Рішення від 05.03.2021 по справі 520/18996/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

05 березня 2021 року № 520/18996/2020

Суддя Харківського окружного адміністративного суду Зоркіна Ю.В., розглянувши за правилами спрощеного провадження адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , іпн. НОМЕР_1 ) до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба (м.Харків, вул. Сумська, 77/79, ЄДРПОУ 24980799) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії

установив:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, у якому просить суд: визнати протиправними дії командування Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба щодо відмови у нарахування та виплаті індексації грошового забезпечення; зобов'язати командування Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 по 01.03.2018.

В обґрунтування позовних вимог було зазначено, що позивач, на даний час проходить військову службу у військовій частині НОМЕР_2 , в період з серпня 2015 року по червень 2020 року проходив навчання на посаді курсанта інженерно- авіаційного факультету (закінчив навчання у 2020) Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

В жовтні 2020 року від військовослужбовців військової частини НОМЕР_2 позивач дізнався, що на протязі 2016 - 2018 років, йому не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення у Харківському національному університеті Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

Для з'ясування фактичної суми невиплачених коштів та причин невиплати індексації 26.11.2020 року направлено листа до начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба.

На письмовий запит до начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба була надана відповідь -лист начальника Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба від 07.12.2020 №350/176/100-683/2722, про те, що у період з січня 2016 року по березень 2018 року виплати індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України не проводились, зв'язку з відсутністю фінансування на вказані цілі, тому індексація позивачу не виплачувалась.

Також позивач вказав, що в листі не вказаний, станом на 01.01.2016 року, базовий місяць для нарахування індексації грошового забезпечення. При цьому, сума належної виплати індексації у листі від 07.12.2020 №350/176/100-683/2722 також не повідомлялась, а надана довідка від 07.12.2020 №350/176/100-683/2722/1 про грошове забезпечення за період з 01.01.2016 по 31.03.2018 включно, з відображенням усіх складових грошового забезпечення помісячно із зазначенням інформації про виплачені суми, при цьому у довідці вказано про відсутність виплат індексації грошового забезпечення, у відповідності до Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Згідно довідки індексація грошового забезпечення не виплачувалась на протязі 26 місяців (з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року).

Позивач вважає дії командування Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба, що до невиплати належної мені суми індексації грошового забезпечення незаконними , а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначивши, що виплата грошового забезпечення здійснюється у межах бюджетного фінансування, отже, відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

По суті заявлених вимог суд зазначає наступне.

Згідно положень статті 1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 №2011-XII (далі по тексту Закон України №2011-XII) соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі.

Приписами частин другої, третьої статті 9 Закону України №2011-XII встановлено, що до складу грошового забезпечення входять посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07.1991 №1282-ХІІ (далі по тексту Закон України №1282-ХІІ) індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Положеннями статті 2 Закону України №1282-XIІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення). Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Приписами статті 4 Закону України №1282-XII визначено, що індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

У разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України (стаття 6 Закону України №1282-XII).

Відповідно до статті 9 Закону України №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.

Приписами статті 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» від 05.10.2000 №2017-III (далі по тексту Закон України №2017-III) визначено, що індексацію доходів населення, яка встановлюється для підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін, віднесено до державних соціальних гарантій, що згідно зі статті 19 цього Закону, є обов'язковими для всіх підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення, що поширюється на підприємства, установи та організації незалежно від форми власності і господарювання, а також на фізичних осіб, що використовують працю найманих працівників, визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078, з наступними змінами та доповненнями (далі по тексту - Порядок №1078).

Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. У разі несвоєчасної виплати сум індексації грошових доходів громадян провадиться їх компенсація відповідно до законодавства.

Відповідно до пункту 6 Порядку №1078 виплата сум індексації грошових доходів здійснюється за рахунок джерел, з яких провадяться відповідні грошові виплати населенню, зокрема: 1) підприємства, установи та організації підвищують розміри оплати праці у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів; 2) підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з державного бюджету, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів державного бюджету; 3) об'єднання громадян підвищують розміри оплати праці за рахунок власних коштів. У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході. Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.

У разі коли грошовий дохід формується з різних джерел і цим Порядком не встановлено черговість його індексації, сума додаткового доходу від індексації виплачується за рахунок кожного джерела пропорційно його частині у загальному доході.

Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік .

Отже, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних нормативно-правових актів проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язковою для всіх юридичних осіб роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Тобто, сума індексації грошового забезпечення є складовою частиною грошового забезпечення і відповідно до Закону підлягає обов'язковому нарахуванню та виплаті.

З системного правового аналізу наведених нормативно-правових актів вбачається, що на підприємства, установи, організації незалежно від форм власності покладається обов'язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Як вбачається з довідки Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 07.12.2020 №350//176/100-683/2722/1 позивачу за період з 01.01.2016 по 01.03.2018 не нараховувалась та не виплачувалась індексація грошового забезпечення, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача щодо її не нарахування та невиплати.

Суд зазначає, що відповідачем не вчинено жодних дій, спрямованих на нарахування та виплату позивачу індексації за спірний період, відтак має місце саме бездіяльність відповідача, а не дії, на чому помилково наполягає позивач, а тому суд, враховуючи частину другу ст.9 КАС України, вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог - визнати бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу індексації грошового забезпечення протиправною та зобов'язати вчинити означені дії.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Приписами ч. 1 ст. 9 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Оскільки, позивач звільнений від сплати судового збору та судом не встановлено понесення сторонами інших судових витрат їх розподіл не здійснюється.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 6-11, 14, 77, 139, 243-246, 250, 255, 257-263, 295, 297 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов задовольнити частково.

Вийти за межі вимог.

Визнати протиправною бездіяльність Харківського національного університету Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба щодо ненарахування та невиплати індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року.

Зобов'язати Харківський національний університет Повітряних Сил ім. Івана Кожедуба нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01.01.2016 року по 01.03.2018 року.

В іншій частині вимог відмовити.

Розподіл судових витрат не здійснюється.

Рішення набирає законної сили у порядку, передбаченому статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та підлягає оскарженню у порядку та у строки, визначені статтями 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Зоркіна Ю.В.