04 березня 2021 р. м. ХерсонСправа № 540/217/21
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гомельчука С.В., розглянувши у порядку письмового провадження процесуальні питання в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області (далі - відповідач 1), у якому просить:
- визнати неправомірними дії управління праці та соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації щодо виплати мені разової грошової допомоги до 5 травня, яка передбачена ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі 1390 грн.;
- стягнути з управління праці та соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації на мою користь недоплачену частину щорічної разової грошової допомоги до 5 травня як учаснику бойових дій за 2020 рік, відповідно до ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", у розмірі 6800 грн.
Ухвалою від 28.01.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі.
Ухвалою суду від 15.02.2021 року відмовлено у задоволенні клопотання Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області про заміну відповідача. Залучено до участі в адміністративній справі в якості співвідповідача Херсонський центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат (далі - відповідач 2). Розгляд справи розпочато спочатку. Херсонському центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали запропоновано подати до суду відзив на позовну заяву.
03.03.2021 року від відповідача 2 до суду надійшов відзив, в якому серед іншого наголошено на пропущенні позивачем шестимісячного строку на звернення до суду, встановленого ст. 122 КАС України, а також зауважено на необхідності залучення до участі у розгляді справи в якості співвідповідача УПСЗН Суворовської районної у м. Херсоні ради (код ЄДРПОУ 37541984).
Дослідивши поданий відзив та перевіривши на предмет правомірності зазначені у відзиві доводи, суд дійшов наступних висновків.
Щодо необхідності залучення співвідповідача до участі у розгляді справи суд зазначає.
Положеннями ч. ч. 3, 4 ст. 48 КАС України передбачено, що якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Суд має право за клопотанням позивача до ухвалення рішення у справі залучити до участі у ній співвідповідача. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача.
З огляду на те, що клопотання про залучення до участі у справі УПСЗН Суворовської районної у м. Херсоні ради в якості співвідповідача у відзиві жодним чином не мотивоване, суд вважає заявлене клопотання необґрунтованим, тому таким, що задоволенню не підлягає.
Перевіривши на предмет обґрунтованості довід відповідача 2 про звернення позивача до суду із пропущенням строку, встановленого ч. ч. 1, 2 ст. 122 КАС України, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Як вбачається зі змісту позову, предметом спору у даній справі є невиплата позивачу частини щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2020 роки у розмірі встановленому ст. 12 ЗУ "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а підставою звернення до суду є лист - відповідь Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області від 26.11.2020 року, яким повідомлено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2019 року №237 ОСОБА_1 було виплачені суму разової грошової допомоги ветеранам війни відповідно у розмірі 1390 грн.
Відповідно до ч. 5 ст. 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (з урахуванням рішення Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року) щорічно до 5 травня учасникам бойових дій виплачується разова грошова допомога у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком.
Частиною 1 статті 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Отже, вказаним Законом чітко встановлений строк, до якого числа проводяться дані соціальні виплати.
Згідно частин 1, 2 ст. 122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Суд зазначає, що за загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків.
Позивачу, як учаснику бойових дій виплачено щорічну разову допомогу до 05 травня за 2020 рік відповідно 12.05.2020 року (підтверджується матеріалами справи).
Отже, з відповідним позовом ОСОБА_1 мав можливість звернутись з травня 2020 року, однак звернувся 25.01.2021 року.
При цьому, про поновлення строку звернення до суду позивач клопотань не заявляв.
Відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
Крім того, частиною 1 ст. 123 КАС України передбачено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 03.10.2019 року по справі №577/3931/16-а.
Враховуючи, що позов подано з пропуском строку на звернення до адміністративного суду, встановленого ч. 2 ст. 122 КАС України, при цьому позивачем не додано до позову заяву про поновлення цього строку, тому відповідно до ч. 13 ст. 171 КАС України позовна заява підлягає залишенню без руху, із встановленням позивачу строку для усунення її недоліків.
Процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал ( ч. 2 ст. 241 КАС України).
Керуючись ст. ст. 122, 123, 161, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
У задоволенні клопотання Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про залучення співвідповідача відмовити.
Залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Олешківської районної державної адміністрації Херсонської області, Херсонського центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання дій неправомірними та зобов'язання нарахувати та виплатити недоплачену грошову допомогу.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом надання заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду та доказів поважності причин його пропуску.
Після усунення недоліків позовної заяви документи до суду направляти із вказівкою на номер справи №540/217/20 та зазначенням прізвища судді, який прийняв ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
У разі невиконання цієї ухвали, позов буде залишено без розгляду.
Копію ухвали направити (видати) позивачу.
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення оскарженню не підлягає, заперечення на неї включається до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя С.В. Гомельчук