04 березня 2021 року о/об 10 год. 15 хв.Справа № 280/879/21 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новиковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якій позивач просить суд: 1) визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення ОСОБА_1 перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 13.01.2021 - дати подання Заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.01.2021 - дати подання Заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
У позовній заяві зазначено наступне. Позивач з 1999 року працював в органах прокуратури України. 20.08.2019 на підставі наказу Генерального прокурора України №732ц позивача призначено на посаду старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України. З указаного часу позивач працював на зазначеній посаді до 11.11.2019 включно. 04.11.2019 Генеральним прокурором винесено наказ №1331ц про звільнення позивача з посади старшого слідчого в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України на підставі п.9 ч.1 ст.51 Закону України «Про прокуратуру» (у зв'язку з ліквідацією чи реорганізацією органу прокуратури, в якому прокурор обіймає посаду, або в разі скорочення кількості прокурорів органу прокуратури), з 11.11.2019, про що свідчить відповідний запис у трудовій книжці, тобто на момент звільнення позивач являвся працівником Генеральної прокуратури України. На теперішній час позивач працює на посаді старшого інспектора відділу приймання, опрацювання та аналізу оперативної інформації управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України та органами, які ведуть боротьбу з організованою та транснаціональною злочинністю Запорізької обласної прокуратури. Відповідно до довідки Запорізької обласної прокуратури №07-135вих-20 від 24.11.2020 стаж роботи на вказаній посаді не дає права на призначення пенсії за вислугу років згідно Законів України «Про прокуратуру» та «Про державну службу». Позивачу, ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2017 року на підставі Постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17(2-а/335/543/2017) (яке набрало законної сили 23.02.2018) призначено пенсію за вислугу років Центральним об'єднанням управлінням Пенсійного фонду України м.Запоріжжя відповідно до вимог ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати позивача, обчисленої за останні 24 місяці роботи, на підставі довідки №303 Генеральної прокуратури України від 04.08.2017 за №18-303зн, без обмеження її максимальним розміром. Позивач набув право на перерахунок пенси. Листом від 22.01.2021 за №0800-0204-8/4803 Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про відмову позивачу в перерахунку та виплаті пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Зокрема, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зазначило, що позивачу призначено пенсію за займаною посадою - слідчого в ОВС, відповідно перерахунок може бути проведений у разі зміни розміру заробітної плати за даною посадою, а не за посадою на якій позивач перебував після призначення пенсії. Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області залишило без уваги та грубо проігнорувало інформацію Офісу Генерального прокурора щодо прирівняння посади старшого слідчого в ОВС до посади прокурора відділу викладену в Довідці Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020, наданої позивачем до органу Пенсійного фонду України. Позивач вважає бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо нездійснення перерахунку та виплати пенсії на підставі Заяви та Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 протиправною, у зв'язку з чим звертається до суду з даною позовною заявою.
Позивач підтримав позовні вимоги.
Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено наступне. ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькі області з 2017 року та отримує пенсію за вислугу років в розмірі 90% від заробітної плати, яку йому було призначено на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 за №1789-ХІІ. Позивач 13.01.2021 звернувся до відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії за вислугу років згідно довідки Офісу Генерального прокурора від 15.10.2020 за №21-1743дп про розмір заробітної плати за нормами чинними на 26.03.2020 в розмірі 90% без обмеження її максимального розміру. Відповідач листом №0800-0204-8/4803 від 22.01.2021 повідомив позивача про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсії за вислугу років. Після призначення пенсії за вислугу років у 2017 році, позивач продовжив працювати в органах прокуратури до листопада 2019 року. Законодавством передбачено для осіб, яким призначено пенсію за законодавством, яке не передбачало обмеження максимального розміру, лише збереження раніше призначеного розміру пенсії, але не передбачає право на здійснення перерахунку пенси, у розмірі, що перевищує максимально встановлений розмір. У порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені не визнані або оспорюванні права. Не можливо вирішувати питання щодо правовідносин які можливо будуть мати місце в майбутньому, на даний час права позивача в цій частині не порушені, суд не може під час прийняття рішення вирішувати питання щодо правовідносин, які можливо будуть мати місце в майбутньому. Пенсія позивачу розрахована згідно вимог чинного законодавства та на підставі документів, наявних у пенсійній справі.
Відповідач заперечував проти позовної заяви.
Ухвалою судді від 08.02.2021 відкрито провадження у справі №280/4064/20 за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з'ясував наступне.
У Трудовій книжці НОМЕР_2 зазначено, що ОСОБА_1 , зокрема: (…) з 03.01.2017 по 21.11.2017 працював слідчим в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування злочинів, вчинених злочинними організаціями Генеральної прокуратури України; (…) з 20.08.2019 по 11.11.2019 працював старшим слідчим в особливо важливих справах четвертого відділу з розслідування кримінальних проваджень управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17 (2-а/335/543/2017), яке набрало законної сили 23.02.2018, задоволено частково позовну заяву ОСОБА_1 до Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя: визнано протиправними дії та скасовано рішення Центрального об'єднаного управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за вислугу років від 13.09.2017 за №38/303/05; зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя зарахувати позивачу до вислуги років, що дає право на пенсію, половину строку навчання у Запорізькому державному університеті обчислюючи строк навчання з 01.09.1994 до 30.06.1999; зобов'язано Центральне об'єднане управління Пенсійного фонду України м.Запоріжжя здійснити призначення ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, виходячи із розрахунку 90 % від суми його місячної заробітної плати, обчисленої за останні 24 місяці роботи, на підставі довідки №303 Генеральної прокуратури України від 04.08.2017 за №18-303зн, без обмеження її максимальним розміром. У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
При цьому, у Постанові Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17 (2-а/335/543/2017) зазначено: «… 04.09.2017 року позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії за вислугою років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 року №1789- XII, в розмірі 90 % суми місячного (чинного) заробітку як працівнику органів прокуратури. …».
Судом досліджено Довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 15.10.2020 за №21-1743дп, видану Офісом Генерального прокурора Волжину Є.Ю., в якій зазначено, зокрема: «… відповідно до Рішень КСУ від 13.12.2019 №7(ІІ)/2019 та від 26.03.2020 №6-р/2020 розмір заробітної плати (грошового забезпечення) з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за нормами чинними на 26.03.2020 за відповідною (прирівняною) посадою старшого слідчого в ОВС, яка прирівнюється до посади прокурора відділу становить: …».
На звернення позивача відповідачем у листі від 22.01.2021 за №0800-0204-8/4803 повідомлено про наступне: «… Шановний ОСОБА_1 , інформуємо, що відділом перерахунків пенсій №3 управління застосування пенсійного законодавства розглянуто документи щодо проведення Вам перерахунку пенсії - з більшого заробітку згідно заяви від 13.01.2021 та наданої довідки від 15.10.2020р. №21-1743 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення) станом на 26.03.2020 №6-р/2020. За результатами розгляду звернення Вам відмовлено в перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про прокуратуру». Відповідно до ст.86 ЗУ «Про прокуратуру» №1697 від 14.10.2014р. Вам було призначено пенсію за займаною посадою - слідчого з ОВС, відповідно перерахунок може бути проведений у разі зміни розміру заробітної плати за даною посадою, а не за посадою на якій перебували після призначення пенсії. …».
При вирішенні спору по суті суд виходить з зазначеного вище та викладеного нижче.
У Рішенні Другого сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі №3-209/2018(2413/18, 2807/19) (чинне з 13.12.2019) зазначено: «… Конституційний Суд України вирішив: 1. Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. 2. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Установити такий порядок виконання цього Рішення: - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; - частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки". 4. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. …».
У Рішенні Великої палати Конституційного Суду України від 26.03.2020 у справі № 1-223/2018(2840/18) (чинне з 26.03.2020) зазначено: «… Конституційний Суд України вирішив: 1.Визнати таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування. 2.Положення пункту 26 розділу VI "Прикінцеві та перехідні положення" Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статті 81 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VІІ зі змінами застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. 3. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено. …».
Згідно з ч.13 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
Відповідно до ч.2 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
У ч.4 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 за №1697-VII зазначено: «… Посадовий оклад, надбавки за вислугу років під час призначення пенсії враховуються в розмірах за останньою займаною посадою прокурора, встановлених на момент виникнення права на перерахунок пенсії за вислугу років».
Суд вважає, що відповідачем не обґрунтовано не враховано викладене у Довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 15.10.2020 за №21-1743дп, виданої Офісом Генерального прокурора Волжину Є.Ю., що посада старшого слідчого в ОВС прирівняна до посади прокурора відділу.
Тобто, чи то буде вказана посада старшого слідчого в ОВС, чи то буде вказана посада слідчого в ОВС - це не вплине на суми, які мають бути зазначені у Довідці про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій відносно ОСОБА_1 .
За матеріалами справи розмір складових заробітної плати працівника на посаді «старшого слідчого в ОВС» у 2020 році збільшився у порівнянні з складовими заробітної плати за якими обчислено пенсію позивачу.
Про фактичну не можливість здійснення перерахунку пенсії відповідно до норм права за якими позивачу була призначена пенсія за вислугу років - відповідач не довів.
Таким чином, Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на підставі наведених норм права повинно було перерахувати та виплатити позивачу пенсію за вислугу років, але цього безпідставно не зробило.
Як зазначалось вище, позивачу на підставі Постанови Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17(2-а/335/543/2017) (яка набрала законної сили 23.02.2018) було призначено пенсію за вислугу років Центральним об'єднанням управлінням Пенсійного фонду України м.Запоріжжя відповідно до вимог ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 за №1789-ХІІ, виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати позивача, обчисленої за останні 24 місяці роботи, на підставі Довідки №303 Генеральної прокуратури України від 04.08.2017 за №18-303зн, без обмеження її максимальним розміром.
За матеріалами справи, відбулись лише зміни у розмірі складових заробітної плати позивача у порівнянні з 2017 роком, що підтверджується Довідкою Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020.
Інше, що було визначено у Постанові Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 01.11.2017 у справі №335/11780/17(2-а/335/543/2017) - зокрема, необхідність при перерахунку пенсії виходити із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром - залишилось без змін та підлягає застосуванню.
Однак, оскільки відповідач з приводу цього заперечує, то суд вважає за необхідне вказати у резолютивній частині рішення про необхідність при перерахунку пенсії виходити із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром.
У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).
Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.
Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).
Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -
Позовну заяву задовольнити у повному обсязі.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) щодо нездійснення ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунку та виплати пенсії за вислугу років з 13.01.2021 - дати подання Заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) здійснити ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) перерахунок та виплату пенсії за вислугу років з 13.01.2021 - дати подання Заяви про перерахунок та виплату пенсії на підставі Довідки Офісу Генерального прокурора №21-1743дп від 15.10.2020 виходячи із розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, без обмеження її максимальним розміром з виплатою різниці між фактично отриманою та перерахованою сумою пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання: АДРЕСА_1 ; фактично мешкає за адресою: АДРЕСА_2 ; РНОКПП НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, Запорізька область, м.Запоріжжя, проспект Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати у сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.
Повний текст судового рішення складено 04.03.2021.
Суддя О.О. Прасов