено, що публічна інформація - це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб'єктами владних повноважень своїх обов'язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом. Публічна інформація є відкритою, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини першої статті 7 Закону України «Про інформацію» право на інформацію охороняється законом. Держава гарантує всім суб'єктам інформаційних відносин рівні права і можливості доступу до інформації.

Згідно пункту 3 частини першої статті 13 Закону України «Про доступ до публічної інформації» розпорядниками інформації є особи, якщо вони виконують делеговані повноваження суб'єктів владних повноважень згідно із законом чи договором, включаючи надання освітніх, оздоровчих, соціальних або інших державних послуг, - стосовно інформації, пов'язаної з виконанням їхніх обов'язків.

З правового аналізу чинного законодавства вбачається, що відповідач зобов'язаний надати запитувану інформацію у разі, якщо він є розпорядником такої інформації.

Одночасно, право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров'я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя (частина друга статті 6 Закону України «Про інформацію»).

Згідно з частиною першою статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації» інформацією з обмеженим доступом є: конфіденційна інформація; таємна інформація; службова інформація.

При цьому віднесення інформації до інформації з обмеженим доступом можливе лише законом, що передбачено частиною другою статті 1 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Відповідно до частини першої статті 9 Закону України «Про доступ до публічної інформації» до службової може належати така інформація: що міститься в документах суб'єктів владних повноважень, які становлять внутрівідомчу службову кореспонденцію, доповідні записки, рекомендації, якщо вони пов'язані з розробкою напряму діяльності установи або здійсненням контрольних, наглядових функцій органами державної влади, процесом прийняття рішень і передують публічному обговоренню та/або прийняттю рішень; зібрана в процесі оперативно-розшукової, контррозвідувальної діяльності, у сфері оборони країни, яку не віднесено до державної таємниці.

Частиною 5 статті 214 Кримінального процесуального кодексу України встановлено, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань вносяться відомості про дату надходження заяви, повідомлення про кримінальне правопорушення або виявлення з іншого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; прізвище, ім'я, по батькові (найменування) потерпілого або заявника; інше джерело, з якого виявлені обставини, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення; короткий виклад обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, наведених потерпілим, заявником чи виявлених з іншого джерела; попередня правова кваліфікація кримінального правопорушення з зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; прізвище, ім'я, по батькові та посада службової особи, яка внесла відомості до реєстру, а також слідчого, прокурора, який вніс відомості до реєстру та/або розпочав досудове розслідування; інші обставини, передбачені положенням про Єдиний реєстр досудових розслідувань. У Єдиному реєстрі досудових розслідувань автоматично фіксується дата внесення інформації та присвоюється номер кримінального провадження.

Статтею 222 Кримінального процесуального кодексу України визначено, що відомості досудового розслідування можна розголошувати лише з письмового дозволу слідчого або прокурора і в тому обсязі, в якому вони визнають можливим.

З матеріалів справи вбачається, що Управлінням СБ України в Полтавській області листом №66/6/10-2472 від 05.10.2020 року, відповідача повідомлено, що проводиться досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020000000000 від 24.04.2020 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

При цьому, Управлінням СБ України в Полтавській області надано звернення про забезпечення інспекцією проведення заходів із відбору зразків проб ґрунту та води на місці техногенного забруднення на території м.Одеса

У результаті проведених дій, відповідачем встановлено, що на території автобази м. Одеса, вул. Хуторська 68 а, в лівому куті автобази припарковано автомобіль КАМАЗ (державний знак НОМЕР_1 ) з причепом у вигляді цистерни, з якого відбувається злив забрудненої води на прилеглі земельні ділянки.

За вказаним фактом Одеською місцевою прокуратурою №4 внесено відомості до ЄРДР за №42020162040000063 від 15.10.2020 року за ч. 1 ст. 239 КК України та розпочато досудове розслідування.

При цьому, суд зазначає, що з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, будь-яка інформація або документи, пов'язані відповідним кримінальним провадженням, надаються для ознайомлень виключено на підставі та у порядку, що визначений кримінальним процесуальним законодавством України.

За таких обставин суд вважає, що відповідачем правомірно відмовлено у наданні запитуваної інформації з посиланням на ст. ст. 71, 222 КПК України, оскільки вказана інформація та матеріали стосуються кримінального провадження і долучені до матеріалів досудового розслідування.

В свою чергу, суду не надано доказів про винесення письмового дозволу слідчим або прокурором про можливість розголошення відомостей, які стали відомі відповідачу, у зв'язку з виконанням обов'язків, а тому у нього не виникло обов'язку для її надання позивачу.

На підставі встановлених судом обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволенні позовних вимог.

Згідно ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

За правилами ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Статтею 242 КАС України визначено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Враховуючи висновок суду про відмову у задоволенні позову правові підстави для стягнення з відповідача судових витрат відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 9, 12, 139, 242-246, 255, 262, 263, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволені адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробнича компанія «Укрекопром» (адреса: вул. Комітетська, 14А, Одеса, Одеська область, 65095, код ЄДРПОУ 39624900) до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) (адреса: просп. Шевченка, 12, Одеса, Одеська область, 65058, код ЄДРПОУ 43879780) про визнання протиправною відмову та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Рішення може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст. ст. 293, 295 КАС України.

Суддя Токмілова Л.М.

.