Ухвала від 01.03.2021 по справі 905/1237/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.:(057) 702-07-99, факс: (057) 702-08-52,

гаряча лінія: (096) 068-16-02, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua,

код ЄДРПОУ: 03499901, UA628999980313141206083020002

УХВАЛА

01.03.2021 Справа № 905/1237/20

Господарський суд Донецької області у складі головуючого судді Демідової П.В., при секретарі судового засідання Калітіній К.А. розглянувши в судовому засіданні матеріали скарги Акціонерного товариства "Українська залізниця" на дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) по справі №905/1237/20

за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008”, м.Маріуполь Донецької області,

до Акціонерного товариства "Українська залізниця", м.Київ,

про стягнення суми 3% річних та інфляційних витрат.

Представник сторін:

від боржника (скаржника, відповідача): Єрьомичева А.В. (адвокат, за довіреністю);

від стягувача (позивача): Макаров А.В. (адвокат, за ордером);

від державного виконавця: не з'явився.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Господарського суду Донецької області від 22.10.2020 позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008” до Акціонерного товариства "Українська залізниця" про стягнення 3% річних у розмірі 168 487,12 грн та інфляційних втрат у розмірі 181 861,60грн задоволено частково; стягнуто з Акціонерного товариства "Українська залізниця" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “ІМПУЛЬС-2008” три проценти річних у розмірі 168 487,12грн, інфляційні втрати у розмірі 165 579,83 грн, а також суму сплаченого судового збору у розмірі 5 011,00 грн.; в іншій частині рішення відмовлено.

23.11.2020 на примусове виконання рішення суду від 22.10.2020, яке набрало законної сили 17.11.2020, судом видано наказ по справі №905/1237/20.

11.02.2021 від відповідача (боржника) - Акціонерного товариства "Українська залізниця" надійшла скарга б/н від 09.02.2021, в якій останній просить: прийняти скаргу до розгляду; витребувати у Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) матеріали виконавчого провадження ВП №64388772; визнати неправомірними дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо виставлення та направлення в банківські установи боржника платіжні вимоги про примусове списання грошових по справі в рамках виконавчого провадження ВП №64388772.

12.02.2021 на офіційну електронну поштову адресу суду від скаржника надійшли уточнення б/н від 12.02.2021 до скарги, за змістом яких просить вважати вірним номер справи №905/1237/20 та додає роздруківки законів України, згідно переліку.

Ухвалою суду від 17.02.2021 скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця" б/н від 09.02.2021 на дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) прийнято та призначено до розгляду в судовому засіданні на 01.03.2021 о 14:30год.

24.02.2021 від Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) на адресу суду надішли заперечення №2847/02350 від 22.02.2021 на скаргу.

01.03.2021 від позивача (стягувача) до канцелярії суду надійшли заперечення б/н від 25.02.2021 на скаргу АТ “Укрзалізниця” на дії органу, що здійснює примусове виконання судових рішень.

Представник скаржника (боржника) в судове засідання з'явився та наполягав на задоволенні вимог, викладених у скарзі.

Представник стягувача (позивача) в судове засідання з'явився, заперечував проти скарги та просив відмовити у її задоволенні.

Державний виконавець у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, що підтверджується телефонограмою від 18.02.2021 №1127 та рекомендованим повідомлень про вручення поштового відправлення від 18.02.2021, яке повернулось до суду 26.02.2021.

Відповідно до ч.2 ст.342 Господарського процесуального кодексу неявка стягувача, боржника, державного виконавця або іншої посадової особи органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, які належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду скарги, не перешкоджають її розгляду.

З огляду на зазначене, суд визнає за можливе розглянути скаргу Акціонерного товариства “Українська залізниця” за відсутності державного виконавця за наявними матеріалами справи.

Відповідно ст.339 Господарського процесуального кодексу України сторони виконавчого провадження мають право звернутися до суду із скаргою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця під час виконання судового рішення, ухваленого відповідно до цього Кодексу, порушено їхні права.

В обґрунтування поданої скарги, скаржник посилається на порушення відділом примусового виконання рішень його прав та законних інтересів, з огляду на встановлений Законом України “Про внесення змін до деякий законів України щодо підприємств залізничного транспорту” від 17.02.2017 №1787-VIII, мораторій на звернення стягнення на активи АТ “Українська залізниця” за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщено на території проведення антитерористичної операції, що є підставою для зупинення всіх відкритих виконавчих проваджень по вказаній категорії справ.

В поданих запереченнях №2847/02350 від 22.02.2021 Відділ примусового виконання рішень, просить відмовити у задоволенні скарги в повному обсязі та розглянути скаргу без участі представника відділу, посилаючись: на безпідставне посилання боржника на висновки викладені у п.62 постанови Великої Палати Верховного суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17, через інший предмет розгляду; необґрунтованість тверджень щодо можливого банкрутства; нерозповсюдження дії мораторію на вказані правовідносини; отримання та використання частини активів ДП “Донецька залізниця”; невідповідність викладених обставин номеру виконавчого провадження та номеру справи.

Позивач (стягувач) у своїх запереченнях б/н від 25.02.2021 просить відмовити у задоволенні скарги АТ “Укрзалізниця”, посилаючись на можливість вчинення виконавчих дій стосовно боржника щодо стягнення грошових коштів відповідно до п.3 Розділу ІІІ “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України “Про визнання таким, що втратив чинність, Закон України “Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації”; відділом примусового виконання рішень не встановлено, а боржником не доведено, що все майно на яке може бути здійснено примусове стягнення знаходиться на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження; в межах зведеного виконавчого провадження щодо боржника стягувач звертався із скаргам на бездіяльність державного виконавця та відповідні скарги задоволені судами.

Дослідивши матеріали справи на підставі приписів чинного законодавства, суд виходить з наступного.

11.01.2021 від ТОВ “ІМПУЛЬС-2008” до Лиманського міського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) надійшла заява про примусове виконання рішення Господарського суду Донецької області у справі №905/1237/20 від 22.10.2020.

12.01.2021 державним виконавцем Лиманського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) винесено постанову про відкриття виконавчого провадження №64083813.

Відповідно до виклику державного/приватного виконавця від 12.01.2021 №64083813/3 зобов'язано керівника Акціонерного товариства “Українська залізниця” з'явитись до виконавця 20.01.2021, 10:00 за адресою: 84400, Донецька обл., м.Лиман, вул.Пушкіна, 12-б. каб.№8 щодо сплати боргу за виконавчим документом або надання підтверджуючих документів про сплату.

Державний виконавець звернувся до Відділу у Лиманському районі ГУ Держгеокадастру у Донецькій області та начальника ГУ Держспоживслужби в Донецькій області із запитом від 12.01.2021 №64083813/3, в якому просив терміново надати вичерпну інформацію про наявність та стан будь-якого майна, земельних ділянок (при наявності - вказати кадастровий номер та місцезнаходження земельної ділянки), транспортних засобів, сільськогосподарської техніки за боржником.

Згідно постанови Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 15.01.2021 постановлено здійснити передачу виконавчого провадження №64083813 з примусового виконання наказу №905/1237/20, виданого Господарським судом Донецької області 22.10.2020 від Лиманського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) до Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) на підставі заяви стягувача.

Постановою державного виконавця Лиманського відділу державної виконавчої служби Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 18.01.2021 передано виконавчий документ Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків).

25.01.2021 Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) винесено постанову про прийняття виконавчого провадження №64083813 та постанову про його приєднання до зведеного виконавчого провадження №62662285.

Згідно розпорядження начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) №62662285 від 29.01.2021 грошові кошти у сумі 93 308,05грн. (з суми 3 277 059,62грн, що надійшли 21.01.2021), які залишені на рахунку з обліку депозитних сум при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження №62662285 від 27.07.2020 вирішено перерахувати: 84 689,14грн (ВП 64083813) як сума боргу на користь ТОВ “ІМПУЛЬС-2008”, згідно наказу від 23.11.2020 у справі №905/1237/20, 8 468,91грн виконавчого збору та 150грн витрат на проведення виконавчих дій, що підтверджується платіжними дорученням №297 від 29.01.2021, №295 від 29.01.2021 та №296 від 29.01.2021

Згідно розрахунку АТ “Укрзалізниця”, затвердженого начальником ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУМЮ (м.Харків) залишок суми боргу перед ТОВ “ІМПУЛЬС-2008” склала 254 388, 81грн.

Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) звернувся до АТ “Державний ощадний банк України” листом від 01.02.2021 №1453 з доданими до нього платіжною вимогою та реєстром платіжних вимог для безспірного списання суми боргу в розмірі 279 827,70грн.

АТ “Державний ощадний банк України” перерахувало вказану суму боргу на рахунок Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), що підтверджується платіжною вимогою від 28.01.2021.

Згідно розпорядження начальника Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) №62662285 від 02.02.2021 грошові кошти у сумі 279 827,70грн, що надійшли 01.02.2021 на рахунок з обліку депозитних сум при примусовому виконанні зведеного виконавчого провадження №62662285 від 27.07.2020 вирішено перерахувати: 254 388,81грн (ВП 64083813) як сума боргу на користь ТОВ “ІМПУЛЬС-2008”, згідно наказу від 23.11.2020 у справі №905/1237/20, 25 438,89грн виконавчого збору що підтверджується платіжними дорученням №314 від 02.02.2021, №315 від 02.02.2021.

З розрахунку АТ “Укрзалізниця”, затвердженого начальником ВПВР УЗПВР у Донецькій області СМУМЮ (м.Харків), залишок суми боргу перед ТОВ “ІМПУЛЬС-2008” склав 0,00грн.

Постановою Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) від 04.02.2021 виведено виконавче провадження №64083813 із зведеного виконавчого провадження №62662285 у зв'язку з його закінченням.

04.02.2021 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №64083813, у зв'язку з фактичним виконанням рішення у повному обсязі.

Відповідно до ст.1 Закону України “Про виконавче провадження” виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів уявляє собою сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно п.1 ч.1 ст.26 Закону України “Про виконавче провадження” виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону за заявою стягувача про примусове виконання рішення.

Позивач, як зазначено вище, звернувся із відповідною заявою, боржник за виконавчим документом Акціонерне товариство “Українська залізниця”, яке є правонаступником Державного підприємства “Донецька залізниця”, відповідно до ухвали суду від 22.10.2020.

Правові, економічні та організаційні особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі (далі - Товариство), управління і розпорядження його майном визначаються Законом України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, який спрямований на забезпечення економічної безпеки і захисту інтересів держави

Пунктом 51 Розділу ІІІ Перехідних та Прикінцевих положень вказаного Закону передбачено, що до проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству як правонаступнику прав і обов'язків зазначених підприємств встановити мораторій на звернення стягнення на активи Товариства за зобов'язаннями таких підприємств.

Мораторій на звернення стягнення на активи Товариства, встановлений згідно з пунктом 5-1 цього розділу, втрачає чинність після проведення відповідно до законодавства інвентаризації і оцінки майна підприємств залізничного транспорту, що розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та затвердження передавального акта щодо цього майна Товариству, але не пізніше ніж через шість місяців з дня припинення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях та відновлення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей (п.52 Розділу ІІІ Перехідних та Прикінцевих положень).

Таким чином, звернення стягнень на активи Акціонерного товариства “Українська залізниця” за зобов'язаннями підприємств, майно яких розташовані на території проведення антитерористичної операції встановлено мораторій.

Приписами п.11 ч.1 ст.34 Закону України “Про виконавче провадження” передбачено, що виконавець зупиняє вчинення виконавчих дій у разі встановлення мораторію на звернення стягнення на активи боржника за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

У відповідності до п. 10-1 Перехідних та прикінцевих положень зазначеного вище закону , на період дії мораторію, встановленого згідно з пунктом 5-1 розділу III "Перехідні та прикінцеві положення" Закону України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування", підлягають зупиненню виконавчі провадження та заходи примусового виконання рішень щодо звернення стягнення на активи публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, 100 відсотків акцій якого належать державі, за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Отже, вказаною нормою передбачено обов'язок виконавця зупинити вчинення виконавчих дій щодо активів АТ “Українська залізниця” за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Таким чином, оцінюючі законність дій державного виконавця у питанні звернення стягнення на активи Акціонерного товариства, достатнім є встановлення факту наявності майна підприємства-попередника на непідконтрольній території та дослідження обставин, пов'язаних з проведенням інвентаризації та оцінки майна ДП та підписання передавального акту.

Державний виконавець в поданих запереченнях посилається на безпідставне посилання боржника на п.62 постанови Великої Палати Верховного суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17 через інший предмет розгляду. Проте, суд зазначає, що відповідно до п.п.62, 63 постанови Великої Палати Верховного суду від 16.06.2020 у справі №910/5953/17 , суд, цитуючи пункти 5-1, 5-2 розділу ІІІ “Перехідні та прикінцеві положення” Закону про особливості утворення Укрзалізниці зі змінами, внесеними згідно із Законами №1787-VIII від 20 грудня 2016 року та № 2604-VIII від 18 жовтня 2018 року, зробив висновок про правонаступництво Акціонерного Товариства щодо всіх прав та обов'язків ДП "Донецька залізниця" і зазначив, що введення мораторію на звернення стягнення на майно АТ по зобов'язанням Державного підприємства є безумовним підтвердженням цього факту.

Тобто, Верховним судом встановлено факт правонаступництва АТ “Українська залізниця” щодо підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції та наголошено про встановлену заборону стягнення на активи АТ “Українська залізниця” за зобов'язаннями таких підприємств до проведення інвентаризації та складення передавального акту, з посиланням на те, що такий мораторій позбавлений юридичного змісту за відсутності такого правонаступництва.

Стосовно твердження державного виконавця щодо нерозповсюдження мораторію на вказані правовідносини, суд зазначає наступне. Позиція виконавця ґрунтується на тому, що частина майна ДП "Донецька залізниця" розташовані на території, підконтрольній українській владі. За позицією виконавця, наявність майна на підконтрольній території є підставою для незастосування вимог закону щодо наслідків введення мораторію.

В підтвердження наявності майна ДП “Донецька залізниця” на території підконтрольній українській владі державним виконавцем надано до суду інформаційні довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна №218958578 від 04.08.2020, №218958113 від 04.08.2020, №218957365 від 04.08.2020, №218920392 від 04.08.2020. Також, державний виконавець посилається на розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 2014№1085-р, яким затверджено перелік населених пунктів на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, відповідно до яких населені пункти, в яких знаходиться зазначене вище майно ДП “Донецька залізниця”, не включено до вказаних переліків, та розташоване на підконтрольній території.

Суд зауважує, що зі змісту Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування”, мораторій на звернення стягнення на активи Акціонерного Товариства по зобов'язаннях державних підприємств, майно яких розташовано на непідконтрольній території, вводиться незалежно від обсягу майна, яке розміщене на такій території.

До матеріалів справи боржником надані копії витягів з реєстру речових прав на нерухоме майно, свідоцтв про право власності на нерухоме майно, з яких вбачається , що на території міст Донецьк, Горлівка, Ясинувата знаходиться нерухоме майно, яке зареєстровано на праві господарського відання за ДП "Донецька залізниця".

За змістом ст. 74 ГК України державне комерційне підприємство є суб'єктом підприємницької діяльності, діє на основі статуту або модельного статуту і несе відповідальність за наслідки своєї діяльності усім належним йому на праві господарського відання майном згідно з цим Кодексом та іншими законами, прийнятими відповідно до цього Кодексу. Майно державного комерційного підприємства закріплюється за ним на праві господарського відання.

Таким чином, суд робить висновок, що боржником доведений факт знаходження майна ДП "Донецька залізниця" на непідконтрольній території.

У відповідності до постанови КМУ № 604 від 12.11.2014 року «Деякі питання інвентаризації майна підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції» майно (активи, власний капітал та зобов'язання) підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, яке розміщене на тимчасово окупованій території та території проведення антитерористичної операції, не включається до переліків і зведених актів інвентаризації майна, а відображається в балансі (крім зобов'язань підприємств та установ залізничного транспорту загального користування, їх структурних підрозділів, які розташовані на тимчасово окупованій території) і закріплюється в частині активів за публічним акціонерним товариством “Українська залізниця” на праві господарського відання до проведення його інвентаризації та оцінки відповідно до пункту 2 зазначеної постанови. Комісії з утворення публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” разом з Міністерством інфраструктури після завершення тимчасової окупації території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя та завершення проведення антитерористичної операції доручено провести інвентаризацію та оцінку майна і за результатами подати пропозиції щодо зміни статутного капіталу публічного акціонерного товариства “Українська залізниця” згідно із законодавством.

Враховуючи зазначену постанову, а також пояснення скаржника, суд зазначає про наявність ще одної складової, якою обумовлена дія мораторію на звернення стягнення на активи АТ, а саме відсутність проведеної інвентаризації та оцінки майна, та як наслідок відсутності затвердженого передавального акту.

Таким чином, незалежно від того знаходиться частина майна на підконтрольній українській владі території чи ні, інвентаризація не може бути проведена на території проведення антитерористичної операції, що свідчить про те, що інвентаризація майна ДП “Донецька залізниця”, його оцінка, як і складення передавального акту стане можлива тільки після закінчення проведення антитерористичної операції щодо всього майна вцілому.

Суд зауважує, що встановлення мораторію на стягнення на активи боржника за зобов'язаннями підприємств залізничного транспорту, майно яких розміщене на території проведення антитерористичної операції, спрямоване на забезпечення можливості функціонування акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування, з урахуванням відсутності можливості повноцінно виконувати свої повноваження як правонаступника, а також забезпечення прав держави як власника майна, до проведення інвентаризації та оцінки такого майна з подальшим складенням передавального акту.

Суд розуміє, що суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від суб'єктного складу їх засновників та учасників, які здійснювали свою діяльність на території Донецької та Луганської областей, з 2014 року опинилися у непрогнозованій ситуації, яка потягнула негативні економічні наслідки для останіх. Держава, прийняттям законів та інших нормативних актів, забезпечила збалансованість інтересів кредиторів та боржників, які опинилися в зоні конфлікту, шляхом запровадження мораторіїв на нарахування штрафних санкцій, на звернення стягнення на предмети іпотеки, на звернення стягнення на майно суб'єктів правонаступників.

Гарантії держави щодо виконання судових рішень та виконавчих документів, визначених Законом України "Про виконавче провадження" та особливості їх виконання встановлюються Законом України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень”.

Відповідно до ч.1 ст.2 вказаного Закону держава гарантувала виконання рішення суду про стягнення коштів та зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за яким є, зокрема державні підприємство, установи, організації, юридичні особи, примусова реалізація майна якої забороняється відповідно до законодавства.

Згідно ч.ч.1,2,3 ст.4 зазначеного Закону виконання рішень суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи здійснюється в порядку, визначеному Законом України "Про виконавче провадження", з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом. У разі, якщо рішення суду про стягнення коштів з державного підприємства або юридичної особи не виконано протягом шести місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, його виконання здійснюється за рахунок коштів, передбачених за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.

Враховуючі те, що боржником за виконавчим документом є АТ “Українська залізниця”, а зобов'язання, за якими має відповідати останній, є зобов'язаннями Державного підприємства “Донецька залізниця”, майно якого розміщене на території проведення антитерористичної операції, виконавче провадження повинно було бути зупинене на підставі п.10-1 Перехідних та прикінцевих положень Закону України «Про виконавче провадження».

При цьому, державний виконавець, на виконання наказу Господарського суду Донецької області від 23.11.2020 у справі №905/1237/20 направив відповідну платіжну вимогу №62662285/4-20П від 28.01.2021 про списання грошових коштів у сумі 279 827,70 грн до банківської установи боржника, стягнув відповідні кошти та закінчив виконавче провадження про що виніс постанову від 04.02.2021.

Вказані дії суперечать визначеним у Законі України “Про виконавче провадження” та Законі України "Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування" вимогам щодо встановлення мораторію, що свідчить про неправомірність дій державного виконавця, незалежно від факту обізнаності останнього щодо правової природи зобов'язань, по яких прийнято рішення суду.

Крім того, суд зауважує, що в ході розгляду скарги та підготовці заперечень на скаргу державний виконавець не підтвердив своєї необізнаності про те, що в межах виконавчого провадження здійснюється стягнення з АТ по зобов'язаннях ДП. Навпаки, державним виконавець переконався, що частина майна ДП знаходиться на підконтрольній території, що, на його думку, усуває застосування мораторію.

Щодо посилань стягувача на можливість вчинення виконавчих дій стосовно боржника щодо стягнення грошових коштів відповідно до п.3 Розділу ІІІ “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України “Про визнання таким, що втратив чинність, Закон України “Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації” суд зауважує, що відповідно до вказаного Закону забороняється вчиняти виконавчі дії щодо боржника через включення його до об'єктів права держаної власності що не підлягають приватизації, протягом трьох років, за винятком грошових коштів та товарів, що були переданої в заставу за кредитними договорами, при цьому у даній справі мова йде про встановлений мораторій, який є підставою для зупинення вчинення виконавчих дій на підставі Закону України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування», тобто підстави з яких оскаржуються дії виконавця є іншими.

В Законі України “Про особливості утворення акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування» мова йде про мораторій на звернення стягнення на всі активи, які належать АТ. Грошові кошти , за контекстним змістом Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в України», Податкового кодексу України є активами підприємства, а тому звернення стягнення на кошти АТ в умовах мораторію суперечить Закону.

Стосовно звернень стягувача в межах зведеного виконавчого із скаргам на бездіяльність державного виконавця та їх задоволення судами, суд зазначає, що встановлена судами бездіяльність державного виконавця, на яку посилається останній, не пов'язана із зупиненням виконавчого провадження у порядку встановленому законом, та не може бути підставою для визнання таких дій бездіяльністю за умови дотримання порядку зупинення та наступних заходів щодо виконання рішення в порядку визначеному Законом, щодо підприємств, відносно яких введено мораторій державою.

На підставі приписів ст.343 ГПК України у разі встановлення обґрунтованості скарги суд визнає оскаржувані рішення, дії чи бездіяльність неправомірними.

Щодо посилань скаржника на загрозу банкрутства АТ через неправомірні дії державного виконавця, суд зауважує на необґрунтованості зазначених тверджень та звертає увагу, що неспроможність боржника розрахуватися по власних боргах не є підставою для невиконання рішення суду.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця", м.Київ, на дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) - задовольнити.

Суд також, визнає за необхідне зауважити, що боржником (відповідачем) в прохальній частині скарги невірно зазначено номер виконавчого провадження, а саме ВП №64388772, проте зі змісту скарги вбачається, що ним оскаржуються дії державного виконавця в частині стягнення грошових коштів за наказом Господарського суду Донецької області від 23.11.2020 в межах виконавчого провадження №64083813, що також підтверджується матеріалами виконавчого провадження, наданого Відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції. У судовому засіданні представник скаржника надав пояснення про те, що відбулася технічна помилка та просив прийняти рішення з урахуванням того, що рішення суду виконувалося в межах №64083813.

Керуючись ст.ст.234, 339, 342, 343 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

1.Скаргу Акціонерного товариства "Українська залізниця", м.Київ, на дії Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення виконання рішень у Донецькій області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) - задовольнити.

2.Визнати неправомірними дії Відділу примусового виконання рішень Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків) щодо виставлення та направлення в банківські установи боржника платіжні вимоги про примусове списання грошових коштів по справі №905/1237/20.

3. Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена в Східний апеляційний господарський суд протягом десяти днів з дня складення повного тексту ухвали в порядку передбаченому розділом IV ГПК України

Суддя П.В. Демідова

У судовому засіданні 01.03.2021 проголошено вступну та резолютивну частини ухвали. Повний текст ухвали складено та підписано 9.03.2021.

Інформацію щодо руху справи можна отримати на інформаційному сайті http://www.reyestr.court.gov.ua, веб-порталі "Судова влада України" (dn.arbitr.gov.ua).