ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у залишення позову без розгляду
01 лютого 2021 року м. Київ № 640/26227/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., за участі секретаря судових засідання Левкович А.С., розглянувши в підготовчому судовому клопотання про залишення позову без розгляду в адміністративній справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Геліос Фінанс» (03150, м.Київ, вул.Червонормійська, 129, літ.А, н/п 1-6)
доГоловного управління Державної податкової служби у місті Києві (04116 м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19) Державної податкової служби України (04053, м.Київ, Львівська площа, 8) Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві (01601, м.Київ, вул.Терещенківська, 11-А)
про стягнення пені ,
за участі представників сторін:
представник позивача: Мильнікова М.М.,
представник відповідача-1: Скляров О.Г.,
представник відповідача-2: не прибув,
представник відповідача-3: не прибув,
Товариство з обмеженою відповідальністю «Геліос Фінанс» звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної податкової служби у місті Києві, Державної податкової служби України, Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві про стягнення з Державного бюджету України пені у розмірі 9 812 547,78 грн.нараховану на суму заборгованості бюджету з відшкодування податку на додану вартість за період з 10.06.2015 по 07.10.2020.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 жовтня 2020 року відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами загального провадження.
До суду надійшли клопотання Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві та Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду.
На обґрунтування клопотань відповідачами вказано, що позивач пропустив спеціальний строк звернення до суду з вимогою про стягнення пені за період з 10.06.2015 по 07.10.2020, нарахованої на заборгованість бюджету з відшкодування податку на додану вартість за податкової декларацією за лютий 2015 року.
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю «Геліос Фінанс» надіслав до суду заперечення проти клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, мотивуючи правову позицію тим, що позовна вимога про стягнення пені на суму несвоєчасно відшкодованого податку на додану вартість з бюджету може бути заявлена в межах 1095 днів з дня повної виплати податковим органом суми бюджетного відшкодування.
В підготовчому судовому засіданні 01.02.2021 представник Головного управління Державної податкової служби у місті Києві підтримав подані клопотання, представник позивача просив у задоволення клопотань відмовити повністю.
Вирішуючи клопотання по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини 1 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно частини 1 статті 118 Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки - це встановлені законом або судом строки, у межах яких вчиняються процесуальні дії. Процесуальні строки встановлюються законом, а якщо такі строки законом не визначені - встановлюються судом.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.
Згідно частин 3, 4 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду. Якщо після відкриття провадження у справі суд дійде висновку, що викладений в ухвалі про відкриття провадження у справі висновок суду про визнання поважними причин пропуску строку звернення до адміністративного суду був передчасним, і суд не знайде інших підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, суд залишає позовну заяву без розгляду.
Відповідно до частини 1 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно із частиною 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина третя статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
Приписами норми статті 102 Податкового кодексу України врегульовано питання застосування строків давності визначення податкових зобов'язань, які становлять 1095 днів.
У відповідності до пункту 102.5 статті 102 Податкового кодексу України передбачено, що заяви про повернення надміру сплаченого грошового зобов'язання або про їх відшкодування у випадках, передбачених цим Кодексом, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, що настає за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування.
Таким чином для звернення до адміністративного суду з позовом про стягнення бюджетної заборгованості з податку на додану вартість та пені з Державного бюджету України встановлюється спеціальний строк звернення з позовом до суду, який становить 1095 днів з дня виникнення права позивача на отримання суми бюджетного відшкодування.
Перебіг строку звернення до суду з даним адміністративним позовом про стягнення пені починається з моменту виплати позивачу суми бюджетної заборгованості, тобто з 07.10.2020.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 24.10.2019 року по справі №810/1227/17.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не було пропущено строк звернення до адміністративного суду, а тому в задоволенні клопотань відповідачів слід відмовити.
Керуючись ст. ст. 2, 122, 123, 240, 241-246, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотань Головного управління Державної казначейської служби України у місті Києві та Головного управління Державної податкової служби у місті Києві про залишення позовної заяви без розгляду - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає і набирає законної сили негайно після її підписання.
Суддя А.Б. Федорчук