Ухвала від 03.03.2021 по справі 1.380.2019.007072

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №1.380.2019.007072

УХВАЛА

з питань встановлення судового контролю

03 березня 2021 року

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Братичак У.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю у справі №1.380.2019.007072 за позовом Приватного підприємства “Маріам Агро” до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень,-

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала справа №1.380.2019.007072 за позовом Приватного підприємства “Маріам Агро” до Головного управління ДПС у Львівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1299615/40907579 від 04 жовтня 2019 року; зобов'язання Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну №34 від 03 вересня 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження; визнання протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1299614/40907579 від 04 жовтня 2019 року; зобов'язання Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну №35 від 04 вересня 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження; визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1299616/40907579 від 04 жовтня 2019 року; зобов'язання Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська цлоща, буд. 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну №37 від 14 вересня 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження; визнання протиправним та скасування рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної, розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у такій реєстрація №1301815/40907579 від 08 жовтня 2019 року; зобов'язання Державну податкову службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати податкову накладну відмовлено у реєстрації податкової накладної №39 від 17 вересня 2019 року в Єдиному реєстрі податкових накладних днем її надходження.

Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2020 року позов задоволено повністю. Визнано протиправними дії та скасовано рішення Комісії Головного управління ДПС у Львівській області №1299615/40907579 від 04 жовтня 2019 року, №1299614/40907579 від 04 жовтня 2019 року, №1299616/40907579 від 04 жовтня 2019 року та №1301815/40907579 від 08 жовтня 2019 року про відмову у реєстрації податкових накладних №34 від 03 вересня 2019 року, №35 від 04 вересня 2019 року, №37 від 14 вересня 2019 року та №39 від 17 вересня 2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних. Зобов'язано Державну податкову службу України (місцезнаходження: площа Львівська, 8, м.Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати подані Приватним підприємством “Маріам Агро” (місцезнаходження: вул.Шевченка, 133, с.Дуліби, Стрийський район, Львівська область, 82434; код ЄДРПОУ: 40907579) податкові накладні №34 від 03 вересня 2019 року, №35 від 04 вересня 2019 року, №37 від 14 вересня 2019 року та №39 від 17 вересня 2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних в день подання таких податкових накладних. Стягнуто з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003, код ЄДРПОУ: 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватного підприємства “Маріам Агро” (місцезнаходження: вул.Шевченка, 133, с.Дуліби, Стрийський район, Львівська область, 82434; код ЄДРПОУ: 40907579) судовий збір в сумі 15 368 (п'ятнадцять тисяч триста шістдесят вісім) грн 00 коп.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 07.10.2020 у справі №1.380.2019.007072 апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Львівській області залишити без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04 березня 2020 року у справі № 1.380.2019.007072 - без змін.

Таким чином, рішення суду 07.10.2020 набрало законної сили.

19.11.2020 видано виконавчі листи по справі № 1.380.2019.007072.

22.02.2021 від представника позивача надійшла заява за вх. №11551 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Просить з метою забезпечення виконання рішення суду, відповідно до ст.382 КАС України, зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: площа Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду по справі №1.380.2019.007072 в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати подані Приватним підприємством «Маріам Агро» податкові накладні №34 від 03 вересня 2019 року, №35 від 04 вересня 2019 року, №37 від 14 вересня 2019 року та №39 від 17 вересня 2019 в Єдиному реєстрі податкових накладних в день подання таких податкових накладних, у 30-денний строк з дня постановлення ухвали судом.

При постановленні ухвали суд виходив з наступного.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Відповідно до ст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

З аналізу норми ч. 1 ст. 382 КАС України вбачається, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суб'єктом владних повноважень - відповідачем у справі, є правом, а не обов'язком суду.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах є саме диспозитивним правом суду, яке може використовуватись в залежності від наявності об'єктивних обставин, що підтверджені належними та допустимими доказами.

На підтвердження заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду представником позивача додано постанову про відкриття виконавчого провадження від 04.12.2020 №63817333 з примусового виконання виконавчого листа № 1.380.2019.007072 від 19.11.2020 та постанову про накладення штрафу від 13.01.2021 ВП №63817333, якою на Державну податкову службу України за невиконання рішення суду накладено штраф у розмірі 5100 грн.

З аналізу встановлених фактичних обставин суд доходить висновку, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2020 станом на день розгляду заяви залишається невиконаним. Докази протилежного у матеріалах справи відсутні.

Суд зазначає, що судовий контроль - це спеціальний вид провадження в адміністративному судочинстві, відмінний від позовного, що має спеціальну мету та полягає не у вирішенні нового публічно-правового спору, а у перевірці всіх обставин, що перешкоджають виконанню такої постанови суду та відновленню порушених прав особи-позивача.

Отже, судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється з метою реалізації завдань адміністративного судочинства.

Аналіз зазначених положень дає підстави для висновку про те, що встановлення судового контролю за виконанням судових рішень є заходом превентивного впливу на відповідача у справі з метою своєчасного виконання свої зобов'язань у межах відповідної справи.

Така ж правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 06.12.2019 у справі № 812/333/17 (адміністративне провадження № К/9901/12313/19).

Крім цього, у Рішенні від 30.06.2009 у справі № 16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).

Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина “судового процесу” для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

У рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі “Горнсбі проти Греції” суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).

Отже, суд вважає, що заява представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 04.03.2020 у справі № 1.380.2019.007072 підлягає задоволенню. При цьому суд враховує, що оскільки положенням ч. 1 ст. 382 КАС України надано суду право власного розсуду щодо визначення тривалості встановленого строку для подання звіту суд вважає, що необхідним і достатнім буде встановлення відповідачу строку для подання звіту протягом тридцяти днів з дня набрання даною ухвалою законної сили.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 293-295, 382, пп. 15.5 п. 15 розділу VII “Перехідні положення” КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

заяву представника позивача про встановлення судового контролю в адміністративній справі № 1.380.2019.007072 задовольнити.

Зобов'язати Державну податкову службу України (місцезнаходження: площа Львівська, 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) подати до Львівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення суду від 04.03.2020 по справі №1.380.2019.007072 у 30-денний строк з дня набрання ухвалою законної сили.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна