Рішення від 09.03.2021 по справі 560/8341/20

Справа № 560/8341/20

РІШЕННЯ

іменем України

09 березня 2021 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області , Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1944427/42924381 від 18.09.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 17.09.2019; 2) зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №3 від 17.09.2019; 3) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1944409/42924381 від 18.09.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної № 4 від 20.09.2019; 4) зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №4 від 20.09.2019; 5) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2054526/42924381 від 21.10.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №7 від 21.10.2019; 6) зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №7 від 21.10.2019; 7) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1979618/42924381 від 29.09.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №5 від 01.10.2019; 8) зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №5 від 01.10.2019; 9) визнати протиправним та скасувати Рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №2075070/42924381 від 28.10.2020, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №8 від 31.10.2019; 10) зобов'язати ДПС України зареєструвати в ЄРПН податкову накладну №8 від 31.10.2019.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що надані пояснення та долучені до них додатки в достатньому об'ємі підтверджують реальність здійснення операцій з ТОВ "Опорядбуд" та ФОП ОСОБА_1 у вересні-жовтні 2019 року, що податковим органом враховано не було, тому звернувся до суду з цим позовом.

Згідно з ухвалою від 21.12.2020, суд відкрив спрощене провадження без повідомлення учасників справи.

12.01.2021 до суду від Головного управління державної податкової служби у Хмельницькій області поступив відзив на позовну заяву від 05.01.2021, в якому вказує, що з аналізу наданих Позивачем документів вбачається, що вони не є достатніми для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних. На порушення п. 5 Порядку №520 Платником не надано пакет документів для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Також, 12.01.2021 до суду поступила заява від 05.01.2021, в якій відповідач просить розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою суду від 18.01.2021 заяву Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 05.01.2021 про розгляд справи №560/8341/20 за правилами загального позовного провадження - залишено без задоволення.

28.01.2021 до суду поступила відповідь на відзив, в якій позивач також вказує, що у отриманих квитанціях не зазначено конкретного критерію ризиковості платника податків і зазначає, що контролюючий орган, при винесенні оскаржуваних рішень, при наявності одного і того ж пакету документів, вказує різні підстави для відмови у реєстрації податкових накладних.

З'ясувавши обставини, на які сторони посилаються, як на підставу своїх вимог, так і заперечень, та оцінивши докази, суд прийшов до таких висновків, враховуючи наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Товариство з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд", має код 42924381, види діяльності: 41.10 Організація будівництва будівель (основний); 49.41 Вантажний автомобільний транспорт; 43.99 Інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у.; 43.31 Штукатурні роботи; 43.22 Монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування; 43.12 Підготовчі роботи на будівельному майданчику; 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Між Колективним підприємством "Опорядбуд" (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" (підрядник) було укладено Договір №08/2019 від 05.09.2019 (далі - Договір №08/2019 від 05.09.2019) (арк. спр. 83-84).

Згідно п. 1 - 3.1 Договору №08/2019 від 05.09.2019, Замовник доручає, а Підрядник приймає на себе виконання власними або залученими силами робіт вказаних в погодженому обома сторонами кошторисі, що додається є невід'ємною частиною цього договору, по виконанню робіт на будівництві «Реконструкції приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, ЗБ в м. Хмельницькому». Вартість робіт доручених "Підряднику" згідно з погодженим обома сторонами кошторисом складає 240000,00 грн. в тому числі ПДВ - 40000,00 грн. Договірна ціна є твердою. Вартість робіт по договору може бути змінена сторонами в випадках внесення змін і обсяги і склад робіт. Початок виконання робіт - 8 вересня 2019 року. Закінчення робіт - 28 грудня 2019 року.

Також, між Товариством з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" (генпідрядник) та ФОП ОСОБА_1 (субпідрядник) було укладено Договір субпідряду №09/19 від 10.09.2019 (далі - Договір субпідряду №09/19 від 10.09.2019) (арк. спр. 107-109).

Згідно п. 1.1 - 2.1 Договору субпідряду №09/19 від 10.09.2019, Субпідрядник зобов'язується за завданням Генпідрядника власними або залученими силами і засобами, на свій ризик виконати ремонтно-оздоблювальні (штукатурно-малярні) роботи приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, ЗБ в м. Хмельницькому, а Генпідрядник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи. Склад та обсяги робіт, що доручаються до виконання Генпідряднику, визначені проектно-кошторисною документацією. Вартість робіт (тобто компенсація всіх можливих витрат Субпідрядника та плата за виконану ним роботу) за цим Договором та складає: 43 848 грн 49 коп. без ПДВ.

Платіжним дорученням №446 від 17.09.2019 стверджено сплату КП "Опорядбуд" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" 20000,00 грн. Призначення платежу - аванс на виконання БМР, згідно договору №08/2019 від 05.09.2019 (арк. спр. 92).

17.09.2019 позивачем було виписано податкову накладну №3 з обсягом постачання на суму 16666,67 грн і 3333,33 грн ПДВ, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. спр. 23).

Платіжним дорученням №447 від 20.09.2019 стверджено сплату КП "Опорядбуд" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" 10000,00 грн. Призначення платежу - аванс на виконання БМР, згідно договору №08/2019 від 05.09.2019 (арк. спр. 93).

20.09.2019 позивачем було виписано податкову накладну №4 з обсягом постачання на суму 8333,33 грн і 1666,66 грн ПДВ, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. спр. 25).

Платіжним дорученням №458 від 01.10.2019 стверджено сплату КП "Опорядбуд" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" 15000,00 грн. Призначення платежу - за виконані БМР, згідно договору №08/2019 від 05.09.2019 (арк. спр. 103).

01.10.2019 позивачем було виписано податкову накладну №5 з обсягом постачання на суму 12500,00 грн і 2500,00 грн ПДВ, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. спр. 27).

Платіжним дорученням №471 від 21.10.2019 стверджено сплату КП "Опорядбуд" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" 30000,00 грн. Призначення платежу - за виконані БМР, згідно договору №08/2019 від 05.09.2019 (арк. спр. 104).

21.10.2019 позивачем було виписано податкову накладну №7 з обсягом постачання на суму 25000,00 грн і 5000,00 грн ПДВ, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. спр. 29).

Платіжним дорученням №489 від 31.10.2019 стверджено сплату КП "Опорядбуд" на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" 25000,00 грн. Призначення платежу - аванс на виконання БМР, згідно договору №08/2019 від 05.09.2019 (арк. спр. 105).

31.10.2019 позивачем було виписано податкову накладну №8 з обсягом постачання на суму 20833,33 грн і 4166,66 грн ПДВ, та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (арк. спр. 31).

Згідно з квитанцією №9237152204 від 11.10.2019 зупинено реєстрацію податкової накладної від 17.09.2019 №3 та зазначено, що "відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 17.09.2019 №3 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (арк. спр. 24).

Відповідно до квитанції №9237144505 від 11.10.2019 зупинено реєстрацію податкової накладної від 20.09.2019 №4 та зазначено, що "відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 20.09.2019 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (арк. спр. 26).

Згідно з квитанцією №9254887132 від 30.10.2019 зупинено реєстрацію податкової накладної від 01.10.2019 №5 та зазначено, що "відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 01.10.2019 №5 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (арк. спр. 28).

Відповідно до квитанції №9273050232 від 15.11.2019 зупинено реєстрацію податкової накладної від 21.10.2019 №7 та зазначено, що "відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 21.10.2019 №7 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (арк. спр. 30).

Згідно з квитанцією №9273143460 від 15.11.2019 зупинено реєстрацію податкової накладної від 31.10.2019 №8 та зазначено, що "відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК від 31.10.2019 №8 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 "Критеріїв ризиковості платника податку". Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" (арк. спр. 32).

Позивачем подано повідомлення №2 від 15.09.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями, в яких зокрема вказано: податкова накладна №3 від 17.09.2019 року складена ТОВ "ДІАСПОР-БУД" на суму 20000,00 грн., в т.ч. ПДВ 3333,33 грн. згідно вимог пп. «б» п.187.1 ст.187, ст.201 Податкового Кодексу України за правилом «першої події», а саме на дату отримання передоплати від Замовника (арк. спр. 75).

Позивачем подано повідомлення №3 від 15.09.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями, в яких зокрема вказано: податкова накладна №4 від 20.09.2019 року складена ТОВ "ДІАСПОР-БУД" на суму 10000,00 грн., в т.ч. ПДВ 1666,67 грн. згідно вимог пп. «б» п.187.1 ст.187, ст.201 Податкового Кодексу України за правилом «першої події», а саме на дату отримання передоплати від Замовника (арк. спр. 76).

Позивачем подано повідомлення №4 від 25.09.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями, в яких зокрема вказано: податкова накладна №5 від 01.10.2019 року складена ТОВ "ДІАСПОР-БУД" на суму 15000,00 грн., в т.ч. ПДВ 2500,00 грн. згідно вимог пп. «б» п.187.1 ст.187, ст.201 Податкового Кодексу України за правилом «першої події», а саме на дату отримання передоплати від Замовника (арк. спр. 74).

Позивачем подано повідомлення №1 від 05.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями, в яких зокрема вказано: податкова накладна №7 від 21.10.2019 року складена ТОВ "ДІАСПОР-БУД" на суму 30000,00 грн., в т.ч. ПДВ 5000,00 грн. згідно вимог пп. «б» п.187.1 ст.187, ст.201 Податкового Кодексу України за правилом «першої події», а саме на дату отримання передоплати від Замовника (арк. спр. 102).

Позивачем подано повідомлення №1 від 26.10.2020 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, із поясненнями, в яких зокрема вказано: податкова накладна №8 від 31.10.2019 року складена ТОВ "ДІАСПОР-БУД" на суму 25000,00 грн., в т.ч. ПДВ 4166,67 грн. згідно вимог пп. «б» п.187.1 ст.187, ст.201 Податкового Кодексу України за правилом «першої події», а саме на дату отримання передоплати від Замовника (арк. спр. 101).

18.09.2020 Комісією ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято Рішення №1944427/42924381 (щодо податкової накладної №3 від 17.09.2019) про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки оскільки платником не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Також зазначено: "Згідно наданого платником пакету документів до виконання робіт на будівництві «Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому» ТОВ "Діаспор Буд" в вересні 2019 року було залучено субпідрядника ФОП ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1 ). Однак, платником не задекларовано нарахування/виплату доходу ФОП ОСОБА_1 в 3-4 кв. 2019 року (звіт Ф. №1-ДФ). Крім того, ФОП ОСОБА_1 в вересні 2019 звіт по ЄСВ не подавався. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 №1 (№КБ-2в) (замовник ТОВ "Діаспор Буд", генпідрядник ФОП ОСОБА_1 , найменування будови та її адреса - Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому) на суму 18179,77 грн. прямі витрати робітників-будівельників за вересень 2019 року становлять 321,8 люд/год." (арк. спр. 13-14).

18.09.2020 Комісією ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято Рішення №1944409/42924381 (щодо податкової накладної №4 від 20.09.2019) про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Також зазначено: "Згідно наданого платником пакету документів до виконання робіт на будівництві «Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому» ТОВ "Діаспор Буд" в вересні 2019 року було залучено субпідрядника ФОП ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1 ). Однак, платником не задекларовано нарахування/виплату доходу ФОП ОСОБА_1 в 3-4 кв. 2019 року (звіт Ф. №1-ДФ). Крім того, ФОП ОСОБА_1 в вересні 2019 звіт по ЄСВ не подавався. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 №1 (№КБ-2в) (замовник ТОВ "Діаспор Буд", генпідрядник ФОП ОСОБА_1 , найменування будови та її адреса - Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому) на суму 18179,77 грн. прямі витрати робітників-будівельників за вересень 2019 року становлять 321,8 люд/год." (арк. спр. 15-16)

29.09.2020 Комісією ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято Рішення №1979618/42924381 (щодо податкової накладної №5 від 01.10.2019) про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Також зазначено: "Згідно наданого платником пакету документів на виконання робіт на будівництві «Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому» ТОВ "Діаспор Буд " в жовтні 2019 року було залучено субпідрядника ФОП ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1 ). Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 №2 від 31.10.2019 (№КБ-2в), замовник ТОВ "Діаспор Буд", генпідрядник ФОП ОСОБА_1 , (сума 9269,14 грн.) прямі витрати труда становлять - 165,16 люд/год. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 №2 від 31.10.2019 (№КБ-2в), (замовник "Опорядбуд", генпідрядник ТОВ "Діаспор Буд", субпідрядник ФОП ОСОБА_1 , сума 70000 грн.) прямі витрати труда становлять - 655,76 люд/год. Відповідно, прямі витрати труда по виконанню будівельно-монтажних робіт безпосередньо здійснених працівниками ТОВ "Діаспор Буд" становлять 490,6 люд/год. Згідно поданого платником звіту по ЄСВ за жовтень 2019 року та Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам на підприємстві в жовтні 2019 працювало 4 чол., кількість календарних днів перебування у трудових відносинах по всім працівникам становить -10 дн. Отже, максимальна кількість відпрацьованих люд/год в жовтні 2020 року становить - 320 люд.год. (4 чол х 10 дн х 8 год)" (арк. спр. 17-18)

21.10.2020 Комісією ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято Рішення №2054526/42924381 (щодо податкової накладної №7 від 21.10.2019) про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником не надано копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити). Також зазначено: "Згідно наданого платником пакету документів до виконання робіт на будівництві «Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому» ТОВ "Діаспор Буд" в жовтні 2019 року було залучено субпідрядника ФОП ОСОБА_1 (ПН НОМЕР_1 ). Однак, платником не задекларовано нарахування/виплату доходу ФОП ОСОБА_1 в 3-4 кв. 2019 року (звіт Ф. №1-ДФ). Крім того, ФОП ОСОБА_1 в жовтні 2019 звіт по ЄСВ не подавався. Згідно Акту приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 №1 (№КБ-2в) (замовник ТОВ "Діаспор Буд", генпідрядник ФОП ОСОБА_1 , найменування будови та її адреса - Реконструкція приміщень НВО №1 по вул. Старокостянтинівське шосе, 3Б в м. Хмельницькому) на суму 70000 грн. прямі витрати робітників-будівельників за вересень 2019 року становлять 679,55 люд/год." (арк. спр. 19-20)

28.10.2020 Комісією ГУ ДПС в Хмельницькій області прийнято Рішення №2075070/42924381 (щодо податкової накладної №8 від 31.10.2019) про відмову у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки платником не надано: копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків. Також зазначено: "Платником не надано повний пакет документів. Відсутні первинні документи щодо використаних матеріалів для здійснення ремонтно-оздоблювальних робіт (п. 4.1.4 замовник забезпечує підрядника будівельними матеріалами згідно переліку, договору №08_2019), відсутні розрахункові документи з ФОП ОСОБА_1 " (арк. спр. 21-22)

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає та враховує наступне.

Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України, реєстрація податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою КМУ від 21 лютого 2018 року №117 (далі - Порядок №117), у разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну / розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється.

Критерії ризиковості платника податку визначені у листі ДФС України від 05.11.2018.

Відповідно до п. 12 Порядку №117, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: номер та дата складання податкової накладної / розрахунку коригування; порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД / послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (п.13 Порядку №117).

У постанові Верховного Суду від 30 липня 2019 року по справі №320/6312/18 зазначено, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій, мають на меті встановити норми права, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян, а відтак підлягають обов'язковій реєстрації у порядку, визначеному діючим законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України. Отже, зупинення реєстрації податкових накладних на підставі критеріїв ризиковості, встановлених листом ДФС, порушує принцип правової визначеності та передбачуваності, а, відтак, є неправомірним.

Згідно п. 14-15 Порядку №117 перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у податковій накладній / розрахунку коригування. Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складені на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображені однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з УКТЗЕД або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг).

Відповідно до п. 21 Порядку №117, підставою для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є, ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Отже, у порядку, визначеному законодавством, позивачем були надані контролюючому органу електронними засобами зв'язку пояснення та документи на підтвердження реального здійсненої господарських операцій по Договору №08/2019 від 05.09.2019 та Договору субпідряду №09/19 від 10.09.2019.

Крім цього потрібно враховувати, що отримані позивачем квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної містили загальну фразу про необхідність надання пояснень та/або копій документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних. Тобто, контролюючим органом навіть не було вказано про необхідність надання виключно документів (оскільки згідно вказаного вислову "та/або" позивачу була надана можливість надання лише пояснень), при цьому пропозиція надання документів вказана без конкретизації їх переліку, та без вказівки на норму права, котра такий містить.

Також, контролюючий орган має конкретизувати перелік документів, необхідних для виконання покладених на нього функцій, для того, щоб платник податку чітко розумів адресовану йому вимогу. Пред'явлення контролюючим органом до платника податків загальної вимоги про надання документів без їх конкретизації та без посилання на відповідну норму права є неконкретизованою та призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акта правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття. Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 18 липня 2019 року по справі №1740/2004/18.

Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 №520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п. 4-5 Порядку №520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі. Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Відповідно до пункту 11 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі: - ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; - та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку; - та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

На підтвердження здійснення господарських операцій на виконання яких було складено податкову накладну, позивачем надано ряд підтверджуючих документів, а також письмові пояснення, що стверджено Повідомленнями про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, тому висновки контролюючого органу щодо надання не повного пакету документів, викладені в оскаржуваному рішенні є протиправними.

Тобто, контролюючим органом визначено загальні підстави прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної та не містить конкретної інформації щодо причин та підстав його прийняття. Водночас, контролюючим органом не сформовано конкретних вимог щодо необхідності подання вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної, не зазначено яких саме документів не надано та яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого зроблено не було.

Невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Аналогічна правова позиція вказана у постанові Верховного Суду від 27 квітня 2020 року по справі №360/1050/19.

На підтвердження здійснення господарських операцій на виконання яких було складено податкові накладні №3 від 17.09.2019, №4 від 20.09.2019, №5 від 01.10.2019, №7 від 21.10.2019 та №8 від 31.10.2019 позивачем надано ряд підтверджуючих документів, зокрема: Договір підряду №08/2019 від 05.09.2019 з КП «Опорядбуд» та кошторис до нього, Довідку про вартість виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року, платіжні доручення №440 від 11.09.2019, №446 від 17.09.2019, №447 від 20.09.2019 та банківські виписки за вказані дати, картку рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» по контрагенту КП «ОПОРЯДБУД» за період з 01.09.2019 року по 30.09.2019, довідку про вартість виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 року, платіжні доручення №458 від 01.10.2019, №471 від 21.10.2019, №489 від 31.10.2019 та банківські виписки за вказані дати, картку рахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями» по контрагенту КП «ОПОРЯДБУД» за період з 01.10.2019 по 31.10.2019, Договір субпідряду № 09/19 від 10.09.2019 з ФОП ОСОБА_1 , довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за вересень 2019 року, Акт приймання виконаних будівельних робіт за вересень 2019 року, Картку рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» по контрагенту «ФОП ОСОБА_1 » за період з 01.09.2019 по 01.10.2019 за договором субпідряду №09/19 від 10.09.2019, довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за жовтень 2019 року, акт приймання виконаних будівельних робіт за жовтень 2019 року, картку рахунку 631 «Розрахунки з вітчизняними постачальниками» по контрагенту «ФОП ОСОБА_1 » за період з 02.10.2019 по 31.10.2019 за договором субпідряду №09/19 від 10.09.2019, Договір оренди нежитлового приміщення від 01.09.2019 з ОСББ «Молодіжний», Договір оренди нерухомого майна №09/14-158/7/21 від 10.02.2020 з ПАТ «Промінвестбанк», Оборотно-сальдову відомість по рахунку 112 «Малоцінні необоротні матеріальні активи» та 104 «Машини та обладнання» станом на 01.04.2020, Договір оренди транспортного засобу з екіпажем №02/12/2019 від 02.12.2019 з ФОП ОСОБА_3 , Договір оренди транспортного засобу з ОСОБА_1 , Договір поставки партіями з використанням паливних карток №ПК16452ВК від 17.12.2019 з ТОВ "ВОГ КАРД", податковий розрахунок сум доходу нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманих з них податку за 4 квартал 2019 року з уточнюючим розрахунком та квитанціями №2.

Відтак, суд дійшов висновку, що зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарських операцій між позивачем та контрагентом, та на те, що ряд таких документів, необхідних для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних, був достатній та був наданий контролюючому органу з поясненнями, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації таких накладних, тому оскаржувані рішення є протиправними та підлягають скасуванню.

Також, у постанові від 23.10.2018 у справі № 822/1817/18 Верховний Суд зауважив, що чітке визначення фіскальним органом у відповідній квитанції конкретного критерію, прямо впливає на можливість надання в подальшому платником податків документів, достатніх для прийняття рішень про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З врахуванням задоволення основних позовних вимог, також підлягають задоволенню позовні вимоги про зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, оскільки законодавством не передбачено іншого належного способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, ніж зобов'язання ДПС України зареєструвати податкові накладні в ЄРПН, у зв'язку з чим суд дійшов висновку про обґрунтованість заявленого позивачем способу захисту права, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог в цій частині.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач довів позовні вимоги, а суб'єкт владних повноважень, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах закону при прийнятті оскаржуваних рішень, що підтверджено доказами, перевіреними в суді, тому позов задовольняється.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено 10510,00 грн судового збору за подання позовної заяви із п'ятьма вимогами немайнового характеру, котрі задоволено, тому такі витрати слід присудити на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Хмельницькій області №1944427/42924381 від 18.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №3 від 17.09.2019, №1944409/42924381 від 18.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №4 від 20.09.2019, №1979618/42924381 від 29.09.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №5 від 01.10.2019, №2054526/42924381 від 21.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №7 від 21.10.2019 та №2075070/42924381 від 28.10.2020 про відмову в реєстрації податкової накладної №8 від 31.10.2019.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" №3 від 17.09.2019, №4 від 20.09.2019, №5 від 01.10.2019, №7 від 21.10.2019 та №8 від 31.10.2019.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" судові витрати в розмірі 10510,00 (десять тисяч п'ятсот десять) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.

Копії рішення надати учасникам судового розгляду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 09 березня 2021 року

Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Діаспор Буд" (вул. Вінницька, 1, кв. 34, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29011 , код ЄДРПОУ - 42924381)

Відповідачі:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29000 , код ЄДРПОУ - 43142957) Державна податкова служба України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053 , код ЄДРПОУ - 43005393)

Головуючий суддя А.І. Петричкович