Україна
Донецький окружний адміністративний суд
04 березня 2021 р. Справа№200/383/21-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Буряк І.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Донецькій області) про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, а саме:
- визнати протиправними бездіяльність ГУ ПФУ в Донецькій області щодо не перерахування розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.10.2020 та здійснення виплати пенсійного забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку;
- зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня надходження від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оновленої довідки від 15.10.2020 № 15/189 та виплатити заборгованість.
Позов мотивовано таким.
Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за вислугу років.
19 жовтня 2020 року Головним управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях (далі - ГУ СБУ Донецькій та Луганській областях) на адресу відповідача направлено довідку від 15.10.2020 № 15/189 про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення військовослужбовців і начальницького складу та деяких інших осіб» від 20.08.2017 № 704.
Згідно відповіді ГУ ПФУ в Донецькій області (без номера та дати) вказана довідка повернута без опрацювання, чим, на думку позивача, йому відмовлено у перерахунку пенсії.
Вважаючи такі дії ГУ ПФУ в Донецькій області протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом за захистом порушеного права.
Ухвалою суду від 02.02.2021 провадження у справі відкрито, вирішено розглядати справу у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами у строк, встановлений статтею 258 КАС України.
Ухвалою суду від 01.03.2021 у задоволенні клопотання ГУ ПФУ в Донецькій області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження відмовлено.
Відповідачем надано до суду відзив від 23.02.2021 № 0500-0602-8/4180, за змістом якого останній заперечує проти задоволення позовних вимог, аргументуючи це таким.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України № 103 та з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України № 704 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі довідки ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях від 11.04.2018 № 15/279. Водночас після визнання протиправними та скасування пунктів 1, 2 Постанови № 103 інших рішень Кабінетом Міністрів України про умови та порядок проведення перерахунку пенсій не приймалось. Отже, станом на момент розгляду даної справи законодавчо не врегульовано питання проведення перерахунку пенсій колишнім працівникам СБУ, у зв'язку зі скасуванням пунктів 1, 2 Постанови Кабінету Міністрів України № 103.
Судом встановлено такі фактичні обставини у справі.
ОСОБА_1 є громадянином України паспорт серія НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , фактична адреса: АДРЕСА_1 , згідно довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи від 13.03.2020 № 1419-5000278507.
25 серпня 2015 року ОСОБА_1 видано посвідчення учасника бойових дій серія НОМЕР_3 .
06 грудня 2017 року ОСОБА_1 видано пенсійне посвідчення № НОМЕР_2 серія НОМЕР_4 , вид пенсії за вислугу років.
Протокол за пенсійною справою ОСОБА_1 від 14.12.2017 свідчить, що грошове забезпечення для обчислення пенсії складалось: посадовий оклад - 1506,00 грн.; оклад за військовим званням - 130,00 грн.; процентна надбавка за вислугу років 35 % - 572,60 грн.; середньомісячна сума додаткових видів ГЗ за 24 місяці - 9 838,07 грн. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії - 12 046,67 грн. Основний розмір пенсії: 70 % грошового забезпечення (вислуга років 28).
Матеріали пенсійної справи та відомості довідки від 11.04.2018 № 15/279 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії згідно з постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 свідчать, що пенсію позивачу обраховано, виходячи з таких складових: посадовий оклад - 7 230,00 грн.; оклад за військовим званням підполковник - 1 410,00 грн.; надбавка за вислугу років 45 % - 3 888,00 грн. Усього 12 528,00 грн.
15 жовтня 2020 року ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях складено довідку № 15/189 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 встановленого за відповідною (аналогічною) посадою станом на 05.03.2019 згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 відповідно до якої встановлено такі види грошового забезпечення:
посадовий оклад - 7 227,38 грн.;
оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн.;
надбавка за вислугу років 45 % - 3 886,82 грн.;
глава 2 розділ ІІІ 37 % - 4 633,95 грн.;
глава 3 розділ ІІІ 15 % - 1 084,11 грн.;
глава 15 розділ ІІІ 10 % - 7 22,74 грн.;
Усього - 18 965,00 грн.
У примітці вказано, що довідка складена на підставі рішення Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19.
ГУ ПФУ в Донецькій області листом від 13.11.2020 № 0500-0304-5/21139 на ім'я першого заступника начальника ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях «Щодо повернення довідок про розмір ГЗ по 4 особам» повідомлено, що ГУ ПФУ в Донецькій області отримало, зокрема, довідку від 15.10.2020 № 15/189, однак після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови № 103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії зазначеній категорії осіб не приймалось. Отже, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.
Враховуючи вищевикладене, означена довідка повертається без опрацювання.
Наявні у справі письмові докази, досліджено у порядку ст. 211 КАС України.
Правова позиція суду обґрунтована таким.
Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262 (далі - Закон № 2262).
Відповідно до ч.3 ст. 51 Закону № 2262, перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з ч.4 ст. 63 Закону № 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (далі - Порядок № 45) повідомляють орган ПФУ.
Аналогічне вказано Верховним Судом у рішенні у зразковій справі № 160/8324/19 та у постановах Верховного Суду України від 22.04.2014 у справі № 21-484а136, Верховного Суду від 10.10.2019 у справі № 553/3619/16-а.
Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Додаток 2 до Порядку № 45 містить форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).
Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинні вчинити, зокрема, відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45, не змінився.
Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, регулює Порядок № 3-1.
Відповідно до пункту 24 Порядку 3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІ уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток № 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.
Тотожні за змістом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться у пунктах 2, 3 Порядку № 45.
Отже, з набранням чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18 (05.03.2019) виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, тому саме у зв'язку з набранням законної сили вказаним рішенням суду позивач отримав право на перерахунок пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-ХІІ.
Верховний Суд у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі дійшов висновку про те, що «дії відповідача щодо відмови позивачу у підготовці та наданні до ГУ ПФУ оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 є неправомірними, а тому відповідача належить зобов'язати скласти та подати до ГУ ПФУ нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ, статті 9 Закону №2011-XII та з врахуванням положень постанови №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 (першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії) перерахунку основного розміру пенсії позивача».
Вказане рішення залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020.
Проте, відповідач, Головне управління ПФУ в Донецькій області, не зважаючи на висновок Верховного Суду у зразковій справі, повернуло довідку, видану позивачу без виконання, направивши лист від 13.11.2020 № 0500-0304-5/21139 про відмову в перерахунку пенсії, посилаючись на неприйняття Урядом нового порядку про умови та порядок проведення перерахунку пенсій.
Суд зазначає, що Верховний Суд у рішенні у зразковій справі № 160/8324/19 з вказаного питання зазначив: «Окружний адміністративний суд міста Києва рішенням від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 5 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнав протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Оскільки зміни, внесені Постановою № 103, зокрема, до додатку 2 Порядку № 45, у якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, то з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.
При цьому порядок дій, який повинен вчинити відповідач у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 Постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.
Відповідач, зазначаючи у відзиві на адміністративний позов про те, що визнання нечинними в подальшому п.п. 1, 2 постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 по справі № 826/3858/18, яке набрало законної сили 05.03.2019, не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій щодо повторного проведення перерахунку пенсії позивача, та те, що визнання протиправним та нечинними змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює автоматичне відновлення дії попередньої редакції норм Порядку № 45, фактично не погоджується с висновками Верховного Суду у зразковій справі, та ставить висновки, зроблені в рішенні Верховного Суду та Постанові Великої Палати Верховного Суду щодо чинності та застосування Порядку № 45 та наявності права у пенсіонерів, що отримують пенсію за вислугу років, на перерахунок пенсії з 01.04.2019 року, під сумнів.
При цьому, Великою Палатою Верховного Суду у зразковій справі № 160/8324/19 було надано оцінку зазначеним доводам та зроблено висновок про їх необґрунтованість.
Відповідно до ч. 5 ст. 13 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.
Крім того, посилання відповідача на недотримання порядку видачі довідки не є обґрунтованими, з огляду на те, що до обов'язку пенсійного органу не входить перевірка та оцінка дотримання порядку видачі довідок ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях.
Відтак, суд дійшов висновку, що відповідач, у зв'язку із направленням на його адресу довідки від 15.10.2020 № 15/189, складеної ГУ СБУ у Донецькій та Луганській областях про грошове забезпечення позивача станом на 05.03.2019 був зобов'язаний провести перерахунок пенсії з 01.04.2019.
Проте, зазначений обов'язок відповідачем не виконано.
У свою чергу, вирішуючи спір, суд враховує, що згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень - це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність - це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність протиправної бездіяльності відповідача щодо здійснення перерахунку пенсії позивачу з 01.04.2019 із урахуванням у тому числі додаткових видів грошового забезпечення на підставі вказаної вище довідки а тому, позовні вимоги у цій частині позову є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Щодо способу захисту.
За змістом позовної заяви позивач просить зобов'язати ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 за минулий час, але не більше як за 12 місяців з дня надходження від Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях оновленої довідки від 15.10.2020 № 15/189 та виплатити заборгованість.
Відповідно до п. 10 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.
Спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Вказана правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 16.09.2015 у справі № 21-1465а15.
Така правова позиція врегулювання питання щодо визначення судом ефективного способу відновлення порушеного права застосовується і Касаційним адміністративним судом у складі Верховного Суду.
Як вже відзначалось вище нормативний припис ч. 2 ст. 51 Закону № 2262 передбачає, що перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Ураховуючи вищезазначене, суд вважає, що належним способом захисту є зобов'язання ГУ ПФУ в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.10.2020 № 15/189 та провести виплату з урахуванням сплачених сум.
Отже, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є правомірними та підлягають задоволенню у повному обсязі.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (Донецька область, м. Слов'янськ, пл. Соборна, 3, ЄДРПОУ 13486010) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не перерахування розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.10.2020 та здійснення виплати пенсійного забезпечення з урахуванням проведеного перерахунку;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки Головного управління Служби безпеки України в Донецькій та Луганській областях від 15.10.2020 №15/189 та провести виплату з урахуванням сплачених сум.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили у строк та порядок визначений ст.255 КАС України.
Рішення суду першої інстанції оскаржується у строк та порядок встановлений ст.ст. 292, 295, 297 КАС України.
Повний текст судового рішення складено 04 березня 2021 року.
Суддя І.В. Буряк