Ухвала від 03.03.2021 по справі 640/18338/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

УХВАЛА

03 березня 2021 року м. Київ № 640/18338/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Пащенка К.С., за участю секретаря судового засідання Легейди Я.А., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Мрія-Інвест"

доГоловного управління ДПС у м. Києві

провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення

у судовому засіданні 25.02.2021 були присутні представники:позивача - не прибув; відповідача - Перепелюк О.В.; вільний слухач - ОСОБА_1 ,

ВСТАНОВИВ:

Товариством з обмеженою відповідальністю "Мрія-Інвест" (адреса: 01133, м. Київ, вул. Євгена Коновальця, 31, ідентифікаційний код - 32670462) (далі - позивач або ТОВ "Мрія-Інвест") подано на розгляд Окружному адміністративному суду міста Києва позов до Головного управління ДПС у м. Києві (адреса: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, ідентифікаційний код - 43141267) (надалі - відповідач або ГУ ДПС у м. Києві), у якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві № 0133050305 від 28.02.2020.

В якості підстав позову позивач зазначає, що спірне повідомлення-рішення не відповідає фактичним обставинам, суперечить чинному законодавству та є такими, що підлягають скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17.08.2020 (суддя Пащенко К.С.) відкрито провадження у адміністративній справі № 640/18338/20, призначено справу до розгляду за правилами загального позовного провадження в підготовчому судовому засіданні на 15.10.2020.

15.10.2020 судом оголошено перерву на 12.11.2020.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.11.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 28 січня 2021 року об 13:00 год.

28.01.2021 розгляд справи відкладено на 25.02.2021.

25.02.2021 до канцелярії Окружного адміністративного суду міста Києва Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подано заяву про залучення останнього до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

В обґрунтування поданої заяви зазначено, що позивачем заявлена вимога про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення винесеного при проведенні документальної перевірки з питань дотримання вимог податкового зобов'язання з орендної плати за землю.

На думку заявника, задоволення позовних про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення може прямо вплинути на ненадходження коштів до бюджету міста Києва, на права та інтереси Департаменту як структурного підрозділу виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), який згідно з законодавством забезпечує виконання Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин.

Відповідно до ч. 2 ст. 49 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

З правового аналізу даної статті вбачається, що вимогами для залучення до участі у справі третьої особи, що не заявляє самостійні вимоги на предмет спору, є, по-перше, своєчасність його подання, тобто, до закінчення підготовчого провадження або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, та, по-друге, наявність впливу права, свободи, інтереси або обов'язки третьої особи.

Відповідно до ч. 4 ст. 49 КАС України у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Частиною 5 ст. 49 КАС України визначено, що про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.

Рішенням Київської міської ради від 10.12.2002 № 182/342 (з урахуванням змін, внесених рішенням від 10.03.2016 № 144/144) затверджено Положення про Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до п. 1.1. Положення, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та згідно з законодавством забезпечує виконання повноважень Київської міської ради та виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) у сфері земельних відносин, є підзвітним та підконтрольним Київській міській раді та виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації), безпосередньо підпорядковується Київському міському голові, а з питань управління землями державної власності, розпорядження якими здійснює виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) - виконавчому органу Київської міської ради (Київській міській державній адміністрації).

Департамент у межах своєї компетенції здійснює управління землями комунальної власності територіальної громади міста Києва, землями державної власності в межах міста Києва, розпорядником яких є виконавчий орган Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) (далі - землі державної власності в межах міста Києва), забезпечує проведення в місті земельної реформи, раціональне використання та охорону цих земель на території міста.

Згідно з п. 2.3. Положення, основними завданнями Департаменту є, зокрема, ведення міського земельного кадастру відповідно до законодавства, моніторингу земель, здійснення землеустрою.

Відповідно до п. 3.12. Положення, Департамент здійснює підготовку та видає розрахунки розміру орендної плати під час укладання або зміни умов до договорів оренди земельних ділянок чи продовження їх дії, надає інформацію в письмовому вигляді щодо використання громадянами права безкоштовної приватизації землі в межах м. Києва станом до 31.12.2012 щодо земельних ділянок в межах міста Києва, зареєстрованих Департаментом до 31.12.2012, а також інформацію про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки за результатами розрахунку відповідно до рішення Київської міської ради про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Києва.

Водночас, рішенням Київської міської ради від 24.12.2020 № 24/24 «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» у додатку № 9 у частині здійснення контролю за справлянням надходжень до бюджету міста Києва з орендної плати з юридичних осіб (18010900) визначено Головне управління ДПС у м. Києві, Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київради (КМДА).

Разом з тим, суд відмічає, що спірні правовідносини у цій справі стосуються оскарження податкового повідомлення-рішення, складеного у результаті проведеної Головним управлінням ДПС у м. Києві документальної позапланової податкової перевірки, тобто відносин з приводу справляння податків та компетенції контролюючих податкових органів, що безпосередньо не стосуються повноважень та діяльності Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), а відтак рішення у даній справі не впливає на права та обов'язки останнього та вказує на відсутність підстав для залучення Департаменту у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Керуючись статтями ст.ст. 49, 248, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про залучення до участі у справі у якості третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 256 КАС України ухвала, постановлена судом у судовому засіданні, набирає законної сили з моменту її проголошення суддею (суддями).

Суддя К.С. Пащенко