Рішення від 05.03.2021 по справі 1540/4107/18

Справа № 1540/4107/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Цховребової М.Г., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (з урахуванням ухвали суду про заміну другого відповідача) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому (з урахуванням уточненої позовної заяви) позивач просить:

- визнати дії відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними;

- зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 1 жовтня 2017 року до 31.12.2019 р. в розмірі 86% від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 8000,00 грн., окладу за військове звання полковник юстиції в розмірі 1480,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15%, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи - 70%, премії 150% без обмеження максимального розміру пенсії;

- зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 01.01.2020 р. в розмірі 86% від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 32273,00 грн., окладу за військове звання полковник юстиції в розмірі 1480,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15%, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи - 70%, премії 150% без обмеження максимального розміру пенсії.

Ухвалами суду від 17.09.2018 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження; від 06.11.2018 року: зупинено провадження у справі - до набрання законної сили судовим рішенням в адміністративній справі № 826/3783/18; від 26.09.2019 року: поновлено провадження у справі; зупинено провадження у справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 240/6263/18; від 27.04.2020 року: поновлено провадження у справі; від 23.06.2020 року: замінено другого відповідача по справі - ІНФОРМАЦІЯ_1 належним - Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Сторони належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання, призначеного на 17.08.2020 року. (а.с.186-188)

14.07.2020 року від позивача до суду надійшло клопотання, в якому останній на підставі п. 3 ст. 194 КАСУ просить розглянути справу без його участі. (а.с.199)

17.08.2020 року від представника відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду електронною поштою надійшло клопотання, в якому останній просить розглянути справу № 1540/4107/18 без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області. (а.с.213)

Від відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки заяв щодо іншого порядку розгляду справи або про відкладення судового розгляду тощо до суду не надійшло.

Виходячи з наведеного, керуючись положеннями ч. 3 ст. 194, ч.ч. 1, 3, 9 ст. 205 КАС України, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів.

Згідно зі змістом адміністративного позову, уточнень позовних вимог, відповіді на відзив відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, позивач обґрунтовує заявлені вимоги, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач перебуває на обліку як отримувач пенсії в Одеському обласному військовому комісаріаті та Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області. За цей період розмір пенсії неодноразово перераховувався, перерахунок пенсії та її виплату здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області за даними Одеського обласного військового комісаріату. В розрахунок пенсії включались посадовий оклад, оклад за військовим званням, доплати за роботу з таємними документами, за виконання особливо важливих завдань та премія;

- перерахунок пенсії періодично проводився відповідно до вимог ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб», якою встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців у порядку та розмірах, передбачених кабінетом Міністрів України;

- постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» збільшено розміри посадових окладів прокурорсько-слідчих працівників. Розмір посадового окладу військового прокурора гарнізону встановлено 8000 грн.;

- постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено оклад за військове звання «полковник» в розмірі 1480 грн.;

- оскільки перерахунок пенсії та її виплата в зв'язку з підвищенням посадових окладів не були проведені, позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 15.03.2018 року і до ІНФОРМАЦІЯ_2 29.05.2018 року з проханням провести відповідний перерахунок пенсії та виплатити різницю;

- Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надало відповідь № 277/Б-11 від 29.03.2018 року, в якій вказує, що максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10740 грн. (хоча відомо, що на цей час такий мінімум складав 13730 грн.). Крім того, роз'яснило, що перерахунок не може бути проведений. оскільки Кабінетом Міністрів України в постанові № 657 від 30.08.2017 року визначені тільки умови оплати праці працівників прокуратури, а умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій не встановлено;

- позивач вважає, що неприйняття Кабінетом Міністрів України нормативно-правового акту, який би визначав порядок перерахунку призначених пенсій працівникам військових прокуратур не може бути підставою для відмови в такому перерахунку. Право на перерахунок пенсії надано ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та деяких інших осіб» та не може бути обмежене чи скасоване, оскільки це б суперечило ст. 22 Конституції України, яка є нормою прямої дії;

- військовий комісар ІНФОРМАЦІЯ_2 у листі № 4313 від 11.06.2018 року повідомив, що перерахунок призначеної позивачу зроблено на виконання постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб» виходячи з посадового окладу 12 тарифного розряду (мінімальний за офіцерською посадою командир взводу»). Таке рішення аргументовано тим, що про посаду військового прокурора у вищевказаній постанові КМУ не згадується. Працівники Одеського обласного військового комісаріату дійшли висновку, що позивач не проходив дійсну військову службу, а був відряджений до Збройних Сил з іншого відомства. Такий висновок протирічить ст. 46-1 Закону України «Про прокуратуру», згідно якої на посаду військових прокурорів призначаються громадяни України з числа офіцерів, які проходять службу або знаходяться в запасі та мають вищу юридичну освіту;

- при перерахунку призначеної пенсії слід керуватися постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 657 «Про внесення змін до деяких постанов КМУ щодо оплати праці працівників прокуратури», якою встановлено посадовий оклад прокурора гарнізону в розмірі 8000 грн.;

- за час розгляду справи була прийнята Постанова КМУ від 11.12.2019 р. № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відповідно до якої місячний посадовий оклад керівника окружної прокуратури та прирівняних до них прокуратур складає 32273,00 грн. (додаток 3 до Постанови). Крім того, цією Постановою КМУ підтверджено право керівників органів прокуратури установлювати надбавки за інтенсивність праці, компенсацію за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, здійснювати преміювання;

- раніше позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 86% від суми грошового забезпечення; в подальшому цей показник знизили до 70%, хоча розмір пенсії не зменшився за рахунок підвищення інших показників; на даний час необхідно перерахувати пенсію з розрахунку 86% від суми грошового забезпечення.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, представник відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач просить перерахувати пенсію з урахуванням премії 150% проте, позивач починаючи з 01.12.2016 отримував пенсію виходячи з іншого розміру премії, а саме - в розмірі 130%;

- з 01.01.2017 Законом України від 06.12.2016 № 1774 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» внесено зміни в частину четверту статті 63 Закону № 2262, якими передбачено, що всі призначені за цим законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- на виконання статті 63 Закону № 2262 відповідного рішення щодо умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення Кабінетом Міністрів України не приймалось, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» № 657 від 30.08.2017 відсутні;

- на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, Одеським обласним військовим комісаріатом головному управлінню передана довідка від 02.04.2018 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» за нормами, чинними на 01.03.2018;

- на виконання Постанови № 103 головним управлінням 18.04.2018 проведено перерахунок пенсії позивачу з 01.01.2018 на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою «військовий прокурор гарнізону (командир відділення)» з урахуванням посадового окладу в сумі 3440 грн., окладу за військовим (спеціальним) званням в сумі 1480 грн. та надбавки за вислугу років в сумі 2460 грн.;

- позивачу було здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 з урахуванням положень ч. 7 ст. 43 Закону № 2262, згідно з якою максимальний розмір пенсії не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. У результаті, дії головного управління щодо обмеження пенсії позивачу максимальним розміром є правомірними та реалізовані в межах діючого законодавства України.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, представник відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- головними умовами для складання Одеським обласним військовим комісаріатом, як уповноваженим органом, довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії було: складання Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; направлення Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області до Одеського обласного військового комісаріату списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; надходження до Одеського обласного військового комісаріату списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку; наявність особи у отриманому списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку;

- за наявною в Одеському обласному військовому комісаріаті інформацією, список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку з 01.10.2017 року із включеним до цього списку ОСОБА_1 до Одеського обласного військового комісаріату з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області не надходив, отже в ІНФОРМАЦІЯ_2 , правових підстав для складання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії з 01.10.2017 року не виникало. Отже, жодної бездіяльності посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 допущено не було;

- після надходження до Одеського обласного військового комісаріату з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відповідного списку осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, в якому перебували відомості стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які відповідним уповноваженим органом, було підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії;

- виходячи з наданої позивачем копії довідки Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у цій довідці було зазначено посадовий оклад у розмірі 3440 грн. 00 коп. за посадою військовий прокурор (командир відділення). Зазначена дія була обумовлена наступним. Згідно п. 1 постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103 перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням розміру окладу за посадою за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»;

- у разі неможливості встановлення розміру посадового окладу за відповідною посадою на дату відрядження або якщо до відрядження особа не займала посаду в Збройних Силах, необхідно враховувати 12 тарифний розряд (мінімальний за офіцерською посадою командира взводу відповідно до п. З телеграми Міністра оборони України від 26.03.2018 року № 248/1479). Крім того, виходячи з послужного списку ОСОБА_1 , який знаходиться в особовій справі, яка перебуває на обліку в Одеському обласному військовому комісаріаті за № 71260, вбачається те, що ОСОБА_1 проходив військову службу з 05.09.1958 року по 20.02.1962 рік, останньою посадою зазначено - командир відділення. В подальшому з 14.09.1967 року ОСОБА_1 був зарахований у розпорядження Головної військової прокуратури та до часу звільнення з військової служби перебував на посадах в структурі військової прокуратури. Таким чином, через неможливість встановлення посадового окладу за відповідною або аналогічною посадою на дату відрядження з Міністерства оборони України, необхідно враховувати 12 тарифний розряд (мінімальний за офіцерською посадою командира взводу відповідно до п. 3 телеграми Міністра оборони України від 26.03.2018 року № 248/1479). У зв'язку з чим, у даному випадку посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 було застосовано 12 тарифний розряд;

- вищезазначене свідчить про правомірність дій посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України;

- ІНФОРМАЦІЯ_1 звернувся до Генеральної прокуратури України з листом, у якому було порушено питання видачі довідок про розмір грошового забезпечення на осіб, які були відряджені для виконання службових обов'язків. Разом з листом Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 року, до ІНФОРМАЦІЯ_2 було направлено довідку від 19.06.2018 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 . Так у цій довідці було зазначено те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, за нормами чинними на 01.01.2018 року, посадовий оклад за посадою військового прокурора гарнізону становить 8000 грн. Отже посадовий оклад ОСОБА_1 було визначено в розмірі 8000 грн. за нормами чинними на 01.01.2018 року. Після надходження зазначеної довідки до ІНФОРМАЦІЯ_2 , керуючись вимогами п. 3 Порядку..., затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року № 45 (в редакції постанови КМУ від 21.02.2018 року № 103), ця довідка була подана у п'ятиденний строк Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області. 18.07.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_3 було отримано лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 18.07.2018 року, згідно якого довідку надану Генеральною прокуратурою України про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 було повернуто до військкомату;

- при цьому, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області обґрунтувало таке повернення тим, що пенсію було перераховано на підставі раніше наданої довідки, складеної відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 року № 248/3/6/837, а також обґрунтовано тим, що листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 05.04.2018 року № 248/3/6/947 було зазначено про те, що немає необхідності у переоформленні довідок військовослужбовцям, відрядженим до роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищи навчальні заклади. Зазначена обставина свідчить про цілковите виконання посадовими особами ІНФОРМАЦІЯ_2 покладених на нього обов'язків та свідчить про відсутність бездіяльності, а також свідчить про безпідставність заявлених позовних вимог, в частині що стосується ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- доводи ОСОБА_1 , в частині вимог що стосуються Одеського обласного військового комісаріату, ґрунтуються на невірному застосуванні норм матеріального права, суперечать вимогам законодавства України, суперечать вимогам Конституції України, не відповідають вимогам законодавства України та фактичним обставинам справи, в свою чергу, дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 були вчинені у відповідності до вимог чинного законодавства України, жодних неправомірних дій чи бездіяльності допущено не було. Виходячи з цього, підстави для задоволення позову, в частині вимог, що стосуються ІНФОРМАЦІЯ_2 , відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані сторонами, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Згідно з розрахунком на пенсію за вислугу років, позивачу призначена пенсія з 12 серпня 1989 року за вислугу 30 років, к - 25, в розмірі 65% окладів. (а.с.64)

Відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату від 2 квітня 2018 р. № ЮО71260 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана позивачу (а.с.72) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою військовий прокурор гарнізону (командир відділення), становить:

- посадовий оклад - 3440,00

- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00

- надбавка за вислугу років (50%) - 2460,00

Усього: - 7380,00.

19 грудня 2017 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року (а.с.16):

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3393,00

- оклад за військове звання - 135,00

- процентна надбавка за вислугу років 40% - 1357,20

- робота з таємн.виробами, носіями, док. 15%, 15% - 508,95

- надбавка за високі досягнення або виконання

особливо важливої роботи 70% - 3419,64

- премія 130% - 11457,93

ВСЬОГО - 20271,72

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення

(вислуга років 32) у розмірі: - 14190,20

Вид підвищення або надбавки до пенсії:

Бойові дії в інших країнах учасник бойових дій (ст. 6) - 363,00

Учасник бойових дій - 40,00

Підсумок пенсії (з надбавками): 14593,2.

З урахуванням максимального розміру пенсії: - 13730,00

Підстава перерахунку: стаття 43 Закону України 2262 (в редакції Закону від 06.12.2016 № 1774) з 01.01.2018 макс. розмір.

Позивач звернувся до начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою від 15.03.2018 року про перерахунок призначеної пенсії та виплату різниці за минулий час (а.с.26), в якій зазначив, зокрема:

- в 1989 р. позивач був звільнений з військової служби в запас з посади військового прокурора гарнізону з призначенням відповідної пенсії за вислугу років. На даний час пенсія неодноразово перераховувалась, і на сьогодні основний розмір пенсії складає 14190,2 грн., а з надбавками - 14593,2 грн. Фактично виплачується 13770 грн.;

- встановлене обмеження розміру пенсії є незаконним, про що вказано в відповідному рішенні Конституційного Суду Україні від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016;

- в даному рішенні визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону України «Про пенсійне забезпечення oсіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII зі змінами, а саме: частини сьомої статті 43;

- дані положення Закону визнані неконституційними та втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, яке є обов'язковим до виконання на території України, остаточним і не може бути оскаржене;

- крім того, постановою Кабінету Miністрів України № 657 від 30.08.2017 року «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури (додаток 7, Схема посадових окладів працівників місцевих прокуратур, військових прокуратур гарнізонів та прирівняних до них прокуратур) для військового прокурора гарнізону встановлений місячний посадовий оклад в розмірі 8000 гривень;

- враховуючи викладене, просив перерахувати призначену пенсію та виплатити pізницю між розміром призначеної та отриманої позивачем пенсії за період з 1 жовтня 2017 року.

Листом від 29.03.2018 року № 769/Б-11 (а.с.12-13) Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області на звернення позивача щодо перерахунку пенсії повідомило останнього наступне:

- згідно із статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668 "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до 3акону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсiї (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", не може перевищувати 10740 гривень;

- зазначені положення рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Верховного Суду України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 20.12.2016 № 7-pп/2016 неконституційними не визнані, є чинними на теперішній час;

- враховуючи викладене, підстав для нарахувати пенсії без урахування максимального її розміру немає;

- також роз'яснено, що згідно із статтею 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України;

- постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", на яку позивач посилається з зверненні, визначені умови оплати праці працівників прокуратури. Умов, порядку та розмірів перерахунку пенсій зазначеною постановою не встановлено.

18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року (а.с.18):

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3440,00

- оклад за військове звання - 1480,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2460,00

- премія 0% - 0,00

ВСЬОГО - 7380,00

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення

(вислуга років 32) у розмірі: - 5166,00

Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.

Позивач звернувся до Одеського обласного військового комісара із заявою від 29 травня 2018 року (а.с.27-28), в якій зазначив, зокрема:

- в 1967 році після закінчення юридичного факультету Київського Нацiонального Університету ім. Т.Г. Шевченка позивачу було присвоєно звання лейтенант юстиції запасу і в добровільному порядку в вересні 1967 року був призваний на дійсну військову службу та направлений в розпорядження військового прокурора ОдВО;

- в подальшому проходив службу на різних посадах і 13 серпня 1989 року був звільнений в запас з посади військового прокурора гарнізону;

- специфіка проходження служби у військовій прокуратурі полягає в тому, що грошове тa інші види забезпечення здійснюються Генеральною прокуратурою України. Виходячи з цього, проводився перерахунок пенсії, згідно діючим Законам України;

- у квітні 2018 року до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області з Одеського обласного військового комісаpiату надійшов перерахунок пенсії, в якому вказано, що відповідно до постанов КМУ №№ 704, 103 від 21.02.2018 року позивачу нарахована пенсія в сумі 7380 грн. (це є менше посадового окладу військового прокурора, який складає 8000 грн.);

- на особистому прийомі в управлінні облвійськомату 22.05.2018 р. працівник управління пояснив, що в основу розрахунку пенсії був покладений оклад командира взводу, оскільки посада військового прокурора в постановах не вказана. Крім того він пояснив, що позивача не призивали на дійсну військову службу, а позивач був відкомандирований з іншого відомства до 3бройних Сил, що не відповідає дійсності;

- посадові оклади працівникам військових прокуратур були встановлені іншою постановою КМУ, а саме постановою № 657 від 30.08.2017 року, додатком 7 до якої місячний посадовий оклад військового прокурора гарнізону складає 8000 грн. З цього окладу, як це і проводилось раніше, повинен бути зароблений перерахунок пенсії. При цьому враховувалось надбавка за вислугу років, за роботу з таємними документами в розмірі 15%, за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 70% та премія 130-150%;

- враховуючи викладене, просив дати вказівку про перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі постанови КМУ № 657 від 30.8.2017 року з урахуванням всіх додаткових виплат (премії, доплат до посадового окладу, за секретність та інших), про що повідомити у встановлений законом термін.

Листом від 11.06.2018 року № 4313 (а.с.11) ІНФОРМАЦІЯ_1 на звернення позивача від 29.05.2018 року повідомив останнього наступне:

- на виконання постанови Кабінету Mіністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Міністерством оборони України надіслано запит до Міністерства соціальної політики Укрaїни (як розробника постанови) щодо роз'яснення порядку оформлення довідок про розміри грошового забезпечення для колишніх військовослужбовців, які перед звільненням з військової служби були відряджені для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади (далі - відряджені військовослужбовці);

- на момент здійснення перерахунку роз'яснення не надійшли. Тому листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 № 248/3/6/837 з метою своєчасного забезпечення перерахунку військових пенсій (до отримання роз'яснень Мінсоцполітики) запропоновано оформляти довідки для відряджених військовослужбовців з урахуванням: посадового окладу за відповідною або аналогічною посадою на дату відрядження з Міністерства оборони України; окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на день звільнення в розмірах, установлених постановою Кабінету Mіністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704;

- у разі неможливості встановлення розміру посадового окладу за відповідною посадою на дату відрядження або якщо до відрядження особа не займала посаду в 3бройних Силах, необхідно враховувати 12 тарифний розряд (мінімальний за офіцерською посадою командира взводу відповідно до п. 3 телеграми Mіністра оборони Укрaїни від 26.03.2018 № 248/1479);

- вищезазначені вимоги і були застосовані Одеським обласним військовим комісаріатом при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.03.2018 року;

- проінформовано, що перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям в 2018 році здійснювався саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Тому вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 залишено без реалізації.

Відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (а.с.130), виданої про те, що грошове забезпечення полковника юстиції ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 1 січня 2018 року, за посадою військового прокурора гарнізону становить:

- посадовий оклад - 8000,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505

«Про упорядкування структури та умов оплати праці

працівників органів прокуратури»)

- оклад за військовим (спеціальним) званням - (полковник) - 1480,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704

«Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб

рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»)

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3200,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 9.12.15 № 1090

«Про затвердження порядку виплати щомісячної надбавки за

вислугу років прокурорам та іншим працівникам

органів прокуратури»)

Усього: - 12680,00.

Листом «Про повернення довідок про грошове забезпечення» від 18.07.2018 року № 11641/03 (а.с.131), адресованим Одеському обласному військовому комісаріату, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області:

- повернуло для прийняття відповідного рішення надіслані листом від 03.07.2018 № 4798 надані Генеральною прокуратурою України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , які проходили службу в органах прокуратури;

- зазначеним особам пенсії перераховані на підставі раніше наданих довідок, складених відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 № 248/3/6/837;

- просили звернути увагу, що листом ДФ МОУ від 05.04.2018 № 248/3/6/947 зазначено, що у переоформленні довідок військовослужбовцям, відряджених для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади, необхідності немає.

Не погоджуючись з діями відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними, позивач звернувся до суду із вищенаведеними позовними вимогами.

На виконання ухвали суду відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.57-72), згідно з якими, зокрема, відповідно до перерахунків пенсії:

- від 17 грудня 2007 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 травня 2007 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 13 травня 2008 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 лютого 2008 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 25 серпня 2009 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 жовтня 2008 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 12 жовтня 2012 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 2 липня 2016 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 31.05.12 № 505 /Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури/ з 1 січня 2016 року та з 1 липня 2016 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 21 листопада 2016 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 грудня 2016 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

1. Щодо позовних вимог в частині: визнати дії відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 1 жовтня 2017 року до 31.12.2019 р. та з 01.01.2020 р. в розмірі 86% від суми грошового забезпечення, - слід зазначити таке.

Згідно зі змістом уточненої позовної заяви, позивач обґрунтовує зазначені позовні вимоги тим, що: раніше він отримував пенсію за вислугу років у розмірі 86% від суми грошового забезпечення; в подальшому цей показник знизили до 70%, хоча розмір пенсії не зменшився за рахунок підвищення інших показників; на даний час необхідно перерахувати пенсію з розрахунку 86% від суми грошового забезпечення.

Судом встановлено, що згідно з розрахунком на пенсію за вислугу років, позивачу призначена пенсія з 12 серпня 1989 року за вислугу 30 років, к - 25, в розмірі 65% окладів. (а.с.64)

Відповідно до перерахунків пенсії позивача від 19 грудня 2017 року та від 18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32). (а.с.16, 18)

На виконання ухвали суду відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано копії матеріалів пенсійної справи позивача (а.с.57-72), згідно з якими, зокрема, відповідно до перерахунків пенсії:

- від 17 грудня 2007 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 травня 2007 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 13 травня 2008 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 лютого 2008 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 25 серпня 2009 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 жовтня 2008 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 86% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 12 жовтня 2012 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 80% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 2 липня 2016 року позивачу здійснено перерахунок пенсії на підставі постанови КМУ від 31.05.12 № 505 /Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури/ з 1 січня 2016 року та з 1 липня 2016 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32);

- від 21 листопада 2016 року позивачу здійснено перерахунок пенсії з 1 грудня 2016 року, із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32).

Відповідно до ч. 3 ст. 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 4 лютого 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18, 16 жовтня 2019 року залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду:

- визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення;

- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб”, у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Вирішуючи спір по суті, Верховний Суд констатував, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб” на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 указаного Закону, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.

Відповідно до положень статті 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт “а” статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; тим же особам, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт “б” статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення.

При цьому частиною другою цієї статті визначено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Перерахунок призначених відповідно до цього Закону пенсій визначений статтею 63, відповідно до якої перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України (редакція, чинна на час проведення перерахунку пенсії).

Відповідно до частини другої статті 63 цього Закону у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).

Відповідно до пункту 4 цього Порядку перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Пунктом 5 згаданого Порядку визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.

У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”.

Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” на момент призначення пенсії, а розміри складових пенсії визначаються Кабінетом Міністрів України.

Як убачається із наведених норм, такі складові пенсії, як і їх розміри, не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.

Відповідно до частини другої статті 13 указаного Закону в редакції, чинній на час призначення, загальний розмір пенсії був обмежений 90 % відповідних сум грошового забезпечення.

У подальшому стаття 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” неодноразово була змінена в частині граничного розміру пенсії у відсотковому співвідношенні до розміру грошового забезпечення.

Так, на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.

Отже, порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.

Так, у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16 жовтня 2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 зазначено, що дане рішення суду є зразковим для справ, у яких предметом спору є зменшення відсоткового розміру основної пенсії, призначеної за Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, при здійсненні перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб” відповідно до статті 63 указаного Закону на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

Висновки Великої Палати Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення осіб до суду в яких:

а) позивач є особою, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”;

б) відповідачем є відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;

в) предметом спору є зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704.

З вищенаведених встановлених судом обставин справи № 1540/4107/18 вбачається, зокрема, що:

- пенсія позивачу призначена за вислугу 30 років, календарних - 25, в розмірі 65% окладів;

- перерахована пенсія позивача за вислугу 32 років, із зазначенням основного розміру пенсії: 86%; 80%; 70%;

- перерахунок пенсії позивача, із зазначенням основного розміру пенсії: 70% грошового забезпечення (вислуга років 32) вперше здійснений 2 липня 2016 року на підставі постанови КМУ від 31.05.12 № 505 /Про упорядкування структури та умов праці працівників прокуратури/ з 1 січня 2016 року.

Жодних інших доводів саме щодо призначення позивачу пенсії, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 86% сум грошового забезпечення, позивачем не наведено та належних та допустимих доказів на їх підтвердження не надано, не містить відповідних доказів й пенсійна справа позивача, копії матеріалів якої надані відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області на виконання ухвали суду.

Отже, вищенаведене обґрунтування позивача - не відповідає фактичним обставинам справи, зокрема, щодо відсоткового значення розміру пенсії позивача при її призначенні, та спростоване дослідженими вищенаведеними письмовими доказами у справі, відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція позивача зі спірних питань - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини та/або фактичним обставинам справи;

- на виконання вимог ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України відповідачем доведені обставини, на яких ґрунтуються його заперечення та доказана правомірність оскаржуваних дій, відповідно до вимог ч. 2 ст. 2 КАС України, отже підстав для визнання їх протиправними немає, відповідно

- зазначені позовні вимоги позивача в частині, в тому числі похідні вимоги позивача зобов'язального характеру, - не підлягають задоволенню.

Суд також звертає увагу сторін, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, обов'язковими для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин є висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, за результатами розгляду будь-якої, а не лише викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду № 240/5401/18 від 16 жовтня 2019 року, також на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

2. Щодо позовних вимог в частині: визнати дії відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 1 жовтня 2017 року до 31.12.2019 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з окладу за військове звання полковник юстиції в розмірі 1480,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15%, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи - 70%, премії 150% без обмеження максимального розміру пенсії; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 01.01.2020 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 32273,00 грн., окладу за військове звання полковник юстиції в розмірі 1480,00 грн., надбавки за роботу з таємними документами у розмірі 15%, надбавки за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи - 70%, премії 150% без обмеження максимального розміру пенсії, - слід зазначити таке.

Так, рішенням Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, 24 червня 2020 року залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду:

- визнано протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

- зобов'язано Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

Даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд врахував наступні обставини справи та норми чинного законодавства.

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон № 2262-ХІІ.

Статтею 9 Закону № 2011-XII визначено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять:

посадовий оклад, оклад за військовим званням;

щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (частина третя статті 9 Закону № 2011-ХІІ).

Так, статтею 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Процитована норма статті 43 Закону міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Такий висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» затвердив Порядок № 45.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Колегія суддів зазначає, що в компетенцію Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок № 3-1). У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Тобто, на відповідача покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

При цьому колегія суддів зазначає, що питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Як було зазначено вище, 30.08.2017 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, яка набрала чинності 01.03.2018 та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Зокрема, постановою № 704 установлено такі додаткові види грошового забезпечення:

- надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов'язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 постанови № 704);

- надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (пункт 6 постанови № 704).

При цьому підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Таким чином, з 05.03.2019 - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати ОСОБА_1 має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.

До того ж рішення судів першої та апеляційної інстанцій у справі № 826/3858/18 залишено без змін постановою Верховного Суду від 12.11.2019, в якій суд касаційної інстанції серед іншого вказав на те, що до повноважень Кабінету Міністрів України не входить зміна структури грошового забезпечення, а приводом для перерахунку пенсій є підвищення грошового забезпечення відповідних категорій, саме розмір якого, а не складові, можуть змінюватись Кабінетом Міністрів України.

Разом з цим, до моменту отримання належної довідки від відповідача у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

При цьому відповідно до пункту 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону.

Згідно із частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Окрім цього, колегія суддів зазначає, що 04.09.2019 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України № 804 від 14.08.2019 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», якою постановлено: «Установити, що виплата пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із зазначеним Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським) та перерахованих з 1 січня 2018 р. з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, заклади вищої освіти), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», здійснюється у 2019 році в розмірі 75 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної станом на 1 березня 2018 року», тобто визначено відповідний порядок виплати перерахованих сум підвищених пенсій, однак, колегія суддів зазначає, що зазначена постанова Уряду не впливає на функціональний обов'язок відповідача по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ та не встановлює інших умов та порядку для такого перерахунку.

До того ж, колегія суддів звертає увагу на те, що Верховний Суд у постанові від 12.11.2019, ухваленій у справі № 826/3858/18 вказав на відсутність у Кабінету Міністрів України права здійснювати розстрочку виплати перерахованої пенсії, оскільки системний аналіз статей 51, 52, 55, 63 Закону № 2262-ХІІ свідчить про те, що наявність у Кабінету Міністрів України права встановлювати порядок перерахунку пенсії не є тотожним та не визначає право встановлювати відстрочку або розстрочку виплати пенсії, тобто змінювати часові межі виплати.

Відповідно до частин першої та другої статті 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями статті 9 Конституції України та статтями 17, частиною п'ятою статті 19 Закону України від 23.02.2006 № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Право на виплати зі сфери соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод вперше у рішенні від 16.12.1974 у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов'язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні «Гайгузус проти Австрії» від 16.09.1996, в якому зазначено, що якщо особа робила внески у певні фонди, в тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.

Відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство. Однак якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.

Європейський Суд з прав людини в своєму рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Європейський суд з прав людини підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах.

У рішенні від 31.07.2003 у справі «Дорани проти Ірландії» Європейський суд з прав людини зазначив, що поняття «ефективний засіб» передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права. Причому, як наголошується у рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Салах Шейх проти Нідерландів», ефективний засіб - це запобігання тому, щоб відбулося виконання заходів, які суперечать Конвенції, або настала подія, наслідки якої будуть незворотними. При вирішенні справи «Каіч та інші проти Хорватії» (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача.

Відповідно до частини десятої статті 290 КАС України у рішенні суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи, Верховний Суд додатково зазначає: 1) ознаки типових справ; 2) обставини зразкової справи, які обумовлюють типове застосування норм матеріального права та порядок застосування таких норм; 3) обставини, які можуть впливати на інше застосування норм матеріального права, ніж у зразковій справі.

Це рішення суду є зразковим для справ, у яких:

позивачами у них є особи, які отримують пенсію відповідно до Закону № 2262-ХІІ;

відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (орган, уповноважений видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії);

спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою уповноваженим органом підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України оновлену довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії;

позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до територіального пенсійного орану оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, положень постанови № 704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру пенсії та зобов'язання відповідача підготувати та надати до територіального органу Пенсійного фонду України таку довідку, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ, статті 9 Закону № 2011-XII та з врахуванням положень постанови № 704.

На підставі вищенаведеного змісту рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, зокрема, щодо ознак типової (зразкової) справи, та враховуючи встановлені судом обставини, суд дійшов висновку, що рішення Верховного Суду від 17 грудня 2019 року у справі № 160/8324/19 в частині позовних вимог до відповідачів про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії - не є зразковим для справи № 420/1540/4107/18.

Проте, з вищенаведеного змісту відзивів на позовну заяву по цій справі також вбачається, що відповідачі заперечують проти наявності підстав (фактичних і юридичних) для здійснення обчислення та перерахунку пенсії із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Встановлене не змінює суть спірних правовідносин по відношенню до правовідносин у зразковій справі № 160/8324/19 та алгоритм дій відповідачів у них.

При цьому, суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Отже, обов'язковими для врахування судом при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин є висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, за результатами розгляду будь-якої, а не лише викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Відповідно, при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин в даному випадку судом враховані висновки щодо застосування норм права, викладені в постанові Верховного Суду № 160/8324/19 від 24 червня 2020 року на виконання вимог ч. 5 ст. 242 КАС України.

Частиною 2 статті 9 КАС України передбачено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, учасниками справи суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція відповідача - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо спірних правовідносин - є помилковою, такою, що не відповідає вимогам законодавства, яке регулює спірні правовідносини;

- бездіяльність щодо не підготовки та не надання до Головного управління ПФУ в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії, допущена відповідачем - Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для допущення бездіяльності; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця бездіяльність, тому вона є протиправною, отже позовні вимоги позивача, в тому числі похідні вимоги позивача зобов'язального характеру, із застосуванням ч. 2 ст. 9 КАС України, - підлягають задоволенню в інший ніж заявлено позивачем спосіб, з урахуванням постанови Верховного Суду № 160/8324/19 від 24 червня 2020 року;

- позовні вимоги у зазначеній частині до відповідача - Головного управління ПФУ в Одеській області, згідно з постановою Верховного Суду № 160/8324/19 від 24 червня 2020 року, є передчасними, відповідно не підлягають задоволенню.

Щодо вищезазначених позовних вимог, в частині зобов'язання відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію: без обмеження максимального розміру пенсії; з 01.01.2020 р. в певному розмірі, - слід зазначити таке.

По-перше, згідно з вищенаведеним змістом спірного перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року від 18 квітня 2018 року (який здійснено пізніше перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року від 19 грудня 2017 року, в якому застосований максимальний розмір пенсії) - в ньому немає посилання на застосування відповідачем обмеження сум пенсії максимальним розміром.

Згідно зі змістом уточненої позовної заяви, позивач обґрунтовує позовні вимоги в частині зобов'язання відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 01.01.2020 р. в певному розмірі тим, що: за час розгляду справи була прийнята Постанова КМУ від 11.12.2019 р. № 1155 «Про умови оплати праці прокурорів», відповідно до якої місячний посадовий оклад керівника окружної прокуратури та прирівняних до них прокуратур складає 32273,00 грн. (додаток 3 до Постанови); крім того, цією Постановою КМУ підтверджено право керівників органів прокуратури установлювати надбавки за інтенсивність праці, компенсацію за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, здійснювати преміювання.

Проте, частиною 1 статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.

Також, відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

З наведеного вбачається, що захисту в адміністративному судочинстві підлягають лише та виключно вже порушені права, свободи та інтереси позивача, відповідно захист прав, свобод та інтересів на майбутнє, про який фактично заявлено у зазначеній вимозі позивача, не припустимий, тому вимоги позивача у зазначеній частині не підлягають задоволенню.

При цьому суд звертає увагу позивача, що відповідні права та інтереси позивача, у разі їх порушення, на думку позивача, можуть бути захищені в порядку статті 383 КАС України шляхом подання заяви про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності відповідача (тобто в порядку судового контролю за виконанням рішення).

3. Щодо позовних вимог в частині: визнати дії відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 1 жовтня 2017 року до 31.12.2019 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 8000,00 грн.; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 01.01.2020 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 32273,00 грн., - слід зазначити таке.

Судом встановлено, що відповідно до довідки Одеського обласного військового комісаріату від 2 квітня 2018 р. № ЮО71260 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, яка видана позивачу (а.с.72) про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018 р., за посадою військовий прокурор гарнізону (командир відділення), становить:

- посадовий оклад - 3440,00

- оклад за військовим званням (полковник) - 1480,00

- надбавка за вислугу років (50%) - 2460,00

Усього: - 7380,00.

18 квітня 2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 1 січня 2018 року (а.с.18):

із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 3440,00

- оклад за військове звання - 1480,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 2460,00

- премія 0% - 0,00

ВСЬОГО - 7380,00

Основний розмір пенсії: 70% грошового забезпечення

(вислуга років 32) у розмірі: - 5166,00

Підстава перерахунку: (ГЗ згідно ПКМУ № 704) ПКМУ № 103 від 21.02.2018 пункт 1 перерахунок з 01.01.2018.

Позивач звернувся до Одеського обласного військового комісара із заявою від 29 травня 2018 року (а.с.27-28), в якій зазначив, зокрема:

- в 1967 році після закінчення юридичного факультету Київського Нацiонального Університету ім. Т.Г. Шевченка позивачу було присвоєно звання лейтенант юстиції запасу і в добровільному порядку в вересні 1967 року був призваний на дійсну військову службу та направлений в розпорядження військового прокурора ОдВО;

- в подальшому проходив службу на різних посадах і 13 серпня 1989 року був звільнений в запас з посади військового прокурора гарнізону;

- специфіка проходження служби у військовій прокуратурі полягає в тому, що грошове тa інші види забезпечення здійснюються Генеральною прокуратурою України. Виходячи з цього, проводився перерахунок пенсії, згідно діючим Законам України;

- у квітні 2018 року до Головного Управління пенсійного фонду України в Одеській області з Одеського обласного військового комісаpiату надійшов перерахунок пенсії, в якому вказано, що відповідно до постанов КМУ №№ 704, 103 від 21.02.2018 року позивачу нарахована пенсія в сумі 7380 грн. (це є менше посадового окладу військового прокурора, який складає 8000 грн.);

- на особистому прийомі в управлінні облвійськомату 22.05.2018 р. працівник управління пояснив, що в основу розрахунку пенсії був покладений оклад командира взводу, оскільки посада військового прокурора в постановах не вказана. Крім того він пояснив, що позивача не призивали на дійсну військову службу, а позивач був відкомандирований з іншого відомства до 3бройних Сил, що не відповідає дійсності;

- посадові оклади працівникам військових прокуратур були встановлені іншою постановою КМУ, а саме постановою № 657 від 30.08.2017 року, додатком 7 до якої місячний посадовий оклад військового прокурора гарнізону складає 8000 грн. З цього окладу, як це і проводилось раніше, повинен бути зароблений перерахунок пенсії. При цьому враховувалось надбавка за вислугу років, за роботу з таємними документами в розмірі 15%, за високі досягнення або виконання особливо важливої роботи в розмірі 70% та премія 130-150%;

- враховуючи викладене, просив дати вказівку про перерахунок призначеної позивачу пенсії на підставі постанови КМУ № 657 від 30.8.2017 року з урахуванням всіх додаткових виплат (премії, доплат до посадового окладу, за секретність та інших), про що повідомити у встановлений законом термін.

Листом від 11.06.2018 року № 4313 (а.с.11) Одеський обласний військовий комісаріат на звернення позивача від 29.05.2018 року повідомив останнього наступне:

- на виконання постанови Кабінету Mіністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Міністерством оборони України надіслано запит до Міністерства соціальної політики Укрaїни (як розробника постанови) щодо роз'яснення порядку оформлення довідок про розміри грошового забезпечення для колишніх військовослужбовців, які перед звільненням з військової служби були відряджені для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади (далі - відряджені військовослужбовці);

- на момент здійснення перерахунку роз'яснення не надійшли. Тому листом Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 № 248/3/6/837 з метою своєчасного забезпечення перерахунку військових пенсій (до отримання роз'яснень Мінсоцполітики) запропоновано оформляти довідки для відряджених військовослужбовців з урахуванням: посадового окладу за відповідною або аналогічною посадою на дату відрядження з Міністерства оборони України; окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на день звільнення в розмірах, установлених постановою Кабінету Mіністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704;

- у разі неможливості встановлення розміру посадового окладу за відповідною посадою на дату відрядження або якщо до відрядження особа не займала посаду в 3бройних Силах, необхідно враховувати 12 тарифний розряд (мінімальний за офіцерською посадою командира взводу відповідно до п. 3 телеграми Mіністра оборони Укрaїни від 26.03.2018 № 248/1479);

- вищезазначені вимоги і були застосовані Одеським обласним військовим комісаріатом при складанні довідки про розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.03.2018 року;

- проінформовано, що перерахунок пенсій колишнім військовослужбовцям в 2018 році здійснювався саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб». Тому вимоги позивача здійснити перерахунок пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 залишено без реалізації.

Відповідно до довідки Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій (а.с.130), виданої про те, що грошове забезпечення полковника юстиції ОСОБА_1 про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» розмір посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 1 січня 2018 року, за посадою військового прокурора гарнізону становить:

- посадовий оклад - 8000,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 № 505

«Про упорядкування структури та умов оплати праці

працівників органів прокуратури»)

- оклад за військовим (спеціальним) званням - (полковник) - 1480,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704

«Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб

рядового і начальницького складу та деяких інших осіб»)

- надбавка за вислугу років (40 відсотків) - 3200,00

(Постанова Кабінету Міністрів України від 9.12.15 № 1090

«Про затвердження порядку виплати щомісячної надбавки за

вислугу років прокурорам та іншим працівникам

органів прокуратури»)

Усього: - 12680,00.

Листом «Про повернення довідок про грошове забезпечення» від 18.07.2018 року № 11641/03 (а.с.131), адресованим Одеському обласному військовому комісаріату, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області:

- повернуло для прийняття відповідного рішення надіслані листом від 03.07.2018 № 4798 надані Генеральною прокуратурою України довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в тому числі ОСОБА_1 , які проходили службу в органах прокуратури;

- зазначеним особам пенсії перераховані на підставі раніше наданих довідок, складених відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 № 248/3/6/837;

- листом ДФ МОУ від 05.04.2018 № 248/3/6/947 зазначено, що у переоформленні довідок військовослужбовцям, відряджених для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади, необхідності немає.

З встановленого вбачається, що відповідна довідка від Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, як повноваженого органа визначати розмір грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, як органом, що призначає та перераховує пенсії, надійшла.

Фактично, довідкою Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, усунуто помилку, допущену у вищенаведеній довідці Одеського обласного військового комісаріату від 2 квітня 2018 р. № ЮО71260, на підставі якої відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, в частині визначення розміру посадового окладу, та відповідно подальший розрахунок показників, які залежать від розміру посадового окладу здійсненого перерахунку. Так, замість вірного розміру посадового окладу - 80000,00 грн., було зазначено - 3440,00 грн. тощо.

Проте, з наведеного змісту листа «Про повернення довідок про грошове забезпечення» від 18.07.2018 року № 11641/03, адресованого Одеському обласному військовому комісаріату, вбачається, що відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області не здійснив перерахунок пенсії позивача на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп у зв'язку з тим, що: зазначеним особам пенсії перераховані на підставі раніше наданих довідок, складених відповідно до листа Департаменту фінансів Міністерства оборони України від 27.03.2018 № 248/3/6/837; листом ДФ МОУ від 05.04.2018 № 248/3/6/947 зазначено, що у переоформленні довідок військовослужбовцям, відряджених для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади, необхідності немає.

Проте, по-перше, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, визнані протиправними та нечинними лише певні пункти Постанови № 103, а не уся Постанова № 103, відповідно до якої видано довідку Одеським обласним військовим комісаріатом про розмір грошового забезпечення позивача від 2 квітня 2018 р. № ЮО71260, на підставі якої відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018 року, та у якій довідкою Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, усунуто помилку у вищезазначеній частині.

По-друге, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Проте, зміни внесені Постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ та Управління Служби безпеки України в Одеській області у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Згідно з пунктом 24 Порядку № 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься, зокрема у постанові Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а13 та у постанові Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.

Також Верховний Суд у своїх постановах, зокрема від 20 березня 2018 року у справі № 636/662/17, від 03 липня 2018 року у справі № 709/2728/16-а, від 10 липня 2018 року у справі № 553/3053/16-а зазначав, що Головні управління Пенсійного фонду України наділені повноваженнями щодо здійснення перерахунку пенсій після надходження довідок встановленого зразка.

По-третє, вказані обставини не можуть позбавити позивача права на проведення перерахунку його пенсії з вірними показниками грошового забезпечення, які вказані в довідці Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Також, суд звертає увагу, що у рішенні від 12.12.2019 у справі «Romeva v. North Macedonia» Європейський суд з прав людини відзначив, що немає підстав уважати, що заявниця повинна нести відповідальність за неправильну оцінку чиновниками її пенсійного запиту. Навпаки, саме недостатня старанність фонду в належному збиранні та зберіганні відповідних даних призвела до помилкового рішення. Крім того, саме фонд мав оскаржити твердження заявниці про те, що вона працювала з «молодіжними групами» в період з 1963 до 1967 року.

Зважаючи на важливість соціальної справедливості, ЄСПЛ повторив свою позицію, що державні органи не повинні бути позбавлені можливості виправляти свої помилки, навіть ті, які пов'язані з їхньою недбалістю. Інакше це суперечило б доктрині необґрунтованого збагачення та було несправедливим стосовно інших осіб, зокрема тих, кому відмовлено у виплаті допомоги через невиконання встановлених законом вимог.

Крім того, щодо посилання відповідача на те, що листом ДФ МОУ від 05.04.2018 № 248/3/6/947 зазначено, що у переоформленні довідок військовослужбовцям, відряджених для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади, необхідності немає, - слід зазначити таке.

Листи Міністерств та їх підрозділів (структурних/територіальних/ відокремлених/тощо), в тому числі Департаменту фінансів Міністерства оборони України, - не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України, носять лише та виключно інформаційно-роз'яснювальний та необов'язковий для врахування/застосування характер.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.), відповідно

суд дійшов висновків, що:

- позиція відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо спірних правовідносин - є помилковою, такою, що не відповідає положенням законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, та/або фактичним обставинам справи та обмежує позивача у законодавчо встановленому праві, покладаючи на нього надмірний тягар негативних наслідків спірних правовідносин за відсутності його вини;

- як наведено вище, відповідно до змісту прохальної частини уточненої позовної заяви щодо спірної частини позовних вимог, позивач просить: визнати дії відповідачів щодо відмови у перерахунку призначеної позивачу пенсії неправомірними; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 1 жовтня 2017 року до 31.12.2019 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 8000,00 грн.; зобов'язати відповідачів здійснити перерахування та виплатити призначену позивачу пенсію з 01.01.2020 р. в розмірі від суми грошового забезпечення, а саме: з посадового окладу 32273,00 грн.

Проте, враховуючи: зміст заяв сторін по суті справи; зміст заяв позивача до відповідачів та відповідей відповідачів на них; встановлені судом обставини та здійснені на їх підставі вищенаведені висновки суду, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд дійшов висновку, що:

- дії щодо не проведення перерахунку пенсії позивача на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп з 01.01.2018 року вчинені відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області: не на підставі чинного законодавства України; необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для вчинення дії; непропорційно, зокрема без дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямовані ці дії, тому вони є протиправними, відповідно

- наявні підстави для зобов'язання відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії позивача з урахуванням довідки Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп з 01.01.2018 року та виплатити перераховану пенсію з урахуванням раніше виплачених сум.

При цьому суд звертає увагу сторін на те, що, з урахуванням встановлених судом фактичних обставин справи та здійснених на їх підставі висновків, у спірних правовідносинах судом визначено лише дату, з якої відповідні дії територіального органу Пенсійного фонду України визнано протиправними, без зазначення дати, до якої такі дії є протиправними, тощо.

Застосований спосіб захисту порушених прав позивача узгоджується із змістом, зокрема, рішення Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 6 серпня 2019 року у зразковій справі № 160/3586/19, 11 березня 2020 року залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду, та не є перешкодою у вчиненні відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області, як органом, що призначає та перераховує пенсії, дій з перерахунку пенсії позивача за наявності підстав (фактичних і юридичних), які виникли після 01.01.2018 року;

- в задоволенні решти позовних вимог у зазначеній частині - відмовити.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач був звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Постановою Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 «Про встановлення карантину та запровадження обмежувальних протиепідемічних заходів з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» (із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 104 від 17.02.2021) до 30 квітня 2021 р. на території України продовжено дію карантину, встановленого постановами Кабінету Міністрів України.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 194, 205, 241-246, 250, 255, 262, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) та Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (місцезнаходження: вул. Пироговська, 6, м. Одеса, 65044; ідентифікаційний код юридичної особи: 08402040) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо непроведення перерахунку та виплати пенсії ОСОБА_1 згідно із довідкою Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп з 01.01.2018 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії згідно із довідкою Генеральної прокуратури України від 19.06.2018 р. № 18-86зп з 01.01.2018 року, з урахуванням вже виплачених сум.

Визнати протиправною бездіяльність Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо не підготовки та не надання до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії.

Зобов'язати Одеський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова