225/6964/20
3/225/390/2021
іменем України
03 березня 2021 року м.Торецьк
Дзержинський міський суд Донецької області у складі головуючого судді Качаленка Є.В., за участю секретаря Федорцової І.С., розглянув справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженка м.Торецьк Донецької області, громадянки України, проживає АДРЕСА_1
за ч.1 ст.177-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення на підставі матеріалів, які надійшли від Головного Управління ДФС у Донецькій області,-
01.12.2020 з ГУ ДФС у Донецькій області до Дзержинського міського суду надійшов адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 .
Протоколом про адміністративне правопорушення № 0698 від 25.11.2020, складеним посадовою особою управління оперативного забезпечення на окремих територіях зон АТО ГУ ДФС у Донецькій області Артюхом С.О., ОСОБА_1 ставиться у провину здійснення реалізації 25.11.2020 тютюнових виробів різного асортименту без марок акцизного податку встановленого зразка у кіоску АДРЕСА_2 , що їй належить. Дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ч.1 ст.177-2 КУпАП. Вилучено тютюнову продукцію.
Постановою Дзержинського міського суду від 04.12.2020 справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.177-2 КУпАП було повернуто до ГУ ДФС у Донецькій області для доопрацювання та виправлення недоліків, зокрема, роз'яснено:
1) ч.1 ст.177-2 КУпАП передбачає відповідальність за виготовлення, придбання або зберігання з метою реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів. Диспозиція статті не містить діяння у вигляді реалізації тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка (як це вказано у протоколі);
2) ч.1 ст.156 КУпАП передбачає відповідальність за роздрібну або оптову торгівлю тютюновими виробами без марок акцизного податку чи з підробленими марками цього податку;
3) оскільки ст.255 КУпАП покладає обов'язок щодо збирання доказів на осіб, уповноважених на складання протоколів, матеріали справи повернуто для усунення недоліків: збирання доказів і встановлення фактів реалізації фальсифікованих тютюнових виробів, підроблених чи фальсифікованих марок акцизного податку.
30.12.2020 матеріали повернулись до ГУ ДФС у Донецькій області.
29.01.2021 без жодної додаткової процесуальної дії і нових документів ОСОБА_2 спрямував матеріали до Артемівського міськрайонного суду з порушенням правил підсудності, визначених ст.276 КУпАП.
02.02.2021 адміністративний матеріал надійшов до Артемівського міськрайонного суду Донецької області. Постановою Артемівського міськрайонного суду від 02.02.2021 справу через порушення правил підсудності повернуто до ГУ ДФС у Донецькій області для направлення до належного суду.
10.02.2021 матеріали повернулись до ГУ ДФС у Донецькій області.
22.02.2021 без жодної додаткової процесуальної дії і нових документів ОСОБА_2 спрямував матеріали до Дзержинського міського суду Донецької області.
01.03.2021 адміністративний матеріал про притягнення ОСОБА_1 за ч.1 ст.177-2 КУпАП надійшов до Дзержинського міського суду Донецької області.
Щодо наявних матеріалів справи суд зауважує:
Поняття "фальсифіковані тютюнові вироби" та "тютюнові вироби без марок чи з підробленими марками акцизного податку" не є тотожними. Відповідальність за зберігання, реалізацію цих об'єктів передбачена різними статтями КУпАП.
Згідно Закону України "Про захист прав споживачів", фальсифікована продукція - це продукція, виготовлена з порушенням технології або неправомірним використанням знака для товарів та послуг, чи копіюванням форми, упаковки, зовнішнього оформлення, а так само неправомірним відтворенням товару іншої особи.
Недоліки, викладені в постанові від 04.12.2020 не усунуті, вимоги суду посадовою особою ГУ ДФС у Донецькій області проігноровані, жодних доказів не зібрано, процесуальних дій не проведено, нових матеріалів не долучено.
Матеріали не містять доказів на підтвердження того, що вилучені тютюнові вироби є фальсифікованиими (тобто виготовлені з порушенням технології, з неправомірним використанням товарних знаків, копіюванням форми, упаковки, неправомірне відтворення товару іншої особи).
Жодних запитів, досліджень, експертиз стосовно вилучених тютюнових виробів, які б підтверджували їх фальсифікацію, не проведено.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку про відсутність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.177-2 КУпАП в діях
ОСОБА_1 тому застосувати передбачену у санкції ч.1 ст.177-2 конфіскацію неможливо.
Чинне законодавство не передбачає повноважень суду здійснювати самостійну кваліфікацію чи перекваліфікацію діяння.
Особою, уповноваженою на складання протоколу, дії ОСОБА_1 за ч.1 ст.156 КУпАП не кваліфіковано.
А тому застосувати передбачену у санкції ч.1 ст.156 конфіскацію також неможливо.
Згідно п.1 ч.1 ст.247 КУпАП у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю.
Суд відмічає, що закриття провадження є результатом помилкової кваліфікації, ігнорування постанов суду та тривалої бездіяльності посадових осіб ГУ ДФС у Донецькій області, зокрема, ОСОБА_2 .
Внаслідок закриття провадження через відсутність складу адміністративного правопорушення згідно вимог ст.256 КУпАП вилучені речі мають бути повернуті володільцеві.
Керуючись ст.ст. 247, 284 КУпАП України,-
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.177-2 КУпАП - закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 у зв'язку з відсутністю в її діях складу цього адміністративного правопорушення.
Вилучені згідно протоколу від 25.11.2020 тютюнові вироби - повернути ОСОБА_1 .
Постанова може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником протягом десяти днів до Донецького апеляційного суду через Дзержинський міський суд.
Суддя Є.В. Качаленко