Постанова від 11.05.2010 по справі 2а-13634/08

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 травня 2010 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Ситникова О.Ф.

Суддів: Зайця В.С.

Хрімлі О.Г.

розглянувши в порядку письмового провадження в залі суду в м. Києві апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області на постанову Білоцерківського міськрайоного суду Київської області від 10 листопада 2008 року у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області про зобов'язання відповідача провести донарахування недоотриманої щорічної разової грошової допомоги за 2008 рік, як інваліду війни до 5 травня,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати відповідача провести донарахування та виплату йому суми недоотриманої щорічної одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2008рік в розмірі 4320 грн.

Постановою Білоцерківського міськрайоного суду Київської області від 10 листопада 2008 року позовні вимоги задоволено.

Не погоджуючись з прийнятою постановою, відповідач Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області подало апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та постановити нову про відмову в задоволенні вимог адміністративного позову, посилаючись на неповне з'ясування судом 1-ої інстанції обставин, що мають значення для справи, на порушення норм матеріального права, на невідповідність висновків суду 1-ої інстанції обставинам справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів вважає за можливе розглядати справу в порядку письмового провадження, так як відповідно до ч.1 ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі, заявили клопотання про вирішення справи за їхньої відсутності.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб' єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони :1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України;2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Так, судом першої інстанції встановлено, що позивач є інвалідом 1-ї групи та має право на пільги, встановлені для інвалідів війни, що стверджується копією посвідчення НОМЕР_1

Відповідно до ч.5 ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам війни та прирівняним до них особам передбачена виплата щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня, зокрема інвалідам другої групи у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.

Також судом 1-ої інстанції встановлено, що позивачу по справі, як інваліду 1-ї групи платіжним дорученням №2161 від 25.04.2008 р. виплачено щорічну разову грошову допомогу до 5-го травня в розмірі 500 грн. - 30.04.2008 року, що підтверджується довідкою УСЗН та випискою з особового рахунку позивача.

Розмір виплаченої допомоги до 5-го травня визначений на підставі Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», за яким у 2008 році інвалідам війни 1-ї групи виплата щорічної разової грошової допомоги проводиться у розмірі 500 грн. відповідно до Постанови КМ України за № 183 від 12.03.2008 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд 1-ої інстанції зазначив, що слід в изнати дії Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області щодо відмови у перерахунку щорічної допомоги інвалідам війни до 5-го травня за 2007 рік на користь позивача неправомірними та зобов'язати Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області провести виплату недоотриманої щорічної разової грошової допомоги інвалідам війни до 5 травня за 2007 рік на користь позивача в розмірі 4310грн.

Колегія суддів не погоджується з даним висновком суду 1-ої інстанції з огляду на наступне.

Згідно ст. ст. 12, 13, 14, 15, 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" виплата разової грошової допомоги встановлена щорічно до 5 травня. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.

Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" внесено зміни до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", якими визначено, що розмір разової грошової допомоги, яка виплачується особам, на яких поширюється дія цих законів, щорічно до 5 травня, визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, установлених законом про Державний бюджет України.

Розміри виплати разової грошової допомоги до 5 травня у 2008 році встановлено постановою Кабінету Міністрів України "Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2008 році відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

Згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 N 10-рп/2008 зміни, внесені до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними).

Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Відповідно до частини другої статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно в період з 01.01.2008 до 21.05.2008 Закон України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" був чинним та підлягав виконанню, а органи, уповноважені на здійснення цих виплат, у цей час діяли на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Із дати прийняття рішень Конституційним Судом України особи мають право на виплату допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"

Із аналізу зазначених нормативних актів випливає, що право на отримання щорічної одноразової допомоги до 5 травня у розмірах, установлених Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", за вказаний період мають особи, які взагалі не отримали її з різних причин до прийняття рішення Конституційним Судом України .

Як вбачається з матеріалів справи, на час ухвалення рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 року у справі № 10-рп/2008 року вищевказана допомога позивачу також вже була виплачена в квітні 2008 року в розмірі 500 грн., що сторонами не оспорюється.

Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких грунтуються її вимоги чи заперечення.

Згідно з ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України суду надано докази щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги до 5 травня згідно ч. 5 ст. 12 Закону на час дії Закону України « Про Державний бюджет України на 2007 рік» та Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Таким чином, дії відповідачів в указаний період відповідали вимогам ч. 2 ст. 19 Конституції України, ч.3 ст. 2 КАС України.

Відповідно до вищевикладеного апеляційну скаргу необхідно задовольнити частково, постанову Білоцерківського міськрайоного суду Київської області від 10 листопада 2008 року скасувати, прийняти нову постанову, так як судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області задовольнити.

Постанову Білоцерківського міськрайоного суду Київської області від 10 листопада 2008 року скасувати.

Прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду України в порядок і строки, визначені ст.ст. 325, 327 ЦПК України.

Головуючий суддя: _________________ Ситникова О.Ф.

Судді: _________________ Заяць В.С.

__________________ Хрімлі О.Г.