Постанова від 04.03.2021 по справі 908/1521/20

ЦЕНТРАЛЬНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04.03.2021 року м. Дніпро Справа № 908/1521/20

Центральний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Кощеєва І.М. ( доповідач ),

суддів: Кузнецової I.Л., Чус О.В.

секретар судового засідання Пінчук Є.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу

Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів

на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.10.2020 р.

( суддя Науменко А.О., м. Запоріжжя, повний текст рішення складено 05.11.2020 р.)

у справі

за позовом Запорізького обласного відділення

Фонду соціального захисту інвалідів,

( м. Запоріжжя )

до відповідача Підприємства об'єднання громадян "Агропристань"

Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД",

( м. Запоріжжя )

про стягнення 551 704,15 грн.

ВСТАНОВИВ:

1. Короткий зміст позовних вимог

Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Підприємства об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" на користь Державного бюджету України суму нецільового використання бюджетних коштів, проіндексовану з урахуванням встановленого рівня інфляції, у розмірі 493 704,15 грн. та суму штрафу за не створення 2-х робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 58 000,00 грн.

У відзиві на позов, Відповідач посилається на те, що факт працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 р. № 04/18 Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" підтверджується наказами про прийняття на постійну роботу та копії трудових книжок вказаних осіб у квітні - червні 2019. Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал 2019 на підприємстві Відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді - 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору - 12. Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 12.08.2019 р. перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п.п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3. Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 14.01.2020 р. перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані.

2. Короткий зміст оскаржуваного судового рішення у справі та мотиви його прийняття

Рішенням Господарського суду Запорізької області від 27.10.2020 р. в задоволенні позову відмовлено.

В основу оскаржуваного рішення покладено висновок місцевого господарського суду про відсутність передбачених законом підстав для задоволеня позову.

3. Короткий зміст вимог апеляційної скарги

Не погодившись з вказаним рішенням суду першої інстанції, Запорізьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення господарського суду повністю та прийняти нове рішення, задовольнивши позовну заяву.

4. Узагальнені доводи особи, яка подала апеляційну скаргу

Скаржник вважає, що рішення суду прийняте з недотриманням норм матеріального та процесуального права, невідповідністю висновків суду обставинам справи, отже рішення підлягає скасуванню.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги, Скаржник посилається на те, що законодавчими актами та підзаконними нормативно-правовими актами в сфері соціального захисту осіб з інвалідністю, а саме Законом України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», Порядком використання сум адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 р. № 270 «Про затвердження Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю», зареєстрованого у Міністерстві юстиції України від 20.10.2010 р. за № 954/18249, не визначено критерії до форми та оформлення рішення Фонду соціального захисту інвалідів.

Відтак, на думку Скаржника, рішенням Фонду - є лист від лист від 24.02.2020 р. № 02/20-408/08-02, який проектує рішення Міністерства соціальної політики України від 05.02.2020 р. № 73/0/09-20 щодо вжиття заходів по поверненню до державного бюджету Підприємством об'єднання громадян «Агропристань» Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Велід» коштів у зв'язку з не створенням двох робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, органу який і надавав безповоротну фінансову допомогу.

5. Узагальнений виклад позиції інших учасників справи

Від Підприємства об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому Підприємство не погоджується з доводами апеляційної скарги, вважає її безпідставною і необґрунтованою.

Зокрема, Підприємство посилається на те, що під час розгляду справи судом першої інстанції були спростовані доводи Позивача щодо нецільового використання коштів, досліджені та підтверджені факти працевлаштування осіб з інвалідністю в кількості відповідно до умов договору № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі.

Підприємство також вказує на те, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що Відповідач використав кошти фінансової допомоги на технічне переоснащення виробництва та працевлаштував 12 осіб з інвалідністю, виконавши таким чином умови договору № 04/18 в повному обсязі.

6. Рух справи в суді апеляційної інстанції

Автоматизованою системою документообігу Центрального апеляційного господарського суду для розгляду даної справи було визначено колегію суддів у складі: головуючий суддя - Кощеєв І.М. ( доповідач ), судді - Кузнецова І.Л., Чус О.В.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 09.12.2020 р. апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на рішення Господарського суду Запорізької області від 27.10.2020 р. у справі №908/1521/20 залишено без руху, надано апелянту строк 10 днів, з дня отримання копії ухвали, для усунення недоліків, а саме, для надання суду доказів сплати судового збору, у розмірі 12 413 грн. 34 коп. та доказів надсилання Відповідачу копії скарги і доданих до неї документів, які у учасника провадження у справі відсутні, листом з описом вкладення.

28.12.2020 р. від Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів надійшла заява про усунення недоліків та докази сплати судового збору у сумі 12 413 грн. 34 коп. та докази надсилання Відповідачу копії скарги і доданих до неї документи.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 28.12.2020 р. відкрито апеляційне провадження у справі № 908/1521/20, розгляд скарги призначено в судове засідання на 02.02.2021 р.

Ухвалою Центрального апеляційного господарського суду від 02.02.2021 р. розгляд апеляційної скарги відкладено в судове засідання на 04.03.2021 р..

В судовому засіданні 04.03.2021 р. була оголошена вступна та резолютивна частини постанови Центрального апеляційного господарського суду.

7. Встановлені судом обставини справи

20.11.2018 р. між Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів ( Відділення фонду ) та Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" ( Отримувач ) укладено Договір № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, відповідно до п. 1.1. якого Відділення фонду в порядку та на умовах, визначених цим договором, надає Отримувачу допомогу ( далі - фінансова допомога ) у розмірі 2 900 000,00 грн. на безповоротній основі, а Отримувач зобов'язується використати її за цільовим призначенням на умовах, визначених цим договором.

Пунктами 2.1. - 2.3. договору передбачено, що фінансова допомога надається отримувачу з метою створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на умовах технічного переоснащення виробництва до техніко-економічних обґрунтувань отримувача і кошторису витрат ( Додаток № 1).

Строки, протягом яких Отримувач зобов'язаний працевлаштувати осіб з інвалідністю на робочі місяця, призначені для їх працевлаштування, та створені отримувачем згідно умов цього договору, визначаються у графіку працевлаштування осіб з інвалідністю (Додаток № 2).

Строки, протягом яких отримувач зобов'язаний ввести в експлуатацію обладнання, закуплене за кошти відділення фонду, визначаються у графіку введення в експлуатацію обладнання (Додаток № 3).

Відповідно до п. 3.1. договору фінансова допомога надається Відділенням фонду за рахунок коштів державного бюджету в безготівковій формі шляхом перерахування їх на рахунок Отримувача, відкритий в установленому порядку в територіальних органах Державної казначейської служби України, відповідно до графіку перерахування грошових коштів фінансової допомоги (Додаток № 4).

Пунктами 5.1., 5.2. договору передбачено, що у разі нецільового використання Отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору чи недотримання графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, виявлені суми нецільового використання, проіндексовані з урахуванням встановленого рівня інфляції, підлягають поверненню до державного бюджету за вимогою відділення фонду з урахуванням вимог чинного законодавства.

За не створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або створення їх у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору, чи недотримання Отримувачем графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, отримувач за вимогою відділення фонду сплачує до державного бюджету штраф у розмірі 29 000,00 грн., із розрахунку 0,01 % від суми наданої фінансової допомоги, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, або одне не створене робоче місце.

При встановленні фактів нецільового використання коштів фінансової допомоги Отримувач повертає суму нецільового використання кошти фінансової допомоги на рахунок Відділення фонду відкритий в територіальних органах Державної казначейської служби України та до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях, застосовуються стягнення відповідно до закону.

Цей договір набуває чинності з моменту його підписання та діє до повного виконання отримувачем своїх зобов'язань за цим договором. Договір вважається виконаним у разі коли відділенням фонду вивчено і позитивно оцінено результати виконання договору, отримувачем створені робочі місця для осіб з інвалідністю у кількості, передбаченій у п. 2.1. цього договору та на них працевлаштовані особи з інвалідністю, з якими в установленому порядку укладені трудові договори (п. 7.1. договору).

Сторонами підписані наступні додатки до договору:

№ 1 "Кошторис витрат" на загальну суму 2 900 000,00 грн.;

№ 2 "Графік працевлаштування осіб з інвалідністю", відповідно до якого: квітень 2019 - 4 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції); травень 2019 - 3 особи (підсобний робітник); червень 2019 - 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 - 1 особа (офіс-менеджер).

№ 3 "Графік введення в експлуатацію обладнання" - квітень 2019 "Автоматична лінія розливу олії рослинної;

№ 4 "Графік перерахування грошових коштів фінансової допомоги" - 30.11.2018.

08.04.2019 сторонами укладено додаткову угоду до договору, якою додатки № 2 та № 3 викладені у новій редакції, а саме:

№ 2 "Графік працевлаштування осіб з інвалідністю", відповідно до якого: квітень 2019 - 3 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції, менеджер з продажу, офіс менеджер); травень 2019 - 4 особи (2 - підсобний робітник, 2 - оператор лінії у виробництві харчової продукції); червень 2019 - 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 - 4 особи (3 - менеджер з продажу, 1 - підсобний робітник, 1 - оператор лінії у виробництві харчової продукції).

№ 3 "Графік введення в експлуатацію обладнання" - травень 2019 "Автоматична лінія розливу олії рослинної.

28.11.2018 р. затверджено План використання бюджетних коштів на 2018 рік.

Згідно витягу за 27.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" ВГОІ "ВЕЛІД" Відділенням фонду перераховані кошти в сумі 2 900 000,00 грн.

10.12.2018 р. Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" ( Покупець ) та Приватним підприємством "Група компаній "ПИЩЕМАШ" ( Постачальник ) укладено Договір про закупівлю № 101218, відповідно до п.п. 1.1., 1.3., 4.1. якого в порядку та на умовах, визначених цим договором, Постачальник бере на себе зобов'язання передати у власність Покупця товар, визначений у додатку № 1 "Специфікація товару" до цього договору, а Покупець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим договором прийняти та оплатити товар. Назва предмету закупівлі - код відповідно до національного класифікатора Україна "Єдиний закупівельний словник" ДК 021:2015 - 429200000-1 Машини для миття пляшок, пакування, зважування та розпилювання (Автоматична лінія розливу олії рослинної (видув ПЕТ-пляшок об'ємом 5 л, їх наповнення олією, закупорювання, нанесення етикетки). Ціна договору становить сума за результатами аукціону 2 899 999,98 грн., у т.ч. ПДВ 483 333,33 грн.

Між Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" та Приватним підприємством "Група компаній "ПИЩЕМАШ" підписано специфікацію на суму 2 899 999,98 грн.

16.05.2019 р. між сторонами вказаного договору складено та підписано Акт приймання-передачі (внутрішнього переміщення) основних засобів.

Товар було сплачено на суму 2 899 999,98 грн., що підтверджується платіжними дорученнями та виписками по рахунку.

17.12.2018 р. товар поставлено, що підтверджується видатковою накладною від 17.12.2018 р. та товарно-транспортною накладною.

Наказом директора Підприємства об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД" № 1 - ОЗ від 16.05.2019 р. введено в експлуатацію основний засіб: автоматична лінія розливу олії рослинної (5 л).

16.05.2019 р. складено Акт введення в експлуатацію основних засобів.

Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал 2019 на підприємстві Відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді - 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору - 12.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 12.08.2019 р., проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п. п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3.

Наказом Міністерства соціальної політики України № 1565 від 28.10.2019 р. створено аудиторську групу.

12.11.2019 р. відповідно до п. 4 Програми внутрішнього аудиту ефективності планування та виконання бюджетної програми КПКВК 2507030 "Заходи із соціальної, трудової та професійної реабілітації осіб з інвалідністю" за напрямом "Технічне оснащення діючих робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, створення на робочому місці особи з інвалідністю належних санітарно-гігієнічних, виробничих та технічних умов згідно з індивідуальною програмою реабілітації особи з інвалідністю, технічне переоснащення виробництва з метою створення додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю підприємствами, організаціями громадських організацій осіб з інвалідністю, створення спеціальних робочих місць", затвердженої наказом Мінсоцполітики від 28.10.2019 р. № 1565, аудиторською групою проведено оцінювання результативності та ефективності використання фінансової допомоги Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації інвалідів "ВЕЛІД".

За результатами оцінювання складено Довідку, в якій встановлено наступне: …на момент подачі заявки на отримання фінансової допомоги чисельність осіб з інвалідністю складала 11 осіб, а рішенням комісії передбачено створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, підприємству необхідно забезпечити збереження та створення 23 робочих місць. Станом на 12.11.2019 р. відповідно до трудових книжок на підприємстві працюють 17 осіб з інвалідністю. На дату перевірки не виконано умови договору № 04/18 в частині не створення додаткових 2 робочих місць та не працевлаштовані 4 осіб з інвалідністю на попередньо створені робочі місця відповідно до штатного розкладу 2018 року. Враховуючи, що вартість робочого місця становила 241 677,00 грн., підприємству необхідно повернути до державного бюджету кошти у сумі 483 033,00 грн. за не створені 2 робочих місця.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 14.01.2020 р., проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані.

На підтвердження факту працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 р. № 04/18 Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" надано копії наказів про прийняття на постійну роботу та копії трудових книжок вказаних осіб у квітні - червні 2019.

Листом від 30.04.2020 р. № 02-110/723 Відділення фонду повідомило Відповідача про необхідність повернення суми коштів нецільового використання у розмірі 488 320,90 грн. та сплати штрафу у розмірі 58 000,00 грн. у строк до 20.05.2020 р..

Позивач просить суд стягнути з Підприємства об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" на користь Державного бюджету України суму нецільового використання бюджетних коштів з урахуванням встановленого індексу інфляції у розмірі 493 704,15 грн. та штраф за нестворені робочі місця для осіб з інвалідністю у розмірі 58 000,00 грн.

8. Оцінка аргументів учасників справи і висновків суду першої інстанції

Відповідно до ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги (ч. 1). Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї (ч. 2). Докази, які не були подані до суду першої інстанції, приймаються судом лише у виняткових випадках, якщо учасник справи надав докази неможливості їх подання до суду першої інстанції з причин, що об'єктивно не залежали від нього (ч. 3). Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 4).

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, дослідивши доводи, наведені в апеляційній скарзі та запереченнях на неї, перевіривши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний господарський суд дійшов висновку, що в задоволенні апеляційної скарги слід відмовити, а рішення господарського суду залишити без змін виходячи з наступного.

Згідно умов Договору № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі, Позивач надав Відповідачу фінансову допомогу у розмірі 2 900 000,00 грн. на безповоротній основі з метою створення 12 додаткових робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю на умовах технічного переоснащення виробництва відповідно до техніко-економічних обґрунтувань ( п. п. 1.1., 2.1. договору ).

На виконання вказаних умов договору № 04/18 від 20.11.2018 р. Відповідач уклав з Приватним підприємством "Група компаній "ПИЩЕМАШ" договір про закупівлю № 101218 від 10.12.2018 р., за яким було закуплено обладнання на загальну суму 2 899 999,98 грн. - Автоматична лінія розливу олії рослинної, яке введено в експлуатацію 16.05.2019 р. (наказ № 1-ОЗ від 16.05.2019, Акт введення в експлуатацію).

Отже, Відповідачем фактично витрачено отримані кошти у розмірі 2 900 000,00 грн. на придбання обладнання з метою технічного переоснащення виробництва, що відповідає меті договору № 04/18 від 20.11.2018 р..

Згідно п.4.12 Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270, фінансова допомога на безповоротній основі для технічного переоснащення виробництва надається лише за умови створення додаткових робочих місць для працевлаштування інвалідів. Укладаючи договір від 20.11.2018 № 04/18, Підприємство брало на себе зобов'язання не лише закупити обладнання, а й створити додаткові робочі місця, забезпечивши виплату заробітної плати працевлаштованим інвалідам не нижче встановленого законодавством мінімального розміру.

Відповідно до додатку № 2 до договору № 04/18 від 20.11.2018 р. ( в редакції додаткової угоди) "Графік працевлаштування осіб з інвалідністю", Відповідач повинен був працевлаштувати осіб з інвалідністю згідно із затвердженим графіком: квітень 2019 - 3 особи (оператор лінії у виробництві харчової продукції, менеджер з продажу, офіс менеджер); травень 2019 - 4 особи (2 - підсобний робітник, 2 - оператор лінії у виробництві харчової продукції); червень 2019 - 4 особи (менеджер з продажу); червень 2019 - 4 особи (3 - менеджер з продажу, 1 - підсобний робітник, 1 - оператор лінії у виробництві харчової продукції).

Відповідно до п. 5.3. Інструкції з надання фінансової допомоги на поворотній і безповоротній основі та цільової позики за рахунок сум адміністративно-господарських санкцій та пені, що надходять до державного бюджету за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 06.09.2010 № 270, отримувачам забороняється використання коштів Фонду не за цільовим призначенням.

У разі нецільового використання роботодавцями фінансової допомоги та цільової позики або їх частини чи створення робочих місць для працевлаштування інвалідів у меншій кількості, ніж передбачено умовами договору про надання фінансової допомоги та цільової позики, відповідна сума, проіндексована з урахуванням рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету на підставі рішення Фонду.

Аналогічне положення міститься у п. 12 Порядку використання суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, що надійшли до державного бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70.

Пунктами 5.1., 5.2. договору передбачено, що у разі нецільового використання отримувачем фінансової допомоги або її частини, чи створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору чи недотримання графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, виявлені суми нецільового використання, проіндексовані з урахуванням встановленого рівня інфляції, підлягає поверненню до державного бюджету за вимогою відділення фонду з урахуванням вимог чинного законодавства.

За не створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю або створення їх у меншій кількості, ніж передбачено умовами цього договору, чи недотримання отримувачем графіку працевлаштування осіб з інвалідністю, отримувач за вимогою відділення фонду сплачує до державного бюджету штраф у розмірі 29 000,00 грн., із розрахунку 0,01 % від суми наданої фінансової допомоги, за кожну непрацевлаштовану особу з інвалідністю, або одне не створене робоче місце.

При встановленні фактів нецільового використання коштів фінансової допомоги Отримувач повертає суму нецільового використання кошти фінансової допомоги на рахунок відділення фонду відкритий в територіальних органах Державної казначейської служби України та до осіб, винних у бюджетних правопорушеннях, застосовуються стягнення відповідно до закону.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до ст. 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких судвстановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Обов'язок доказування та подання доказів відповідно до ст. 74 ГПК України розподіляється між сторонами виходячи з того, хто посилається на певні юридичні факти, які обґрунтовують його вимоги та заперечення. Отже, відповідно до правил доказування Позивач, посилаючись на не виконання Відповідачем зобов'язань за вказаним договором в частині нестворення двох робочих місць для осіб з інвалідністю та застосування відповідних санкцій повинен довести зазначені обставини.

В обґрунтування позовних вимог Позивач посилається на Довідку оцінювання результативності та ефективності використання фінансової допомоги Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" ВГОІ "ВЕЛІД", в якій встановлено не виконання умов договору № 04/18 в частині не створення додаткових 2 робочих місць для осіб з інвалідністю.

Натомість, Відповідачем надані суду докази, які спростовують твердження Позивача, на яких грунтуються позовні вимоги.

Так, на підтвердження факту працевлаштування осіб з інвалідністю згідно Графіку за договором від 20.11.2018 р. № 04/18 Підприємством об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" надано копії наказів про прийняття на постійну роботу, копії трудових книжок вказаних осіб, довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією. Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 4 квартал на підприємстві Відповідача чисельність працівників, які повинні працювати на робочих місцях за договором у звітному періоді - 12, чисельність працівників, які фактично відпрацювали на робочих місцях згідно договору - 12. Штат підприємства Відповідача на 01.01.2018 р. складав 13 одиниць працівників, на 01.04.2019 р. - 25 одиниць працівників, на 01.05.2019 р. - 26 одиниць працівників, про що свідчать Штатні розклади Підприємства об'єднання громадян "Агропристань" ВГОІ "ВЕЛІД". Тобто, Відповідач використав кошти фінансової допомоги на технічне переоснащення виробництва та працевлаштував 12 осіб з інвалідністю.

Крім того, факт дотримання Відповідачем умов Договору № 04/18 підтверджують Акти документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі складені Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів.

Так, відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 12.08.2019 р., проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою встановлено, що умови договору дотримані, а саме: п.п. 2.1., 2.2., 2.3. 4.2.3.,4.2.5., 4.2.8., зокрема: мета використання коштів, графік працевлаштування осіб з інвалідністю згідно додатку № 2, графік введення в експлуатацію обладнання згідно додатку № 3.

Відповідно до Акту документальної невиїзної перевірки використання коштів фінансової допомоги на безповоротній основі за договором № 04/18 про надання фінансової допомоги на безповоротній основі від 20.11.2018 р. Підприємству об'єднання громадян "Агропристань" Всеукраїнської громадської організації "ВЕЛІД" від 14.01.2020 р., проведеною Запорізьким обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів, перевіркою документального підтвердження щодо ліквідації робочих місць не виявлено. Умови п.п. 4.2.3., 4.2.5. дотримані. Вказаними пунктами договору № 04/18 від 20.11.2018 р. передбачено, що Отримувач зобов'язаний на період дії договору обладнання, яке придбано за кошти фінансової допомоги: використовувати за цільовим призначенням та у відповідності до керівництва з експлуатації, технічних умов; не передавати в користування третім особам; не відчужувати та не передавати у заставу. Забезпечити збереження створення за рахунок коштів відділення фонду робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю протягом трьох років з дати завершення виконання умов договору та забезпечити виплату заробітної плати працевлаштованим особам з інвалідністю не нижче мінімального розміру встановленого законодавством.

З огляду на викладене апеляційний господарський суд погоджується з висновком місцевого господарського суду про відсутність передбачених законом підстав для задоволеня позову.

9. Висновки за результатами розгляду апеляційної скарги

У справі "Руїз Торіха проти Іспанії", ЄСПЛ вказав, що відповідно до практики, яка відображає принцип належного здійснення правосуддя, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Межі такого обов'язку можуть різнитися залежно від природи рішення та мають оцінюватися у світлі обставин кожної справи.

Аналізуючи питання обсягу дослідження доводів Скаржника та їх відображення у судовому рішенні, питання вичерпності висновків суду, суд апеляційної інстанції ґрунтується на висновках, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" ( Рішення ЄСПЛ від 18.07.2006 р. ).

Зокрема, ЄСПЛ у своєму рішенні зазначив, що п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.

У даній справі суд дійшов висновку, що Скаржникові було надано вичерпну відповідь на всі істотні питання, що виникають при кваліфікації спірних відносин як у матеріально-правовому, так і у процесуальному сенсах.

З огляду на приписи ст. 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини від 23.02.2006 р." Конвенція застосовується судами України як частина національного законодавства, а практика ЄСПЛ, через рішення якого відбувається практичне застосування Конвенції, застосовується судами як джерело права.

Отже, доводи заявника апеляційної скарги про порушення норм матеріального та процесуального права судом попередньої інстанцій під час прийняття оскаржуваного процесуального документу не знайшли свого підтвердження.

Водночас колегія суддів погоджується з аргументами, викладеними Відповвідачем у відзиві на апеляційну скаргу, що ґрунтуються на встановлених місцевим господарським судом обставинах справи та відповідають нормам процесуального права, які регулюють спірні правовідносини.

За змістом ст. 236 ГПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню господарського судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ст. 276 ГПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин та з урахуванням меж розгляду апеляційної скарги в порядку ст. 269 ГПК України, апеляційна скарга задоволенню не підлягає, а оскаржуване рішення залишенню без змін.

10. Судові витрати.

У зв'язку з відмовою в задоволенні апеляційної скарги, згідно вимог ст. 129 ГПК України, витрати по сплаті судового збору за її подання і розгляд покладаються на Скаржника.

На підставі вищевикладеного, керуючись статтями 269, 270, 273, 275 - 285, 287 ГПК України, Центральний апеляційний господарський суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.

Рішення Господарського суду Запорізької області від 27.10.2020 р. у справі № 908/1521/20 залишити без змін.

Витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги покласти на Скаржника.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку у двадцятиденний строк до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 09.03.2021 р.

Головуючий суддя І.М. Кощеєв

Суддя І.Л. Кузнецова

Суддя О.В.Чус