29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
"19" травня 2010 р.Справа № 6/529-10
За позовом Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області
до Закупнянського виробничого управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району
про стягнення 123420,64грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного водокористування
Суддя Танасюк О. Є.
За участю представників сторін:
позивача : Сліпчук О.П. по довіреності від 28.04.2010р.
відповідача: Кравцов В.В. по довіреності від 12.05.2010р.
За участю прокуратури: не з'явився
а також: Коновал Б.А. -селищний голова смт Закупне, відповідно до посвідчення №35 від 10.05.2006р.
Рішення приймається 19.05.2010р., оскільки в судовому засіданні 13.05.2010р. оголошувалась перерва.
Суть спору: Прокурор у позові просить господарський суд стягнути з відповідача на користь держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області для зарахування до бюджету Закупнянської селищної ради, смт Закупне Чемеровецького району 123 420,64грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного використання підземних вод при наданні послуг з централізованого водопостачання без наявності дозволу на спеціальне водокористування, внаслідок чого порушено вимоги ст.ст.44, 49, 110, 111 Водного кодексу України. Також позивач посилається на положення ч.4 ст.68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища".
Відповідач у відзиві на позов, а також його представник в судовому засіданні проти позову заперечував та зазначив про те, що Закупненське виробниче управління житлово-комунального господарства смт Закупне проводить забезпечення водопостачання для жителів селища виключно для господарсько-побутових і питних потреб з джерела самовільного витоку підземних вод.
При цьому зазначив, що з метою покращення санітарно-гігієнічних потреб, на місці витоку було обладнано каптажний колодязь, з якого частина води подається водогоном населенню. За використану воду відповідач регулярно сплачував податки до держбюджету.
Розглядом матеріалів справи встановлено.
Державна екологічна інспекція в Хмельницькій області м. Хмельницький, як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа зареєстрована виконавчим комітетом Хмельницької ради 01.03.2007р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області № 170608 від 05.02.2008р.
Закупнянське виробниче управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району, як суб'єкт підприємницької діяльності -юридична особа зареєстрована Чемеровецькою районною державною адміністрацією 10.03.2000р., включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Чемеровецькому районі № 303001 від 04.02.2010р.
Державною екологічною інспекцією в Хмельницькій області проведено перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства Закупнянського виробничого управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району за результатами якої складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства № 256/08 від 17.12.2009р.
В акті перевірки зафіксовано, що Закупнянське виробниче управління житлово-комунального господарства смт Закупне здійснювало спеціальне водокористування для забезпечення господарських та виробничих потреб населення за відсутності дозволу на спеціальне водокористування (строк дії дозволу до 12.04.2009р.).
Відповідно до наданої довідки Закупнянської ВУЖКГ № 66 від 28.12.2009р. та № 74 від 17.12.2009р. в період з 13.04.2009р. по 24.08.2009р. використано 6356 м.куб. підземної води, з 24.08.2009р. по 17.12.2009р. використано 4375куб.м. підземної води .
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 18.05.1995р. №37 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.06.1995р. за № 162/698 розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного водокористування підземних вод що здійснювалось за відсутності дозволу на спеціальне водокористування за період з 13.04.2009р. по 24.08.2009р. склав 8358,14 грн.
Відповідно до розрахунків, проведених на підставі акту перевірки та згідно Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків , заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища №389 від 20.07.2009р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, розмір відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок самовільного підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування за період з 24.08.2009р. по 17.12.2009р. склав 115 062,50грн.
Загальна сума розрахункових збитків заподіяних державі Закупнянським ВУЖКГ внаслідок самовільного використання підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування за період з 13.04.2009р. по 17.12.2009р. становить 123 420,64грн.
17.12.2009р. складено протокол № 006615, № 006616, № 006617 про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову від 18.12.2009р. № 006615/08 про накладення адміністративного стягнення на начальника Закупнянського ВУЖКГ Кравцова В.В. в сумі 170 грн. за порушення ст.ст.19, 21 Кодексу України „Про надра”.
Оскільки відповідач в добровільному порядку шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу самовільним водокористуванням за відсутності дозволу в сумі 123420,640грн. не сплатив, позивачем подано позов до суду.
Дослідивши зібрані у справі докази та давши їм правову оцінку в сукупності, судом прийнято до уваги наступне.
Відповідно до ст.ст. 2, 29 ГПК України господарський суд порушує справи за позовними заявами прокурорів та їх заступників, які звертаються до господарського суду в інтересах держави. Прокурор, який звертається до господарського суду в інтересах держави, в позовній заяві самостійно визначає, в чому полягає порушення інтересів держави, та обґрунтовує необхідність їх захисту, а також вказує орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах. Прокурор, який бере участь у справі, несе обов'язки і користується правами сторони, крім права на укладення мирової угоди.
Прокурор, згідно ст. 121 Конституції України самостійно визначає підстави для представництва у судах, форму його здійснення і може здійснювати представництво в будь-якій стадії судочинства в порядку, передбаченому процесуальним законом.
На органи прокуратури України покладаються повноваження щодо представництва інтересів держави в суді у випадках, визначених законом та здійснення нагляду за додержанням законів.
Під представництвом інтересів держави в суді треба розуміти правовідносини, в яких прокурор, реалізуючи повноваження щодо захисту інтересів держави, вчиняє в суді процесуальні дії, які включають звернення прокурора до суду з позовною заявою, участь у справах, порушених за його заявою, у разі коли це передбачено законом або за ініціативою прокурора, що цього вимагає захист інтересів держави.
Відповідно до ст.20 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища” до компетенції спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів і його органів на місцях належать державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, а також за додержанням норм екологічної безпеки.
Забезпечення реалізації державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення та охорони природних ресурсів, поводження з відходами (крім поводження з радіоактивними відходами), екологічної та в межах своєї компетенції радіаційної безпеки на відповідній території згідно Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 лютого 2007 року за №119/13386 "Про затвердження Положення про Державне управління охорони навколишнього природного середовища в областях, містах Києві та Севастополі та Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі "покладено на Державну екологічну інспекцію.
Згідно з ч. 5 Положення про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі, затверджено Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 19.12.2006 №548 (із змінами) Інспекція вправі обстежувати в установленому порядку підприємства, установи і організації з метою перевірки додержання ними вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, виконувати в установленому порядку відбір проб, інструментально-лабораторні вимірювання показників складу та властивостей, у тому числі забруднюючих речовин на об'єктах, що обстежуються; перевіряти документи на право спеціального використання природних ресурсів (ліцензії, дозволи); складати акти перевірок і протоколи про адміністративні правопорушення та розглядати справи про адміністративні правопорушення у межах повноважень, визначених законом; подавати позови про відшкодування втрат і збитків, завданих унаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи винні у самовільному спеціальному використанні природних ресурсів. Підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні та фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, завдану внаслідок порушення вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст. 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.
Статтею 19 Закону України „Про надра” передбачено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Згідно ст. 21 зазначеного вище закону, надра у користування для видобування прісних підземних вод і розробки родовищ торфу надаються без надання гірничого відводу на підставі спеціальних дозволів, що видаються після попереднього погодження з органами Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного комітету України по нагляду за охороною праці та Міністерства охорони здоров'я України на місцях.
Частиною 2 ст.48 Водного кодексу України передбачено, що спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до п. 9 ст. 44, ч. 1 ст. 49 Водного кодексу України водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу. Спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу.
Згідно ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України порушення водного законодавства тягне за собою дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно з законодавством України. Підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідно до п.1.2. Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 №389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, встановлюється порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів та обумовлені самовільним використанням водних ресурсів без дозволу на спеціальне водокористування.
Дана Методика встановлює єдині вимоги до визначення збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів суб'єктами господарювання (фізичними і юридичними особами).
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів спеціальним водокористуванням є забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води для скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів; самовільним водокористуванням є самовільне захоплення, використання вод без спеціального на те дозволу.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем зафіксовано факт здійснення відповідачем спеціального водокористування для забезпечення господарських та виробничих потреб населення за відсутності дозволу на спеціальне водокористування (строк дії дозволу до 12.04.2009р.), та згідно наданої довідки Закупнянської ВУЖКГ № 66 від 28.12.2009р. та № 74 від 17.12.2009р. в період з 13.04.2009р. по 24.08.2009р. використано 6356 м.куб. підземної води, з 24.08.2009р. по 17.12.2009р. використано 4375куб.м. підземної води .
Відповідно до розрахунків, проведених позивачем на підставі акту перевірки та розраховану згідно до Методики розрахунку відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення вимог законодавства про охорону та використання водних ресурсів, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 18.05.1995р. №37 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 01.06.1995р. за № 162/698 та Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 20.07.2009 № 389 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.08.2009р. за № 767/16783, розмір збитків внаслідок самовільного використання підземних вод без дозволу на спеціальне водокористування за період з 13.04.2009р. по 17.12.2009р. становить 123 420,64грн.
Відповідно до ст. 47 Кодексу України про адміністративні правопорушення, самовільне користування надрами, укладення угод, які в прямій чи прихованій формі порушують право власності на надра, - тягнуть за собою накладення штрафу на громадян у розмірі від чотирьох до шести неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - від десяти до чотирнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі протоколів від 20.01.2010р. № 006731, № 006732, № 006733 про адміністративне правопорушення, Державною екологічною інспекцією винесено постанову № 006615/08 від 18.12.2009р. про накладення адміністративного стягнення, зокрема на начальника Закупнянського ВУЖКГ Кравцова В.В,. в сумі 170 грн. за порушення ст.ст.19, 21 Кодексу України „Про надра”.
20.01.2010р. складено протокол № про адміністративне правопорушення, на підставі якого винесено постанову від 01.02.2010р. № 006732 про накладення адміністративного стягнення на керівника КП „Добробут” Комаринського В.В. в сумі 238 грн. за порушення ст.ст.110, 111 Водного кодексу України, ст. 65 Кодексу України „Про надра”.
Пунктом 15 ст. 48 Закону України „Про державний бюджет України на 2009р.” передбачено, що джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2009р. є 100 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, що зараховуються до бюджетів місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, приписи ст. 33 ГПК України в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, підтвердженими матеріалами справи та такими, що підлягають задоволенню. Доказів які б спростовували заявлені позовні вимоги та про відшкодування заявленої до стягнення шкоди суду не подано.
У відповідності до ст.49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.
Керуючись ст.ст.1,12,33, 44, 49, 82, 84,85,116 Господарського процесуального кодексу України, суд -
Позов Прокурора Чемеровецького району в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області до Закупнянського виробничого управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району про стягнення 123420,64грн. збитків, заподіяних внаслідок самовільного водокористування задоволити.
Стягнути з Закупнянського виробничого управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району (код ЄДРПОУ 30849689) на користь Державної екологічної інспекції в Хмельницькій області (м.Хмельницький вул. І. Франка, 2/2, код 34971547) для зарахування одержувач коштів: Закупнянська селищна рада смт Закупне Чемеровецького району код ЄДРПОУ 04402540, р/р 31414542700532, МФО 815013) 123 420,64грн. (сто двадцять три тисячі чотириста двадцять гривень 64 коп.) збитків заподіяних природному середовищу.
Стягнути з Закупнянського виробничого управління житлово-комунального господарства смт Закупне Чемеровецького району (код ЄДРПОУ 30849689) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м. Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 1234,20 грн. (одна тисяча двісті тридцять чотири гривні 20 копійки) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31215259700002, код банку 815013, ГУ ДКУ у Хмельницькій області, ЄДРПОУ 23565225 УДК м. Хмельницький, призначення платежу: 22050000) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236,00 грн. (двісті тридцять шість гривень 00 копійок).
Видати накази.
Суддя