Рішення від 26.02.2021 по справі 260/3280/20

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2021 рокум. Ужгород№ 260/3280/20

Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гебеш С.А.

при секретарі судових засідань - Жирош С.Ю.

та осіб, які беруть участь у справі:

позивач - ОСОБА_1 ;

представник відповідача - Заяць Р.І.;

представник третьої особи - Роман Д.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, третя особа на стороні позивача - Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач - ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Ужгородського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Закарпатської області про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії, третя особа на стороні позивача - Закарпатський військовий комісаріат Міністерства оборони України, а саме просить суд:

1. визнати неправомірними дії Головного управління пенсійного Фонду України в Закарпатській області щодо відмови у перерахунку пенсії по інвалідності у розмірі фактичних збитків згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 червня 2020 року № 3540 заробітну плату (грошове забезпечення військовослужбовців) за роботу у зоні відчуження в 1986-1990 роках.

2. зобов'язати Головного управління пенсійного Фонду України в Закарпатській області провести перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 10 червня 2020 року № 3540 з моменту звернення до відповідача - 17 червня 2020 року.

Протокольною ухвалою суду від 03 листопада 2020 року замінено відповідача на правонаступника - Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 28 січня 2021 року замінено третю особу - ІНФОРМАЦІЯ_2 на правонаступника - закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки.

Позовні вимоги позивач мотивує тим, що є інвалідом ІІ групи та має право на пільги встановлені для ветеранів війни - інвалідів війни, а також пільги встановлені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Вказує на те, що в період з 10 листопада 1986 року по 10 грудня 1986 року отримував підвищене грошове забезпечення в розмірі 1725 крб. відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10 червня 1986 року № 207-7. Зазначає, що 12 жовтня 2019 року звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про видачу довідки про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках з включенням до складу грошового забезпечення, у тому числі виплаченої суми 1035,00 грн. одноразової грошової винагороди. Військовий комісаріат видав вказану уточнену довідку № 3540 від 10 червня 2020 року про грошове забезпечення за роботу у зоні відчуження, яку 17 червня 2020 року подано у пенсійний Фонд для перерахунку пенсії. 01 вересня 2020 року відповідачем листом повідомив про те, що пенсію не перераховано, а його бездіяльність можна оскаржити в суді.

Позивач у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив суд позов задоволити, з мотивів наведених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила та просила суд відмовити у задоволенні такого. Заперечуючи проти позову вказує на те, що підставою для видачі довідки слугувало тільки протокольне рішення Закарпатського ОВК без наявних необхідних первинних документів, які не були виявлені під час перевірки, а тому у зв'язку із цим управлінням було прийнято рішення про направлення запиту до Закарпатського ОВК за результатами роз'яснень, а в подальшому буде прийнято рішення про відмову або про задоволення заяви позивача. Зазначає, що на момент звернення позивача з позовною заявою, рішення про відмову в призначенні пенсії позивачу ГУ ПФУ в закарпатській області не приймалося, тому право позивача на перерахунок пенсії на час подачі позову не порушене, а відповідно позовна вимога щодо визнання дій протиправними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії є передчасною.

Представник третьої особи у судовому засіданні пояснила, що 10 червня 2020 року Закарпатським ОВК була надана довідка № 3540 від 10 червня 2020 року про грошове забезпечення одержане позивачем за період з 10 листопада 1986 року по 11 грудня 1986 року за виконання робіт у зоні відчуження під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і може бити підставою для розгляду органами ПФУ питання проведення перерахунку пенсіїЗаслухавши думку представника відповідача, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Заслухавши думку сторін, розглянувши подані сторонами документи, матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

У судовому засіданні встановлено, що 02 вересня 2013 року Ужгородським об'єднаним управлінням ПФУ Закарпатської області було призначено пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", з урахуванням норм Постанови КМУ від 23 листопада 2011 року " 1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян" та становив 5611,77 грн.

Розмір пенсійної виплати обчислено з Довідки № 2775 від 30 серпня 2013 року виданої Закарпатським ОВК документів із заробітної плати, отриманої за роботу в населених пунктах зони відчуження за період з 15 листопада 1986 року по 29 листопада 1986 року в сумі 772,50 крб., виписки із акта огляду МСЕК від 24 липня 2013 року із зазначенням 2 гр. інвалідності, витягу із протоколу № 1 засідання комісії з встановлення пенсій за особливі заслуги перед Україною від 24 березня 2003 року, посвідчення війни серія НОМЕР_1 від 25 липня 20113 року.

08 серпня 2017 року позивачем подано довідку № 4289 від 26 липня 2017 року виданої Закарпатським ОВК про грошове забезпечення для проведення перерахунку пенсії.

Згідно вкладки № 67 до протоколу № 69 від 13 жовтня 2017 року "Про відмову у перерахунку пенсії" комісією прийнято рішення про відмову в перерахунку песії по заробітній платі, відповідно до довідки № 4289 від 26 липня 2017 року через відсутність первинних фінансових документів про грошове забезпечення за період служби в зоні відчуження.

Рішенням Ужгородського міськрайонного суду від 10 січня 2019 року у справі № 308/11097/17, яке залишено в силі постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12 червня 2020 року зобов'язано Ужгородське об'єднане управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області провести перерахунок і виплат пенсії позивачу, відповідно до довідки Закарпатського ОВК від 26 липня 2017 року " 4289 про виплачене йому грошове забезпечення за службу в населених пунктах зони відчуження з 10 листопада 1986 року по 10грудня 1986 року за місцем служби у військовій частині НОМЕР_2 за посадою заступником командира роти по політичній частині з моменту звернення до відповідача 08 серпня 2017 року, враховуючи раніше сплачені суми.

23 червня 2020 року до Ужгородського відділу обслуговування громадян ГУ ПФУ в Закарпатській області позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та надав нову довідку № 3540 від 10 червня 2020 року про грошове забезпечення військовослужбовців.

03 липня 2020 року відповідачем на ім'я позивача направлено лист, із змісту якого вбачається, що ним направлено службову записку на зустрічну перевірку довідки про заробітну плату № 3540 від 10 червня 2020 року, а за результатами перевірки буде прийнято рішення щодо перерахунку, про що буде додатково повідомлено

17 серпня 2020 року позивач звернувся до відповідача із запитом про отримання відповіді стосовно поданої попередньої заяви про перерахунок пенсії.

Листом від 01 вересня 2020 року відповідач повідомив позивача про те, що відповіді від Закарпатського ОВК не отримано. Після отримання відповіді за її результатом спеціалісти відділу перерахунків пенсій повертаються до розгляду заяви про перерахунок пенсії від 23 червня 2020 року.

Вважаючи вказані дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області протиправними звернувся до суду за захистом порушеного, як він вважає права.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. У ч. 1 ст. 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження.

Згідно ч. 1 ст. 54 цього Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.

Умови, порядок призначення та мінімальні розміри пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначаються актами Кабінету Міністрів України з відповідних питань.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із змінами, внесеними згідно з Постановою КМУ № 112 від 25.03.2014 був затверджений «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», згідно якого визначено механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків. Обчислення пенсій відповідно до Закону здійснюється на підставі довідок про заробітну плату, які відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видаються установами та організаціями на підставі первинних документів (особових рахунків, відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату). Підставою для проведення розрахунку заробітної плати за роботу в зоні відчуження являються первинні документи про нараховану заробітну плату та фактичну тривалість роботи безпосередньо в зоні відчуження. Видача довідок про заробітну плату проводиться підприємствами, установами та організаціями відповідно до первинних документів про період участі у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС. Відомості про встановлення умов і розмірів оплати праці та умов їхнього запровадження по конкретних особах повинні мати, а отже й надавати, виключно підприємства, де працювали ці особи, або їхні правонаступники. Інші підприємства, органи державної влади, тощо не можуть надавати довідок про заробіток по конкретних особах, які не працювали і не працюють у цих підприємствах, органах державної влади. Якщо розрахунки не було проведено своєчасно, донарахування проводяться при наявності табеля робочого часу за період роботи в зоні відчуження, завіреного підприємством, установою чи організацією, що відповідали за проведення конкретних робіт в зоні відчуження чи іншого документу первинного бухгалтерського обліку, складеного у рік виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Вказаним порядком визначено граничні розміри грошового забезпечення, з якого може бути призначена пенсія.

Крім того, з метою врегулювання питання про обчислення пенсії по інвалідності виходячи із заробітної плати отриманої за роботу в зоні відчуження 16 липня 2012 року було видано Постанову КМУ № 685, якою затверджено Типове положення про комісії з визначення даних про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

Відповідно до вказаної Постанови КМУ така комісія була створена у Закарпатському обласному військовому комісаріаті, яка під час прийняття рішення про достатність підстав для видачі довідок про заробітну плату, одержану за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках.

10 червня 2020 року Протоколом 1 комісія Закарпатського ОВК з визначення даних про заробітну плату, одержану особою за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках розглянула заяву ОСОБА_2 , ліквідатора аварії на ЧАЕС І категорії, інваліда війни ІІ групи щодо видачі довідки про заробітну плату. одержану ним за роботу в зоні відчуження.

При складанні довідки розглядався лист - повідомлення військової частини НОМЕР_3 від 28 грудня 1986 року № 77 про отримане ОСОБА_3 грошове забезпечення у зоні відчуження. У вказаному листі визначено, що йому виплачувалася премія у розмірі 1035 крб., що відповідає 3-х кратному грошовому забезпеченню.

Так, на засіданні комісії було запропоновано врахувати у довідку суми разової винагороди у розмірі 900 крб., з розрахунку 150 крб. + оклад за військове звання 150 крб. у трикратному розмірі.

Загальна сума для нарахування пенсії визначена довідкою не перевищує максимального розміру грошового забезпечення для нарахування пенсії визначеного Постановою КМУ № 1210.

Відтак, було прийнято рішення затвердити довідку про грошове забезпечення одержане гр. ОСОБА_4 за період з 10.11.1986р. по 11.12.1986р. за виконання робіт у зоні відчуження під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС за формою визначеною Міністерством соціальної політики України та включити до грошового забезпечення: збережене грошове забезпечення - 345 крб.; грошове забезпечення у зоні відчуження - 1725 крб; одноразову грошову винагороду - 900 крб., всього - 2970 крб.

Відтак, 10 червня 2020 року Закарпатським ОВК позивачу надана довідка № 3540 від 10 червня 2020 року.

Аналіз норм Кодексу адміністративного судочинства України свідчить про те, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ. Тобто, якщо відмова відповідного органу визнана судом протиправною, а іншого варіанту поведінки у суб'єкта владних повноважень за законом не існує, суд має повне право зобов'язати такий орган влади вчинити конкретні дії, які б гарантували захист законних прав і свобод позивача, оскільки це і є основним завданням адміністративного судочинства.

На підставі вищевикладеного, та враховуючи те, що відповідачем не прийнято рішення про перерахунок пенсії позивача на підставі поданої ним довідки від 10.06.2020 року, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки Закарпатського обласного військового комісаріату від 10 червня 2020 року № 3540.

З метою захисту порушеного права позивача на перерахунок пенсії на підставі відповідної довідки, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог та вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки Закарпатського обласного військового комісаріату від 10 червня 2020 року № 3540.

Керуючись статтями 6, 9, 72-76, 242 -246, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, третя особа - Закарпатський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки - задовольнити частково.

2. Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) щодо відмови у перерахунку ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_4 ) пенсії по інвалідності відповідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" на підставі довідки Закарпатського обласного військового комісаріату від 10 червня 2020 року № 3540.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ - 20453063) здійснити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код - НОМЕР_4 ) перерахунок і виплату пенсії відповідно до довідки Закарпатського обласного військового комісаріату від 10 червня 2020 року № 3540.

4. В решті позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 03 березня 2020 року.

СуддяС.А. Гебеш