Рішення від 04.03.2021 по справі 160/14472/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 березня 2021 рокуСправа № 160/14472/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до голови Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області Луценка Олександра Григоровича, Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 05.11.2020 адвокат Старенко Ілля Ігоревич від імені ОСОБА_1 подав до Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний позов до голови Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області Луценка Олександра Григоровича, Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області про:

- визнання протиправною бездіяльності голови Межиріцької об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області Луценка Олександра Григоровича щодо незвітування перед Межиріцькою сільською територіальною громадою про свою роботу у 2019 році на відкритій зустрічі з громадянами;

- визнання протиправною бездіяльності голови Межиріцької об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області Луценка Олександра Григоровича щодо незвітування виконавчого комітету перед Межиріцькою сільською радою Павлоградського району Дніпропетровської області про результати діяльності у 2019 році;

- зобов'язання голови Межиріцької об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 підготувати звіт про результати своєї роботи у 2019 році, і прозвітувати з ним перед Межиріцькою сільською територіальною громадою шляхом проведення відкритої зустрічі з громадянами, у місячний строк з дня набрання рішенням по справі законної сили;

- зобов'язання голови Межиріцької об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області ОСОБА_2 оприлюднити підготовлений ним звіт про свою роботу у 2019 році в офіційних друкованих виданнях (газетах), визначених Межиріцькою сільською радою, а також на офіційному веб-сайті Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області в мережі Інтернет, та на єдиному державному веб-порталі відкритих даних, у місячний строк з дня набрання рішенням по справі законної сили.

2. У позові заявлено клопотання про стягнення з виконавчого комітету Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області понесених судових витрат по справі, а саме витрат на професійну правничу допомогу (докази якої та її розмір будуть надані після відкриття провадження у справі).

3. Ухвалою суду від 10.11.2020 прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, встановлено строки для подання заяв по суті спору.

4. 16.01.2021 та 08.02.2021 адвокатом позивача надані суду докази витрат на професійну правничу допомогу.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

5. Позивач є членом Фермерського господарства «БАЛАК В.Є.» (код ЄДРПОУ 41048164), яке здійснює свою господарську діяльність на території Межиріцької об'єднаної територіальної громади (с. Булахівка в Павлоградському районі Дніпропетровської області), на земельних ділянках, які були надані громадянам у власність та/або користування для ведення фермерського господарства, товарного сільгоспвиробництва або особистого селянського господарства.

6. 02.11.2020 позивачу знадобилася публічна інформація про діяльність сільського голови - ОСОБА_2 , а саме: звіт перед Межиріцькою територіальною громадою про свою роботу за 2019 рік та звіт про роботу виконавчих органів Межиріцької сільської ради у 2019 році.

7. Зазначена інформація є відкритою і підлягає оприлюдненню у формі відкритих даних виконавчим комітетом Межиріцької сільської ради на офіційному веб-сайті Межиріцької сільської ради.

8. З метою ознайомлення зі вказаними звітами сільського голови, 02.11.2020 позивач звернувся до офіційного веб-сайту Межиріцької ОТГ в мережі Інтернет і з'ясував для себе, що на офіційному веб-сайті Межиріцької ОТГ звіт сільського голови перед Межиріцькою територіальною громадою про свою роботу за 2019 рік та звіт сільського голови про роботу виконавчих органів Межиріцької сільської ради у 2019 році не оприлюднені.

9. За таких обставин, позивач вважає, що неопублікування звітів сільського голови про свою роботу за 2019 рік перед Межиріцькою сільською територіальною громадою та роботу очолюваного ним виконавчого комітету перед Межиріцькою сільською радою, є грубим порушення не лише прав та законних інтересів позивача, а й інших членів Межиріцької об'єднаної територіальної громади.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧІВ

10. Відповідачі заяв по суті спору не надали, копія позову та ухвала про відкриття провадження у справі вручені поштовим зв'язком 01.12.2020.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ

11. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , Управлінням Пенсійного фонду України у м. Кривому Розі 13.10.2003 видано посвідчення про те, що він отримує пенсію по інвалідності (І група за загальним захворюванням), номер пенсійної справи НОМЕР_1 .

12. Зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_1 з АДРЕСА_1 .

13. ОСОБА_1 є членом Фермерського господарства «Балак В.Є.», код ЄДРПОУ 41048164, зареєстрованого 23.12.2016, згідно статуту викладеного у новій редакції згідно з рішенням № 2/20 від 30.03.2020, частка у статутному капіталі 1000 грн, що складає 0,09% складеного капіталу, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 .

14. Згідно із пунктом 1.6 статуту фермерське господарство має місцезнаходження: 51470, Дніпропетровська область, Павлоградський район, територія Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади (Межиріцької сільської ради) за межами села Булахівка, комплекс будівель та споруд № 3.

15. Фермерське господарство створено засновником ( ОСОБА_3 ) одноособово, членами фермерського господарства можуть бути члени сім'ї та родичі засновника (пункт 1.7 статуту).

16. Фермерське господарство є комерційною організацією, що веде підприємницьку діяльність, яка створена засновником на базі належного йому майна, та здійснює свою діяльність на земельній ділянці загальною площею 196 га, кадастровий номер 1223582300:01:001:1276, що знаходиться на території Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області, яка надана засновнику в оренду для ведення фермерського господарства (пункт 1.8 статуту).

17. ОСОБА_2 був головою Межиріцької сільської ради, обраним на місцевих виборах 25.10.2015, до 13.11.2020.

18. 13.11.2020 на першій сесії восьмого скликання Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області відповідно до Закону України «Про місцеві вибори» та рішенням № 13 «Про встановлення результатів виборів сільського голови», засідання Межиріцької сільської виборчої комісії від 27.10.2020, обраним головою Межиріцької сільської ради в єдиному одномандатному виборчому окрузі є ОСОБА_4 .

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

19. Відповідно до статті 1 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 № 280/97-ВР (далі - Закон № 280/97-ВР) територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр.

20. Місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України (частина перша статті 2 Закону № 280/97-ВР).

21. Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами сіл, селищ, міст як безпосередньо, так і через сільські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи, а також через районні та обласні ради, які представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст (частина друга статті 2 Закону № 280/97-ВР).

22. Згідно із частиною першою статті 3 Закону № 280/97-ВР громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

23. Сільський, селищний, міський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідно села (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів кількох сіл), селища, міста (частина перша статті 12 Закону № 280/97-ВР).

24. Повноваження міського голови визначені статтею 42 Закону № 280/97-ВР.

25. Згідно із пунктом 9 частини четверної статті 42 Закону № 280/97-ВР сільський, селищний, міський голова забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.

26. При здійсненні наданих повноважень сільський, селищний, міський голова є підзвітним, підконтрольним і відповідальним перед територіальною громадою, відповідальним - перед відповідною радою, а з питань здійснення виконавчими органами ради повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольним відповідним органам виконавчої влади. Сільський, селищний, міський голова щорічно звітує відповідно сільській, селищній, міській раді про здійснення державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності виконавчими органами відповідної ради (частина шоста статті 42 Закону № 280/97-ВР).

27. Сільський, селищний, міський голова не рідше одного разу на рік звітує про свою роботу перед територіальною громадою на відкритій зустрічі з громадянами. На вимогу не менше половини депутатів відповідної ради сільський, селищний, міський голова зобов'язаний прозвітувати перед радою про роботу виконавчих органів ради у будь-який визначений ними термін (частина сьому статті 42 Закону № 280/97-ВР).

VІ. ОЦІНКА СУДУ

28. Надаючи оцінку позовним вимогам щодо допущеної бездіяльності головою Межиріцької об'єднаної територіальної громади ОСОБА_2 щодо його незвітування перед Межиріцькою сільською територіальною громадою про свою роботу у 2019 році на відкритій зустрічі з громадянами та незвітування виконавчого комітету перед сільською радою про результати діяльності у 2019 році, з'ясуванню підлягає питання наявності порушеного права позивача, виходячи з заявлених позовних вимог.

29. Конституційний Суд України, вирішуючи питання, порушені в конституційному зверненні та конституційному поданні щодо тлумачення частини другої статті 55 Конституції України, у Рішенні від 14.12.2011 № 19-рп/2011 зазначив, що права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави (частина друга статті 3 Конституції України). Для здійснення такої діяльності органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові та службові особи наділені публічною владою, тобто мають реальну можливість на підставі повноважень, установлених Конституцією та законами України, приймати рішення чи вчиняти певні дії. Особа, стосовно якої суб'єкт владних повноважень прийняв рішення, вчинив дію чи допустив бездіяльність, має право на захист. Право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їхнє порушення.

30. Отже, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб порушення, про яке стверджує позивач, було обґрунтованим. Таке порушення прав має бути реальним, стосуватися індивідуально виражених прав або інтересів особи, яка стверджує про їхнє порушення.

31. Територіальна громада - це жителі, об'єднані постійним проживанням у межах села, селища, міста, що є самостійними адміністративно-територіальними одиницями, або добровільне об'єднання жителів кількох сіл, селищ, міст, що мають єдиний адміністративний центр.

32. Згідно із частиною першою статті 3 Закону № 280/97-ВР громадяни України реалізують своє право на участь у місцевому самоврядуванні за належністю до відповідних територіальних громад.

33. Матеріалами справи не підтверджується, що позивач заявив позов на захист права участі у місцевому самоврядуванні за належністю до Межиріцької об'єднаної територіальної громади, оскільки не має постійного місця проживання на території громади, фактично є зареєстрованим у АДРЕСА_3 .

34. Доводи позивача, що він як член фермерського господарства «Балак В.Є.» має інтерес до додержання зазначених вимог законодавства про місцеве самоврядування, не вказують на порушення конкретних індивідуальних прав позивача, судом не встановлено порушення прав позивача бездіяльністю, яка оскаржується, у зв'язку із чим відсутні підстави для задоволення основних позовних вимог.

35. Порушення вимог закону рішенням чи діями суб'єкта владних повноважень не є достатньою підставою для визнання їх судом протиправними, оскільки обов'язковою умовою визнання їх протиправними є доведеність позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями чи рішенням з боку відповідача, зокрема наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб'єктивного матеріального права або законного інтересу, на захист якого подано позов.

36. З урахуванням відсутності підстав для задоволення основних позовних вимог, є відсутніми підстави для задоволення похідних позовних вимог, у тому числі й з урахуванням припинення з 13.11.2020 повноважень сільського голови ОСОБА_2 .

VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ

37. Суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовної заяви, у зв'язку із чим відсутні підстави для розподілу судових витрат.

38. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

39. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ; адреса реєстрації: АДРЕСА_4 ; адреса для листування: АДРЕСА_5 ) до голови Межиріцької сільської об'єднаної територіальної громади Павлоградського району Дніпропетровської області Луценка Олександра Григоровича (пров. Виконкомівський, буд. 1, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51473), Межиріцької сільської ради Павлоградського району Дніпропетровської області (код ЄДРПОУ 04338948; пров. Виконкомівський, буд. 1, Павлоградський район, Дніпропетровська область, 51473) про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити повністю.

40. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба