29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"09" березня 2021 р.Справа № 924/580/13
Господарський суд Хмельницької області у складі головуючого судді Грамчука І.В., при секретарі судового засідання Мазій І.А. розглянувши у відкритому судовому засіданні наявні матеріали справи
За заявою Спільного українсько-естонського підприємства у формі товариства з обмеженою відповідальністю «Оптіма-Фарм, ЛТД» м. Київ
про банкрутство приватного підприємства «Ларго» м. Хмельницький
(розгляд заяви (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) про визнання грошових вимог Головного управління ДПС у Хмельницькій області в сумі 10 420,48 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів)
За участю повноважних представників сторін :
Кредиторів : Храновський С.М. - за довіреністю
Боржника : не з'явились
Ліквідатор майна : арбітражний керуючий Чернецька А.А.
В судовому засіданні відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну і резолютивну частину ухвали
Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 29.05.2013 року порушено провадження по справі № 924/580/13 про банкрутство приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756), в межах якої ухвалою суду від 25.07.2013р. припинено повноваження розпорядника майна - арбітражного керуючого Ковальського Ігоря Ігоровича, АДРЕСА_1 , (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ліцензія серія АВ 499097 від 25.12.2009 року), з послідуючим призначенням розпорядником майна боржника у справі № 924/580/13 про банкрутство ПП "Ларго" арбітражного керуючого Чернецьку Аллу Анатоліївну, м.Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 111, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 123 від 06.02.2013 року.
Цією ж ухвалою суд зобов'язав Ковальського І.І. передати розпоряднику майна у справі № 924/580/13 арбітражному керуючому Чернецькій А.А., м.Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 111, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 123 від 06.02.2013р. всі матеріали, що стосуються процедури розпорядження майном по справі по акту приймання-передачі, примірник якого слід було надати господарському суду.
Постановою в справі від 1 квітня 2014р. приватне підприємство "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) визнано банкрутом із відкриттям ліквідаційної процедури у справі № 924/580/13 строком до 1 жовтня 2014р. Ліквідатором приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) у справі № 924/580/13 призначено арбітражного керуючого Чернецьку Аллу Анатоліївну (м. Хмельницький, вул. Соборна, 57, оф.111, Свідоцтво № 123 від 06.02.2013 року) із оприлюдненням на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) і відкриття ліквідаційної процедури у справі № 924/580/13. Строк виконання всіх грошових зобов'язань приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) вважати таким, що настав 01.04.2014р., а також припинено з 01.04.2014р. нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків та інших економічних санкцій за всіма зобов'язаннями приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) як банкрута. Додатково з 01.04.2014р. припинено повноваження органів управління приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) як банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном та припинити повноваження власника (власників) майна банкрута, а також скасовано арешти, накладені на майно боржника - приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. Окремо судом відмічено, що накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Цією ж постановою зобов'язано ліквідатора:
- використовувати тільки один банківський рахунок для зарахування коштів, отриманих під час проведення ліквідаційної процедури та для здійснення розрахунків з кредиторами банкрута. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ;
- провести ліквідаційну процедуру банкрута відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", скласти ліквідаційний баланс та подати його господарському суду разом із звітом про свою діяльність у строк до 01.10.2014р.;
- письмово надавати суду один раз на місяць звіт про хід ліквідаційної процедури з відповідним документальним підтвердження, відомості про фінансове становище та майно боржника, заплановані заходи щодо продажу майна боржника.
В послідуючому термін ліквідаційної процедури в справі неодноразово продовжувався, тоді як Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області подано заяву (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) про визнання грошових вимог кредитора - Головного управління ДПС у Хмельницькій області до боржника - Приватного підприємства "Ларго" в сумі 10 420,48грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів.
В доповнення до зазначеної заяви повноважним представником ГУ ДПС у Хмельницькій області надіслано розрахунок грошових вимог (вх. № 05-22/10952/20 від 07.12.2020р.), проте детального розрахунку з відображенням періоду (початок та закінчення по кожному платежу) судом не отримано.
Враховуючи викладене, суд повторно зобов'язав Головне управління ДПС у Хмельницькій області подати детальний розрахунок грошових вимог з відображенням періоду відповідних нарахування та розміру грошових вимог (початок та закінчення по кожному платежу окремо).
У відповідності до заяви (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) про визнання грошових вимог станом на 01.06.2020 року у боржника - Приватного підприємства «Ларго» склалася заборгованість (податковий борг) перед кредитором на загальну суму 10 420,48 грн. у вигляді пені згідно ст. 129 Податкового кодексу України з наступних платежів: податок на додану вартість - 204,72 грн., орендна плата з юридичних осіб - 2 101,90 грн., збір за провадження торгівельної діяльності юридичними особами, що справляється до 31.01.2011р. - 190,57 грн.; податок на прибуток приватних підприємств - 7 923,29 грн., що на переконання заявника, підтверджується розрахунком суми заборгованості, витягом з ІКП.
Згідно до ч. 4 ст. 145 Кодексу України з процедур банкрутства для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом, а тому на підставі викладеного, керуючись ст. 20 ГПК України та ст.ст. 45, 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства, заявник просив суд визнати грошові вимоги кредитора - Головного управління ДПС у Хмельницькій області до боржника - Приватного підприємства «Ларго» (код ЄДРПОУ 30318756, м. Хмельницький, 29000, вул.Вінницьке шосе, 23) в сумі 10 420,48 грн. та внести їх до реєстру вимог кредиторів.
Заперечуючи проти можливого задоволення заяви податкового органу ліквідатор боржника - арбітражний керуючий Чернецька А.А. у Відзиві (вх. № 05-22/7282/20 від 28.08.2020р.) на заяву № 45 від 25.06.2020р. з грошовими вимогами ДПС на суму 10 420,48 грн. повідомила суду, що 15.07.2020р. на адресу ліквідатора надійшла заява № 45 від 25.06.2020р. з грошовими вимогами Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області на суму 10 420,48 грн.
Проти визнання зазначених вимог ліквідатор категорично заперечує з наступних підстав:
Постановою господарського суду Хмельницької області від 01.04.2014р. у справі № 924/580/13 визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру стосовно приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756), ліквідатором призначено арбітражного керуючого Чернецьку А.А.
02.04.2014р. на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оприлюднено повідомлення № 2170 про визнання ПП «Ларго» банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури.
Відповідно до приписів ч. 1 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» (який був чинний на дату виникнення спірних правовідносин), з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури : господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо; строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав; у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Аналогічна норма на даний час міститься в ч. 1 ст. 59 чинного Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно положень пункту 1.3. статті 1 Податкового Кодексу України, цей Кодекс не регулює питання погашення податкових зобов'язань або стягнення податкового боргу з осіб, на яких поширюються судові процедури, визначені Кодексом України з процедур банкрутства, з банків, на які поширюються норми Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб», та погашення зобов'язань зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, зборів на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій.
Отже, здійснений ліквідатором аналіз положень пункту 1.3. статті 1 Податкового Кодексу України та положень ч. 1 ст. 38 Закону про банкрутство і ч. 1 ст. 59 КУзПБ, дає підстави арбітражному керуючому дійти до висновку, що з моменту визнання боржника банкрутом (ухвалення постанови у справі про банкрутство) у банкрута не виникає обов'язку зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) (котрі нараховані після моменту визнання боржника банкрутом), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Саме тому ліквідатор просила суд відмовити у задоволенні заяви № 45 від 25.06.2020р. з грошовими вимогами Головного управління Державної податкової служби у Хмельницькій області на суму 10 420,48 грн.
В отриманій судом письмовій позиції АТ «УКРЕКСІМБАНК» по суті поданої на розгляд суду заяви( № 05-06/311/20 від 03.07.2020 року) про визнання грошових вимог повноважний представник банку акцентував увагу суду на тому, що ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 29.05.2013р. порушено провадження у справі № 924/580/13 про банкрутство ПП "Ларго" (м. Хмельницький). 19.03.2014 року під час засідання суду затверджено реєстр вимог кредиторів в тому числі і податкової служби. 01.04.2014 року Господарським судом Хмельницької області ПП «Ларго» визнано банкрутом та відкрито ліквідаційну процедуру.
В рамках ліквідаційної процедури нерухоме майно боржника реалізоване на другому повторному аукціоні.
На думку представника банку, заява ГУ ДПС у Хмельницькій області про визнання грошових вимог до боржника у сумі 10 420,48 грн. не підлягає до задоволення, а тому проти визнання зазначених грошових вимог податкової служби в ліквідаційній процедурі Банк повністю заперечує.
Так відповідно до ч. 1 та ч.2 ст. 41 Кодексу з процедур банкрутства (Далі - Кодекс), мораторій на задоволення вимог кредиторів - це зупинення виконання боржником грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), строк виконання яких настав до дня введення мораторію, і припинення заходів, спрямованих на забезпечення виконання цих зобов'язань та зобов'язань щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), застосованих до дня введення мораторію.
Мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з відкриттям провадження у справі про банкрутство, про що зазначається в ухвалі господарського суду. Ухвала є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій. Про запровадження мораторію розпорядник майна повідомляє відповідному органу або особі, яка здійснює примусове виконання судових рішень, рішень інших органів, за місцезнаходженням (місцем проживання) боржника та місцезнаходженням його майна.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст. 45 Кодексу конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Кредитор, за заявою якого відкрито провадження у справі, має право заявити додаткові грошові вимоги до боржника у межах строку, встановленого частиною першою цієї статті.
Крім цього, абз.4 ч. І ст. 59 Кодексу зазначено, що з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури.
Зважаючи на викладене, АТ «УКРЕКСІМБАНК» просив суд відмовити ГУ ДПС у Хмельницькій області у визнанні грошових вимог до боржника ПП «Ларго» у сумі 10 420,48 грн.
Безпосередньо в судовому засіданні 9 березня 2021р. за відсутності повноважного представника заявника, ліквідатор та представник банку наполягали на розгляді заяви ГУ ДПС у Хмельницькій області по суті вимог, заперечуючи проти можливого її задоволенні з наведених у відзиві підстав.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин в їх сукупності, та враховуючи, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд дійшов висновку, про необхідність відмови у задоволенні заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області з огляду на наступне :
Судочинство у господарських судах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до ч. 6 ст. 12 ГПК України господарські суди розглядають справи про банкрутство у порядку, передбаченому цим Кодексом для позовного провадження, з урахуванням особливостей, встановлених Законом України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом".
Згідно ст. 2 Кодексу України з процедур банкрутства, який набув чинності 21 жовтня 2019р., провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно пункту 4 Розділу "Прикінцеві та перехідні положення" Кодексу України з процедур банкрутства з дня введення в дію цього Кодексу визнано такими, що втратили чинність : Закон України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 31, ст. 440 із наступними змінами). Установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу подальший розгляд справ про банкрутство здійснюється відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
У відповідності до ст. 20 ГПК України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи про банкрутство та справи у спорах з майновими вимогами до боржника.
Зважаючи на набрання чинності Кодексом України з процедур банкрутства, суд зобов'язав учасників провадження у справі привести зміст отриманих судом заяв та клопотань у відповідність до п.4 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу яким установлено, що з дня введення в дію цього Кодексу (21.10.2019р.) подальший розгляд справ про банкрутство здійснюватиметься відповідно до положень цього Кодексу незалежно від дати відкриття провадження у справі про банкрутство, крім справ про банкрутство, які на день введення в дію цього Кодексу перебувають на стадії санації, провадження в яких продовжується відповідно до Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом". Перехід до наступної судової процедури та подальше провадження у таких справах здійснюється відповідно до цього Кодексу.
Стаття 9 Кодексу України з процедур банкрутства (надалі - Кодекс банкрутства (чинний з 21.10.2019р.) передбачає, що за наслідками розгляду господарським судом заяв, клопотань та скарг, у справі про банкрутство виносяться ухвали господарського суду, а також постанова про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури.
Як вбачається з матеріалів справи, ухвалою Господарського суду Хмельницької області від 29.05.2013 у справі № 924/580/13 відповідно до ст. 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", введено процедуру розпорядження майном боржника - приватного підприємства "Ларго" і мораторій на задоволення вимог кредиторів, розпорядником майна боржника - приватного підприємства "Ларго" м.Хмельницький призначено арбітражного керуючого Ковальського Ігоря Ігоровича, Івано-Франківська обл., Калуський р-н, с. Голинь, вул.600-річчя Голиня, буд.149, (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , ліцензія серія АВ 499097 від 25.12.2009 року), з послідуючим призначенням розпорядником майна боржника у справі № 924/580/13 про банкрутство ПП "Ларго" арбітражного керуючого Чернецьку Аллу Анатоліївну, м.Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 111, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 123 від 06.02.2013 року.
Цією ж ухвалою суд зобов'язав Ковальського І.І. передати розпоряднику майна у справі № 924/580/13 арбітражному керуючому Чернецькій А.А., м.Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 111, Свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого № 123 від 06.02.2013р. всі матеріали, що стосуються процедури розпорядження майном по справі по акту приймання-передачі, примірник якого слід було надати господарському суду.
Наразі 8 липня 2013р. господарським судом області отримано заяву (вх. № 05-06/694/13 від 08.07.2013р.) про визнання грошових вимог Державної податкової інспекції у м.Хмельницькому в межах справи про банкрутство приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) загалом в сумі 95 936,08 грн., яку призначено до розгляду в попередньому засіданні на "25" липня 2013 р.
В послідуючому керуючись ст.ст. 1, 2, 7, 8, 10, 21, 22 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", ст.ст. 1-47, 12-15, 25, 65, 86 ГПК України, суд окремою ухвалою задовольнив клопотання ДПІ у м. Хмельницькому (вх. № 05-22/7559/13 від 25.07.2013р.) про заміну кредитора у справі № 924/580/13 про банкрутство приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) та замінив кредитора у справі № 924/580/13 ДПІ у м.Хмельницькому ДПС у Хмельницькій області, на його правонаступника - ДПІ у м.Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області.
Тоді як ухвалою від 11 лютого 2014р. визнав грошові вимоги Державної податкової інспекції в м. Хмельницькому як конкурсного кредитора у справі № 924/580/13 в загальній сумі 95 936,08 грн., внесену розпорядником майна до реєстру вимог кредиторів приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) : 95 478,52 грн. (третя черга) та 457,56 грн. штрафних санкцій (шоста черга), зобов'язавши розпорядника майна внести до реєстру вимог кредиторів приватного підприємства "Ларго" м. Хмельницький 95 478,52 грн. (третя черга) і 457,56 грн. штрафних санкцій (шоста черга), а також 1 218 грн. судового збору (перша черга).
Постановою в справі від 1 квітня 2014р. приватне підприємство "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) визнано банкрутом із відкриттям ліквідаційної процедури у справі № 924/580/13 строком до 1 жовтня 2014р. Ліквідатором приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) у справі № 924/580/13 призначено арбітражного керуючого Чернецьку Аллу Анатоліївну (м. Хмельницький, вул. Соборна, 57, оф.111, Свідоцтво № 123 від 06.02.2013 року) із оприлюдненням на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення (повідомлення) про визнання банкрутом приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) і відкриття ліквідаційної процедури у справі № 924/580/13. Строк виконання всіх грошових зобов'язань приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) вважати таким, що настав 01.04.2014р., а також припинено з 01.04.2014р. нарахування неустойки (штрафу, пені), відсотків та інших економічних санкцій за всіма зобов'язаннями приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) як банкрута. Додатково з 01.04.2014р. припинено повноваження органів управління приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) як банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном та припинити повноваження власника (власників) майна банкрута, а також скасовано арешти, накладені на майно боржника - приватного підприємства "Ларго" (29000, Хмельницька область, м. Хмельницький, Вінницьке шосе, буд. 23, код ЄДРПОУ 30318756) та інші обмеження щодо розпорядження майном боржника. Окремо судом відмічено, що накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається.
Цією ж постановою зобов'язано ліквідатора:
- використовувати тільки один банківський рахунок для зарахування коштів, отриманих під час проведення ліквідаційної процедури та для здійснення розрахунків з кредиторами банкрута. Інші рахунки, виявлені при проведенні ліквідаційної процедури, підлягають закриттю ;
- провести ліквідаційну процедуру банкрута відповідно до вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", скласти ліквідаційний баланс та подати його господарському суду разом із звітом про свою діяльність у строк до 01.10.2014р.;
- письмово надавати суду один раз на місяць звіт про хід ліквідаційної процедури з відповідним документальним підтвердження, відомості про фінансове становище та майно боржника, заплановані заходи щодо продажу майна боржника.
В послідуючому ухвалою від 28 квітня 2015р. суд замінив кредитора у справі № 924/580/13 - Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління Міндоходів у Хмельницькій області на його правонаступника - Державну податкову інспекцію у м. Хмельницькому Головного управління фіскальної служби у Хмельницькій області.
Окрім того ухвалою від 22 травня 2018р. суд замінив кредитора у справі № 924/580/13 Державну податкову інспекцію у м.Хмельницькому на Головне управління ДФС у Хмельницькій області (код 39492190), а в подальшому ухвалою від 1 жовтня 2019р. поряд з іншим суд задовольнив Заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій (вх.05-06/502/19 від 30.09.19р.) про заміну кредитора у справі № 924/580/13 та замінив кредитора у справі № 924/580/13 з Головного управління ДФС у Хмельницькій області на Головне управління ДПС у Хмельницькій області (код 43142957).
При цьому, як на час звернення Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання грошових вимог в сумі 10 420,48 грн., так і на час розгляду відповідної заяви кредитора, справа № 924/580/13 про банкрутство приватного підприємства "Ларго" м. Хмельницький перебуває на стадії ліквідаційної процедури, відкритої постановою суду від 1 квітня 2014р., докази переходу до інших процедур в матеріалах справи відсутні.
Звертаючись до суду з посиланням на ст. 20 ГПК України, ст.ст. 45, 59, 60 Кодексу України з процедур банкрутства з Заявою (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) Головне управління ДПС у Хмельницькій області відмітило, що станом на 01.06.2020 року у боржника - приватного підприємства "Ларго", склалася заборгованість (податковий борг) перед кредитором на загальну суму 10 420,48 грн.
Саме на визнанні грошових вимог у вищевказаному розмірі 10 420,48 грн. представник Головного управління ДПС у Хмельницькій області наполягала в ході їх судового розгляду, пропонуючи віднести вимоги до шостої черги задоволення вимог кредиторів, а понесені судові витрати в розмірі 4 204 грн. - до першої черги.
Згідно ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" в чинній на час порушення провадження у справі № 924/580/13 редакції, кредитор - юридична або фізична особа, а також органи державної податкової служби та інші державні органи, які мають підтверджені у встановленому порядку документами вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли до порушення провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника; поточні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, які виникли після порушення провадження у справі про банкрутство; забезпечені кредитори - кредитори, вимоги яких забезпечені заставою майна боржника (майнового поручителя).
Відповідно до ч.1 ст. 23 Закону конкурсні кредитори за вимогами, які виникли до дня порушення провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом тридцяти днів від дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про порушення провадження у справі про банкрутство.
Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає.
Саме з врахуванням відповідних вимог Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" господарським судом ухвалою від 11 лютого 2014р. визнано грошові вимоги конкурсного кредитора - Державної податкової інспекції у м. Хмельницькому відповідно в розмірі 95 478,52 грн. (третя черга) і 457,56 грн. штрафних санкцій (шоста черга), а також 1 218 грн. судового збору (перша черга).
При цьому зважаючи на ухвали суду в справі від 8 та 25 липня 2013р., 11 лютого 2014р., постанови суду від 1 квітня 2014р., ухвали від 28 квітня 2015р., 22 травня 2018р. та 1 жовтня 2019р. Головне управління Державної податкової служби в Хмельницькій області являється їх процесуальним правонаступником.
У відповідності до чинного на час звернення заявника до суду із заявою (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) про визнання грошових вимог в сумі 10 420,48 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів приватного підприємства «Ларго», Кодексу України з процедур банкрутства кредитором є юридична або фізична особа, а також контролюючий орган, уповноважений відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, та інші державні органи, які мають вимоги щодо грошових зобов'язань до боржника; конкурсні кредитори - кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Стаття 45 Кодексу регламентує виявлення кредиторів та осіб, які мають бажання взяти участь у санації боржника.
Наразі ч.1 цієї статті Кодексу тотожно Закону закріплює положення за яким конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов'язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
У відповідності до ч.4 вказаної статті для кредиторів, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, усі дії, вчинені у судовому процесі, є обов'язковими так само, як вони є обов'язковими для кредиторів, вимоги яких були заявлені протягом встановленого строку.
Вимоги кредиторів, заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, задовольняються в порядку черговості, встановленої цим Кодексом.
Кредитори, вимоги яких заявлені після завершення строку, визначеного частиною першою цієї статті, є конкурсними, однак не мають права вирішального голосу на зборах та комітеті кредиторів.
Стаття 59 Кодексу закріплює наслідки визнання боржника банкрутом, зокрема з дня ухвали господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:
господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу, крім укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу у процедурі ліквідації тощо;
строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;
у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань, у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;
припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;
відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;
продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Кодексом;
скасовуються арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, та інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;
припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, члени виконавчого органу (керівник) банкрута звільняються з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (органу, уповноваженого управляти майном) майна банкрута.
2. Протягом 15 днів з дня призначення ліквідатора відповідні посадові особи банкрута зобов'язані передати бухгалтерську та іншу документацію, печатки і штампи, матеріальні та інші цінності банкрута ліквідатору. У разі ухилення від виконання зазначених обов'язків відповідні посадові особи банкрута несуть відповідальність відповідно до закону. Ліквідатор має право замовити виготовлення дублікатів печатки та штампів у разі їх втрати.
3. З метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, господарський суд здійснює офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-порталі судової влади України.
4. Повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури має містити :
найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом;
найменування господарського суду, у провадженні якого знаходиться справа про банкрутство;
дату ухвалення господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;
відомості про ліквідатора.
В отриманому судом розрахунку суми кредиторських вимог (вх. № 05-22/10952/20 від 07.12.2020р.) та Витягу з інтегрованої картки платника податку кредитор уточнив склад грошових вимог до ПП «Ларго», вказавши 204,72 грн. пені з податку на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), 2 101,90 грн. пені з орендної плати юридичних осіб, 190,57 грн. пені зі збору за провадження торгівельної діяльності (роздрібної торгівлі) юридичними особами та 7 923,29 грн. пені з податку на прибуток приватних підприємств, загалом в розмірі до 10 420,48 грн., посилаючись на п.п.129.1.1 ст. 129 ПК України, нарахованих станом на 31 березня 2020р. за період з лютого 2011р. по травень 2013р.
У відповідності до частини першої статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства, провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Розгляд та визнання грошових вимог податкових органів у процедурах банкрутства здійснюється судами з врахуванням особливостей виникнення (припинення) податкових зобов'язань боржника згідно з вимогами ПК України, які є спеціальними нормами права, що регулюють ці питання, якщо такі зобов'язання виникають до моменту порушення справи про банкрутство.
При цьому положеннями пункту 1.1. статті 1 ПК України регламентовано, що Податковий кодекс України регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно ст.41 ПК України органи державної фіскальної служби віднесено до переліку контролюючих органів, що здійснюють від імені держави функції контролю за своєчасністю і правильністю сплати суб'єктами господарювання податків і зборів, зокрема, шляхом проведення документальних невиїзних перевірок платників податків відповідно до статті 78 ПК України.
Пунктом 102.1 статті 102 ПК України надано право контролюючому органу, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Пунктом 102.4 статті 102 ПК України передбачено, що у разі якщо грошове зобов'язання нараховане контролюючим органом до закінчення строку давності, визначеного у пункті 102.1 цієї статті, податковий борг, що виник у зв'язку з відмовою у самостійному погашенні такого грошового зобов'язання, може бути стягнутий протягом наступних 1095 календарних днів з дня виникнення податкового боргу. Якщо платіж стягується за рішенням суду, строки стягнення встановлюються до повного погашення такого платежу або визначення боргу безнадійним.
Натомість пункт 101.1 статті 101 ПК України визначає, що списанню підлягає безнадійний податковий борг, у тому числі пеня та штрафні санкції, нараховані на такий податковий борг. Як зазначено в пункті 101.2 цієї статті, під терміном "безнадійний податковий борг" розуміється, зокрема, податковий борг платника податків, стосовно якого минув строк давності, встановлений цим Кодексом.
Системний аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що Кодексом встановлено граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов'язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов'язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом, по закінченню яких він уже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), так як по закінченню цього строку податкове зобов'язання визнається безнадійним в силу статті 101 Податкового кодексу України, а борг підлягає списанню в обов'язковому порядку. Цей строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується імперативно (в силу закону). Списання безнадійного податкового боргу, яким є податковий борг платника податків, щодо якого минув строк давності у 1095 днів, здійснюється контролюючим органом самостійно на підставі даних автоматизованої інформаційної системи станом на день виникнення безнадійного податкового боргу (аналогічного правового висновку дійшов Касаційний адміністративний суду у складі Верховного Суду у постановах від 06.02.2018р. у справі № К/9901/99/17 (807/2097/16), від 04.09.2018р. у справі № 813/4430/16, Касаційний господарський суду у складі Верховного Суду у постановах від 19.09.2019р. у справі № 910/11620/18, від 31.10.2019р. у справі № 925/1242/15, від 05.12.2019р. у справі № 910/1678/19).
З врахуванням викладеного при розгляді грошових вимог контролюючого органу до боржника, як платника податків, заявлених на підставі податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками проведення податкових перевірок боржника, господарському суду належить перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який у пункті 102.4. статті 102 Податкового кодексу України встановлено у 1095 календарних днів з дня його виникнення та застосування якого є імперативним (аналогічний правовий висновок викладений у постановах Верховного Суду від 02.05.2018р. у справі № 923/1092/16, від 17.04.2019р. № 43/75-15/7-6, від 19.09.2019р. № 910/11620/18, від 24.10.2019р. у справі № 906/665/17, від 15.10.2020р. у справі № 910/8428/18).
У разі спливу 1095 денного строку з дня виникнення податкового боргу, такий борг визнається безнадійним та підлягає списанню, у тому числі пеня та штрафні санкції, а відтак з того часу в контролюючого органу відсутнє право вживати будь-які заходи щодо стягнення такої суми боргу (висновок викладений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду у поставі від 06.02.2018р. у справі № 807/2097/16 (К/9901/99/17).
За своєю правовою природою строки позовної давності, передбачені статтями 256, 257, 267 Цивільного кодексу України, відрізняються від строку давності стягнення податкового боргу згідно із статтею 102 Податкового кодексу України, який є строком існування відповідного податкового зобов'язання, по закінченню якого воно припиняється в силу закону та є неможливим вжиття будь-яких заходів з його погашення.
Відповідно до ч. 4 ст. 236 ГПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Таким чином, оскільки грошові вимоги кредитора - Головного управління ДПС у Хмельницькій області до ПП "Ларго" на суму 10 420,48 грн. пені виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство (29.04.2013р.), а із заявою про грошові вимоги до ПП "Ларго" кредитор звернувся лише 03.07.2020р., здійснивши відповідне уточнення лише 07.12.2020р., тобто після спливу строку давності в 1095 календарних днів, визначених в пункті 102.4. статті 102 Податкового кодексу України, суд констатує безнадійність заявленого податкового боргу та підлягаючому списанню, що виключає можливість визнання відповідних грошових вимог в межах справи про банкрутство на стадії розпорядження майном боржника.
Підсумовуючи вищенаведене, грошові вимоги кредитора - Головного управління ДПС у Хмельницькій області на суму 10 420,48 грн. пені судом не визнаються, а відтак у визнанні грошових вимог Головного управління ДПС у Хмельницькій області слід відмовити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 1, 2, 6, 12, 58-67 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 3, 4, 6-18, 20, 32- 34, 41-46, 169, 170, 232, 234, 235 ГПК України, -
У задоволенні заяви Головного управління ДПС у Хмельницькій області (вх. № 05-06/311/20 від 03.07.2020р.) про визнання грошових вимог кредитора - Головного управління ДПС у Хмельницькій області до боржника - Приватного підприємства "Ларго" в сумі 10 420,48 грн. та внесення їх до реєстру вимог кредиторів - відмовити.
Ухвала набирає законної сили 09.03.2021р. та може бути оскаржена в установленому законом порядку до Північно-Західного апеляційного господарського суду м. Рівне з дотриманням вимог ст.9 Кодексу України з процедур банкрутства та гл.1 розд.IY Господарського процесуального кодексу України.
Інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://km.arbitr.gov.ua.
Повний текст ухвали складено та підписано 10 березня 2021р.
Суддя Грамчук І.В.
Віддруковано 4 примірників: 1- ініціюючому кредитору (м. Київ, вул. Кіквідзе, 18-а), 2- боржнику (м. Хмельницький, вул. Вінницьке шосе, 23),3 - Головне управління ДПС у Хмельницькій області (м.Хмельницький, вул.Пилипчука,17)4 - арбітражному керуючому - ліквідатору Чернецькій Аллі Анатоліївні м.Хмельницький, вул. Соборна, 57, офіс 111) , всім реком. з повідомл. про вруч.