09 березня 2021 р. Справа № 400/1578/20
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом:Фермерського господарства «Союз-Агро-Юг», вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601
до відповідача:Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056
про:визнання протиправною та скасування постанови від 05.02.2020 р. № 121967,
Фермерське господарство «Союз-Агро-Юг» (далі - позивач, ФГ «Союз-Агро-Юг») звернулось до суду з адміністративним позовом до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (далі також - відповідач) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 05.02.2020 року № 121967.
Ухвалою від 17.04.2020 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.
В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що ФГ «Союз-Агро-Юг» не є автомобільним перевізником і не може бути притягнуто до відповідальності за порушення законодавства про автомобільний транспорт.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, в якому у задоволенні вимог позивача просив відмовити. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що положення Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010 року № 385 (далі - Інструкція № 385), поширюються на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами не залежно від того, здійснюють вони міжнародні чи/або внутрішньодержавні перевезення. Отже, забезпечення автомобіля тахографом та належна його експлуатація є обов'язком автомобільного перевізника, який використовує автотранспортний засіб в своїй діяльності.
Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:
03.01.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області на дільниці а/д «Київ - Суми», 292 км., проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , серія і номер свідоцтва про реєстрацію НОМЕР_2 . Вантаж: соняшник; водій - ОСОБА_1 .
Під час перевірки виявлено порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 року № 2344-ІІІ (далі - Закон України № 2344), а саме: під час надання послуг по перевезенню вантажу - соняшнику, згідно ТТН № 588634 від 03.10.2020 року, у водія відсутня картка водія до цифрового тахографа.
За результатами проведеного контролю складено Акт від 03.01.2020 року № 180186 (далі - Акт № 180186).
05.02.2020 року Управлінням Укртрансбезпеки у Миколаївській області, за наявними матеріалами, розглянуто справу про допущення позивачем порушення законодавства про автомобільний транспорт. За результатами даного розгляду винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу № 121967 від 05.02.2020 року, якою на ФГ «Союз-Агро-Юг» за порушення законодавства України про автомобільний транспорт застосовано адміністративно-господарський штраф в сумі 1700,00 грн.
Не погоджуючись з рішенням Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:
Положенням про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, передбачено, що Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства), здійснює державний нагляд (контроль) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, здійснює габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування, а також здійснює нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю (пп. 1, 4, 15, 27 п. 5).
Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010 року № 340 затверджено Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - Положення № 340), відповідно до п. 1.2 та 1.3 якого це Положення встановлює особливості регулювання робочого часу та часу відпочинку водіїв колісних транспортних засобів (далі - водії) та порядок його обліку. Вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами (далі - ТЗ).
Згідно з п. 6.1 Положення № 340 автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Водій, що керує ТЗ, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія (п. 6.3 Положення № 340).
У транспортних засобах, що здійснюють міжнародні перевезення пасажирів та/або вантажів, установлюються і використовуються контрольні пристрої - тахографи (ст. 53 Закону України № 2344).
Згідно до п. 1.3 Інструкції 385 ця Інструкція поширюється на суб'єктів господарювання, які проводять діяльність у сфері надання послуг з перевезення пасажирів та/або вантажів автомобільними транспортними засобами.
Статтею 60 Закону України № 2344 передбачена відповідальність автомобільних перевізників у вигляді адміністративно-господарських штрафів, у тому числі, за управління транспортними засобами при здійсненні міжнародних автомобільних перевезень без контрольних пристроїв (тахографів) реєстрації режимів праці чи відпочинку водіїв транспортних засобів чи вимкненими такими контрольними пристроями (тахографами) або без щоденних реєстраційних листків режимів праці та відпочинку.
Відповідно до ст. 1 Закону України№ 2344, автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Згідно Акту № 180186 власником автотранспортного засобу вказаний позивач.
Відповідно до наявної у матеріалах справи товарно-транспортної накладної № 588643 від 03.01.2020 року перевізником вказано ПП «Миколаїввтормет».
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено, що позивач була перевізником на транспортному засобі марки DAF, номерний знак НОМЕР_1 , отже він не може бути притягнутим до відповідальності за порушення законодавства в сфері автомобільного транспорту, а нарахування йому грошових зобов'язань є протиправним.
З огляду на викладене, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, що є підставою для задоволення позову.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст. 2, 19, 77, 139, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Позов Фермерського господарства «Союз-Агро-Юг» (вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601, код ЄДРПОУ 32989856) до Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області (вул. Космонавтів, 61, м. Миколаїв, 54056, код ЄДРПОУ 39816845) - задовольнити.
2. Визнати протиправною та скасування постанову Управління Укртрансбезпеки у Миколаївській області про застосування адміністративно-господарського штрафу від 05.02.2020 року № 121967.
3. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті (пр-т Перемоги, 14, м. Київ 135, 01135, код ЄДРПОУ 39816845) на користь Фермерського господарства «Союз-Агро-Юг» (вул. Решетеєва, 49, м. Нова Одеса, Новоодеський район, Миколаївська область, 56601, код ЄДРПОУ 32989856) судові витрати у розмірі 2102,00 грн. (дві тисячі сто дві гривні 00 копійок).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 09.03.2021 року.
Суддя О.В. Малих