04.03.2021 227/802/21
04 березня 2021 року м. Добропілля
Суддя Добропільського міськрайонного суду Донецької області Корнєєва В.В., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з Відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції ГУНП України в Донецькій області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, місце реєстрації: АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, -
До Добропільського міськрайонного суду Донецької області з Добропільського відділення поліції Покровського ВП ГУНП в Донецькій області надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП громадянки ОСОБА_1 .
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАБ № 611893 від 26.02.2021 року, 26.02.2021 року о 20:30 годині, знаходячись за адресою: АДРЕСА_3 , в четвертому під'їзді вчинила насильство в сім'ї відносно свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , яке полягало у висловлюванні в його адресу грубою нецензурною лайкою, погрозах фізичною розправою, були умисні дії психологічного характеру, внаслідок чого могла бути завдана шкода психічному здоров'ю гр. ОСОБА_2 .
Вивчивши протокол та долучені до нього матеріали, суддею встановлено, що адміністративний протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП України і підлягає поверненню для доопрацювання, виходячи з наступного:
1. З документів, доданих до протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ОСОБА_1 ножем погрожувала своєму свекру, побила його, також намагалася вдарити свого сина, в той же час, до протоколу не додано відповідного процесуального рішення уповноваженої особи про закриття кримінального провадження за вказаним фактом.
2. Також до протоколу про адміністративне правопорушення необхідно додати копію паспорта потерпілого, а також свідоцтва про його народження.
3. До протоколу про адміністративне правопорушення не додано копії паспорта та ідентифікаційного коду особи, відносно якої складено протокол, в зв'язку з чим суд позбавлений можливості правильно ідентифікувати особу правопорушника.
4. Окрім того, в протоколі про адміністративне правопорушення не зазначено свідків вчинення правопорушення та не додано їх письмових пояснень.
5. Відповідно до вимог ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справ про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтями 173, 173-2 цього Кодексу, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, є обов'язковою. Частиною другою статті 277 КУпАП встановлено, що справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема, статтями 173, 173-1, 173-2 розглядаються протягом доби. В той же час, працівниками поліції не було доставлено правопорушника до суду, у зв'язку з чим розглянути справу про адміністративне правопорушення з дотриманням вказаних вимог суд не має можливості.
Зазначені недоліки перешкоджають суду всебічно розглянути справу про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 173-2 КУпАП.
Відповідно до ч. 2 ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
При цьому суд, приймаючи рішення про повернення справи для доопрацювання, враховує позицію Верховного Суду України, згідно якої визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст. 256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного дооформлення (п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005 року № 14). Позицію ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ, викладену у п.12 Постанови Пленуму від 17.10.2014 р. «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», згідно якої норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу, вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
Суд вважає, що без усунення вказаних недоліків судовий розгляд справи неможливий, оскільки суд не може виходити за межі адміністративного протоколу і самостійно встановлювати ці обставини.
Оскільки вказані недоліки є суттєвими і унеможливлюють розгляд справи по суті, зазначений адміністративний матеріал підлягає поверненню на доопрацювання.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 256, 278 Кодексу України про адміністративні правопорушення,суддя,-
Протокол про адміністративне правопорушення про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 173-2 КУпАП, разом із доданими до нього матеріалами повернути до Відділу поліції № 1 Покровського районного управління поліції ГУНП України в Донецькій області на доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя В.В. Корнєєва