Рішення від 10.02.2021 по справі 234/3713/20

Справа № 234/3713/20

Провадження № 2/234/880/21

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 лютого 2021 року м. Краматорськ

Краматорський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Заборського В.О., за участю секретаря судового засідання Антонюка Д.І., представника позивача ОСОБА_1 , представника відповідача Голуб О.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні, в порядку спрощеного позовного провадження, цивільну справу за позовом Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів, -

ВСТАНОВИВ:

У березні 2020 року позивач Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради (далі УПСЗН) звернулось до суду із позовною заявою до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів у розмірі 268385,56 грн..

Позовні вимоги мотивовано тим, що 01.07.2016 року до УПСЗН звернулась ОСОБА_2 із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. Згідно чинного законодавства з аналогічними заявами відповідач зверталась неодноразово та їй своєчасно призначалася та виплачувалася соціальна допомога в повному обсязі. Згідно наданих нею декларацій, до складу її сім'ї входять: ОСОБА_2 - заявник, ОСОБА_3 - чоловік заявника, ОСОБА_3 - син, ОСОБА_4 - син, ОСОБА_5 - донька, ОСОБА_6 - син, ОСОБА_7 - донька, ОСОБА_8 - донька, ОСОБА_7 - донька, ОСОБА_9 - син, ОСОБА_7 - донька.

Призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям здійснюється відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 р. № 250 (далі - Порядок). Особи, при поданні документів для призначення державної соціальної допомоги, зобов'язані вказати достовірні дані про доходи сім'ї та майновий стан, а саме: відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї, відомості про транспортні засоби, які зареєстровані в установленому законом порядку та перебувають у власності або володінні членів сім'ї.

Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державними соціальними інспекторами 10.10.2018 року за №632-18 встановлено, що сім'я відповідача з 27.01.2014 року володіє житловим будинком за адресою: АДРЕСА_1 , та житловим будинком за адресою: АДРЕСА_2 . Проте, заявник не вказала наявне житло при зверненні за соціальною допомогою, що є порушенням. Так, відповідно до п.10 Порядку, державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям не призначається у випадку, якщо у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м. на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Згідно п.28 Порядку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні данні про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, заявник зобов'язаний повернути суму надміру виплачених коштів добровільно на рахунок управління для подальшого повернення до Державного бюджету. У раз неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки, вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

На підставі зазначеного позивач вважає, що сім'я відповідача за період з 01.07.2014 року по 31.12.2018 року не мала права на отримання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на загальних підставах, а заява для розгляду на міській комісії по розгляду питань надання державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям із зазначеного питання від відповідача до управління не надходила.

Відповідно до п. 12 Порядку, у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що

вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну

допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги

припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний

строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість

місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Розпорядженням управління від 12.10.2018 року, на підставі п. 5,10,12,25,28 Порядку сім'я відповідача позбавлена права на призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям на період з 01.01.2019 року по 31.06.2019 року, а Рішенням управління від 12.10.2018 року на підставі п.28 Порядку розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.07.2014 року по 31.12.2018 року, що складає 268385,56 грн.

Добровільно відповідачем переплачені бюджетні кошти не повернуті, у зв'язку з чим позивач звернувся до суду з даним позовом.

Представник позивача в судовому засіданні просила позов задовольнити у повному обсязі з підстав, зазначених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні просив у задоволенні позову відмовити, обґрунтовуючи це тим, що позов пред'явлено поза межами строків позовної давності, адже заборгованість позивач просить стягнути з 2014 року, а позов пред'явлено 03.03.2020 року, тобто минуло більше трьох років, та просив застосувати наслідки спливу позовної давності. Також зазначив, що відповідач має статус «Мати-героїні», її сім'я складається з 11 осіб, та виходячи із норм визначених п.10 Положення, що на кожну особу приходиться 21 кв.м, то загалом на її сім'ю становить 231 кв.м, і враховуючи 10,5 кв.м. на сім'ю загальна допустима площа для призначення становить 241,5 кв.м. Тобто, допомога не призначається, якщо у власності сім'ї відповідача загальна площа житла була б більша ніж 241,5 кв.м, проте наявна площа загалом менша, зокрема будинку по АДРЕСА_3 , становить 167,2 кв.м, а будинку по АДРЕСА_4 , що разом становить - 206,2 кв.м. А до цього, загальна площа будинків, які знаходилися у власності сім'ї відповідача, а саме по АДРЕСА_3 , площею 167,2 кв.м та по АДРЕСА_1 , площею 35,7 кв. м., який було продано та придбано будинок по АДРЕСА_2 , загальна площа житла становила - 202,9 кв.м. Таким чином, загальна площа на одного члена сім'ї відповідача ніколи не перевищувала норми. Крім того, із загальної площі будинку по АДРЕСА_3 , жила площа складає лише 83,4 кв.м. Намірів навмисно приховати наявність житла у відповідачки та її сім'ї не було, і вона вважала, що треба вказувати наявність права власності лише на її житло, а не чоловіка. Відповідач має багатодітну родину, що потребує значних витрат, стягнення з неї грошових коштів є несправедливим, а перевірити майновий стан родини позивач мав можливість протягом всього часу отримання соціальної допомоги, проте цього не зробив.

Заслухавши представників позивача і відповідача, дослідивши матеріали цивільної справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, суд прийшов до наступних висновків.

Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 з 01.07.2014 року кожні пів року зверталась до відповідача із заявами за призначенням державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме з заявами від 08.07.2014 р., 05.01.2015 р., 02.07.2015 р., 05.01.2016 р., 01.07.2016 р., 04.01.2017 р., 03.07.2017 р., 03.01.2018 р., 03.07.2018 р.. Разом із зазначеними заявами відповідачем подавались декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У розділі ІІІ «Відомості про житлові приміщення, що перебувають у власності або володінні членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї, що проживають окремо» відповідач зазначала, що її чоловіку належить будинок по АДРЕСА_3 , дата набуття права 27.05.1998 р.

На підставі заяв ОСОБА_2 позивачем приймалися рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, а саме з 01.07.2014 р. по 31.12.2014 р. у розмірі 6872,71 грн., з 01.01.2015 р. по 18.03.2015 р. у розмірі 7746,83 грн., з 19.03.205 р. по 22.03.2015 р. у розмірі 7246,83 грн., з 23.03.2015 р. по 30.06.2015 р. у розмірі 7496,83 грн., з 01.07.2015 р. по 31.12.2015 р. у розмірі 7233,36 грн., з 01.01.2016 р. по 30.04.2016 р. у розмірі 8172,39 грн., з 01.05.2016 р. по 30.06.2016 р. у розмірі 8662,39 грн., з 01.12.2016 р. по 02.12.2016 р. у розмірі 9175,97 грн., з 03.12.2016 р. по 31.12.2016 р. у розмірі 8675,97 грн., з 01.01.2017 р. по 30.06.2017 р. у розмірі 7604,67 грн., з 01.07.2017 р. по 31.12.2017 р. у розмірі 6600,88 грн., з 01.09.2017 по 28.02.2018 р. у розмірі 1060,99 грн., з 01.01.2018 р. по 30.06.2018 р. у розмірі 5598,40 грн., з 01.07.2018 р. по 26.09.2018 р. у розмірі 1888,81 грн., з 27.09.2018 р. по 31.12.2018 р. у розмірі 1388,81 грн..

Згідно акту проведення перевірки достовірності та повноти інформації, наданої заявником для призначення державної соціальної допомоги, складеного державним соціальним інспектором від 10.10.2018 р. № 632-18, встановлено, що відповідно до витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна при зверненні від 03.01.2018 р. відповідачем не надано інформацію про наявність у власності сім'ї додаткового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_2 , та отриманий її чоловіком ОСОБА_3 дохід на суму 47532,16 грн. у вигляді вказаного будинку та земельної ділянки для його обслуговування, право на яке набуто 18.11.2017 р., внаслідок прийняття ним у спадщину майна; при зверненні від 08.07.2014 р. відповідачем не надано інформацію про наявність у її власності додаткового житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , право на який набуто 27.01.2014 р. на підставі свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів.

Відповідно до розпорядження УПСЗН Краматорської міської ради від 12.10.2018 р. розрахована сума надміру виплачених коштів за період з 01.07.2014 р. по 31.12.2016 р. та з 01.01.2018 р. по 31.10.2018 р. складає 268385,56 грн., що підтверджується довідкою від 17.10.2018 р., наданою заступником начальника УПСЗН Краматорської міської ради.

19.02.2020 р. відповідач ОСОБА_2 та її чоловік ОСОБА_3 були викликані до УПСЗН Краматорської міської ради, де їх повідомили про наявність заборгованості переплати державних коштів у сумі 268285,56 грн..

Умови, порядок призначення та право отримання та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям регулюються Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250 «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям» (далі - Порядок).

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям надається малозабезпеченим сім'ям у грошовій формі в розмірі, що залежить від величини середньомісячного сукупного доходу сім'ї.

Відповідно до п. 2 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. №250, Державна соціальна допомога малозабезпеченим сім'ям (далі - соціальна допомога) призначається і виплачується у грошовій формі малозабезпеченим сім'ям, які постійно проживають на території України, мають середньомісячний сукупний дохід, нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Відповідно до п. 10 Порядку № 250 (в редакції, яка діяла на момент звернення за допомогою), соціальна допомога не призначається у разі, коли: у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 кв.м на одного члена сім'ї та додатково 10,5 кв.м на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

За наявності обставин, передбачених в абзацах другому-шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена органом соціального захисту населення на підставі рішень районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад або утворених ними комісій у разі, коли: у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, але не довше ніж до досягнення ними 23 років). Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Відповідно до довідки від 25.09.2020 р., виданої Ясногірською селищною радою, відповідач ОСОБА_2 мешкає у буд. АДРЕСА_3 та має склад сім'ї: ОСОБА_3 - чоловік, ОСОБА_3 - син, ОСОБА_4 - син, ОСОБА_5 - донька, ОСОБА_6 - син, ОСОБА_7 - донька, ОСОБА_8 - донька, ОСОБА_7 - донька, ОСОБА_9 - син, ОСОБА_7 - донька.

Згідно технічного паспорту на житловий будинок по АДРЕСА_3 його загальна площа складає 167,2 кв.м, з яких житлова площа становить 83,4 кв.м.

Відповідно до витягу з Реєстру речових прав, відповідачу ОСОБА_2 з 24.01.2014 р. по 15.09.2016 р. на праві власності належав житловий будинок по АДРЕСА_1 , згідно свідоцтва про придбання нерухомого майна з прилюдних торгів, загальною площею 38,2 кв.м, житловою 21,7 кв.м.

Тобто, сім'я відповідача, яка складається з 11 осіб мала у власності з 01.07.2014 р. по 15.09.2016 р. житлові будинки із загальними площами 167,2 кв.м та 38,2 кв.м, з них житловими - 83,4 кв.м та 21,7 кв.м, що в сукупності відповідно складає загальну площу - 205,4 кв.м., а житлову - 105,1 кв.м. З огляду на це, на одного члена сім'ї припадало 18,6 кв.м загальної площі будинків та 9,5 кв.м. житлової, що є меншим, ніж встановлені соціальні норми житла для надання пільг, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (21 кв.м. площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м на сім'ю).

Відповідно до витягу з реєстру речових прав, 18.11.2017 р. чоловіком відповідача набуто право власності на житловий будинок по АДРЕСА_2 на підставі свідоцтва про право на спадщину, загальна площа - 39 кв.м, житлова площа - 23,8 кв.м.

З 18.11.2017 р. сім'я відповідача мала житлові будинки загальними площами 167,2 кв.м та 39 кв.м, а житловими 83,4 кв.м та 23,8 кв.м, що разом становить загальну площу 206,2 кв.м, а житлову 107,2 кв.м. Таким чином, на той час на одного члена сім'ї припадало 18,7 кв.м. загальної площі будинків та 9.7 кв.м. житлової, що є меншим, ніж встановлені соціальні норми житла для надання пільг, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 р. № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (21 кв.м. площі на одну особу та додатково 10,5 кв.м на сім'ю).

Частиною 4 ст. 7 Закону та п. 12 Порядку встановлено випадки припинення виплати допомоги у разі, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру. Виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.

Проте, в судовому засіданні не було встановлено, представником позивача не доведено та в матеріалах справи відсутні докази того, що відповідач, подаючи заяви від 03.01.2018 р. та 08.07.2014 р. та декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, не вказавши у ній відомості про право власності на житлові будинки, мала на меті навмисно приховати ці дані. Також відсутні докази, що сім'я відповідача отримувала дохід від володіння житловими будинками.

Крім того, судом встановлено, що якщо б відповідач і зазначила у деклараціях відомості про право власності на житлові будинки, проте враховуючи її склад сім'ї з 11 осіб, це не було б перешкодою на отримання державної соціальної допомоги на підставі частини другої статті 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям».

Як зазначено у рішенні від 26.06.2016 р. по справі «Суханов та Ільченко проти України», Європейський суд повторив, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном, має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету в «інтересах суспільства». Будь - яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов'язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар.

Таким чином, враховуючи те, що відповідачу присвоєно почесне звання «Мати-героїня», соціальний статус сім'ї відповідача, необхідність дотримання справедливого балансу між інтересами держави та втручанням у права відповідача, суд вважає, що примусове повернення наданої державою соціальної допомоги може призвести до покладення не тільки на ОСОБА_2 , а і на її багатодітну та малозабезпечену сім'ю надмірного тягаря, та приходить до висновку про відмову у задоволенні позовних вимог.

У відповідності до положень ст. 141 ЦПК України сплачений судовий збір покладається на позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 5, 12-13, 19, 89, 263-268, 273, 280-283 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог Управління праці та соціального захисту населення Краматорської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення переплати бюджетних коштів - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного суду через Краматорський міський суд Донецької області (Перехідні положення п.п. 15, 15.5), протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Повне судове рішення складено 19.02.2021 року.

Суддя Краматорського міського суду В. О. Заборський