01032, м. Київ, вул. Комінтерну, 16 тел. 235-24-26
"18" травня 2010 р. № 53/8-06/16
за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області,
м. Київ
до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю “ВЗХ -СТАР”,
м. Васильків
про стягнення 32 140,38 грн.
Суддя - Христенко О.О.
за участю представників сторін:
від позивача Покрепа Ю.В., довіреність №10/7-04/212-1 від 28.01.2010р.- представник;
від відповідача Шабанова І.В., довіреність № 16 від 17.03.2010р.- представник;
Обставини справи:
21 лютого 2006 року до Господарського суду Київської області з позовною заявою № 1-1805 від 15.12.2005 року звернулася Державна інспекція з контролю за цінами в Київській області про стягнення з ТОВ «ВЗХ - Стар»економічних санкцій на загальну суму 32140,88 грн.
Рішенням Господарського суду Київської області від 13 лютого 2007 року у справі № 53/8-06 вирішено стягнути з ТОВ «ВЗХ - Стар» в доход державного бюджету 10 713,46 грн. -необгрунтовано одержану суму виручки, 21 426,92 грн. - штрафу, 321,40 грн. - державного мита та 118,00 грн. - інформаційних.
Постановою Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.07.2007 року у справі № 53/8-06, рішення Господарського суду Київської області від 13.02.2007 р. - скасовано та прийнято нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог Державної інспекції з контролю за цінами в Київській області до ТОВ «ВЗХ - Стар»про стягнення економічних санкцій в сумі 32 140,38 грн. - відмовлено повністю.
Постановою Вищого господарського суду України від 18.03.2010 року у справі № 53/8-06, рішення Господарського суду Київської області від 13.02.2007 р., та постанову Київського міжобласного апеляційного господарського суду від 25.07.2007р., - скасовано. Справу передано до господарського суду Київської області для виконання вимог розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення»Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до розпорядження голови господарського суду Київської області Грєхова А.С. від 15.04.2010 р. справу № 53/8-06 із провадження судді Чорної Л.В. передано до провадження судді Христенко О.О.
Ухвалою господарського суду Київської області від 22.04.2010р. справу прийнято до провадження суддею Христенко О.О. та присвоєно їй № 53/8-06/16. Розгляд справи призначено на 18.05.2010р. об 11:15 год.
Відповідачем в судовому засіданні 18.05.2010р. надано відзив №41 від 17.05.2010р., в якому відповідач просить припинити провадження у справі, оскільки даний спір не підлягає вирішенню в господарських судах України з підстав, викладених у відзиві.
У судовому засіданні 18.05.2010р. представник позивача проти припинення провадження у даній справі усно заперечив.
Суд вважає, що провадження у справі № 53/8-06/16 підлягає припиненню з наступних підстав.
Статтею 4 Закону України "Про ціни і ціноутворення" визначено повноваження Кабінету Міністрів України в галузі ціноутворення, зокрема, встановлено, що Кабінет Міністрів України визначає повноваження органів державного управління в галузі встановлення і застосування цін (тарифів), а також по контролю за цінами (тарифами).
Таким органом відповідно до Положення про Державну інспекцію з контролю за цінами, затвердженого постановою кабінету Міністрів України від 13.12.2000 №1819 (далі - Положення), є Державна інспекція з контролю за цінами (далі - Держцінінспекція). Вона є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінекономіки і підпорядковується останньому.
Згідно з пунктом 11 Положення Держцінінспекція має територіальні органи - державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, які становлять єдину систему органів державного контролю за цінами і мають права, передбачені пунктами 5, 6 Положення.
За змістом абзацу третього пункту 4 Положення Держцінінспекція відповідно до покладених на неї завдань у межах своєї компетенції здійснює перевірки додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів, а також їх економічного обґрунтування. Відповідно до пункту 5 Положення Держцінінспекція, зокрема, має право проводити в органах виконавчої влади, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, підприємствах, установах та організаціях незалежно від форми власності перевірки бухгалтерських документів, книг, звітів, калькуляцій та інших документів, пов'язаних з формуванням, встановленням і застосуванням цін і тарифів.
Згідно з Інструкцією про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.2001р. №298/519, прийняття рішень про застосування економічних або фінансових (штрафних) санкцій за фактами порушення державної дисципліни цін покладено на Держцінінспекцію та відповідні державні інспекції з контролю за цінами в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.
У зв'язку з набранням чинності (01.09.2005р.) Кодексом адміністративного судочинства України (далі - КАС України), до компетенції адміністративних судів віднесено усі публічно-правові спори, позивачами в яких є особи, на захист прав, свобод та інтересів яких подано адміністративний позов до суб'єкта владних повноважень (статті 2, 3, 17, 50,104 Кодексу адміністративного судочинства України).
Відповідно до приписів статті 4 КАС України правосуддя в адміністративних справах здійснюється адміністративними судами. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Пункт 4 статті 17 КАС України визначає, що до компетенції адміністративних судів відносяться спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених законом.
Визначення суб'єкта владних повноважень наведено в пункті 7 статті 3 КАС України: це - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
З наведеного випливає, що Держцінінспекція, приймаючи рішення про застосування санкцій за порушення держаної дисципліни цін, діє як орган державної влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень. Отже, даний спір належить саме до адміністративної юрисдикції.
Отже, даний спір є публічно-правовим і на нього згідно зі статтями 4, 17 КАС України поширюється юрисдикція адміністративних судів. Відповідну правову позицію викладено в постановах Верховного Суду України від 17.01.2006р. зі справи №13/189, від 24.01.2006р. зі справи № 11/268 та постанові ВГС України по цій справі.
Пунктами 6 і 7 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції, що діяла на момент прийняття місцевим господарським судом рішення зі справи) КАС України передбачалося, що:
- до початку діяльності окружного адміністративного суду адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до ГПК України, вирішуються відповідним господарським судом за правилами КАС України;
- після набрання чинності КАС України заяви і скарги у справах, що виникають з адміністративно-правових відносин, а також апеляційні, касаційні скарги (подання), заяви (подання) про перегляд судових рішень у зв'язку з нововиявленими та винятковими обставинами у таких справах, подані і не розглянуті до набрання чинності КАС України, розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом.
Абзацами першим та другим пункту 6 розділу VII "Прикінцеві та перехідні положення" (в редакції Закону України від 06.10.2005 № 2953-ГУ) КАС України передбачено, що до початку діяльності окружних та апеляційних адміністративних судів адміністративні справи, підвідомчі господарським судам відповідно до Господарського процесуального кодексу України 1991 року, вирішують у першій та апеляційній інстанціях відповідні місцеві та апеляційні господарські суди за правилами КАС України. Касаційний перегляд рішень за такими справами здійснює Вищий адміністративний суд України за правилами КАС України.
Як вбачається з матеріалів справи, Державна інспекція з контролю за цінами в Київській області звернулася в лютому 2006 року до Господарського суду Київської області з позовом до ТОВ «ВЗХ - Стар»про стягнення економічних санкцій в порядку господарського судочинства, тобто після того, як набрав чинності (01.09.2005р.) Кодекс адміністративного судочинства України.
Враховуючи зазначені норми діючого законодавства України, спір у справі № 53/8-06/16 є публічно-правовим та відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України на нього поширюється компетенція адміністративних судів України, а місцевий господарський суд не має повноважень, після набрання чинності Кодексу адміністративного судочинства України, вирішувати даний спір в порядку господарського судочинства.
Згідно п. 1 ч. 1 ст. 80 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд припиняє провадження у справі, якщо спір не підлягає вирішенню у господарських судах України.
Зважаючи на викладене, керуючись п. 1 ч. 1 ст. 80, ст. 86 Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
Провадження у справі припинити.
Суддя