Рішення від 05.03.2021 по справі 855/139/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2021 року м. Київ № 855/139/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Заступника голови Ірпінської міської територіальної виробничої комісії

Бучанського району Київської області Гуріна Віктора Вікторовича

Члена Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району

Київської області Гавриленка Олексія Володимировича

до Центральної виборчої комісії

третя особа 1) Депутат Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області

ОСОБА_3

2) Ірпінська міська рада

про визнання протиправною та скасування постанови від 22 грудня 2020 року № 576

УСТАНОВИВ:

Заступник голови Ірпінської міської територіальної виробничої комісії Бучанського району Київської області Гурін Віктор Вікторович (далі по тексту - позивач-1), член Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області Гавриленко Олексій Володимирович (далі по тексту - позивач-2) звернулись до Шостого апеляційного адміністративного суду з адміністративним позовом до Центральної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, - депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_3 (далі по тексту - третя особа-1), Ірпінська міська рада (далі по тексту - третя особа -2) в якому просять суд визнати протиправним та скасувати рішення Центральної виборчої комісії оформлені постановою № 576 від 22 грудня 2020 року «Про окремі питання діяльності Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області».

Позов мотивований тим, що спірне рішення Центральної виборчої комісії є незаконним в силу порушення принципу рівності сторін перед законом. Позивач вважає, що комісією не враховані всі обставини, зокрема, голова Ірпінської міської територіальної виборчої комісії скликала засідання Комісії, однак сама не з'явилась, чим, на думку позивача, обмежувала діяльність державного органу; при винесенні рішення Центральна виборча комісія на власний розсуд вирішила, що на момент прийняття особою рішення про написання заяви про відмову від депутатського мандату та подання заяви до оголошення результатів - особа бажала іншого.

Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 26 грудня 2020 року клопотання Центральної виборчої комісії - задоволено. Справу № 855/139/20 передано за підсудністю до Окружного адміністративного суду міста Києва.

За результатом автоматизованого розподілу судових справ для розгляду справи було визначено суддю Аверкову В.В.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 січня 2021 року прийнято адміністративну справу № 855/139/20 до провадження. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

До суду надійшла заява депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області Дворнікової Віолетти Віталіївни про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Також, до суду надійшла заява Ірпінської міської ради про вступ у справу в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 29 січня 2021 року задоволено зави депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_3 та Ірпінської міської ради про вступ у справу в якості третіх осіб. Залучено до участі у справі депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області ОСОБА_3 та Ірпінську міську раду в якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору.

23 лютого 2021 року (відповідно до відмітки служби діловодства суду) надійшли пояснення від третіх осіб, які підтримали доводи відповідача, просили суд залишити без задоволення позовну заяву.

Відзив відповідача мотивований тим, що оскаржуване рішення прийнято правомірно, у відповідності до наданих ЦВК повноважень. Відповідач зазначає, що постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 24 листопада 2020 року № 252 «Про визнання особи, обраною депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від Київської обласної організації Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» та № 253 «Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області» та постанова Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 30 листопада 2020 року № 254 «Про печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області» прийняті із порушенням вимог чинного законодавства, а тому скасовані. У зв'язку із цим, Комісія під час розгляду окремих питань діяльності Ірпінської міської територіальної виборчої комісії зауважила, що обставини викладені вище, свідчать про можливі умисні дії окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підробкою документів, протиправним використанням печатки виборчої комісії, свідомим перешкоджанням членам виборчої комісії у роботі цієї комісії, зокрема в участі у її засіданнях, що може містити ознаки кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 157, частиною другою статті 158 Кримінального кодексу України, а отже, є компетенцією правоохоронних органів.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

Спірні правовідносини, які виникли між сторонами, регулюються Конституцією України, Виборчим кодексом України (Кодекс), Законом України «Про Центральну виборчу комісію», та іншими нормативно-правовими актами, виданими на їх виконання (тут і по тексту відповідні нормативно-правові акти наведено в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

В силу приписів ст. 3 Конституції України людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

За частини 1 статті 8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права.

Даний конституційний припис закріплений у статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України, згідно якої суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Розкриваючи зміст верховенства права, Європейський суд з прав людини констатує, що верховенство права - це розуміння того, що верховна влада, держава та її посадові особи мають обмежуватися законом. Дані позиції знаходять своє практичне застосування і у практиці Верховного Суду (постанова від 28 серпня 2018 року, справа № 820/3789/17).

Закон України «Про Центральну виборчу комісію» відповідно до Конституції України визначає порядок утворення, правовий статус, основні засади організації діяльності Центральної виборчої комісії як постійно діючого колегіального державного органу, до компетенції якого належить забезпечення організації підготовки та проведення виборів і референдумів в Україні, забезпечення реалізації та захисту конституційних виборчих прав громадян України і прав на участь у референдумах, суверенного права Українського народу на виявлення своєї волі.

Центральна виборча комісія є постійно діючим колегіальним державним органом, який діє на підставі Конституції України, цього та інших законів України і наділений повноваженнями щодо організації підготовки і проведення виборів Президента України, народних депутатів України, депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів, всеукраїнського і місцевих референдумів в порядку та в межах, встановлених цим та іншими законами України (ст. 1).

За статті 17 Закону України «Про Центральну виборчу комісію» Комісія: 1) забезпечує реалізацію і захист виборчих прав громадян України та права на участь у референдумах; 2) забезпечує дотримання передбачених Конституцією та законами України принципів і засад виборчого процесу та процесу референдуму; 3) здійснює контроль за додержанням вимог законодавства України про вибори і референдуми; 4) забезпечує однакове застосування законодавства України про вибори і референдуми на всій території України; 5) здійснює консультативно-методичне забезпечення діяльності виборчих комісій та комісій з референдумів, приймає обов'язкові для використання в роботі виборчих комісій та комісій з референдумів роз'яснення і рекомендації з питань застосування законодавства України про вибори і референдуми; 6) готує пропозиції щодо вдосконалення законів з питань проведення виборів та референдумів; 7-1) встановлює систему територіальної організації загальнодержавних виборів шляхом утворення територіальних виборчих округів та виборчих дільниць з особливостями, визначеними відповідним законом про вибори; 8) є розпорядником Державного реєстру виборців, забезпечує його ведення та функціонування відповідно до закону; 9) здійснює контроль за дотриманням політичними партіями, іншими суб'єктами виборчого процесу та процесу референдуму вимог законодавства про вибори і референдуми; 10) забезпечує на виборах і референдумах акредитацію офіційних спостерігачів від іноземних держав та міжнародних організацій відповідно до закону, видає їм посвідчення; 11) здійснює заходи щодо підвищення правової культури учасників виборчого процесу та референдумів, в тому числі щодо навчання членів виборчих комісій з відповідних виборів та референдумів; 12) публікує інформацію про підготовку та проведення виборів і референдумів в Україні, матеріали про свою діяльність, а також інші матеріали, що стосуються виборчого та референдумного процесів; 12-1) витребовує та безоплатно одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування інформацію, у тому числі персональні дані, необхідну для здійснення повноважень Комісії. Суб'єкти, яким адресовано зазначений запит, зобов'язані невідкладно, але не більше ніж протягом двох днів від дня його надходження, надати відповідну інформацію, якщо інший строк не встановлено у запиті; 12-2) приймає рішення про впровадження інноваційних технологій, технічних та програмних засобів під час проведення виборів та референдумів у порядку, визначеному законом; 12-3) приймає рішення про проведення експериментів та пілотних проектів під час організації підготовки і проведення виборів та референдумів, зокрема, при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування на виборчих дільницях, з використанням інноваційних технологій, технічних і програмних засобів у порядку, визначеному законом; 12-4) залучає кошти у порядку, передбаченому міжнародними договорами України, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, проектами міжнародної технічної допомоги, а також програмами допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, визначає порядок їх використання; 12-5) для забезпечення здійснення своєї діяльності утворює установи як юридичні особи публічного права; 13) здійснює інші повноваження, передбачені законами України.

Статтею 205 Виборчого кодексу України передбачено, що Центральна виборча комісія, крім повноважень, передбачених Законом України "Про Центральну виборчу комісію": призначає перші вибори депутатів, сільських, селищних, міських голів у порядку, визначеному законом; призначає додаткові вибори до сільської, селищної ради територіальної громади депутатів від територіальної громади, що приєдналася у порядку, визначеному Законом України "Про добровільне об'єднання територіальних громад"; приймає обов'язкові для виконання всіма суб'єктами виборчого процесу, установами, підприємствами, організаціями, а також органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим та органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами роз'яснення з питань застосування цього Кодексу; встановлює норми і перелік обладнання, інвентарю для приміщень виборчих комісій та приміщень для голосування, а також види послуг, робіт, що можуть надаватися виборчим комісіям; встановлює (затверджує) форми (зразки) виборчих документів, печаток і штампів; може з власної ініціативи у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно); у разі невиконання відповідною територіальною виборчою комісією вимог цього Кодексу щодо встановлення в порядку та строки, визначені цим Кодексом, результатів відповідних місцевих виборів та/або реєстрації обраних депутатів, сільських, селищних, міських голів встановлює результати таких місцевих виборів та/або приймає рішення щодо реєстрації відповідних осіб. Порядок транспортування до Центральної виборчої комісії виборчої документації з відповідної територіальної виборчої комісії встановлюється Центральною виборчою комісією; у разі встановлення неможливості забезпечити підготовку та проведення місцевих виборів відповідно до положень цього Кодексу на окремих територіях приймає рішення про неможливість проведення виборів до відповідних органів місцевого самоврядування; затверджує форму інформаційних буклетів та інформаційних плакатів організацій партій - суб'єктів виборчого процесу, форму та текст плакатів, що роз'яснюють порядок голосування та відповідальність за порушення законодавства про вибори; затверджує форму і колір виборчих бюлетенів; здійснює інші повноваження, передбачені цим Кодексом та законами України.

З огляду на зауважені нормативні приписи, до прямих повноважень Комісії відноситься, у разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності, скасування такого рішення та/або прийняття відповідного рішення (у день голосування (день повторного голосування) такі питання розглядаються невідкладно).

Так, постановою Центральної виборчої комісії від 22 грудня 2020 року № 576 «Про окремі питання діяльності Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області» визнано протиправним та скасовано постанову Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 24 листопада 2020 року № 252 «Про визнання особи, обраною депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від Київської обласної організації Політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» та № 253 «Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області»; скасовано постанову Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області від 30 листопада 2020 року № 254 «Про печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області».

Судом встановлено, що до Центральної виборчої комісії 02 грудня 2020 року надійшла заява за підписом голови та окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 01 грудня 2020 року № 590 про скасування рішень указаної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252, № 253 та від 30 листопада 2020 року № 254, а також щодо дострокового припинення повноважень деяких членів зазначеної виборчої комісії у зв'язку із грубим порушенням законодавства України.

Крім того, 15 грудня 2020 року до Комісії надійшов лист за підписом Ірпінського міського голови Бучанського району Київської області (далі Ірпінський міський голова) від 14 грудня 2020 року за № 01-18/3625 стосовно скасування постанов Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252 та № 253, а також вжиття заходів реагування щодо членів цієї виборчої комісії, які брали участь у прийнятті вказаних рішень та вчиненні протиправних дій.

Постановою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 13 листопада 2020 року № 247 ОСОБА_3 зареєстровано депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області (далі - Ірпінська міська рада), яка набула повноважень депутата місцевої ради з моменту проведення першої сесії Ірпінської міської ради 20 листопада 2020 року.

Разом з тим, постановою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252 ОСОБА_3 визнано такою, яка не набула депутатського мандата у зв'язку з відмовою від нього, а ОСОБА_5 визнано обраним депутатом Ірпінської міської ради та згідно з постановою цієї виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 253 зареєстровано депутатом указаної ради.

З метою з'ясування обставин, викладених у заяві Ірнінської міської територіальної виборчої комісії від І грудня 2020 року за № 590 та листі за підписом Іртиського міського голови від 14 грудня 2020 року за № 01-18/3625, керуючись пунктом 1 частини третьої статті 29 Закону, заступник Голови Комісії листами від 7 грудня 2020 року № 21-33/1-5065 - 21-33/1-5078 та від 17 і рудня 2020 року № 21-33/1-5266 - 21-33/1-5276 звернувся до членів Ірнінської міської територіальної виборчої комісії, які не підписали вказаної заяви, з проханням надати Комісії пояснення по суті викладених обставин, а також копії документів на їх підтвердження.

Також, листом Комісії від 17 грудня 2020 року № 21-33/1-5279 в Ірнінської міської територіальної виборчої комісії витребувано копію заяви ОСОБА_3 про відмову від депутатського мандата, на підставі якої прийнято зазначені рішення.

Крім того, 17 грудня 2020 року ОСОБА_3 надіслано лист за підписом заступника Голови Комісії за № 21-40-5261 з проханням поінформувати Комісію, чи зверталась вона з відповідною заявою до Ірнінської міської територіальної виборчої комісії, зокрема підтвердити чи спростувати факт написання нею заяви про відмову від депутатського мандата.

До Комісії 8 грудня, 14 грудня та 19 грудня 2020 року електронною поштою надійшли пояснення заступника голови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Гуріна В.В. , секретаря цієї виборчої комісії Личманюка А.В. і члена виборчої комісії Киченка А.С . Решта членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії пояснень на вимогу заступника Голови Комісії, всупереч вимогам пункту 1 частини третьої етапі 29 Закону до Комісії не надали.

У поясненнях, за підписом заступника голови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Гуріна В.В. , зазначено що 19 листопада 2020 року до Ірпінської міської територіальної виборчої комісії надійшла заява ОСОБА_3 про відмову від депутатського мандата. У зв'язку з цим та на виконання вимог частини п'ятої статті 283 Кодексу 24 листопада 2020 року відбулося засідання вказаної виборчої комісії, на якому більшістю голосів було ухвалено відповідні рішення про визнання ОСОБА_3 "такою, яка не набула депутатського мандату у зв'язку з відмовою та визнано обраним депутатом цієї ради ОСОБА_5 та зареєстровано". Згідно з поясненнями кого зазначені рішення жодним суб'єктом не були оскаржені до суду в порядку та строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України. При цьому "27 листопада 2020 року на сесії Ірпінської міської ради територіальною виборчою комісією оголошено про обрання та реєстрацію ОСОБА_5 депутатом Ірпінської міської ради, на якій він склав присягу депутата міської ради".

У поясненнях секретаря Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Личманюка А.В. , що надійшли до Комісії 8 та 19 грудня 2020 року, стверджувалося, що Центральною виборчою комісією не встановлено та не перевірено, чи подана заява за підписом голови та окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії та лист за підписом Ірпінського міського голови "належним суб'єктом розгляду та чи розгляд такого виду листів взагалі відноситься до компетенції Центральної виборчої комісії, оскільки з надісланого повідомлення не зрозуміло, в чому саме полягає протиправність членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області при прийнятті постанов № 252 та № 253 від 24 листопада 2020 року". Також у поясненнях йшлося, що в заяві та листі не вказано, яким чином ці постанови порушують права та законні інтереси голови та окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії та Ірпіиського міського голови, а також увагу звернуто на те, що Ірпінський міський голова не наділений повноваженнями щодо визначення протиправності дій територіальної виборчої комісії, що належить до компетенції правоохоронних органів.

У своїх поясненнях Личманюк А.В. зазначав, що "до Центральної виборчої комісії з заявами та листами звертаються Ірпінський міський голова Бучанського району Київської області, Голова та окремі члени Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області, але чомусь не звертається з скаргою на дії вищевказаної комісії сама гр. ОСОБА_3 , права та законні інтереси якої теоретично могли б бути порушені".

До Комісії 14 грудня 2020 року також надійшли пояснення члена Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Киченка А.С. , в яких вказувалося, що його не повідомили про час і місце засідання вказаної виборчої комісії, на якому "були прийняті рішення від 24 листопада 2020 року № 252 та від 30 листопада 2020 року № 254", участі в засіданні виборчої комісії та обговоренні питань порядку денного він не брав, з порядком денним і постановами не ознайомлений.

Крім того, 18 грудня 2020 року до Комісії надійшов лист за підписом голови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії, датований тим самим днем за № 593, згідно з яким "заява ОСОБА_3 про відмову від депутатського мандата відсутня, така заява до виборчої комісії не надходила та не реєструвалась.

Натоміть, 20 листопада 2020 року депутатом Ірпінської міської ради ОСОБА_3 до Ірпінської міської територіальної виборчої комісії подано заяву, яка зареєстрована в журналі вхідної кореспонденції під № 586 від 20.11.2020, стосовно того, що ОСОБА_3 особисто та офіційно інформує Ірпінську міську ТВК про те, що не подавала жодних заяв про припинення її депутатських повноважень до політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" (та до структурних, місцевих, територіальних органів цієї партії і її осередків) та до Ірпінської МТВК. Одночасно, у випадку подання до Ірпінської МТВК заяви від її імені про складення депутатських повноважень, ОСОБА_3 просила повідомити, адже така заява, за її твердженнями, буде підробкою, сфальсифікованою.

Також, 18 грудня 2020 року до Комісії електронною поштою надійшов лист за підписом ОСОБА_3 , датований тим самим днем, відповідно до якого ОСОБА_3 указала, що вона є повноважним депутатом Ірпінської міської ради, брала участь у роботі двох сесій та виконує повноваження депутата цієї ради. У листі ОСОБА_3 стверджувала, що жодної заяви до Ірпінської міської територіальної виборчої комісії про відмову від мандата, "складання мандату" чи припинення повноважень депутата Ірпінської міської ради вона не подавала і подавати такі заяви нікого не уповноважувала. Крім того, 17 листопада 2020 року вона змінила прізвище з " ОСОБА_3 " на " ОСОБА_3 ".

При цьому, ОСОБА_3 повідомила, що подала заяву про вчинення кримінального правопорушення до Ірпінського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Київській області, про що 1 грудня 2020 року внесено відповідний запис до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 120020115040000934, і на сьогодні здійснюється досудове розслідування щодо кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 351 Кримінального кодексу України. Крім того, відповідну заяву про вчинення кримінальних правопорушень подано й Ірпінського міською радою.

Разом з тим, 20 грудня 2020 року до Комісії надійшла копія рукописної заяви ОСОБА_3 про відмову від депутатського мандата з відміткою про її прийняття трьома членами Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Ковальчук IO.І. , Гавриленком О.В. та Гуріним В.В. (вхідний № 91 від 19 листопада 2020 року).

Згідно з частиною першою статті 32 Виборчого кодексу України в Україні утворюються і діють передбачені Кодексом виборчі комісії як незалежні органи адміністрування виборчих процесів, які відповідно до своїх повноважень забезпечують здійснення визначених Конституцією України та Кодексом основних принципів виборчого права, засад виборчого процесу, реалізацію виборчих прав громадян України, підготовку та проведення виборів.

Територіальні виборчі комісії та їх члени при виконанні своїх повноважень зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, Кодексу та законів України (частина третя статті 32, частина четверта статті 38 Кодексу).

Порядок проведення голосування, визначення результатів місцевих виборів регламентовано розділом ХХХХ Кодексу.

За змістом частин першої, четвертої, восьмої статті 33, частин першої, другої статті 202, статті 206 Кодексу територіальні виборчі комісії є постійно діючими спеціальними колегіальними органами, які в межах повноважень, визначених Кодексом та законами України, забезпечують організацію підготовки та проведення місцевих виборів і забезпечують реалізацію виборчих прав громадян України, додержання та однакове застосування виборчого законодавства, зокрема реєструють обраних депутатів, сільського, селищного, міського голову.

Належне здійснення виборчих процедур і механізмів, передбачених Кодексом, дотримання основних засад виборчого права гарантуються частиною другою статті 19 Кодексу.

Відповідно до частини першої статті 283 Кодексу особа, обрана депутатом міської ради, для її реєстрації зобов'язана подати до територіальної виборчої комісії з відповідних місцевих виборів протягом двадцяти днів з дня офіційного оприлюднення результатів виборів заяву про реєстрацію її депутатом, а в разі наявності в неї іншого представницького мандата - копію зареєстрованої заяви про припинення дії іншого представницького мандата, поданої відповідно до Верховної Ради України. Верховної Ради Автономної Республіки Крим або відповідної місцевої ради.

У п'ятиденний строк з дня отримання документів, визначених частиною першою статті 283 Кодексу, територіальна виборча комісія приймає рішення про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови (частина третя статті 283 Кодексу).

Рішення територіальної виборчої комісії про реєстрацію депутата, сільського, селищного, міського голови оголошуються на пленарному засіданні відповідної сільської, селищної, районної у місті, міської, обласної ради. Верховної Ради Автономної Республіки Крим та є підставою для набуття повноважень, складення присяги депутата, сільського, селищного, міського голови (частина шоста статті 283 Кодексу).

Разом з тим, частиною п'ятою статті 283 Кодексу передбачено, що в разі невиконання особою, обраною депутатом за виборчим списком місцевої організації політичної партії, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, або виникнення (виявлення) обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 Кодексу, виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) наступного за черговістю кандидата в депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації політичної партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата.

Згідно з підпунктом 1.1 пункту 1 постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 13 листопада 2020 року № 247 "Про реєстрацію депутатів Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області" зазначена виборча комісія зареєструвала ОСОБА_3 депутатом Ірпінської міської ради.

Результати виборів Ірпінського міського голови та депутатів Ірпінської міської ради були оголошені головою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Назаровою М.І. на пленарному засіданні Ірпінської міської ради 20 листопада 2020 року, що підтверджується відповідним протоколом пленарного засідання цієї ради.

Рішенням першої сесії восьмого скликання Ірпінської міської ради від 20 листопада 2020 року № 1-1-VIII "Про результати виборів Ірписького міського голови та депутатів Ірпінської міської ради VIII скликання" інформацію про результати голосування на місцевих виборах 25 жовтня 2020 року взято до відома, визнано повноваження Ірпінського міського голови та депутатів Ірпінської міської ради у складі 38 осіб на підставі постанов Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 4 листопада 2020 року № 241, від 1 І листопада 2020 року № 243, від 13 листопада 2020 року № 247 та від 17 листопада 2020 року № 250.

Частиною першою статті 49 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що повноваження депутата ради починаються з моменту офіційного оголошення відповідною територіальною виборчою комісією на сесії ради рішення про підсумки виборів та визнання повноважень депутатів і закінчуються в день першої сесії ради нового скликання. Повноваження депутата можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених законом.

Аналогічні положення, також, закріплено в частині другій статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", відповідно до якої повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.

Таким чином, указані обставини та зазначені законодавчі норми свідчать, що ОСОБА_3 набула повноважень депутата Ірпінської міської ради 20 листопада 2020 року - з дня відкриття першої сесії Ірпінської міської ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів Ірпінською міською територіальною виборчою комісією.

Постановою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252 "Про визнання особи, обраною депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від Київської обласної організації Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" визнано ОСОБА_3 , "що обрана депутатом на перших місцевих виборах 25 жовтня 2020 року депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області від Київської обласної організації Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" такою, що не набула депутатського мандату у зв'язку із відмовою", внесено зміни до постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 13 листопада 2020 року № 247 "Про реєстрацію депутатів Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області" шляхом виключення підпункту 1.1 пункту 1 цієї постанови, а ОСОБА_12 визнано обраним депутатом Ірпінської міської ради від Київської обласної організації Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина" у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком.

Постановою зазначеної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 253 "Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області" ОСОБА_5 зареєстровано депутатом Ірпінської міської ради та видано відповідне посвідчення.

При цьому, відповідач зазначає, що частиною п'ятою статті 283 Кодексу внормовано можливість розгляду територіальною виборчою комісією заяв про відмову від депутатського мандата на етапі реєстрації обраних депутатів. Після набуття повноважень депутатом міської ради територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше Кодексом унормовано лише процедуру заміщення депутатів такої міської ради, повноваження яких достроково припинені.

Відповідна постанова Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 13 листопада 2020 року № 247 про реєстрацію депутатів Ірпінської міської ради, зокрема ОСОБА_3 , як акт одноразової дії вичерпала свою дію у зв'язку з її реалізацією та набуттям повноважень депутатами відповідної ради, а тому внесені до неї зміни постановою Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252 не породжувало правових наслідків.

Зазначене узгоджується з правовою позицією Конституційного Суду України, викладеною ним у Рішенні від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009. згідно з якою "ненормативні акти передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію".

Таким чином, Комісія встановила, що усупереч вимогам статей 283, 284 Кодексу 24 листопада 2020 року Ірпінською міською територіальною виборчою комісією визнано такою, що не набула депутатського мандата, особу, яка на момент прийняття вказаного рішення вже набула статусу депутата місцевої ради.

Відповідач зазначає, що як вбачалося із заяви за підписом голови та окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії, її члени отримали повідомлення про засідання виборчої комісії, яке відбулося 24 листопада 2020 року, за 20 хвилин до його проведення, рішення було прийнято протягом часового проміжку між 12 годиною 5 хвилин та 12 годиною 8 хвилин, що унеможливило явку членів цієї виборчої комісії та висловлення ними своєї позиції. Проектів рішень та матеріалів членам Ірпінської міської територіальної виборчої комісії не було надано, а окремих її членів узагалі не було попереджено про засідання.

Комісія зазначила, що за приписами частини першої статті 36 Кодексу, пунктів 2.1, 3.1 Порядку організації роботи та ведення діловодства виборчих комісій з виборів Президента України, народних депутатів України, місцевих виборів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 10 серпня 2020 року № 173 (далі - Порядок № 173), основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії, в разі його відсутності - заступником голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретарем комісії.

Разом з тим за змістом частин п'ятої, шостої статті 36 Кодексу, пунктів 3.4, 4.3, 4.4, 4.10 Порядку № 173 засідання виборчої комісії скликається з обов'язковим повідомленням усіх членів комісії про час, місце проведення засідання та його порядок денний. Членам виборчої комісії надаються проекти рішень комісії та необхідні матеріали, як правило, не пізніш як за день до дня проведення засідання комісії, але не пізніш як до початку засідання.

За змістом частин дванадцятої, тринадцятої статті 36 Кодексу, пунктів 8.8, 8.9, 9.2 Порядку № 173 рішення виборчої комісії після його розгляду та обговорення на засіданні виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії, крім випадків, передбачених Кодексом. Член виборчої комісії, який бере участь у її засіданні і не згоден з рішенням, прийнятим комісією, має право протягом двох днів після засідання, на якому було прийнято рішення, у письмовій формі висловити окрему думку, яка додається до протоколу відповідного засідання виборчої комісії.

Водночас, Комісія зазначила, що указані в заяві обставини можуть свідчити про наявні порушення передбачених Кодексом вимог щодо порядку скликання і проведення засідання виборчої комісії в особі її окремих членів, що ставить під сумнів правомірність усіх рішень, прийнятих на такому засіданні.

Крім того, 30 листопада 2020 року Ірпінською міською територіальною виборчою комісією прийнято постанову № 254 "Про печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області", відповідно до якої голову цієї виборчої комісії Назарову М.І. зобов'язано передати печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії згідно з актом приймання-передавання заступнику голови цієї виборчої комісії до 8 години 30 хвилин 1 грудня 2020 року, а в разі невиконання Назаровою М.І. вимог постанови визнати печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії такою, що є втраченою, та уповноважити заступника голови вказаної виборчої комісії на виготовлення дубліката печатки міської виборчої комісії.

Згідно з частинами шостою, дев'ятою статті 33 Кодексу територіальні виборчі комісії є юридичними особами та мають власні печатки.

Відповідно до пункту 1 Порядку виготовлення, передачі, зберігання та використання печаток територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів, затвердженого постановою Комісії від 10 серпня 2020 року № 174 (далі - Порядок), територіальні та дільничні виборчі комісії мають власні печатки, які виготовляються за зразками, затвердженими постановою Центральної виборчої комісії від 25 червня 2020 року № 122 "Про зразки та опис печаток, вивісок територіальних і дільничних виборчих комісій з місцевих виборів і штампа "Вибув".

За змістом пунктів 8.14 Порядку під час виборчого процесу печатки територіальних і дільничних виборчих комісій зберігаються у сейфах (металевих шафах) у приміщенні відповідної виборчої комісії, а після офіційного оприлюднення результатів місцевих виборів територіальна виборча комісія забезпечує зберігання власної печатки.

При цьому, відповідальним за збереження печатки виборчої комісії є голова відповідної виборчої комісії, в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар комісії (пункт 17 Порядку).

У разі втрати печатки територіальної виборчої комісії голова відповідної виборчої комісії, в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар комісії забезпечує публікацію в місцевому засобі масової інформації повідомлення про недійсність втраченої печатки. При цьому особи, винні у протиправному використанні та псуванні печатки, відшкодовують заподіяну шкоду в порядку, встановленому законодавством (пункти 16, 18 Порядку).

За таких обставин Комісія зауважила, що правові підстави для прийняття постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 30 листопада 2020 року № 254 "Про печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області" відсутні.

Частиною першою статті 38, статтею 64 Конституції України встановлено, що громадяни мають право вільно обирати і бети обраними до органів державної влади та органів місцевого самоврядування. Конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України.

Згідно з положеннями Кодексу до основних виборчих прав громадян України належить право бути обраним (частина друга статті 6); громадяни України, які є виборцями, мають право висування кандидатів на виборах, яке реалізується ними через політичні партії та їхні місцеві організації або шляхом самовисування у порядку, встановленому Кодексом (стаття 1 1).

Згідно з частиною другою статті 33. частиною першою статті 202 Кодексу Центральна виборча комісія є виборчою комісією вищого рівня для всіх виборчих комісій з усіх місцевих виборів.

Пунктом 5 частини першої статті 205 Кодексу передбачено, що Центральна виборча комісія може з власної ініціативи в разі прийняття територіальною виборчою комісією незаконного рішення або її бездіяльності скасувати таке рішення та/або прийняти відповідне рішення. Рішення територіальної виборчої комісії, що суперечить законодавству України або прийнято з перевищенням її повноважень, може бути скасовано виборчою комісією вищого рівня або судом (частина п'ятнадцята статті 36 Кодексу).

З огляду на викладене, Центральною виборча комісія визнала протиправними та скасувала постанови Ірпінської міської територіальної виборчої комісії від 24 листопада 2020 року № 252 "Про визнання особи, обраною депутатом Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області, такою, яка відмовилася від депутатського мандату та обрання депутатом наступного за черговістю кандидата в депутати від Київської обласної організації Політичної партії "Всеукраїнське об'єднання "Батьківщина", № 253 "Про реєстрацію депутата Ірпінської міської ради Бучанського району Київської області" та від 30 листопада 2020 року № 254 "Про печатку Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області" як такі, що суперечать законодавству України.

Крім того, відповідно до частини четвертої статті 13 Закону в разі виявлення у процесі розгляду питання на засіданні Комісії ознак вчинення злочину чи іншого правопорушення Комісія приймає рішення про звернення до відповідних правоохоронних органів та передає їм відповідні матеріали. Правоохоронний орган, якому передано вказані матеріали, повідомляє Комісію про результати розгляду звернення чи вжиті заходи в установлений законом строк.

Згідно з частиною першою статті 23 Закону України "Про Національну поліцію" поліція відповідно до покладених на неї завдань, зокрема, виявляє причини та умови, що сприяють вчиненню кримінальних та адміністративних правопорушень, вживає у межах своєї компетенції заходів для їх усунення; вживає заходів з метою виявлення кримінальних, адміністративних правопорушень; припиняє виявлені кримінальні та адміністративні правопорушення; здійснює своєчасне реагування на заяви та повідомлення про кримінальні, адміністративні правопорушення або події; здійснює досудове розслідування кримінальних правопорушень у межах визначеної підслідності.

Комісія під час розгляду окремих питань діяльності Ірпінської міської територіальної виборчої комісії зауважила, що обставини викладені вище, свідчать про можливі умисні дії окремих членів Ірпінської міської територіальної виборчої комісії, пов'язані з підробкою документів, протиправним використанням печатки виборчої комісії, свідомим перешкоджанням членам виборчої комісії у роботі цієї комісії, зокрема в участі у її засіданнях, що може містити ознаки кримінальних правопорушень, передбачених частиною першою статті 157, частиною другою статті 158 Кримінального кодексу України, а отже, є компетенцією правоохоронних органів.

З матеріалів справи вбачається, що Комісія направила до Національної поліції України для проведення перевірки обставин, викладених в оскаржуваній постанові та в разі виявлення підстав вжиття згідно із законодавством України заходів реагування, для чого передала їй копії відповідних документів та матеріалів.

З огляду на викладене в сукупності, суд вважає оскаржуване рішення таким, що прийнято правомірно у відповідності до вимог чинного законодавства.

Частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку Окружного адміністративного суду міста Києва, відповідачем доведена правомірність та обґрунтованість прийняття рішення з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Заступника голови Ірпінської міської територіальної виробничої комісії Бучанського району Київської області Гуріна Віктора Вікторовича та члена Ірпінської міської територіальної виборчої комісії Бучанського району Київської області Гавриленка Олексія Володимировича відмовити повністю.

Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова